Видається
з 1960 року
14 лютого
2008 року
№3
(2049)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИКЛАДАЧ І СТУДЕНТИ
   КРАСА ВРЯТУЄ СВІТ - ця фраза належить письменникові Федору Достоєвському. Вона стосується не лише творчих працівників, а й , на мою думку, всіх виробничників, у тому числі й ливарників. Ця фраза спливла у пам'яті, коли я знайомився з лабораторією і ливарним залом кафедри "Обладнання і технологія ливарного виробництва".
  Знайомив мене зі своїм господарством доцент Олексій Федорович Кузовов. Розглядаючи вироби, відлиті студентами, я був вражений художнім смаком майбутніх ливарників, майже ювелірній майстерності, адже досягти цього нелегко. Потрібні неабиякі знання і досвід. Фігурка ливарника в кашкеті, з ливарною ложкою, підсвічник, черевичок з розв'язаними шнурками, бронзові дзвони різного розміру…
- Це звичайні практичні роботи старшокурсників, - пояснює Олексій Федорович Кузовов, доцент кафедри "Обладнання і технологія ливарного виробництва". - Вони передбачені навчальною програмою, в якій є курс "Технологія художнього литва". Навчаю цьому студентів і дивуюся, з якою радістю, натхненням працюють вони над виконанням завдань! Ці знання і навички - поштовх у праці ливарників, які міркують над художнім обробленням литва. Вірю, що наш випускник, пройшовши таку школу, не допустить браку в роботі: будь - які вироби виготовлятиме не лише міцними, а й красивими. Як мовиться, краса врятує світ…
  Анатолій Федорович за тридцять років викладацької праці в нашому університеті став, можна сказати, провідним ливарником. А спершу закінчив Луганський машинобудівний технікум, дев'ять років працював у ливарному цеху "Запоріжсталі" - технологом, майстром, старшим майстром. Переконаний, що краще й доступніше про ливарне виробництво краще нього, мабуть, ніхто з кафедри не розкаже. І в лабораторії, яку він обладнав разом з доцентом Гарієм Бяліком і навчальними майстрами, відчуває себе господарем, котрому все знайоме, близьке. Тут же обладнані майстерня, полички, на яких красуються вироби художнього литва. Для них О.Ф. Кузовов разом зі студентами виготовляє форми для литва - з піску, глини, рідкої й сирої гуми тощо.
  Щороку кафедра випускає не менше 70 фахівців-ливарників, а за 30 років роботи О.Ф. Кузовова дипломи інженерів-ливарників отримали в "машинці" - ЗНТУ понад 2 тисячі випускників. Вони сумлінно, творчо працюють за спеціальністю в ливарних цехах "Запоріжсталі", "Дніпроспецсталі", "Мотор Січі" та інших підприємств. Із вдячністю згадують своїх вчителів-наставників, насамперед Олексія Федоровича Кузовова. Радіють тому, що на кафедрі вони не просто вивчали ливарну справу, а й здобували знання і навички з художнього литва. Згадує й Олексій Федорович своїх студентів, підтримує з ними зв'язки: з Євгеном Кубарем, Миколою Білоусом, Миколою Максисем…
  П'ять років тому на кафедрі введено у навчальний процес новий курс "Технологія художнього литва". Тепер за такою спеціалізацією щороку навчається не менше 60 студентів, значно більше, ніж за основною. Отже, студенти обирають у професії ливарника насамперед красу виробів.
Микола КЛИМЕНКО.
На знімках Г. Бяліка: О.Ф. Кузовов зі студентами; художні вироби студентів.

   ІНФОРМАЦІЯ З ВІДДІЛУ КАДРІВ

  Кафедра обчислювальної математики перейменована в кафедру системного аналізу та обчислювальної математики. Кафедра мікроелектроніки та напівпровідникових приладів перейменована в кафедру мікро- та наноелектроніки.
ПРИСВОЄНІ ВЧЕНІ ЗВАННЯ
Карпукову Леоніду Матвійовичу присвоєне звання "професор". Він очолив кафедру захисту інформації.
Звання "доцент" присвоєне групі викладачів: Акімову Іванові Васильовичу з кафедри "Технологія металів", Несторову Олександрові Васильовичу з кафедри "Охорона праці і навколишнього середовища", Овчинникову Олександрові Володимировичу з кафедри "Механіка", Чопу Володимирові Миколайовичу з кафедри "Дизайн", Курбацькому Валерієві Петровичу з кафедри "Фізики", Кириченко Олегові Вікторовичу з кафедри "Політологія і право".
ЗАХИСТИЛИ ДИСЕРТАЦІЇ
Останнім часом успішно захистили кандидатські дисертації: Пахомова Інесса Георгіївна з кафедри "Фінанси та банківська справа" (кандидат економічних наук), Васютін Євген Васильович з кафедри "Мікро- та наноелектроніки" (кандидат фізико-математичних наук), Щолокова Марія Олександрівна з кафедри "Прикладна математика"(кандидат технічних наук), Чумаченко Ярослав Віталійович з кафедри "Прикладна математика"(кандидат технічних наук).
Вітаємо нових доцентів і кандидатів наук з визначною віхою в житті!

