Видається
з 1960 року
Середа
25 лютого
2004 року
№4
(2082)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІТАЄМО! ВІДЗНАКА ВИСТАВКИ - СРІБНА МЕДАЛЬ
Зі срібною медаллю і кількома дипломами повернулися учасники виставки "Сучасна освіта в Україні - 2004", яка проходила в Києві з 5-го до 8 лютого. Наш університет вчетверте поспіль брав у ній участь. Ця виставка, яка стала традиційною, є центром передового досвіду в галузі освіти і новітніх педагогічних технологій, міжнародних проектів, сучасних інформаційно-телекомунікаційних, дистанційних і мультимедійних систем навчання, науково-методичних інновацій, авторських проектів, формування освітянських комплексів, тестового контролю знань та інших напрямків модернізації національної системи освіти.
На виставці були представлені 246 навчальних закладів усіх рівнів освіти і форм власності, у тому числі із Запорізької області: ЗНТУ, ЗДУ, ЗДМУ, БДПУ, МДПУ. Виставка продовжила традиції проведення конкурсів в низці номінацій. Нині їх було шість, у трьох із них взяв участь наш університет, зокрема з розробки та впровадження системи дистанційного навчання, використання інформаційних технологій і телекомунікаційних засобів у навчальному процесі, кращого дизайну стенду і реклами досягнень навчального закладу.
Срібною медаллю виставки ЗНТУ нагороджено за розробку та впровадження системи дистанційного навчання. Крім того, наш університет відзначений дипломами за вагомий внесок у модернізацію національної системи освіти, за кращий дизайн ексклюзивного стенда. А за розробку і впровадження у навчально-виховний процес сучасних педагогічних технологій дипломами виставки відзначені: С.І.Атаманюк - заслужений тренер України, тренер збірної команди університету зі спортивної аеробіки, Л.Й.Івщенко - професор, завідувач кафедри, В.Ю.Клименко - аспірант, І.М.Павлюченко - старший викладач, Д.М.Піза - професор, завідувач кафедри, проректор, Б.Т.Солдатов - начальник центру інформаційних технологій, О.А.Шарпанських - викладач.
На офіційному відкритті виставки 5-го лютого був присутній віце-прем'єр-міністр України Д.В.Табачник. Він оглянув стенди, в тому числі і стенд ЗНТУ. 8-го лютого виставку відвідав міністр освіти і науки України В.Г.Кремень. Біля нашого стенда пояснення давав йому ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков.
Викладачі нашого університету виступили з доповідями на семінарах виставки. А під час офіційного їх відкриття виступила наша збірна команда зі спортивної аеробіки.
Хочу відзначити сумління, творчу працю у підготовці матеріалів виставки І.В.Ткаченка, Б.Т.Солдатова, Ю.В.Петруші, Н.М.Кобзар, В.В.Демешко, В.В.Луньова, Л.Й.Івщенка, І.М.Павлюченко, В.Ю.Клименка, М.Л.М'ясникова, О.М.Набережного. Завдяки їм наші стенди й експонати гарно виглядали на виставці, приваблювали відвідувачів оформленням.
Олексій БИЧЕВИЙ, доцент, учасник виставки

На знімках Бориса Солдатова: віце-прем'єр-міністр України Д.В.Табачник і ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков біля стенда університету; міністр освіти і науки України В.Г.Кремень і доцент О.Ф.Бичевий біля експонатів університету; учасники виставки від ЗНТУ; нагороди виставки.


Вітаємо Ольшанецького Вадима Юхимовича із 70-річчям!
Сорок три роки працює в ЗМІ-ЗНТУ професор, доктор технічних наук В.Ю.Ольшанецький. Закінчивши Дніпропетровський державний університет, молодий металознавець викладав на кафедрі металознавства і технології металів, а нині навчає спеціалістів на кафедрі фізичного матеріалознавства. Весь час активно займається науково-дослідницькою роботою. Через 6 років захистив кандидатську дисертацію, а 1999 року - докторську. Професор кафедри В.Ю.Ольшанецький написав і видрукував у журналах і збірниках понад 200 наукових праць, отримав 7 авторських свідоцтв на винаходи з проблем нових матеріалів і технологій, а також в галузі жароміцних металокомпозитів.
Вадим Юхимович підготував 5 кандидатів технічних наук. Він охоче, творчо викладає на кафедрі дисципліни: "Фізика конденсованого стану", "Теорія експерименту (основи наукових досліджень і фізико-математичне моделювання), "Фазові рівноваги", "Кристалографія", "Фізичне матеріалознавство" та інші. За наукові досягнення Вадим Юхимович відзначений золотою медаллю Міжнародної кадрової академії.
Вадим Юхимович Ольшанецький - енергійна, життєрадісна, добра людина, спілкуватися з якою - велике задоволення. Він завжди відгукується на прохання допомогти у чомусь, дати мудру пораду. Вражає його широка ерудиція, обізнаність у багатьох сферах життя. Тому завжди біля нього чимало людей - викладачів і студентів. Вони відзначають: Вадим Юхимович не старіє душею.
Вітаючи Вас, шановний Вадиме Юхимовичу, з визначним ювілеєм, від усього серця бажаємо Вам козацького здоров'я, радості буття, творчості. Нехай у Вашій душі не згасає вогонь натхнення, завжди лунає чудова музика!
Ректорат Профком Колектив кафедри
   Ювілярові В.Ю. Ольшанецькому!
Роки, роки... Минають непомітно,
вже й осінь сивину на скроні занесла,
а ти в душі, як бачу, друже, квітнеш.
Тож значить, твоя юність не пройшла.
Живеш наукою, дружиною, думками,
шановний мій, колего, дорогий.
Завжди є згода й розуміння поміж нами
і в жаркий день, і в лютий буревій.
Щоденні клопоти, сім'я й наука.
Що може бути кращим, далебі?
Вітаю з ювілеєм, вірний друже!
Здоров'я й щастя, радості тобі!
Георгій СЛИНЬКО, професор кафедри технології металів

