Видається
з 1960 року
2 квітня
2007 року
№05
(2036)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Міжнародні зв'язки ЗНТУ
ЗУСТРІЧ З ПАРТНЕРАМИ ПО ПРОЕКТУ
Наш університет у складі консорціуму вищих навчальних закладів України, Польщі, Німеччини, Чехії працює над проектом "Європейсько-український ступінь магістра з програмного забезпечення" за програмою "Темпус". Презентація проекту відбулася в ЗНТУ в листопаді 2006 року.
Нещодавно делегація у складі: О.М.Андрієнка, проректора ЗНТУ, координатора проекту від України, Б.Б.Самотокіна - проректора Житомирського державного технічного університету, А.Ю.Сидоренка - директора освітньої агенції "Агнос", менеджера проекту - відвідала партнерів по проекту. Вони зустрілися з керівником проекту професором Вроцлавської політехніки Яном Квятковським, обговорили плани виконання проекту, ознайомилися з матеріально-технічною базою факультету інформатики та обчислювальної техніки. На зустрічі досягнута домовленість про двотижневе стажування викладачів кафедри програмного забезпечення ЗНТУ у Вроцлавській політехніці у квітні цього року. Усі витрати за проїзд та перебування викладачів у Вроцлаві сплачує програма "Темпус". Члени делегації відвідали також Герліц/Зіттау університет (Німеччина) та Ліберецький технічний університет (Чехія), де обговорили плани подальшої співпраці.
Лариса ДУЙКО, начальник відділу забезпечення міжнародної діяльності ЗНТУ

ГОСТЯ З ПОЛЬЩІ
Наш університет відвідала доктор політології Інституту політичних наук Варшавського університету Радзіслава Гортат. Вона зустрілася з проректором О.М.Андрієнком та директором економіко-гуманітарного інституту В.Г. Прушківським, оглянула університет, прочитала лекцію студентам і викладачам гуманітарного факультету "Основні позитиви і негативи вступу Польщі до НАТО та ЄС."
Пані Радзіслава Гортат зустрілася зі студентським активом університету. На зустрічі обговорювались питання розвитку демократії в Польщі, втілення у навчальний процес польських університетів основних положень Болонської угоди.
НАШ КОР.

СТУДЕНТСЬКІ ЖАРТИ - 2007
Таку назву мав міжнародний фестиваль студентських естрадних мініатюр, який протягом трьох днів проходив у Запоріжжі. У ньому взяли участь 19 команд з України, Росії та Бєларусі. 24 березня в Палаці культури "Дніпроспецсталь" відбулися гала-концерт і нагородження переможців. Фестиваль провели ЗНТУ, управління у справах молоді і спорту облдержадміністрації, комітет у справах сім'ї і молоді Запорізької міськради за підтримкою ЗАТ "ЗАЗ"
Гала -концерт пройшов у переповненому залі, в якому були в основному студенти запорізьких вищих навчальних закладів. Вони бурхливими оплесками підтримували виступи СТЕМів. Журі визначило переможців фестивалю, яким вручено дипломи і подарунки. Гран-прі отримав колектив СТЕМ "Казус" Московського державного університету економіки, статистики та інформації. Лауреатами стали: СТЕМ "Будильник" ЗНТУ, СТЕМ Гомельського державного університету імені Ф. Скорини, СТЕМ Воронезького державного архітектурно-будівельного університету "Сквозняк". Інші команди відзначені призами за номінаціями.
Андрій ІВАНЧЕНКО, голова профкому студентів, аспірантів і докторантів ЗНТУ
На знімку О. Пастушенка: журі фестивалю

Переможці олімпіади
26-29 березня 2007 року вперше в Україні у ЗНТУ проходили змагання серед студентів, які навчаються за фахом "Організація і регулювання дорожнього руху". В олімпіаді взяли участь 5 команд (15 студентів) з 5 вищих навчальних закладів України.
Студенти змагалися у трьох турах: тестування, теорія, практика. У третьому турі перевіряли вміння студентів застосовувати свої знання на практиці у реальній обстановці. За підсумками змагань визнано 3 абсолютних переможця Всеукраїнської студентської олімпіади:
І місце - студент Запорізького національного технічного університету - Євген Панасенко ІІ місце - студент Горлівського автомобільно-дорожнього інституту Донецького національного технічного університету - Артем Яковлев ІІІ місце - студент Харківського національного автомобільно-дорожнього університету - Віталій Белясник
Визначені також переможці теоретичного і практичного турів. Переможці олімпіади нагороджені дипломами і грамотами. На урочистому відкритті олімпіади студентів та їх керівників привітав проректор з гуманітарних питань та міжнародних зв'язків ЗНТУ доцент Олександр Миколайович Андрієнко, декан Транспортного факультету доцент Володимир Хомич Козирєв. Учасники олімпіади ознайомились з нашим університетом та його історією, відвідали ЗАТ "Авто ЗАЗ", студентам була запропонована цікава культурна програма: екскурсія по місту Запоріжжю і спектакль у постановці Театру молодію. Високий рівень проведення заходів олімпіади забезпечили колектив кафедри транспортних технологій, сектору роботи з обдарованою молоддю, працівникам типографії та ЦІТ, декан транспортного факультету Володимир Хомич Козирєв.

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
ВОНА ПО-СПРАВЖНЬОМУ ЩАСЛИВА
Жінка, яка змогла провиявити себе в усіх сферах життя - у професійній, особистій, творчій, громадській, - по-справжньому щаслива. Такою, на мій погляд, є Катерина Сергіївна Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки. Залюблена в українську мову, Катерина Сергіївна багато робить для вироблення єдиного мовного режиму в університеті, виховання загальної і мовної культури студентів, організовує конкурси на кращого знавця української мови серед студентів, заходи до Міжнародного конкурсу імені П. Яцика, в якому студенти неодноразово ставали переможцями. К.С. Бондарчук не просто викладає українську мову, але й прагне прищепити студентам любов до рідної мови, розкрити всі її таємниці, щоб вони відчули красу рідного слова так, як відчуває вона. Катерина Сергіївна бере участь у всеукраїнських і міжнародних наукових конференціях. Коло її наукових інтересів - термінологія і діалектологія. За її участі видано російсько-українсько-англійський термінологічний тлумачний словник з матеріалознавства (спільне видання ЗНТУ - Московський державний університет, 2005 р.). К.С. Бондарчук - автор кількох навчальних посібників, зокрема навчального посібника "Українська мова" з грифом Міністерства освіти та науки України. Катерина Сергіївна охоче виконує громадську роботу: є членом ради з культурно-виховної роботи ЗНТУ, членом редколегії фахового журналу ЗНТУ "Нові матеріали і технології в металургії і машинобудуванні", коректором багатотиражки "Інженер-машинобудівник", бере участь у роботі журі конкурсу "Студентська весна". Вона вивчає народні звичаї і традиції, зокрема Запорізького краю, виховує цікавість та повагу до цього в студентів. За її ініціативою в традиційних оглядах-конкурсах студентської самодіяльності до програми вносяться народні пісні, танці, фольклор. Катерина Сергіївна - впевнена в собі жінка, цілеспрямована й принципова, відповідальна й урівноважена людина, мудрий керівник. Управління жіночим колективом потребує неабиякого терпіння, виваженості у прийнятті рішень. Адже кожний викладач - неповторна особистість, а тим більше, якщо цей викладач - жінка. К.С. Бондарчук вміє проявити компромісність, витримку, прагне знайти підхід до підлеглого, налагодити індивідуальні стосунки з кожним членом колективу. Катерина Сергіївна щиро радіє професійним, особистим успіхам колег. Катерина Сергіївна не лише досвідчений фахівець, а й турботлива господиня, справжня Берегиня родинного вогнища. Вона виховала двох дітей: син Валентин - заступник директора банку "Факторіал", дочка Ольга - студентка Запорізького національного університету. Катерину Сергіївну шанують, поважають колеги, студенти - всі, хто з нею спілкується. За плідну працю на освітянській ниві К.С. Бондарчук нагороджена знаками: "Відмінник освіти і науки України" та "Василь Сухомлинський".
Тетяна КАТИШ, доцент кафедри технічного перекладу

Виступили вдало
У Харківському національному університеті радіоелектроніки відбулася всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності "Електронні апарати". Студенти ЗНТУ гідно представили високий рівень знань. Дипломом ІІІ ступеня відзначений Андрій Попов, гр. РП - 113 (науковий керівник доцент Г.О. Полянський).
Команда студентів ЗНТУ у складі: В.Савелло, С. Сафін, та
А.Попов здобули ІІІ місце.
Власн. інф

ТВОРЧІСТЬ - ЗАВЖДИ ПОРЯД
Наукова і науково-технічна діяльність у ЗНТУ здійснюється згідно з пріоритетними напрямками науки і техніки: збереження навколишнього середовища ( довкілля) і сталий розвиток, нові комп'ютерні засоби і технології інформатизації суспільства, новітні технології та ресурсозберігальніі технології в енергетиці, промисловості та агропромисловому комплексі, нові речовини й матеріали. Чисельність науково-педагогічних працівників, які виконували й виконують науково-дослідні роботи з урахуванням кафедрального бюджету (друга половина робочого дня викладачів) - 620 осіб, із них 38 - доктори наук , 265 - кандидати наук. Підготовка науково-технічних кадрів в університеті здійснюється через аспірантуру й докторантуру, де торік навчалися в докторантурі - 2 особи, в аспірантурі - 88, із них з відривом від виробництва - 54. Важливим чинником підготовки кадрів є робота спеціалізованої вченої ради, яка функціонує за 3-ма спеціальностями: "Механіка деформованого твердого тіла", "Матеріалознавство", "Матеріалознавство і термічне оброблення металів". Науковці університету минулого року захистили одну докторську і 13 кандидатських дисертацій. За госпдоговорами в університеті вирішувалися нагальні проблеми регіону на замовлення підприємств та організацій. Роботи виконувались не лише для підприємств Запоріжжя, а й для підприємств інших міст - Донецька, Херсона, Свердловська Луганської області, с.м.т. Побужжя Кіровоградської області. За виконання науково-дослідних робіт університет отримав 18 охоронних документів, у тому числі 17 деклараційних патентів України на корисну модель і патент на винахід. Результати досліджень наших науковців відбиті в монографіях, підручниках, наукових статтях, виданих в Україні і зарубіжних країнах. Торік було видано 17 монографій, 2 підручники, 17 навчальних посібників. У наукових фахових журналах опубліковано 269 статей. Усього 2006 року видано 1069 друкованих праць. Науковці університету брали участь у конференціях і семінарах, у тому числі й міжнародних. ЗНТУ активно співпрацює з науковими установами Національної академії наук і галузевими академіями наук України. Університет є колективним членом Підйомно-транспортної академії наук України, Транспортної академії наук України, Національної гірничої академії наук України, кількох інститутів Академії наук вищої школи України, Академії інженерних наук України, у рамках співробітництва з якими спільно проводились науково-дослідні роботи. Кафедра "Технологія металів" (зав. каф. проф. І.П.Волчок) з використанням обладнання і методик випробувань, розроблених фізико-механічним інститутом імені Г.В. Карпенка Національної академії наук України (місто Львів) дослідила розробку і впровадження економно легованих сплавів для потреб машинобудівної і металургійної промисловості; досягнуто підвищення якості графітизованих сталей та алюмінієвих сплавів; здійснені спільні публікації і доповіді в польських та українських виданнях. Кафедра "Мікроелектроніка і напівпровідникові прилади" (зав. каф. проф. В.В.Погосов) опублікувала статті спільно з Інститутом високих температур Російської академії наук, Ужгородським науково-технологічним центром Інституту проблем реєстрації інформації Національної академії наук України, Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова Національної академії наук України. Науковці і співробітники ЗНТУ постійно підтримують творчі зв'язки з підприємствами і вищими навчальними закладами США, Польщі, Росії, Бєларусі, Китаю, В'єтнаму, Франції, Німеччини, Великої Британіі та інших країн. Плідно й наполегливо працюють у науці професори В.В. Луньов, Г.В. Корніч, О.Я. Качан, доценти Г.В. Пухальська, О.М. Руднєв та багато інших. За результатами рейтингової оцінки наукової і науково-технічної діяльності в групі "Машино-приладобудівні університети" наш університет посів 4 місце (з 11 вищих навчальних закладів України). За підсумками виставки "Сучасна освіта України - 2007" університет нагороджений дипломом, отримав золоту медаль у номінації "Інтеграція науки і освіти у вищому навчальному закладі". Ці здобутки є базою для подальшого розвитку ЗНТУ на шляху до набуття статусу сучасного європейського університету, визначним фактором формування єдиного освітнього та наукового простору.
Наталя ВИСОЦЬКА, начальник патентно-інформаційного відділу ЗНТУ

8 КВІТНЯ - ВЕЛИКДЕНЬ
СВЯТО ХРИСТИЯН
Воно встановлене на знак чудесного воскресіння розіп'ятого на хресті Ісуса Христа. А його корені- у давньоіудейських віруваннях. Щороку в період весняного окоту тварин євреї-тваринники, прагнучи залучитися покровительством духів пустелі, приносили їм у жертву перше народжене ягня. Звідси й пішла назва свята - "пейсах", що означає "умилостивлення". З переходом євреїв до землеробства у них виник звичай випікати з перших зерен нового врожаю безпосередньо в полі, під сонцем, прісні, несолоні коржики - мацу і приносити богам. А коли до євреїв прийшов новий культ божества - Бог Яхве, свято стали пов'язувати з виходом їх з єгипетського полону і з очікуванням месії. Оскільки перші християни були євреями, то вони, запозичуючи до нової релігії багато чого з іудаїзму, включили до свого календаря і свято Пасхи. Жертву - ягня - замінив Агнець божий Ісус Христос, якого до Вселенського собору (692 рік) зображували на іконах у вигляді ягняти. Спершу християни відзначали свою Пасху одночасно з іудейською. Лише на Нікейському соборі (325 рік) було визначено: Пасха має відзначатися першої неділі після весняного рівнодення і приходом за ним нового Місяця. Саме тому Пасха стала "мандрівним святом". В Україну свято Пасхи прийшло разом з християнством. Тут воно запозичило багато весняних обрядів язичницьких культів, наприклад, випікання пасок як символу чоловічого начала, взаємне цілування - христосання, вшанування крашанок (писанок) тощо. Зі святом сімейних духів у слов'ян з'явився звичай ходити на могили родичів, умилостивлювати їх - приносити жертву й милостиню. Неабияке значення мають також пасхалії - зібрання правил і таблиць для вирахування дат святкування Пасхи. Згідно з установками Нікейського собору Паску стали відзначати першої неділі, яка приходить за повним Місяцем, який або збігався з весняним рівноденням, або ж приходив після нього. Не збігається Великодень з іудейською Пасхою. Церкви - російська, українська, болгарська, сербська, єрусалимська та інші - складають пасхалії за юліанським календарем, а католицька церква - за григоріанським. Цим пояснюється розбіжність у часі святкування Пасхи різними церквами.
Підготував Володимир ГОРДІЙЧЕНКО, викладач кафедри філософії

ПЕРШИЙ КОНКУРС
Вперше в нашому університеті кафедра "Металорізальні верстати та інструмент" провела конкурс студентів на кращу підготовку з металорізального інструменту. Конкурс проводився за ініціативою і підтримкою провідного фахівця з металорізального інструменту доцента кафедри "Металорізальні верстати та інструмент" Сергія Пєсочина, який понад 40 років присвятив навчанню студентів дисциплінам проектування та експлуатації інструмента. Відкрив конкурс ректор університету С. Б. Бєліков, який побажав учасникам глибокого вивчення фахових дисциплін. Директор машинобудівного інституту професор Л. Й. Івщенко висловив надію на проведення цього конкурсу в майбутньому. У конкурсі взяло участь майже 40 студентів 3-5 курсів машинобудівного факультету за різними спеціальностями машинобудівного профілю. Вони вирішували різноманітні питання теоретичного і практичного плану з проектування та експлуатації інструменту. Перемогли студенти А. Войтіх (М-213), М. Нєженцев (М-113) та С. Опанасенко (М-212). Вони нагороджені пам?ятними дипломами і цінними подарунками. Заохочувальними грамотами відзначені студенти групи М-113 Д. Сушко, І. Хімочко, А. Дзюбаненко та групи М-713 - І. Смирнов
В.ЦИГАНОВ, доцент кафедри

НАША ІСТОРІЯ
В'ЯЧЕСЛАВ ЛИПИНСЬКИЙ - ІДЕОЛОГ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ
В.К. Липинський - постать надзвичайно суперечлива, овіяна міфами, дуже цілісна. У 20-х - 30-х роках минулого століття він заклав підмурівок якісно нового погляду на одвічне "українське питання". У багатьох це викликає болісну реакцію, несприйняття його поглядів національноге державотворення в Україні. У радянські часи його ім'я взагалі не згадувалось, бо його вважали "самостійником - незалежником", "буржуазним націоналістом", "гетьманівцем". Насправді ж він доклав чимало зусиль, сили волі й мужності для забезпечення національної державності в найтрагічніші періоди політичного життя України. В'ячеслав Казимирович Липинський, нащадок польського шляхетного роду, народився 1882 року на Волині. Служив у драгунському полку в Кременці, вивчав історію, агрономію, філософію. Закінчив Київську гімназію, навчався в університетах Кракова і Женеви. 1908 року повернувся в Україну, займався науковою діяльністю. У наступні роки вийшли друком його філософські праці "Шляхта на Україні", "Назва Русь і Україна та їх історичне значення", "Богдановим шляхом" та інші. В них він виступає ініціатором необхідності створення української незалежної держави. Ця ідея все життя надихала Липинського на боротьбу за незалежну Україну. Аналізуючи невдалу спробу побудови такої держави в 1917-1920 роках, Липинський дійшов висновку: поразку в основному спричинила сама політична верства. Центральна Рада, проголошуючи ідею автономії та федералізму на теренах Російської імперії, проявила себе не будівником держави, а посередником між чужою державою і своїм народом. Перебуваючи 1917 року в Полтаві, В. Липинський запропонував представникові Центральної Ради допомогу у формуванні української військової частини для оборони України, але не знайшов підтримки. Цього року він написав і видав партійну програму, яка передбачала створення самостійної Української держави та запровадження приватної власності на землю і майно. У 1918 році був послом України в Австрії, захищав інтереси Директорії УНР. 1920 року створив політичну організацію "Український союз хліборобів-державників", Став лідером консервативно-монархістського руху в емігрантських колах. Перебуваючи в еміграції 1920 року, в Австрії і Німеччині написав і видав монографію "Україна на переломі 1657-69 років", в якій проаналізував історичний процес створення української державності. У ній - не лише ретроспективний погляд у минуле, а й злободенні актуальні проблеми політичного державотворення сучасної України. Будувати Українську державу на підвалинах консервативної ідеї неможливо, адже в ній не було національного українського підґрунтя. Ті події показали, як далеко могла піти Україна вперед, коли б їй удалося вирватися тоді з революційного потоку самостійною державою. Розмірковуючи про коріння державних і недержавних націй, В. Липинський зазначив: "Українство по природі своїй є рухом верхів... Як таке, воно єсть рухом аристократичним: хотіння провідної верстви, а не народних мас". Аристократією (елітою) вчений називає "найкращих у даний історичний момент серед неї тому, що саме вони в даний момент є організаторами, правителями і керманичами нації". У державному будівництві Липинський підносить роль "великої людини" з її силою волі та інтелекту. Суть демократії Липинський бачить у вирівнюванні суспільства за його нижчою позначкою. Проблему індивідуальності політиків він ставить надзвичайно високо. Запорукою прогресивної діяльності з розбудови держави вважає інтелігентність та порядність. В.Липинський завжди обстоював ідеї єдності, гармонізації суспільних відносин, які набувають для держави надзвичайності. 1927 року В.Липинський очолював кафедру історії української державності в заснованому гетьманом П. Скоропадським Українському науковому інституті в Берліні. В. Липинський стверджував: ідею створення незалежної Української держави може реалізувати тільки весь народ під проводом "хліборобської верстви". А політичний успіх українським національно-визвольним змаганням, на думку вченого, міг забезпечити перехід зруйнованої і сполонізованої української еліти на українські національні позиції. Після тяжкої хвороби В.К. Липинський помер 1 червня 1931 року в санаторії м. Віндервальд, неподалік Відня. Похований у рідному селі в Україні.
Віктор ОРЕЛ, старший викладач кафедри українознавства

СПОРТ
ПЕРЕМОЖЦІ ТУРНІРУ З МІНІ-ФУТБОЛУ
У спорткомплексі ЗНТУ відбувся турнір з міні-футболу за кубок нашого університету. Ініціаторами його проведення були ректорат ЗНТУ, обласна організація Партії регіонів України та обласна регіональна асоціація з міні-футболу. У змаганнях взяли участь 8 команд вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації. Першість виборола збірна команда ЗНТУ (керівник - викладач кафедри фізкультури і спорту Олександр Гусєв, капітан команди - студент Данило Курченко). Команда-переможниця відзначена кубком ЗНТУ, а також комплектами спортформи з футболу. Друге місце посіли футболісти Запорізького будівельного технікуму, третє - Запорізького металургійного технікуму.
Валенин БАКУШ, голова спортклубу ЗНТУ
На знімку: команда-переможниця турніру

ВІРШІ НАШИХ СТУДЕНТІВ

Вірнопідданий вам, моя доле!
По очах звик читати людей
І масовані сфери мальовані
Слів твоїх, почуттів та ідей.
Бути кращим навмисно не вмію, ніж є,
За колючими стінами часу.
Вірнопідданий вам! В моїй крові живе Антивірус, споріднений щастю.

***
Біле сонце на всіх

Поділили, як скибу.

І встромили ножа

Небесам попід ребра.

Та любіть усіх нас,

Ми такі добродійні

І такі ж, як брехня,

Ми відверті.

Радомир ОСИПЧУК (ІФ-315)

ЗИМНИЙ СОН

Распахнул мне ветер окна
И влетел сквозь них в мой дом

Самый белый, самый добрый

И потешный зимний гном.

Он принес немного снега
На прозрачном сюртуке,

А потом вдруг начал бегать,

прыгать на одной ноге.

Гномик с домовым игрался,
Стекла в ледяной узор

Разукрасить попытался,

Чтоб порадовать мой взор…

Я смеялась до упаду,
Когда вместе с домовым

Они пели мне балладу,

Из ушей пускали дым.

Утро зимнее искрилось
Радостью в глазах моих…

Только что-то вдруг случилось:

Голос гномика затих!

Распахнул мне ветер окна
И покинул вдруг мой дом

Самый сказочный и добрый,

Самый сладкий зимний сон.

Юлія КОЗЛОВА (ФЕУ-514)

 


УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

професора кафедри "Електропривод та автоматизація промислових установок" - 1 викладача кафедри "Нарисна геометрія та креслення" - 1
старшого викладача кафедри "Обчислювальна математика" - 1

Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.

Заяву перед поданням необхідно зареєструвати в канцелярії університету.

Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

На початок