БУДНІ КУРАТОРА
КОЛИ СПРАВА ДО ДУШІ
Тетяна Павлюк, асистент кафедри "Міжнародні економічні відносини", вважає своє доручення бути куратором групи одним з найбільш важливих у викладацькій роботі. Вона лише на кілька років старша за своїх підопічних, але стала для них і порадником, і старшим товаришем, завжди бажаною людиною. Ця світловолоса, усміхнена, симпатична дівчина вміє знайти до кожного студента "ключик", аби переконати в необхідності справ, які вирішує група ГФ-226. тому, мабуть, кожен студент прагне не підвести свого куратора ні в чому, аби група була, як мовиться на рівні.
Тетяна Сергіївна закінчила ЗНТУ за спеціальністю "Міжнародні відносини" 2006 року з відзнакою. Її залишили працювати на кафедрі асистентом. Вона добре справляється не лише з основними обов'язками, а й з громадським дорученням - кураторством групи. Її сумлінне ставлення до цього, бажання вивести групу до числа перших змінили на краще мікроклімат у групі. Тепер усі 26 студентів, з яких лише чотири хлопці, навчаються в основному на 4-5, сумлінно виконують громадські доручення. У цьому Тетяні Сергіївні допомагає староста Катерина Удод, яка в університетському студентському конкурсі здобула звання "Кращий староста групи". Радіє з цього не лише вона, а й Тетяна Сергіївна. Дві третини студентів групи навчається на 4 і 5, з них 10 - відмінники, серед них Тетяна Волошко та Ірина Постолатій. Олександр Рукобратський із "середняків" перейшов до групи кращих, став активістом громадської роботи, організатором цікавих справ.
Тетяна Сергіївна сумлінно проводить семінарські заняття, а двічі на місяць збирає групу і разом обговорюють стан справ, успішність кожного, плани громадської роботи. Минулого року Олександр Черніков тяжко захворів, тривалий час перебував у лікарні, і студенти групи регулярно відвідували хлопця, підтримували його настрій, ділилися новинами. І він почав одужувати, хоча й довелося взяти академічну відпустку.
Студенти групи вдячні своєму кураторові за те, що регулярно відвідують театр, картинні галереї, концерти, а влітку - Дубовий Гай.
Микола ГАМОВ, завідувач кафедри, доцент

ГОЛОВНЕ - ПОРОЗУМІННЯ
На електротехнічному факультеті багато уваги приділяють роботі кураторів: щомісяця заслуховують звіти двох, а то й кількох кураторів академічних груп на засіданнях вченої ради, на засіданнях кафедр. Це стимулює роботу кураторів.
Студенти моєї першої групи Е-312 2007 року відзначили 20 років з часу закінчення нашого університету (тоді ще - "машинки"). Зустріч пройшла тепло, вони всі ці роки підтримували зв'язок між собою. Тобто протягом навчання треба було чимало попрацювати, щоб у всіх залишились приємні спогади про студентські роки та бажання спілкуватися не тільки між собою, а й зі мною, своїм куратором.
Зараз у мене нова група, п'ята за рахунком -Е-317. Я зрозуміла: по-перше, треба підтримувати зв'язок з батьками, бо це - найбільш зацікавлені у долі студентів люди, наші перші помічники. Щоб не повідомляти про факт відрахування їхніх дітей, вони допомагають у вихованні. Тому у своїй групі в листопаді 2007 року я провела зустріч з батьками студентів, щоб ознайомити їх з кредитно-модульною системою організації навчального процесу. Розповіла про ситуацію, щоб мали інформацію з перших рук. Були запрошені на зустріч завідувач кафедри ЕПА доцент В.І. Бондаренко, доценти П.О. Пархоменко, Л.М. Онуфрієнко. Ця зустріч була плідною і для батьків, і для студентів.
Не можу сказати, що моя група краща на 1-му курсі. Але можу відзначити, що не відраховано жодного студента, кожному ми надали шанс зробити свій вибір: піти з університету чи навчатися далі. Зустрічаюсь я зі студентами щотижня, спілкуюсь протягом семестру з батьками, викладачами, які проводять заняття в групі. Досить часто відвідую гуртожиток, де проживають двоє хлопців. Вони вперше відірвані від сім'ї, свого дому, і треба їм допомогти знайти своє місце в житті.
Якщо групі потрібна допомога, звертаємось до викладачів з проханням провести додаткові консультації, і ніхто не відмовив у проханні.
Євгенія ВАСИЛЬЄВА, старший викладач кафедри ЕПА

ВІТАЄМО Кулябу Івана Васильовича з 75-річчям!
Життєвий шлях Івана Васильовича протягом більш ніж 40 років майже повністю пов'язаний з роботою у "Машинці". Закінчивши 1954 року Нікопольський учительський інститут, І.В Куляба. працював учителем математики на Дніпропетровщині, потім у Дніпропетровському державному університеті По закінченні навчання направлений на роботу до Запоріжжя.
З цього часу (з 1964 року) і по теперішній час працює у нашому навчальному закладі. З 1964 І.В. Куляба працював на посадах механіка, старшого лаборанта, асистента кафедри ТМ і ТММ, а з 1981 року - старшим викладачем кафедри ТМ і ТММ, з 2003 року - старшим викладачем кафедри механіки.
Іван Васильович у своєму житті вдало поєднував спортивні і наукові досягнення. Великим захопленням його, крім навчальної та наукової діяльності, став спорт: не раз захищав спортивну честь кафедри, транспортного факультету на спартакіадах.
Він - автор десятків наукових статей та учасник багатьох конференцій. Протягом багатьох років виконує обов'язки секретаря ради транспортного факультету.
Сумлінним ставленням до роботи, своїми людськими якостями І.В. Куляба завоював авторитет серед співробітників ЗНТУ, транспортного факультету і кафедри механіки зокрема.
Сердечно вітаючи Вас, шановний Іване Васильовичу, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам нових успіхів у роботі і козацького здоров'я.
КОЛЕКТИВ ТРАНСПОРТНОГО ФАКУЛЬТЕТУ І КАФЕДРИ "МЕХАНІКА"

ЗНАЙТИ СПІЛЬНУ МОВУ
Ірина Олексіївна Афанасьєва, асистент кафедри теорії і загальної електротехніки вже кілька років - куратор студентських груп. За цей час набула досвіду спілкування зі студентами. А головне, вона охоче, з особливим хистом виконує це нелегке громадське навантаження.
Зараз в її групі Е-526 - 14 студентів, кожного з яких Ірина Олексіївна добре знає - і характер, і нахили, і здібності. Тому й отримує від цього бажаний результат. Двічі на місяць зустрічається зі студентами, обговорює нагальні справи, шукає вихід з будь - якого становища. Вона підтримує зв'язки з батьками студентів, разом впливаючи на тих, хто лінується або не встигає через незібраність.
Завдяки таким зв'язкам і наполегливій роботі зі студентами та їх батьками значно підвищилася успішність, майже немає пропусків занять без поважних причин.
Сумлінністю й серйозністю до виконання громадського доручення відзначається асистент І.О. Афанасьєва тому й користується пошаною й авторитетом у колег по кафедрі і факультету.
Едуард ВЛАСЕНКО, завідувач кафедри, доцент

ВІСТІ З БІБЛІОТЕКИ
Книги наших викладачів
Близняков О.В. Дослідження та випробування електричних апаратів: Навч. посібник. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. - 94 с.
У посібнику подано основні експлуатаційні та випробні режими електричних апаратів високої і низької напруги. Представлено випробувальне обладнання, в тому числі вимірювальні пристрої. Подано основні методи дослідження та випробування окремих видів електричних апаратів.
Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, які спеціалізуються в галузі електроапаратобудування.
Авиационно-космические материалы и технологии//В.А. Богуслаев, А.Я. Качан, Н.Е. Калинина и др. - Запорожье: ОАО "Мотор Сич", 2007. - 383 с.
У підручнику викладені основні матеріали і прогресивні технології, які застосовуються в авіаційній і космічній галузях при виготовленні деталей і вузлів двигунів, а також літальних апаратів.
Підручник призначений для студентів, що вивчають матеріали, технології авіаційної і космічної техніки, а також може бути використаний науковими й інженерно-технічними працівниками організацій і підприємств авіаційної і космічної промисловості.
Рассальський О.М. Аналіз і розрахунок теплових режимів силового електроустаткування: Навч. посібник. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. - 146 с.
У підручнику викладені основні методи моделювання, аналізу й розрахунку теплових режимів елементів силового електроустаткування станцій і підстанцій: силових трансформаторів, комірок високовольтних і низьковольтних комплектних пристроїв. Подані практичні рекомендації теплової оптимізації з урахуванням особливостей охолодження і конструкції.
Підручник стане в пригоді студентам, що навчаються за напрямком "Електромеханіка", а також буде корисний інженерно-технічним працівникам, що займаються дослідженнями й аналізом теплових режимів електричних машин і апаратів.
Чикіна В.О. Збірник відібраних задач для підготовки до олімпіад з електротехніки (Електричні кола)/В.О. Чикіна, О.А. Шрам - Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. - 298 с.
У посібнику зібрано олімпіадні та конкурсні задачі основних розділів з курсу "Електротехніка": "Електричні кола постійного струму", "Нелінійні кола постійного струму", "Електричні кола змінного струму", "Трифазні кола".
Навчальний посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів технічного напрямку, які бажають поглибити та вдосконалити свої знання. Посібник може бути використаний аспірантами, а також викладачами вищих навчальних закладів для організації самостійної роботи студентів.
Флора В.Д. Принципи технічної творчості: Навч. посібник. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. - 398 с.
У книзі представлені основні загальні відомості про технічну творчість та її найбільш уживані методи, в тому числі й алгоритмічні, а також подані творчі задачі - від найпростіших (конструкторських, технологічних) до тренувальних з винахідництва, які потребують розв'язання.
Книга призначена для студентів, аспірантів, викладачів технічних дисциплін та інженерів-дослідників, практиків, конструкторів…
Ганна Єренбург, бібліограф

СПОРТ СПОРТ СПОРТ

ВДЕСЯТЕ ЗНТУ - ЧЕМПІОН
Завершилася обласна спартакіада серед викладачів і співробітників вищих навчальних закладів, у якій взяли участь 8 команд провідних ВНЗ області.
Урочисто відкрив спартакіаду й привітав її учасників ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков. На відкритті були керівники організацій освіти і спорту області.
До програми змагань входили такі види спорту: волейбол, баскетбол, кульова стрільба, шахи, настільний теніс.
У загальнокомандному заліку першість здобула вдесяте поспіль збірна команда ЗНТУ. На другому місці - команда медичного університету, на третьому - ЗНУ.

Ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков вітає тренера гандбольної команди ЗНТУ-ЗАБ А.Ф.Невинського з черговою перемогою; момент матчу. Фото О. Пастушенка

ТРЕНЕР РОКУ
Ним став Анатолій Федорович Невинський, старший викладач кафедри фізичної культури і спорту, заслужений тренер України. Колеги по роботі і спортсмени гандбольної команди щиро вітали наставника з цим званням.
Анатолій Федорович протягом 7 років тренує команду ЗНТУ-ЗАБ, яка була двократним чемпіоном України у вищій лізі.
Нині прийняте рішення про участь команди ЗНТУ-ЗАБ у суперлізі чемпіонату України з гандболу. Перше коло наші гравці завершили на 5-му місці, що дає їм право на участь у змаганнях на Єврокубок. Так що боротьба ще попереду.
Нехай щастить вам, шановний Анатолію Федоровичу, і вашим вихованцям!
Світлана АТАМАНЮК, завідувач кафедри олімпійських та ігрових видів спорту ЗНТУ

КАНІКУЛИ
"МИ ЩЕ ПОВЕРНЕМОСЬ ДО ЛЬВОВА!.."
Так казали ми, повертаючись зі Львова до Запоріжжя. Ми провели в цьому чудовому місті лише тиждень, а побачили й дізналися стільки, що одразу й не розкажеш.
Отже, група наших студентів (20 осіб) прибула до Льовову за пільговими путівками на відпочинок. Жили ми в профілакторії університету "Львівська політехніка", з якою наш університет давно дружить, обмінюючись студентами під час канікул. Все було гаразд, крім низької температури в кімнатах. Ми, кутаючись в одяг і простирадла, стійко переносили ці випробування. Адже знали, що вдень на нас чекають цікаві поїздки, екскурсії.
Вулиці й майдани Львова нагадують і про давні часи, і про те, що тут все схоже на Західну Європу: старовинні будівлі, костьоли, замки, театри, музеї. Під час екскурсії по місту з гідом ми побували в музеї під відкритим небом "Шевченків гай", музеї-аптеці, найстарішій в Україні, на пивоварному заводі, де нас пригощали найсвіжішим пивом, на Личаківському кладовищі. А ввечері подивилися спектакль "Любий друже" за Гі Де Мопассаном у театрі імені Марії Заньковецької, від чого залишилися в захопленні. Оглянули ми й оперний театр.
Запам'ятаємо підняття пішки на гору до міської ратуші, де долали 400 східців туди й назад. З цієї точки Львів - як на долоні: краса невимовна, аж голова паморочиться.
Ні, таке не забувається! Тому ми й говоримо: "До побачення, Львове! Ми ще повернемося до тебе!"…
Щиро дякуємо нашому студентському профкомові за те, що допоміг нам добре й весело провести зимові канікули!
Юлія ТКАЧЕНКО, студентка (ГФ-315)
На знімках студентів: дівчата з групи ГФ-315, пам'ятник Тарасу Шевченку.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок