Видається
з 1960 року
Вівторок
16 березня
2004 року
№5
(2083)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Будні кафедри
ТУРБОТИ І КЛОПОТИ ЩОДНЯ
У завідувача і викладачів кафедри обробки металів тиском, як і на інших, завжди вистачає клопотів і турбот. Як краще організувати навчальний процес студентів, як утримувати у справності обладнання, яким чином готувати для себе викладачів, як забезпечити виконання держзамовлення на випускників?.. Потрібні конкретні дії, неординарний підхід до вирішення злободенних завдань.
Це добре розуміють і завідувач кафедри доцент Олександр Вікторович Явтушенко, і професор В.І. Дубина, і доценти. І прагнуть діяти рішуче й конкретно.
Як самостійний підрозділ інституту кафедра "Машини і технологія обробки металів тиском" діє з 1960 року. Серед перших її випускників (45 осіб) були Борис Чумаков і Роза Петрикіна, які зараз працюють тут доцентами. Кафедра кілька разів змінювала назву й факультет, аж поки 2000 року не отримала нинішню назву, перейшовши на машинобудівний факультет.
Зараз на кафедрі одночасно навчається 200 студентів за денною і заочною формами. Вони опановують спеціальністю "Обладнання для оброблення металів тиском" і спеціалізацію "Експлуатація, ремонт та обслуговування обладнання для оброблення металів тиском". Оволодівають студенти знаннями і практичними навичками з допомогою досвідчених викладачів, лаборантів, майстрів виробничого навчання. На кафедрі працює одинадцять викладачів, п'ять лаборантів і майстрів, п'ять наукових співробітників. У навчальному процесі і на практиці використовують сучасні обладнання, машини, прилади. За свідченням фахівців, їх лабораторія, тобто машинний зал, - одна з кращих у вищих навчальних закладах України (аудиторія 191 у четвертому корпусі). Тут діють машини, преси-автомати, молот, необхідні прилади. Недарма випускників кафедри чекають на багатьох промислових підприємствах регіону. До речі, замовлень на таких фахівців втричі більше, ніж їх випускає кафедра.
- Це для нас одна з гострих проблем, - говорить Олександр Вікторович Євтушенко, - Протягом чотирьох останніх років підприємства, такі як "Зпоріжсталь", "Дніпроспецсталь", ВАТ "Мотор Січ", ВАТ "АвтоЗА", просять нас направити фахівців, а зробити цього ми не можемо. Хоча коли б нам збільшили кількість місць для підготовки спеціалістів за держзамовленням, без-
умовно, ми забезпечили б замовлення виробництва. Для цього на кафедрі є всі необхідні умови: навчальні аудиторії і лабораторії, новітнє обладнання, методичне забезпечення. І викладачі готові виконати таке замовлення, але ж... Сподіваємось, що ректорат допоможе нам вирішити цю проблему. Металургійні підприємства, зокрема комбінат "Запоріжсталь" і завод "Дніпроспецсталь", постійно просять кафедру збільшити кількість і обсяг навчальних дисциплін з прокатного виробництва. З цією метою кафедра ввела до навчального процесу три нові дисципліни з технології та обладнання прокатного виробництва. Протягом трьох років за угодами, укладеними з цими підприємствами, кафедра направила майже 40 фахівців. Та цього замало, адже таких спеціалістів просять надіслати й інші промислові підприємства, навіть ображаються, коли їх не направляють...
і ще одна проблема турбує колектив кафедри: оновлення викладацького складу. Із одинадцяти викладачів лише п'ятеро віком до 40 років, а решта - пенсійного чи передпенсійного віку. Зараз три молоді викладачі навчаються в аспірантурі.
Про якість навчання майбутніх фахівців свідчать успіхи студентів на всеукраїнських фахових олімпіадах. Протягом 4 років студенти кафедри беруть у них участь, здобуваючи призові місця. Торік наша команда стала переможцем такої олімпіади.
За час існування кафедра підготувала понад 3400 інженерів
- механіків не лише для народного господарства країни, а й для далекого зарубіжжя. Серед них - відомі керівники провідних підприємств і ВНЗ: С.І. Кравчун - колишній керівник Запорізького автомобілебудівного заводу, Ї.С. Ладинський - директор Чернігівського заводу "Автозапчастина", А.В. Сипко - проректор одного із запорізьких вищих навчальних закладів, М.І. Шуліка
- заступник головного прокатника "Запоріжсталі" та інші.
Колектив кафедри пишається також і своїми випускниками, а нині співробітниками ЗНТУ: доцентами О.Ф. Бичевим, В.Г. Міщенком, І.М. Лазечним, співробітниками І.О. Ревою, ВІ. Третяк.
Микола КЛИМЕНКО
На знімках О. Пастушенка: завідувач кафедри О.В. Явтушенко та викладачі обговорюють проблеми сьогодення; професор В.І. Дубина із студентами

Д О Б Р Е   С Л О В О   П Р О   Н А Ш И Х   Ж І Н О К
ДАРУЄ ЛЮДЯМ ДОБРО
Гульнара Пухальська, доцент кафедри технології авіадвигунів і машинобудування, вважає своїм життєвим кредо дарувати людям добро і радість. І в усьому завжди дотримується цього.
Худорлява, швидка у рухах, усміхнена, чорнява, вона приваблює кожного, хто з нею спілкується. Гульнара - лідер за призванням, завжди прагне бути першою: у навчанні, науковій роботі, творчості. Із золотою медаллю закінчила 63-ю середню школу в Запоріжжі, з червоним дипломом - наш університет 1988 року. І одразу ж вступила до аспірантури за рекомендацією державної екзаменаційної комісії. Тему для дисертації обрала за порадою наукового керівника, генерального директора ВАТ "Мотор Січ", професора ЗНТУ В.О.Богуслаєва, в якій було зацікавлене підприємство: вдосконалення характеристик лопаток компресора турбін авіадвигунів. Вона досліджувала поверхневий шар пера лопаток диференційованим силовим впливом кульок. Спеціалісти й робітники підприємства охоче допомагали їй у проведенні дослідів. За цією темою Гульнара Вікторівна і захистила кандидатську дисертацію сім років тому, стала доцентом кафедри.
За час наукових пошуків Гульнара надрукувала десять наукових праць у журналах. Її наукову розробку впроваджують на "Мотор Січі", очікуваний економічний ефект від цього дорівнюватиме майже 200 тисяч гривень.
Гульнара Вікторівна читає лекції з таких курсів: "Теоретичні основи машинобудування", "Технологія виробництва двигунів внутрішнього згоряння", "Основи САПР виробництва двигунів внутрішнього згоряння", "Технологія зміцнення і відновлення деталей двигунів внутрішнього згоряння". На перший погляд, ці дисципліни суто чоловічі, але Гульнара так не вважає. У тому, що на кафедрі панує гарний мікроклімат, - значна заслуга Гульнари Вікторівни. Доброзичлива, щедра душею, зібрана й акуратна у всьому, вона подобається колегам по праці. Багато читає, полюбляє музику, грає на фортепіано. І дочку Настю привчає до цього. Радіє, що Настя навчаєтеся в школі відмінно.
Геннадій ФІЛІН, асистент

КРАСУНІ, СПОРТСМЕНКИ...
На кафедрі фізичного виховання працюють в основному жінки. Усі вони - красуні, спортсменки, господарки, активістки. Я не перебільшую, просто констатую факт.
Людмила Григорівна Соловйова, завідувач кафедри, наче вмілий режисер оркестру, керує колективом, надихає на кращу працю інших особистим прикладом. Тому кафедра працює наче добре зіграний оркестр. Людмилу Григорівну неодноразово відзначали за сумлінну працю, творчий підхід до своїх обов'язків. Так само, чітко й оперативно, веде навчальний процес старший викладач Наталя Василівна Михайленко. Тому й проходять заняття студентів на високому рівні.
Світлана Іванівна Атаманюк керує секцією спортивної аеробіки, робить усе можливе, аби досягти найкращих результатів. Наша збірна команда стала чемпіоном України, добре виступає на змаганнях у Європі і світі. Світала Іванівна навчається в аспірантурі Київського національного інституту фізичної культури, досліджує вплив фізичних вправ і занять на здоров'я.
Авторитетом і повагою викладачів та студентів користуються також старші викладачі Марія Степанівна Опанасенко та Ольга Василівна Федорова, які активно працюють над розвитком фізкультури і спорту на факультетах університету. Любов Ярославівна Грищенко, заслужений тренер України, лише кілька років керує секцією кульової стрільби, але за цей час підготувала кілька першорозрядників і кандидатів у майстри спорту. Старанно й сумлінно працюють також на кафедрі заслужений майстер спорту України, чемпіонка світу з фехтування Тетяна Вадимівна Напалкова і майстер спорту Ніна Іванівна Музичова. Олена Володимирівна Милкіна, крім основної роботи, велику увагу приділяє організації змагань студентів. Чимало років працюють на кафедрі Наталя Василівна Горобей, Людмила Григорівна Сокол, за що їх поважають і колеги, і студенти.
Органічно влилися в колектив молоді майстри спорту - викладачі Інна Лепьохіна і Ксенія Яримбаш. Завдяки своїм діловим якостям вони швидко опановують секретами праці.
Щиросердно вітаю всіх наших жінок зі святом 8-го Березня, бажаю їм успіхів у праці, щастя в особистому житті!
Олексій ЩОКІН, старший викладач кафедри

Чоловіки університету привітали жінок зі святом весни
Фото О. Пастушенка

ОДНА З КРАЩИХ
Настю Сидорову, другокурсницю нашого факультету, студенти і викладачі вважають однією з кращих у групі і на факультеті. Невисокого зросту, худорлява чорнява дівчина прагне бути першою у всьому - у навчанні і громадській роботі. За півтора року навчання за спеціальністю "Електропостачання промислових підприємств" у неї не було жодної четвірки, у заліковій книжці - одні п'ятірки.
Настю ровесники обрали старостою групи Е-122, членом студентського профбюро факультету. Вона не лише справляється з цими громадськими дорученнями, а й увійшла до складу редколегії стіннівки "Пульс електрофаку": малює заголовки, художньо оформлює газету. Робить це з радістю, залюбки.
Настя вважає, що навчатися їй зовсім не важко, як скаржаться на це деякі студенти. Вона встигає вдома підготуватися до завтрашніх занять, дочитати цікаву книжку - роман чи детектив. Вистачає в неї часу і на відвідання кінотеатру, і дискоклубу з друзями, а влітку відпочити на природі. Полюбляє туристські подорожі і походи, в яких пізнає рідний край, найкращий в світі. Вдома Настя разом з меншим братом прибирає, готує страви, аби матері0, дуже зайнятій на роботі, було легше. Вона радіє гарним дітям, дякує за допомогу. Отака вона, Настя Сидорова, відмінниця, активістка, чарівниця.
Василь САВЕЛЬЄВ, заступник декана електротехнічного факультету

Жінки однієї кафедри
На знімку О. Пастушенка: співробітниці кафедри "Обладнання і технологія зварювального виробництва" Ж.М. Хімич, І.П.Аверченко, Г.І.Богуславська, Л.А.Прохорова.

На прохання читачів
Страховий стаж - основа для нарахування пенсії
Система персоніфікованого обліку внесків у системі обов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує збір, оброблення і накопичення даних про доходи, внески до Пенсійного фонду, інформацію про страховий стаж громадян. На підставі цієї інформації обчислюється розмір трудової пенсії в залежності від внесків і стажу застрахованих осіб. Об'єктом обліку системи є індивідуальні відомості про легальні заробітки населення, незалежно від того, де вони були одержані.
Індивідуальні відомості про застрахованих осіб, після відповідного оброблення на місцевому рівні, передаються в централізований державний банк даних Інформаційного центру. У цьому сховищі, у вигляді електронних облікових карток, накопичуються дані про застрахованих осіб за весь період їх трудової діяльності, починаючи з 1999 року.
У зв'язку з введенням з 1 січня 2004 року нового закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено нарахування пенсій на підставі даних інформцентру за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Пенсійний фонд України проводить масову акцію з інформування застрахованих осіб про дані, що містяться в їх облікових картках персоніфікованого обліку. Основна мета цієї акції - оцінка громадянами можливостей одержання в майбутньому пенсії.
Кожний, хто одержав свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і мав постійне місце роботи станом на 31.12.2002, одержить повідомлення з даними про заробіток, стаж роботи і внески до Пенсійного фонду за 1999-2002 роки. Повідомлення надсилається в запечатаному конверті, зі зворотної сторони якого наклеюється спеціальна марка. Право відкрити конверт має тільки той, кому адресована інформація.
У зв'язку з тим, що в Пенсійному фонді немає адреси людей, яким розсилаються відомості, прийнята така схема інформування. Довірений працівник - представник підприємства - одержує під розписку реєстр, а якому перелічені всі, кому адресовані конверти, і самі конверти. Цей же працівник видає конверти співробітникам своєї організації, а вони, в свою чергу, розписуються в реєстрі про одержання конверта і цілісність марки. Невидані конверти і реєстр повертаються до відповідного управління ПФУ.
Той, хто отримав конверт, повинен уважно перевірити відомості про себе: чи правильно написані прізвище, ім'я, по батькові, чи зазначені всі місця роботи за кожний рік, чи правильно врахований стаж. Якщо деякі дані зазначені неправильно, необхідно з'ясувати причину у відповідного роботодавця. У свою чергу роботодавець повинен подати скореговані документи до управління ПФУ за місцем його реєстрації.
Лілія МАРТИНЕНКО, начальник управління ПФУ в Жовтневому районі

"ЗА БАДЬОРІСТЬ І ЗДОРОВ'Я"
Ця спартакіада викладачів і співробітників університету, яка відбулась у спортивному корпусі 24-26 лютого, стала вже традиційною, щорічною.
Цього разу в ній взяли участь 9 команд факультетів і кафедр, які змагалися за п'ятьма видами спорту: футбол, волейбол, настільний теніс, кульова стрільба, шахи.
На відкритті спартакіади були присутні викладачі, співробітники, студенти - уболівальники за своїх спортсменів. Зі святом привітали учасників спартакіади і побажали успіхів ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков і голова профкому М.С.Гамов. Кращі спортсмени виступили з показовими вправами. А затим розпочалися змагання. Першими визначилися тенісисти: чемпіонами стали Марія Панасенко та Олексій Щокін (машинобудівний ф-т). У шахах перемогли Віра Мінакова (І-Ф) та Олександр Клочков (ТФ), у кульовій стрільбі - Наталя Голєва (ГФ) і Сергій Путров (МФ).
Найбільшу зацікавленість уболівальників викликали ігрові види спорту - волейбол і міні-футбол. Першість здобули команди електротехнічного факультету (футбол) та транспортного факультету (волейбол). 3а підсумками спартакіади, найкраще виступила команда машинобудівного факультету, яка і стала чемпіоном. На 2-му місці фізкультурники транспортного факультету, на 3-му - електротехнічного факультету. Переможці спартакіади відзначені призами.
Ольга ФЕДОРОВА, головний секретар спартакіади Фото О. Пастушенка

На початок