Вітаємо ВІТЕРА Олександра Юхимовича із 70-річчям
Трудовий шлях його розпочався після закінчення Дніпропетровського державного університету. Він працював інженером-дослідником на заводах оборонної промисловості в Пермі і Запоріжжі. А з 1961 року Олександр Юхимович працює в ЗМІ-ЗНТУ: інженер НДС, асистент, викладач, старший викладач кафедр ТМ і ПТМ та "Механіка".
Колеги й студенти знають О.Ю.Вітера як ерудованого, досвідченого викладача, сумлінного й здібного науковця. Він охоче передає свої знання й досвід молодшим колегам і студентам. За це його шанують і викладачі, і студенти.
Вітаючи Вас, шановний Олександре Юхимовичу, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам довгих років життя, плідної праці, великого особистого щастя!
Колектив кафедри "Механіка"

23 лютого - День захисника Вітчизни
НА ТРАДИЦІЯХ БАТЬКІВ
На традиціях батьків і дідусів виховують студентів на кафедрі військової підготовки. Тут одночасно навчається майже 700 студентів 3-4 курсів ЗНТУ, а також інших вищих навчальних закладів Запоріжжя - ЗДУ, ЗДІА, ЗІДМУ, ЗЮІ.
З першого ж дня навчання хлопці привчаються до армійських дисципліни і порядку. Вранці, як завжди, студенти в камуфляжній формі шикуються на плацу повзводно, і командир взводу доповідає викладачу - офіцеру про готовність до навчання. А затим за командою офіцера студенти розходяться по навчальних аудиторіях і спецлабораторіях, обладнаних сучасним устаткуванням, стендами, плакатами, технікою, озброєнням. Протягом 6-7 годин слухають лекції, набувають практичних навичок. Дві години відводиться для самостійної підготовки і година для обслуговування техніки і зброї. Хлопці займаються також стройовою підготовкою, вивчають армійські статути.
- Студенти розподілені по взводах, їх у нас двадцять шість, - розповідає заступник начальника кафедри підполковник Олександр Євгенович Денщиков. - У кожному взводі - тридцять-тридцять п'ять осіб. Командири взводів - студенти, відмінники навчання, найбільш організовані, дисципліновані, акуратні, авторитетні. Такі, як Віталій Макуха, Сергій Бєтін, Максим Тяглий.
Один день на тиждень студенти кількох взводів одночасно вивчають у навчальних аудиторіях і спецлабораторіях військову справу з допомогою досвідчених викладачів-офіцерів Олександра Павелка, Євгена Афоніна, В'ячеслава Міхєєва, Олександра Хрипуна, Олександра Куркова та інших. Багато зусиль, педагогічного хисту й уміння докладають вони, аби кожен студент оволодів військовою спеціальністю, виправкою, дисципліною. І радіють, коли бачать плоди своєї праці. День у день, з місяця у місяць хлопці стають більш вправними курсантами, охоче опановують військовими знаннями і навичками. Радіють і батьки студентів, коли приїздять на урочистості, особливо на прийняття військової присяги. Дивляться на струнких, підтягнутих синів у камуфляжній формі, милуються чітким кроком взводів на плацу, захоплюються піснями. У кожного взводу - своя пісня, стройова. Дивуються батьки й тоді, коли їх сини виконують показові бойові вправи зі зброєю. Діють блискавично, чітко, красиво.
На кафедрі приділяють неабияку увагу й патріотичному вихованню майбутніх офіцерів запасу. У навчальних аудиторіях і в коридорах оформлені стенди, фотовиставки, присвячені армії України. У навчальних планах кафедри - виховні заходи: бесіди, зустрічі з ветеранами війни і військової служби, солдатами й офіцерами міського військового гарнізону, почесними громадянами міста Запоріжжя. Кожна така зустріч чи бесіда залишає добрий слід у душі хлопців. Олександр Денщиков, розповідаючи про будні кафедри, з гордістю відзначив: сини наслідують військову професію батьків. А вона почесна й шанована, адже ця професія - захищати Батьківщину. Сини викладачів-офіцерів Олександра Павелка, Євгена Афоніна і Василя Данькова закінчили кафедру військової підготовки, стали офіцерами запасу. Зараз відмінно навчаються тут сини доцентів університету Сергія Яримбаша та Андрія Шумілова, які у свій час теж закінчили кафедру.
Минуть два роки навчання - і випускники кафедри звітуватимуть на місячних військових зборах про те, чого і як навчилися за цей час з допомогою викладачів-офіцерів - складатимуть іспити. А затим на плацу в урочистій обстановці прийматимуть військову присягу на вірність українському народові. Міністр оборони присвоїть хлопцям звання "молодший лейтенант запасу". І вони пишатимуться тим, що стали справжніми захисниками Вітчизни.
Володимир НІКОЛЕНКО
На знімку Олександра Пастушенка : на прийняття присяги на вірність народу України.

ТРИДЦЯТЬ РОКІВ - НА ОДНІЙ КАФЕДРІ
1973 року Володимир Терлецький розпочав працювати викладачем кафедри філософії ЗМІ. А до цього закінчив Запорізький авіаційний технікум, Дніпропетровський державний університет за спеціальністю "Системи автоматичного управління космічних апаратів." Працював в університеті, а також у КБ "Південне". У студентські роки Володимир став лауреатом Всесоюзного конкурсу на кращу роботу із суспільних наук. Так інженер поступово отримував іншу професію - фахівця із суспільних наук, став згодом кандидатом філософських наук.
Тридцять років поспіль Володимир Миколайович викладає філософію на нашій кафедрі, став одним з досвідченіших викладачів. Доцента Терлецького шанують і поважають колеги й студенти за широку ерудицію, глибокі знання, педагогічний талант, прагнення допомогти будь-кому.
Велике спасибі Вам, шановний Володимире Миколайовичу, за сумлінну творчу працю, щедрість душі, науку, яку даруєте всім - і колегам, і студентам!
Ольга БОНДРЕНКО, доцент кафедри філософії

Портрет студента
ЗАКОХАНИЙ У ТЕХНІКУ
Олексій Манойло, студент групи Т-ІІІ, закоханий у техніку з дитинства. Дідусь Іван - все життя провів за кермом автомобіля, батько Іван - теж шофер. Олексій ще зі школи не раз сідав за кермо, аби звикнути до машини, а потім купив собі старенький мопед. Самотужки відремонтував, пофарбував, і мопед виглядав як новенький. Отож і їздив підліток на мопеді, змагався з такими ж хлопчаками - любителями техніки. А пізніше, навчаючись у старших класах школи, захотів оволоділи спеціальністю водія чи механіка. І отримав її у технікумі. А 2000 року вступив до нашого університету, на кафедру "Автомобілі".
Олексій навчається лише на відмінно, адже спеціальність обрав до душі, мріючи про неї зі шкільних років. Ровесники обрали його старостою групи, завжди радяться з ним щодо вивчення окремих тем, розробки курсових робіт.
- Навчання для мене як робота, - говорить Олексій Манойло, - вже звик до нього. Вже не можу жити і без роботи, і без навчання на кафедрі. Тут я в рідній стихії: навколо машини, прилади, техніка...
Олексій полюбляє і спорт. З дитинства і юнацтва займався плаванням, баскетболом, боротьбою дзю-до, тхеквондо. Навіть став кандидатом у майстри спорту з тхеквондо. А тепер часу не вистачає, аби вдосконалювати спортивну майстерність, адже необхідні регулярні тренування, участь у змаганнях, інакше успіху не досягнеш. А вільного часу як такого в Олексія нема. Крім навчання, він як голова студентського профбюро факультету займається різними справами: організацією культурних і спортивних заходів на факультеті, організацією соціальної допомоги студентам, суботників, концертів. А під час літніх канікул працює у приватних ремонтно-будівельних фірмах, підробляючи тут. Адже кошти потрібні і на одяг, і на взуття, і на різні необхідні в побуті речі. Олексій майже повністю забезпечує себе, хоч живе з батьками.
- Хочу бути у всьому самостійним, - каже хлопець. Олексій Манойло отримує стипендію Запорізького міського голови і підвищену державну. Їздить на батьківському "Москвичі", аби мати навички водія, скоро стане інженером-автомобілістом.
Федір Терьошин, студент Т-120

На початок