Видається
з 1960 року
09 лютого
2007 року
№02
(2033)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НОВЕ У НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
БОЛОНСЬКИЙ ПРОЦЕС? ЛЕГКО!
Питання входження України до єдиного освітнього простору Європи вже не є предметом дискусій для громадськості нашої країни. Щоб не залишитися на узбіччі шляху розвитку європейських країн, Україна має діяти в тісній взаємодії з ними за всіма напрямами, зокрема в науці та освіті. Інтеграція української освіти у світовий освітній простір сприятиме підтриманню високого статусу вітчизняної освіти та науки, підвищенню їх конкурентоспроможності, відповідатиме сучасним світовим стандартам.
Однак інтеграція потребує нового погляду на освітні процеси і не може бути реалізована без належних технічних засобів. Зокрема, у зв'язку з Болонським процесом та переходом на кредитно-модульну систему освіти багато викладачів нашого університету зіткнулися з проблемою модульного контролю. Очевидно, що старі методи оцінювання знань студентів при тому, що зростає їх кількість, не зовсім ефективні. Викладачам важко швидко та адекватно оцінити рівень знань кожного студента, не кажучи вже про індивідуальний підхід і врахування їх особистого сприйняття матеріалу. До того ж, існує ще й проблема технічного забезпечення. Багато наших кафедр не мають комп'ютерів, спроможних витримати навантаження поточного тестування 20-30 студентів. А під час сесії ця проблема потребує негайного вирішення. І воно є.
Уже не перший рік у центрі інформаційних технологій ЗНТУ працює відділ дистанційного навчання та web-технологій. Він займається розробленням систем онлайн навчання. У зв'язку з упровадженням Болонського процесу введено в роботу загальноуніверситетську автоматизовану систему управліня навчанням. За основу взяли одну з найпоширеніших систем вищого класу "Moodle" (Мудл), яка вже багато років використовується у ВНЗ Європи та країн колишнього СРСР.
Раніше викладачі проводили не один день за перевіркою відповідей студентів на шаблонні тести або користувалися саморобними пристосуваннями, щоб прискорити перевірку. Сьогодні є реальна можливість відійти від цього. Один раз склавши тест, ви маєте нагоду користуватися ним протягом наступних років, лише коригуючи деякі питання і параметри. Це дозволяє не тільки зекономити час, а й докорінно змінити методику роботи: замість копіткої праці з перевірки й аналізу питань, яку система легко виконує за лічені хвилини, зайнятися більш важливою справою - розробленням нових підходів і методів викладання.
Однією з найважливіших переваг системи "Мудл" є повна відповідність європейським стандартам комп'ютероспрямованого навчання. Це поставить крапку в питанні різноманітності форм подання даних як на етапі створення лекційного матеріалу, так і на етапі створення й проведення тестувань. І якщо згодом з'явиться єдина всеукраїнська система комп'ютерного навчання, вона підтримуватиме ці стандарти. А це означає, що розробки викладачів не пропадуть марно. Багато викладачів уже встигли оцінити переваги користування цією системою.
Отримати безпарольний доступ до системи можна з будь-якого комп'ютера мережі ЗНТУ. Для студентів і викладачів кафедр, які не мають виходу до мережі університету і яким потрібне місце, де можна спокійно попрацювати з системою, надається а. 25а (3-й корпус). Варто зазначити, що на численні прохання доступ до системи можна отримати також із зовнішньої мережі (засобами інтернет з дому). Адреса системи: http://gw-zntu.zntu.edu.ua/dl/
Дехто з викладачів, на жаль, скептично ставиться до автоматизації процесу навчання: мовляв, ніяка машина не замінить викладача. Не можна не погодитися з ними, а слід навіть підтримати в їх сумлінному ставленні до викладання.
Суспільство не стоїть на місці. Змінюються методики викладання і подання інформації, зростає і рівень знань сучасних студентів. Вже нікого не здивуєш доступом до мережі інтернет з дому. Не здивуєш й інтернетом у кишені - за допомогою багатьох різновидів мобільних пристроїв. А це потребує відповідності сучасним вимогам, тобто належного рівня викладання і контролю знань.
Андрій СМОЛЯРОВ, начальник відділу дистанційного навчання та web-технологій ЗНТУ

    Н  О  В  И  Н  И 

ЄВРОПА ВІДКРИТА ДЛЯ СТУДЕНТІВ
Ініціативну групу наших студентів - членів правління БЕСТ - прийняли до Європейської спілки студентів вищих технічних навчальних закладів. Відтепер ми отримали статус Обсервер і починаємо спостерігати й координувати діяльність усіх осередків. Навчатимемося виконувати основні вимоги, користуватися всіма послугами, які надає БЕСТ, у тому числі й головною з них - брати участь в академічних курсах.
Наприкінці лютого ми проведемо презентацію для студентів та адміністрації, аби надати інформацію про діяльність БЕСТ, перспективи розвитку групи спостерігачів у ЗНТУ.
Олександра ДОЛГА, студентка (ІОТ-422)
ДЕКОРАТИВНО-ВЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО
У приміщенні абонементу художньої літератури бібліотеки влаштовано постійний перегляд виробів декоративно-вжиткового мистецтва. Тут були виставлені картини, вишиті хрестиком, роботи колишніх наших студенток Ольги і Тетяни Денисенко, вироби з дерева, прикрашені петриківським розписом, яким займається бібліотекар Валентина Дорошенко.
"Мережить щастя голка чарівна" - під такою назвою виставлено вишивані рушники, серветки, плетені вироби Ольги Гаї, члена обласного літературного об'єднання імені М. Гайдабури.
Звертаємося до всіх, хто займається декоративно-вжитковим мистецтвом: приносьте до нас свої роботи, аби їх побачили й пишалися читачі бібліотеки(аудиторія 514).
Олена МУРАВЙОВА, зав. сектору бібліотеки
"ЖИВОПИС І КУЛЬТУРА"
Таку назву має виставка творів викладачів зі спеціальності "дизайн" кафедри "Металорізальні верстати та інструмент" заслуженого художника України Олександра Демиденка, членів Спілки художників України Володимира Гавронського та Віталія Кругляка. Вона влаштована у виставковій залі головного корпусу ЗНТУ(3-й поверх).
Викладачі, студенти, співробітники з інтересом знайомляться з доробком митців - живописом, скульптурою, радіють зустрічі з прекрасним.
НАШ. КОР

БУДНІ КАФЕДРИ
ОДНА З НАЙСТАРІШИХ В УНІВЕРСИТЕТІ
Кафедра "Механіка" - одна з найстаріших в університеті. Вона бере початок з часів Олександрівського механіко-технічного училища, першим директором якого був Денис Миколайович Поддєрьогін. Досвідчений інженер, талановитий педагог, він розумів, що починається нове століття, вік бурхливого розвитку техніки. Тому в училищі юні олександрівці вивчали не лише закон Божий, історію, мови, але й математику, креслення, рахівництво, а також механіку й основи опору матеріалів.
Зміст курсу "Опір матеріалів" з часом розвивався, наповнювався новим змістом разом з розвитком науки і техніки. У 30-ті роки, коли будувався "Дніпрогес", зводилися корпуси металургійних заводів-гігантів - "Запоріжсталі", "Дніпроспецсталі" та інших підприємств - закладалися основи промислового потенціалу Запоріжжя. Єдиний на той час технічний ВНЗ міста готував дуже потрібні промисловості технічні кадри - інженерів, механіків, металургів, електриків.
Кафедра "Опір матеріалів і деталі машин", яку очолював тоді Гуревич О.І.(1930-1941рр.), готувала майбутніх інженерів з розрахунків на міцність, жорсткість і стійкість деталей машин і конструкцій. Тут набували перших навичок самостійного проведення експериментальних досліджень. З 1944р. по 1962 р. кафедру "Опір матеріалів" очолював Ованесов Г.А.(1901-1998рр.). Разом з ним на кафедрі в той час працювали викладачі Квак С.Ф., Волкова Л.Л., Чеботарьов В.А., Чапка А.М. 1962 року кафедру очолив доктор технічних наук професор Абрамов Віктор Валеріанович(1925-1998рр.). Тоді на кафедрі працювали доценти Кирєєв А.О., Чеботарьов В.А., Борисенко І.Г., Кичаєв Ю.П., Чернов В.І., Іванченко О.М., Тонконог А.В., Сімков А.І., Будник А.О., Ованесова Ж.Г., Бардзиловський В.П., Кубіков І.Ф., Кудін В.Т., асистенти Бедратий А.М. Ключиков Є.О., Гулін С.О., Рудич А.М., Івахнін В.І., Борисов В.Б., Тетерін Г.В., Громовий Г.П., завідувач лабораторії Баленко П.М., ст. лаборанти Радченко В.С., Карван К.П., ст. інженери Фурман В.М., Ленкова Л.І., Вернидуб Г.В., інженери Голуб В.І., Мамковська Т.В., Карцев Я.Я., лаборанти Натарова Н.В., Сахно Л.О., Фомін В.І.
Основним напрямком наукової роботи кафедри було і є аналітичне та експериментальне дослідження елементів конструкцій при механічних і температурних навантаженнях. Характерна риса науково-дослідної роботи кафедри - вирішення актуальних завдань народногосподарського значення, що виконуються відповідно до комплексних програм "Матеріалоємність", "Метал", "Міцність". Результат цього - творча співдружність, спільна робота з відомими науково-дослідними, академічними інститутами і провідними підприємствами: Донецьким науково-дослідним інститутом чорної металургії, Інститутом проблем литва, Інститутом проблем міцності, з підприємствами "Запоріжсталь", "Дніпроспецсталь", заводами ім. Малишева, ім. К. Лібкнехта, ім. Ілліча, ЗТЗ, "Комунар" та іншими.
Виконання господарсько-договірних наукових праць допомагає колективу постійно удосконалювати й поповнювати навчально-методичне забезпечення. Кафедра завжди була однією з передових на автомобільному (транспортному) факультеті.
Особливу увагу кафедра приділяє застосуванню обчислювальної техніки в навчальному процесі і наукових дослідженнях. Починали з автоматизованого класу(АК) для самоконтролю знань студентів. З появою нових ЕОМ на кафедрі впроваджені машини "Промінь", "Світ", "Іскра", "Електроніка ДЗ-28", потім був організований клас ПЕОМ на базі процесорів 386 і 486 - нині вже на базі сучасних процесорів. Курс опору матеріалів викладають досвідчені фахівці: доценти Будник А.А., Кудін В.Т., Рягін С.Л., Овчинніков О.В., Фурсіна А.Д.
1999 року на кафедрі відновлене викладання дисципліни "Прикладна механіка". Колектив кафедри поповнився досвідченими викладачами: доцентами Трескуновим Б.О., Колядою О.Ф., ст. викладачем Борисовою С.М., асистентом Ленковою Л.І. Курс теоретичної механіки викладають досвідчені фахівці доценти Штанько П.К., Саксонов С.Г., Пожуєв А.В., старші викладачі Куляба І.В., Вітер О.Ю., Лутова О.Д.
Колектив кафедри значну увагу приділяє вдосконаленню і розробленню нових методичних посібників, наочної інформації, стендів, системи контролю знань студентів за допомогою ЕОМ. На кафедрі діє локальна обчислювальна мережа, приєднана до системи інтернет.
Володимир ШЕВЧЕНКО, завідувач кафедри, доцент

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
ВІРНІСТЬ ПРОФЕСІЇ
Вона в характері доцента кафедри "Металорізальні верстати та інструмент" Володимира Васильовича Петрикіна - визначальна риса, головний стрижень, навколо якого будується все життя. Понад 44 роки працює він у "машинці", точніше, живе творчістю, радістю нелегкого буття викладача вищої школи.
І тема його дисертації, яку захистив у Московському авіаційному інституті, теж близька до обраної ним професії, хоча дещо інакше формулюється - "Теплові явища при обробленні титанових сплавів".
Володимир Васильович вважає, що немає кращої професії, ніж у нього, тому й прагне довести це в роботі. Щоправда, два роки працював майстром і механіком на автомобілебудівному заводі, де теж пишався своєю професією, спостерігаючи, як робітники вправно працюють у цехах. А затим його запросили до "машинки" викладачем - і він погодився не роздумуючи.
Так з того часу і працює на рідній кафедрі - спочатку старшим викладачем, потім доцентом.
- За цей час, особливо в останні роки, невпізнанно змінилися на краще і техніка, і навчальний процес, і методичне забезпечення, - говорить Володимир Васильович, пригадуючи минуле. - Зараз скрізь - комп'ютери, обладнання англійської фірми "Делкам". Усе це докорінно змінило навчальний процес, сприяє поглибленню і прискоренню підготовки сучасних інженерів...
Володимир Васильович неговіркий, статечний, скромний. Розмірковує над проблемами виховання студентів. "Важливо любити їх, як рідних дітей, яким бажаєш щастя. Це має бути для кожного викладача своєрідним дороговказом. Адже ми заради підготовки сучасних інженерів, справжніх людей працюємо, не рахуючись ні з часом, ні з труднощами..."
Володимир Васильович охоче виконує доручення кафедри: він куратор групи студентів М-212(і не лише цієї). З першого по п'ятий курс він регулярно зустрічається з підопічними і після лекцій в аудиторіях, і в гуртожитку, цікавиться навчанням, труднощами, дозвіллям, побутом. Допомагає кожному, як він висловлюється, "стати на ноги". За таку батьківську турботу Володимира Васильовича поважають і цінують студенти.
Довелося В.В. Петрикіну протягом п'яти років очолювати деканат по роботі з іноземними студентами.
Звичайно, доцент Петрикін, як і його колеги, займається науковими дослідженнями. Чимало його розробок впроваджено у виробництво. Серед них - процеси шліфування виробів з титанових сплавів для авіаційної промисловості, оброблення матеріалів нетрадиційними методами тощо. Володимир Васильович написав й опублікував понад 40 наукових праць, а також два навчальні посібники. За багаторічну сумлінну працю він нагороджений нагрудним знаком "Відмінник освіти України", багатьма почесними грамотами.
Володимир Васильович пишається тим, що в нього наукова сім'я. Дружина Роза Яківна - доцент кафедри оброблення металів тиском, дочка Ольга Ковальова - кандидат медичних наук, внучка Олександра з відзнакою закінчила ЗНУ, зараз навчається в аспірантурі.
... Володимир Васильович Петрикін ніколи не зрадив своїй професії, бо вважає її найкращою в світі.
Микола КЛИМЕНКО

ВІТАЄМО БИЧАЯ Геннадія Никифоровича з 70-річчям!
У завідувача лабораторії кафедри українознавства Г.Н. Бичая безліч різних доручень, службових обов'язків, начебто незначних, а насправді необхідних для нормального ведення навчального процесу. Геннадій Никифорович завжди усміхнений, веселий, енергійний, виконує все, що необхідно, аби не було нарікань. З ним приємно працювати поруч, спілкуватися. У його виправці, чіткості, ставленні до людей відчуваються гарт і виховання, які він здобув за роки військової служби.
Геннадій з дитинства мріяв про військову службу, хотів стати захисником Вітчизни, як ті фронтовики, що поверталися додому з війни і розповідали сусідам, дітям про різні бойові епізоди, про мужність і хоробрість радянських солдат у битвах з гітлерівцями.
Це і сприяло тому, що Геннадій пішов навчатися до Томського артилерійського училища. Ставши офіцером, він чесно й охоче служив на різних командних посадах в армії. 1961 року закінчив військову артилерійську академію в Ленінграді і продовжував службу за фахом.
Г.Н. Бичаю присвоєно кваліфікацію "Майстер ракетних військ". Він відзначений багатьма орденами й медалями, має звання інженера - полковника.
Вже понад 30 років Геннадій Никифорович Бичай працює у "машинці" на різних посадах: старший викладач, начальник циклу кафедри військової підготовки ЗНТУ, голова комітету ДТСААФ університету, заступник начальника штабу цивільної оборони. Він часто зустрічається зі студентами, намагається виховати в майбутніх воїнів патріотизм, аби чесно служити Батьківщині.
Сердечно вітаємо Вас, шановний Геннадію Никифоровичу, з ювілеєм! Від щирого серця бажаємо Вам козацького здоров'я, плідної праці, сімейного щастя!
КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ УКРАЇНОЗНАВСТВА

ПОЕТИЧНИЙ КУТОЧОК
"СПАЛАХИ ЛЕТУ"
Так назвала свою третю поетичну книгу Віра Шмига, яка тільки-но вийшла в друкарні "Дніпровський металург". Тут зібрані кращі вірші, які раніше друкувалися у збірках "На краю блакиті" та "Час дикої черешні".
Щиро вітаємо Віру Шмигу, яка працює бібліотекарем ЗНТУ, з новою книгою! Бажаємо їй творчих злетів у поезії!
Друкуємо вірші з книги "Спалахи лету".

 

СНІЖНИЙ КАЛЬВІЛЬ
1
Сад старий, і яблук шати
не покинув, сам би ліг.
Гарно в яблуні стояти,
Де врожай - тягар і свято,
Під гілляччям, на гіллі.
Дотяглася ледь, та пізно,
Впало яблуко ницьма.
Не даремно кальвіль сніжний.
Він, як сніг, хрумкий та ніжний.
Мріє зимно квіт лиця.
А як смерклося, у сінях
Сніжний кальвіль в сні осіннім
Літнім полуднем запах.
Вже не стрибає на дах.


2
Доля самотня саду -
Стане сліпим на осінь,
І на сирітський просив
Зійде яблукоспадом.
Буде по даху гупать,
Начебто в барабани.
Слухайте, Богом даних,
Діток, сердешний, губить!

В хаті чужій на свято -
Яблука на обрусі,
А де нема бабусі,
В місячнім сяйві босі
Будуть вночі лежати
Сироти коло хати.

3
Загубилася у яблуках
Пристанційна провінція.
Кида барвами райдуга
В кожний кошик по вінця.
Із далекого байдуже
Поїзди у столиці.
Дві хвилини на райдузі -
Хмелю яблук напиться.
Промайне в когось байчина,
Мов зостатися хоче.
Тільки тут ще побачити
Суто Євині очі.


ВІДПОЧИЛИ У КАРПАТАХ
Група наших викладачів і співробітників за профспілковими путівками побувала в туристській подорожі по Прикарпаттю й Закарпаттю. Ми раділи тутешній красі, побували в горах, у Львові й Ужгороді. І хоч накрапав дощ, це не зіпсувало нам настрою. Ми піднялися на гору Погана Діва, купалися в термальних джерельних водах, відвідали музей у Мукачево. Зустріли Різдво Христове зі святковою вечерею, колядками, гулянням до ранку.
І сталося диво: в горах випав нарешті сніг, нехай і мокрий, зате карпатський.
Тетяна КОНЬКОВА, головний бухгалтер профкому

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок