Видається
з 1960 року
29 січня
2008 року
№2
(2048)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОЗИВНІ СЕСІЇ
ПОПЕРЕДНІ РЕЗУЛЬТАТИ ЗИМОВОЇ СЕСІЇ
Остаточні підсумки сесії будуть опубліковані в наступному номері.
На ФЕУ заліки й іспити складали 36 груп (879 студентів). За результатами модульного контролю, кращі результати у першокурсників груп ФЕУ-117 та ФЕУ-617, де високі показники з абсолютної успішності. У групі четвертокурсників ФЕУ-114 з 33 студентів 15 склали іспити на п'ятірки.
- Усі студенти, що проходили модульний контроль, отримали 4 або 5 (перший, другий та третій курси), - розповів декан ФЕУ Владислав Корольков - Ці студенти матимуть додатковий тиждень на відпочинок, бо їм не треба перездавати іспити..
Організовано пройшла сесія і на транспортному факультеті. Студенти всіх груп кафедри "Транспортні технології" склали заліки й іспити. У групі Т-314 із 17 студентів 13 отримали п'ятірки на іспиті зі спеціальності "Організація пасажирських перевезень".
Завідувач кафедри професор Геннадій Бабушкін задоволений студентами Катериною Бабюк, Людмилою Гайтотою та Іваном Абрамовим, які показали відмінні знання на іспитах. Їм рекомендовано продовжити навчання за програмою магістра. Із 22 першокурсників 11 отримали п'ятірки.
Як свідчать попередні підсумки сесії, на електротехнічному факультеті кращі показники у студентів старших курсів, ніж 1-3 курсів. Вони обговорені на засіданні ради факультету, щоб можна було виправити недоробки на деяких кафедрах. Домогтися, аби всі студенти склали іспити. Кращі показники у студентів груп Е-115, Е-213, Е-514. Тут абсолютна успішність становить 75-79 відсотків, а показник якості - 64-75. А на старших курсах студенти деяких груп виявили слабкі знання з таких дисциплін, як "Основи релейного захисту", "Економіка підприємства", "Моделювання електроприводів".
На знімках студента Олексія Макаренка: декан ЕТФ В.П. Метельський і доцент В.В. Козлов приймають іспити.

ВІТАЄМО ПЛЕСКАЧА Володимира Михайловича з 70-річчям!
Випускник "машинки", він повернувся сюди після короткотривалої роботи на підприємстві. З 1967 року Володимир Михайлович - співробітник кафедри "Технології металів і термообробки". Через рік відкрилася нова кафедра "Технології металів", і його запросили до колективу, в якому він працює й досі.
В. М. Плескач - висококваліфікований педагог, доцент, умілий наставник молодших колег і студентів. Сумлінний, доброзичливий, старанний, він завжди у творчому пошуку вдосконалення, вивчення технології металів, написання наукових статей, навчальних посібників, словників. Володимир Михайлович складає і перекладає словники українською мовою. Він розробив і видав українською мовою 6 навчальних посібників, рекомендованих Міністерством освіти та науки України для використання їх викладачами і студентами технічних ВНЗ, має майже 100 друкованих наукових статей. Володимир Михайлович - один з родини інженерів. Його батько - Михайло Володимирович - колишній фронтовик, закінчив "машинку", працював тут викладачем. Його шляхом пішли в життя син Володимир Михайлович, онука Ольга Зубрицька - методист деканату інженерно-фізичного факультету, правнучка Яна Зубрицька, четвертокурсниця ФЕУ, яка опановує спеціальність "Менеджмент організацій". Вона - відмінниця навчання, чемпіон Європи з фанк-аеробіки.
Володимир Михайлович пишається своїм іменитим родом, прагне, аби цьому роду не було переводу. Він чимало часу приділяє вдосконаленню знань з технології металів, української мови, історії, культури. Його статті, роздуми з цих питань з'являються в журналах і газетах, у тому числі й у газеті "Інженер-машинобудівник".
Володимир Михайлович уміло поєднує працю доцента з громадською посадою вченого секретаря Вченої ради університету. Ці обов'язки він виконує сумлінно, ревно, так само, як і все, що він робить.
Сердечно вітаючи Вас, шановний Володимире Михайловичу, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам козацького здоров'я, нових здобутків у праці й науці, сімейного щастя!
Реторат Профком Деканат інженерно-фізичного факультету

МЕДИЧНИЙ ПУНКТ ДІЄ
Медичний пункт університету відновив роботу з оздоровлення робітників Запорізького національного технічного університету з 14 січня 2008 року. Медичну і профілактичну допомогу надають: лікар-терапевт вищої категорії і медичні сестри першої категорії. Консультації вузьких спеціалістів, клінічні і біохімічні аналізи, а також стаціонарне оздоровлення буде проводитись у басейновій лікарні за направленням лікаря медичного пункту.
На медичному пункті та у басейновій поліклініці приймаються пацієнти лише за списками профспілкового комітету ЗНТУ.
Євдокія ПАРХОМЕНКО, завідувач здоровпункту

ПОРТРЕТ СТУДЕНТА
ВАЖКІ БУДНІ ЧЕМПІОНА
Спробуй-но завжди перемагати в навчальній аудиторії, аби отримувати лише "п'ятірки", і на боксерському ринзі з кікбоксингу. Тоді й дізнаєшся, які важкі будні, який це непередбачуваний і тяжкий шлях. Про цей шлях не лише знає, а й іде ним майже чотири роки поспіль студент транспортного факультету Володимир Семикін. Йому доводиться постійно долати перешкоди й труднощі. Докладаючи неймовірних зусиль, напружувати розум і нерви, аби виконати навчальну програму на кафедрі і завдання тренера для перемоги невідомого суперника. Адже на змаганнях високого рангу слабких спортсменів не буває. Отак і живе Володимир, прагне перемоги у навчанні і в спорті.
Викладачі й студенти, одногрупники Володимира, дивуються, скільки ж у двадцятирічного хлопця сили волі і витримки, бажання і вміння, аби не поступитися досягнутими результатами. Щоправда, сам Володимир не задумується над цим, бо втягнувся у шалений ритм життя й іншого собі не уявляє. Дехто каже, що Володимирові просто таланить у житті.
…Так сталося, що Володимир закінчив Мелітопольську гімназію №11 із золотою медаллю й майже одночасно отримав диплом чемпіона області з кікбоксингу.
- Це, Володю, знаковий збіг, - сказав хлопцю його тренер Володимир Сергійович Кащук, вручаючи спортивну нагороду. - думаю, що ти станеш чемпіоном України, а можливо, і світу. Тільки не здавай рубежів досягнутого…
- Спасибі велике Вам, Володимире Сергійовичу, за науку й такі побажання! Старатимусь не підвести Вас!...
З того часу минуло чотири роки, і кожен з них був для Володимира Семикіна щасливим, переможним. У заліковій книжці студента, який опановує в ЗНТУ спеціальність "Організація та управління на автомобільному транспорті"(Т-334) - лише п'ятірки. За цей час Володимир Семикін став срібним призером чемпіонату світу з кікбоксингу(Москва), чемпіоном країн СНД та України. Він посів 5-е місце на чемпіонаті світу (Греція, 2007 рік). Володя став майстром спорту України з кікбоксингу.
Дуже важко поєднати навчання в університеті з великим спортом. Необхідно майже щодня тренуватися, а то й тричі на день, аби завжди бути у формі. А напередодні чемпіонатів по два-три місяці разом з тренером шліфує кожен рух, кожен удар. Звісно, тренується під керівництвом тренера. Разом з ним Володя буває і на змаганнях високого рангу.
Кікбоксинг, на перший погляд, звичайний бокс, але головне в ньому - завдавати ударів можна не лише руками, а й ногами. Зустріч на рингу триває три раунди по дві хвилини кожен. Напруження у спортсменів величезне - і нервів, і м'язів.
Повернувшись додому, до Мелітополя, Володя майже не відпочиває: нема коли. Знову - тренування у спорткомплексі "Мелком". А приїздить до Запоріжжя - з головою "пірнає" в науку, аби наздогнати товаришів по групі, скласти всі заліки й іспити. Інколи спати доводиться 2-3 години на добу.
- Мені дозволили не відвідувати занять, - пояснює Володя, немов би вибачаючись. - Це дає мені змогу тренуватися в основному в Мелітополі і жити у батьків. Час використовую на свій розсуд. Головне, щоб завжди бути у спортивній формі, а у заліковці були лише "пятірки"…
Скільки попереду ще чемпіонатів, кубків з кікбоксингу різного масштабу, в яких братиме участь майстер спорту України, студент ЗНТУ Володимир Семикін! Головне, перемагати в спорті і в навчанні.
Микола КЛИМЕНКО

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ'Ю
ПЕНСІЇ ПІДВИЩАТЬ
28 грудня 2007 року Президент України В.А. Ющенко підписав Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти України". Цим законом затверджений не тільки головний бюджетний документ держави, але й важливі зміни у законодавчі акти, якими регулюються питання пенсійного забезпечення громадян України.
За роз'ясненнями того, що очікує пенсіонерів міста з 1 січня 2008 року, ми звернулися до заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя Галини Петрівни Сергєєвої.

- Галино Петрівно, чи будуть перераховуватися пенсії в січні?
Так, будуть перераховані пенсії переважній кількості пенсіонерів району, що одержують пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

- А в чому конкретно полягає перерахунок пенсії?
По-перше, з 1 січня 2008 року для всіх пенсіонерів, яким пенсія обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оцінка одного року страхового стажу в солідарній системі збільшується з 1відсотка до 1,2, а з 1 жовтня поточного року - до 1,35. Ці зміни дозволять значно збільшити значення тривалості страхового стажу, вплинуть на розмір пенсії конкретного пенсіонера. Наприклад, якщо до 1 січня 2008 року при 35 роках страхового стажу індивідуальний коефіцієнт за стажем складав 35 відсотків, то з 1 січня такий індивідуальний коефіцієнт складе уже 42 відсотки (35 х 1,2); а з 1 жовтня - понад 47 відсотків (35 х 1,35).
Для тих пенсіонерів, яким при визначенні заробітку для обчислення пенсії використовували заробітну плату працівників за 2002 - 2005 роки, пенсії перерахують з урахуванням середньої заробітної плати працівників за 2006 рік, що відповідно до даних Державного комітету статистики становить 928,81 гривень.

Поясніть, будь-ласка, важливість цих змін на конкретних прикладах.
- Наприклад, жінка має 37 років страхового стажу і до 1 січня 2008 року її коефіцієнт страхового стажу складав 0,37. Пенсія була призначена до 2004 року, тому при визначенні заробітку для обчислення пенсії враховувалася середня заробітна плата працівників за 2002 рік - 306,45 грн. З 1 січня 2008 року розмір оцінки кожного страхового стажу буде збільшений в 1,2 рази, тому коефіцієнт страхового стажу складе 0,444 (0,37 х 1,2), а при визначенні заробітку буде застосована середня заробітна плата працівників за 2006 рік - 928,81 гривень.

- Виходить, що всім пенсіонерам, незалежно від дати виходу на пенсію при обчисленні пенсії буде застосовуватися 928,81 грн. замість 306,45 грн. ?
Так, це дозволить усунути залежність розміру пенсії від року виходу на пенсію, і люди похилого віку одержать пенсію нарівні з "молодими" пенсіонерами.

- Галино Петрівно, а чи зміниться з 1 січня розмір мінімальної пенсії?
Відповідно до чинного законодавства, розмір мінімальної пенсії за віком при наявності в чоловіків 25 років, а в жінок 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. З 1 січня 2008 року він становить 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 481 грн., з жовтня 2008 року - 482 грн.

- На що іще вплине зміна прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян?
Як і раніше, у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян збільшуються розміри пенсій за особливі заслуги перед Україною, надбавки ветеранам війни і членам їх родин, мінімальні розміри пенсій військовослужбовцям строкової служби і членам їх родин, державна соціальна допомога особам, яким виповнилося 100 і більш років, доплата до пенсії у зв'язку з закриттям ЧАЕС.

Галино Петрівно , чи потрібно пенсіонеру для проведення вищевказаних перерахунків звертатися в органи Пенсійного фонду?
Не потрібно. Цей перерахунок проведемо автоматично, використовуючи матеріали кожної пенсійної справи, в якій містяться всі необхідні дані про стаж і заробітну плату кожного пенсіонера, а також документи, що підтверджують право на встановлення тієї чи іншої надбавки.

- І останнє запитання: коли пенсіонери району отримають підвищені розміри пенсій?
- Ще в грудні 2007 року органи Пенсійного фонду сформували і відправили на поштові відділення зв'язку й до банків відомості для виплати пенсій у січні 2008 року в старих розмірах. Тому належну доплату за зазначеним перерахунком пенсіонери району одержать за додатковими відомостями вже у другій половині січня. У сумі доплати враховані всі надбавки і доплати, передбачені законодавством з розрахунку нового прожиткового мінімуму - 470 грн., у тому числі і доплати "дітям війни", за особливі заслуги перед Україною та інші. Крім цього, кожен пенсіонер разом з доплатою до пенсії одержить письмове повідомлення про новий розмір пенсії.
Спасибі за бесіду.

Профком звертається до всіх пенсіонерів-науковців з проханням поставити свої запитання (ауд.257), і в наступних випусках газети будуть надруковані відповіді на них.

Микола ГАМОВ, голова профкому ЗНТУ
Профком звертається до всіх пенсіонерів - науковців з проханням поставити свої запитання (ауд. 257), і в наступних випусках газети будуть надруковані відповіді на них.

Новини з бібліотеки
Книги наших викладачів
Пропонуємо вашій увазі книги, написані викладачами нашого університету.
Казаков С.С. "Контроль зерна в конструкционной стали"/ С.С.Казаков, А.Н.Улитенко, В.В.Лунев.- Запорожье: Просвіта, 2003.- 76 с.
У книзі пропонується комплексний підхід до вирішення проблеми управління якістю металопродукції з конструкційної сталі на основі експериментального і виробничого матеріалу, а також вітчизняних і закордонних літературних даних.
Розрахована книга на інженерно-технічних працівників металургійних і машинобудівних підприємств, аспірантів і студентів технічних ВНЗ.
Ройтман А.Б. "Украина и Бразилия: реализация совместных проектов": Монография/ А.Б.Ройтман, И.А.Лазневая.- Днепропетровск: ДНУ, 2007.- 326 с.
Тема запропонованої увазі читачів монографії - українсько-бразильські відносини в рамках упровадження високих технологій у космонавтиці, авіації, інших галузях сучасного машинобудування, у сільському господарстві, культурі.
Флора В.Д. "Тягові імпульсні перетворювачі для електротранспорту".- Запоріжжя: ЗНТУ, 2006.- 310 с.
Книга розкриває основні теоретичні положення тягових імпульсних перетворювачів для електротранспорту. Розглянуті найбільш уживані режими роботи таких перетворювачів у стаціонарних і перехідних процесах.
Warynska L.O. Economy of enterprise = Економіка підприємства: Professional Content Book in English: Навчальний посібник англійською мовою.- Zaporizhzhya: ZNTU, 2006.- 149 c.- англ., укр. мовами.
Warynska L.O. Organizing, planning and controlling production = Організація, планування та управління виробництвом: Professional Content Book in English: Навчальний посібник англійською мовою.- Zaporozhzhya: ZNTU, 2007.- 191 p.
Обидва посібники будуть цікаві студентам, які навчаються за спеціальністю "Переклад". Посібники можна також використовувати для самостійного вивчення дисципліни "Організація, планування та управління виробництвом" із застосуванням англійської мови. До кожної глави надається словник термінів, основних понять з дисципліни та пояснень до них.
Ганна Єренбург, бібліограф

КАНІКУЛИ
ГАРНИЙ ВІДПОЧИНОК У КАРПАТАХ
Різдвяні канікули - найкраща пора для подорожей до Західної України: сніг, лижі, санки - справжні зимові розваги. Профком студентів, аспірантів і докторантів ЗНТУ подбав про такий відпочинок.
Наша група у складі тридцяти студентів і випускників "машинки" обрала путівки на базу Національного університету "Львівська політехніка" - "Політехнік-2", що в місті Славське. Надати студентам пільгові путівки на шестиденне проживання з триразовим харчуванням до Карпат стало можливим завдяки співпраці студентських профкомів університетів за програмою "ВНЗ -партнер".
Чотири дні ми відпочивали в горах. Першого дня придивлялися до місцевості: було дуже гарно, особливо вночі, коли поодинокі домівки-бази світяться на фоні засніжених гір, до цікавих людей, які нас обслуговували, можливостей відпочинку.
Снідали о дев'ятій, брали "спорядження" і з'їжджали з гірок, падали, сміялися, дихали сосновим повітрям. А потім знову піднімалися вгору, щоб продовжити відпочинок. Обід давав можливість переодягнутися, прийняти душ, відпочити, подискутувати про наступний відпочинок. Ми були у Львові цілий день, а потім ходили в гори, вдосконалювали лижні навички, їздили канаткою на гору Тростян.
Привітні люди, багато білого снігу, комфортний відпочинок! Тут весело і корисно можна проводити канікули з друзями! І ціна путівки, до речі, прийнятна для студентів.
Останнього екскурсійного дня вся група милувалася Львовом - старим гарним містом: гуляли вулицями і парками, відвідали собори, музеї, місцеві ринки, не забули поїсти смачної піци на останок. І ледве встигли на поїзд.
Відпочили у Славському на славу! Повернулися загартовані, оздоровлені, з новими ідеями про підкорення гір чи про цікаві екскурсії на майбутніх канікулах.
Анастасія ЛІТАВА, студентка(ІОТ-616), керівник туристичної групи

У НАС НА ЗАПОРІЖЖІ
ВОДА В ДНІПРІ СТАЛА ЧИСТІШОЮ
Завершена реконструкція першого пускового комплексу Центральних очисних споруд лівого берега Дніпра в Запоріжжі. Тепер біологічне очищення проходять усі стоки, які сюди надходять.
Щодоби на біологічне очищення приймають не менше 140 тисяч кубометрів стічних вод, а проектна потужність комплексу - 280 тисяч кубометрів.
Таке біологічне очищення стоків застосоване вперше в Україні.
НА ЗАЕС ЗБУДУЮТЬ ЩЕ ДВА БЛОКИ
На промисловому майданчику Запорізької атомної електростанції заплановано побудувати ще два енергоблоки - 7-й и 8-й.
На думку представників станції, це відкриває нові перспективи підвищення якості умов життя і праці не лише колективу станції, а й мешканцям міста Енергодара.
"КАМ'ЯНА МОГИЛА" - ОКРАСА ТУРИСТСЬКОГО МАРШРУТУ
Цього року з обласної казни планується виділити майже мільйон гривень для добудови музею і розвитку туристської інфраструктури з урахуванням прадавнього об'єкту під Мелітополем "Кам'яна могила".
З метою популяризації цього заповідника розроблено туристський маршрут по області. Його окрасою має стати і "Кам'яна могила".
"ПІСЕННЕ ЗАПОРІЖЖЯ"
Така музична програма звучить тепер на радіохвилі "Запоріжжя-ФМ" 103.7. Веде її відомий композитор і співак Анатолій Сердюк, до речі, автор музики гімну ЗНТУ.
Цю програму можуть слухати не лише мешканці Запоріжжя, а й області щоп'ятниці о 17.35, а повтор її - об 11.05 триває 25 хвилин.

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
доцента кафедри "Захист інформації" - 1
доцента кафедри "Обчислювальна математика" - 1
доцента кафедри "Прикладна математика" - 1
старшого викладача кафедри "Філософія" - 1
старшого викладача кафедри "Обробка металів тиском" - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням необхідно зареєструвати в канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок