Видається
з 1960 року
15 березня
2007 року
№04
(2035)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПІДСУМКИ ЗИМОВОЇ СЕСІЇ
Розширена вчена рада університету обговорила підсумки зимової навчальної сесії і прийняла з цього рішення.
Головна особливість осінньо-зимового семестру - організація навчального процесу на 1 і 2 курсах та у двох академічних групах 3 курсу за кредитно-модульною системою, передбаченою Болонським процесом як основною складовою переходу на нову, більш якісну ступінь підготовки фахівців. Друга особливість цього семестру - виключення виробничої практики для 5-го курсу і перенесення її на 4-й курс.
Навчальну роботу зі студентами вели понад 600 викладачів, у тому числі 38 докторів наук, професорів, понад 270 кандидатів наук, доцентів.
У листопаді проведений рейтинг навчання студентів 3-5 курсів. Результати рейтингового контролю виявили наступне: заборгованість з 1-го модульного контролю мали 57 відсотків студентів 1-го і 2-го курсів. У цьому не доробили декани і кафедри факультетів. Найбільша заборгованість з вищої математики і фізики.
Рейтинг на 3-5 курсах у цей же період в листопаді виявив характерні недоліки у навчанні студентів. Зокрема, на гуманітарному факультеті абсолютна якість - 67,6 відсотка, показник якості - 51,1 відсотка, серед студентів 18 відсотків відмінників. На електротехнічному факультеті: АУ - 69,9, ПЯ - 39,5, відмінників - 14,4. це кращі результати навчання. А найгірші на радіоприладобудіному факультеті: АУ-56,7; ПЯ-35,6; відмінників - 12,2.
Такі показники були на 15 лютого. А на 1 березня вони різко змінилися на краще завдяки проведеній роботі деканатів і кафедр. У цілому по університету кількість студентів-боржників зменшилася з 1886 до 1218. Скажімо, на ФІОТ було 409 боржників, а тепер 299. А от на інженерно-фізичному факультеті за цей час ліквідувало заборгованість лише 14 студентів.
Добре попрацювали колектив електротехнічного факультету: з 234 боржників лишилось лише 58.
Вчена рада прийняла рішення щодо поліпшення навчальної роботи у наступному семестрі. Зокрема, намічені такі заходи: звернути увагу директорів інститутів на велику кількість студентів, які не встигають у навчанні - 2280, на зниження показників порівняно з минулим роком, на нерівномірність розподілу навчальної роботи серед деяких викладачів за семестрами. Вчена рада вимагає обговорити підсумки навчальної роботи в осінньому семестрі 2006-2007 навчального року на засіданнях рад інститутів і факультетів.
Вчена рада звернула увагу на продовження роботи з вдосконалення впровадження вимог Болонського процесу, особливо на 1-му, 2-му, 3-му курсах, а також в двох групах РПФ 4-го курсу.
НАШ. КОР.

    Н  О  В  И  Н  И 

ПІДСУМКИ ТВОРЧОГО КОНКУРСУ СТУДЕНТІВ
Успішно завершився всеукраїнський конкурс на кращу студентську роботу за напрямком "Енергозбереження енергоємних виробництв". Він відбувався у два етапи: 1-й - рецензування, 2-й - конференція.
У чотирьох секціях конкурсу комісія визначила 11 робіт - номінантів - претендентів у переможці.
Відбувся 2-й етап конкурсу - студентська конференція з проблем "Енергозбереження енергоємних виробництв". Претенденти у переможці представили свої дослідження. Доповіли на засіданнях секцій про свої розробки одинадцять студентів. Конкурсна комісія відзначила 9 дипломантів-переможців всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт. Серед них = студентки ЗНТУ Вікторія Анженко (1 місце) та Анастасія Сидорова (2 місце).
На урочистому відкритті конференції її учасників привітали ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков і декан електротехнічного факультету В.П. Метельський.
Учасники конференції ознайомилися з нашим університетом, побували на екскурсії по Запоріжжю, подивилися спектакль у постановці Молодіжного театру.
За високий рівень підготовки конференції ректор ЗНТУ відзначив грамотами 15 викладачів і співробітників університету.
Неоніла УШАКОВА, зав. сектору роботи з обдарованою молоддю
ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ
У період з 19 до 27 лютого кафедрою загальної мовної підготовки проведено декаду української мови до міжнародного Дня рідної мови. У рамках декади відбулися конкурси на кращу творчу роботу, стіннівку, читця української поезії, власної поезії, брейн-ринг, літературно-музична композиція "Рідне слово", у якій взяли участь студенти ЗНТУ та музичного училища ім. П. Майбороди, лауреат міжнародного конкурсу вокалістів Василь Клименко, дипломант міського конкурсу естрадної пісні Юрій Тихонов, член Спілки письменників України Лариса Коваль.
Переможцями конкурсів стали: серед читців української поезії - студентка Єлизавета Савченко; на кращий твір-роздум - студенти Ганна Богуславська та Володимир Андрюхов; на кращу стіннівку - студентка Майя Малахова; серед читців власної поезії - студент Андрій Москальков; переможцями брейн-рингу стала група ЕТФ-426. Переможці в усіх номінаціях були відзначені призами.
Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки

        У     Н А С     Н А    З А П О Р І Ж Ж І

НАША ОБЛАСТЬ - ПОПЕРЕДУ
Трудівники Запорізької області з початку року досягли кращих результатів в Україні - майже 122 відсотки до плану з економічних показників. Особливо помітні зрушення на краще у машинобудуванні, легкій і харчовій промисловості.
ЗАМІСТЬ "СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА" - НОВИЙ ЖИТЛОВИЙ КОМПЛЕКС
На місці напівзруйнованого кварталу в районі вулиць Горького, Грязнова і Пролетарської незабаром з'явиться сучасний житловий комплекс. У його будинках оселиться понад тисячу чоловік, які користуватимуться поліпшеними побутовими умовами.
Цей план розвитку Жовтневого району обласного центру реалізується у найближчі роки.
НАЙКРАЩІ БОРЦІ
Члени спортклубу "Металург" - майстер спорту міжнародного класу Вюгар Рахімов і заслужений майстер спорту Армен Варда - у складі збірної команди України з греко-римської боротьби на Кубок світу в Туреччині вибороли цей почесний трофей.
ВІДЕОФІЛЬМ ПРО НЛО
Запорізькі уфологи відзняли відеофільм про неопізнані літальні об'єкти та інші надзвичайні явища, які спостерігали над Хортицею і Дніпром. Серед відзнятих кадрів - НЛО, "Чорна людина", інші надзвичайні явища.
Про це розповів керівник групи уфологів Владислав Канюка.
КРАЩА ОХОРОННА ДРУЖИНА - "ЩИТ"
У змаганнях студентських охоронних дружин міста Запоріжжя цього року з'ясувалося, що у всіх вправах перемогла дружина ЗНТУ "Щит" (командир Володимир Пилишенко). Її члени перемогли у силових вправах, кульовій стрільбі з пневматичної зброї, вправах із самооборони і рукопашного бою.
ЗА ПОВІДОМЛЕННЯМИ ПРЕСИ

Міжнародні зв'язки ЗНТУ
ТРЕНІНГ У РАМКАХ ПРОГРАМИ ТЕМПУС
ЗНТУ взяв участь у міжнародному проекті в рамках програми ТЕМПУС "Європейський досвід університетського фандрайзингу для України". Проект фінансується Європейською комісією. Крім ЗНТУ, у проекті задіяні ще шість вищих навчальних закладів України та агенція освіти "Агнос" (Київ). У рамках проекту в Дрезденському технічному університеті (Німеччина) та в університеті міста Кордова (Іспанія) протягом двох тижнів у лютому проходив тренінг учасників цього проекту. Від ЗНТУ у тренінгу взяли участь начальник відділу забезпечення міжнародної діяльності Лариса Дуйко і начальник відділу роботи з іноземними студентами Дмитро Плинокос.
Фандрайзинг є комплексною системою заходів, які забезпечують пошук фінансових і матеріальних засобів, необхідних для реалізації некомерційних проектів. У попередні роки питання фінансування вищої освіти в УРСР мало досить простий і однозначний характер, адже практично 100 відсотків бюджету кожного ВНЗ складали надходження з державних джерел. Із упровадженням принципів ринкової економіки вищі навчальні заклади отримали довгоочікувану самостійність. Але це торкнулося матеріально-фінансової сфери, оскільки бюджетне фінансування помітно зменшилося. А до пошуку альтернативних джерел отримання коштів далеко не всі були готові. Набір студентів для навчання "на комерційній основі" зняв проблему лише частково: все одно чимало напрямків роботи ВНЗ залишаються недостатньо підкріпленими матеріально.
Отже, постала проблема залучення до фінансування навчального процесу так званих "третіх джерел" (перше - бюджет, друге - плата за навчання, внесена студентами-контрактниками), оволодіння методикою і принципами фандрайзингу. З метою обміну європейським досвідом з фандрайзингу і був підготовлений цей проект.
У Дрезденському технічному університеті ми ознайомилися з історією створення Центру європейських проектів, який виконує функцію відділу фандрайзингу, прослухали лекцію "Основи фандрайзингу в університетах". Представники українських університетів розповіли про фінансування своїх закладів, у тому числі про джерела додаткового фінансування. Крім того, ми взяли участь в обговоренні доповідей "Університетський ювілей як проект фандрайзингу", "Університет з дітьми. Університет для дітей".
На заключному семінарі у Дрездені обговорювались питання створення відділів фандрайзингу та можливі структури загальних рекомендацій з фандрайзингу для українських університетів. Під час проведення тренінгу у Дрездені ми отримали багато корисної інформації: більшість наукових розробок у Дрезденському технічному університеті фінансується різними фондами, в тому числі і приватними. Університет співпрацює з компаніями і підприємствами, які оплачують наукові розробки вчених за договорами, а також стипендії студентам - своїм майбутнім співробітникам.
Тренінг був продовжений у місті Кордова (Іспанія). Ми зустрілися з ректором університету Кордови Хосе Мануелем та з президентом фонду Іспанія - Україна "Proyectos E-U". Відбулася зустріч і з начальником відділу міжнародних зв'язків університету Кордови, який розповів про структуру відділу та про основні напрямки роботи відділу. Цікаво, що майже дві третини фінансування університет отримує з громадських фондів Андалузького округу і третину - за рахунок дослідницьких проектів, сплати студентів за навчання. Університет Кордови щороку виділяє 107 тисяч євро на розвиток міжнародних зв'язків.
Ми зустрічалися також з колишнім ректором університету Кордови і з відповідальним за міжнародні зв'язки агротехнічного факультету. Прослухали доповідь на тему: "Можливості 7-ї рамочної програми".
Тренінг у Кордові завершився проведенням "круглого столу", на якому учасники висловили свої враження від стажування. Обговорено структуру рекомендацій з фандрайзингу для українських університетів.
Для учасників проекту організували культурну програму. У Дрездені ми побували на екскурсії в центрі міста, де ознайомилися з історичними пам'ятками, відвідали Дрезденську картинну галерею. У Кордові відвідали музей-мечеть та замок християнських королів.
На виконання проекту "Європейський досвід університетського фандрайзингу для України" в ЗНТУ планується створити сектор фандрайзингу. В результаті отримаємо комп'ютерну техніку і спеціальну літературу на 7 тисяч євро.
На знімку: Л. Дуйко і Д. Плинокос з партнером по проекту Ханнесом Лехманном

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОГРАМИ АКАДЕМІЧНИХ ОБМІНІВ ІМ. ФУЛБРАЙТА
У черговий раз у нашому університеті проведена презентація програми академічних обмінів ім. Фулбрайта. Це найстаріша і найбільш відома у світі програма академічних обмінів. Вона діє з 1946 року, нині - у 150 країнах світу. Спільними зусиллями з науковими спільнотами інших країн США створили програму, за якою науковці, студенти та громадські діячі мають змогу побувати в Америці, а американці - в інших країнах світу.
Програма академічних обмінів ім. Фулбрайта пропонує:
Обмін студентами на рівні аспірантури. Filbright Graduate Student Program. Випускники ВНЗ, аспіранти, студенти старших курсів можуть отримати стипендії для здобуття магістерського ступеня в університетах США. Анкети приймають до 16 травня;
Програма ім. Фулбрайта для молодих науковців. Fulbright Junior Faculty Program. Проведення дослідження в університетах США упродовж одного академічного року. Конкурс відкрито для молодих викладачів і дослідників (віком до 35 років) з дворічним професійним досвідом, з науковим ступенем або без нього. Анкети приймають до 16 травня;
Обмін науковцями і діячами культури. Fulbright Junior Faculty Program. Проведення досліджень або читання лекцій в університетах США на період від чотирьох до дев'яти місяців. У Програмі можуть взяти участь кандидати і доктори наук; аспіранти, які завершують дисертацію, фахівці з бібліотекарства, журналісти. Анкети приймають до 15 жовтня.
Програма ім. Лейна Кіркланда. Програма передбачає відвідування стипендіатами навчальних курсів з економіки, управління, управління бізнесом, права в університетах Польщі протягом двох семестрів і подальше 2-4-тижневе професійне стажування. Анкети приймають до 15 березня.
Українські вищі навчальні заклади можуть запросити американських науковців на термін від двох до шести тижнів або від одного семестру до двох.
Пріоритетні галузі спеціалізації: американознавство (література, мистецтво, історія); політичні та суспільні науки; міжнародні відносини, економіка, бізнес, інформаційні науки та бібліотечна справа, гендерні студії та інше. З 2007 року до пріоритетних галузей спеціалізації, окрім гуманітарних і соціальних наук, включено точні, технічні і природничі дисципліни.
Кандидати мають вільно володіти англійською мовою.
Конкурсний відбір проводить Офіс Фулбрайта. Учасники Програми мають заповнити анкету і подати детальний проект дослідження. Проекти оцінюються рецензентами і комісією, що складається з українських та американських науковців. Остаточне рішення приймає Міжнародна Фулбрайтівська Рада у Вашингтоні.
Анкети можна отримати у відділі забезпечення міжнародної діяльності (а. 329 а).
Лариса ДУЙКО, начальник відділу забезпечення міжнародної діяльності ЗНТУ

СПАРТАКІАДА ВИКЛАДЧІВ І СПІВРОБІТНИКІВ
У спорткомплексі завершилася традиційна спартакіада викладачів і співробітників "За бадьорість і здоров'я". Протягом кількох днів її учасники змагалися з волейболу, настільного тенісу, кульової стрільби і шахів.
Відкрив спартакіаду привітанням учасників ректор університету С.Б. Бєліков. А затим розпочалися змагання команд факультетів.
Переможцями стали збірні команди факультетів: машинобудівного (кульова стрільба, волейбол, шахи), інженерно-фізичного (настільний теніс).
У підсумковому заліку найкраще виступила команда машинобудівного факультету. На другому місці факультет ІОТ, на третьому - інженерно-фізичний.
Дипломи і призи вручив переможцям спартакіади проректор ЗНТУ С.Т. Яримбаш.
ПЕРЕМОГЛИ НАШІ БАСКЕТБОЛІСТИ
У різних спортзалах відбулися змагання на першість міста Запоріжжя, в яких взяли участь 17 команд студентів та аматорів. Збірна команда ЗНТУ здобула переконливу перемогу - стала чемпіоном міста. На другому місці - команда ЗІДМУ, на третьому - ЗНУ.
У складі кращої п'ятірки нашої команди: Яків Змитрович - капітан команди (М-122), Станіслав Овдеєнко (старший лаборант кафедри фізкультури і спорту), Володимир Бутенко(Т-123), Ігор Захаров (Е-112), Юрій Дудник (викладач кафедри фізкультури і спорту). Усі вони - кандидати у майстри спорту, тренуються під керівництвом Олексія Реви та Олександра Широбокова.
Валентин БАКУШ, голова спортклубу ЗНТУ
На знімку: збірна команда ЗНТУ з баскетболу - чемпіон міста Запоріжжя

ЦІКАВА ЕКСКУРСІЯ
Сорок п'ять членів профспілки нашого університету у вихідні дні побували на екскурсії по рідному краю. Ми відвідали жіночий монастир у селі Приморське Василівського району, оглянули у Василівці Історико-архітектурний комплекс "Садиба Попова". А затим наш шлях проліг до Мелітопольського району, до історико-архітектурного заповідника "Кам'яна могила". Добре, що зберігся цей незвичайний пам'ятник стародавніх епох. Він викликає у відвідувачів не лише захоплення, а й жвавий інтерес до своєї історії, давнього минулого нашого Запорізького краю. Майже поряд з цим пам'ятником розташована приватна ферма страусів, де вирощують близько сотні цих дивних мешканців далеких країн. Виявляється і наш край став для величезних птиць затишною домівкою.
Велике спасибі нашому профкому за організацію цієї цікавої екскурсії!
Валентина СІВЕР, заступник начальника відділу кадрів

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок