Видається
з 1960 року
28 березня
2008 року
№5
(2051)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІТАЄМО БЕЖЕНОВА Олександра Івановича з 75-річчям!
Свій трудовий шлях Олександр Іванович, випускник Харківського авіаційного інституту, розпочав 1957 року у ВО "Моторобудівник". Виробничий досвід набував як майстер цеху, технолог, старший інженер у різних підрозділах об'єднання. На кафедру "машинки" "Теплотехніка і гідравліка" Олександр Іванович прийшов уже досвідченим фахівцем 1968 року. З того часу й працює тут - асистентом, викладачем, доцентом, захистив кандидатську дисертацію. О.І. Беженов завжди поєднує навчальну роботу з науково-дослідницькою. Він чимало зробив для подовження працездатності жароміцних матеріалів при циклічних навантаженнях. З цієї тематики він опублікував понад 60 наукових статей, одержав два авторські свідоцтва і патент на винаходи. Останнім часом Олександр Іванович є науковим керівником у науково-дослідницькій тематиці у співробітництві з фахівцями ВАТ "Мотор Січ". Тема цих робіт "Ефективні методи порівняльного оцінювання технічного стану конструкційних матеріалів" дуже важлива для виробників. О.І. Беженов чимало уваги приділяє створенню навчально-методичних матеріалів. У співавторстві з колегами розробив і видав 25 навчально-методичних посібників, які сприяють студентам у здобутті інженерного фаху в університеті. Олександр Іванович активно допомагає колективу кафедри в оновленні й створенні лабораторної бази, сумлінно виконує громадські доручення. Вітаючи Вас, шановний Олександре Івановичу, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам міцного здоров?я, довголіття, нових здобутків у праці й науці!
Деканат транспортного факультету Кафедра "Теплотехніка і гідравліка"

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
завідувача кафедри "Іноземна мова професійного спілкування" - 1
доцента кафедри психології - 3
доцента кафедри "Обробка металів тиском" - 2
доцента кафедри " Іноземна мова професійного спілкування " - 1
доцента кафедри "Міжнародний туризм" - 1
старшого викладача кафедри "Транспортні технології" - 1
старшого викладача кафедри " Іноземна мова професійного спілкування " - 3
викладача кафедри психології - 2
викладача кафедри "Управління трудовими ресурсами" - 1
викладача кафедри " Іноземна мова професійного спілкування " - 6
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті. Документи подаються на ім'я ректора університету. Заяву перед поданням необхідно зареєструвати в канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

БУДНІ НОВОЇ КАФЕДРИ
КРАСА І ДОЦІЛЬНІСТЬ
   Саме вони стали девізом, основою навчання майбутніх фахівців на кафедрі "Дизайн". Вона існує перший рік, та за всіма показниками не відстає від інших кафедр гуманітарного факультету. Щоправда, спеціальність "дизайн" уже кілька років існувала на кафедрі "Верстати та інструмент".
   У наш час, коли промисловість виготовляє безліч різних машин, пристроїв, установок, споживач оцінює їх не лише за міцністю й доцільністю, а й за зовнішнім виглядом - за дизайном. Про те, аби будь-який виріб був гарним, приємним на вигляд, дбають дизайнери. На таких фахівців останнім часом зріс попит на заводах і фірмах, у тому числі й запорізьких.
   - Ми враховуємо це, і відповідно до таких вимог розробили навчальні програми, обладнали аудиторії, - розповідає завідувач кафедри доцент Олександр Іванович Демиденко, заслужений художник України. - У нас навчається понад сто студентів, які мають художний смак і хист. Переважна більшість - дівчата, напевне, вони більше тяжіють до прекрасного…
   Кафедра розташована в 4-му навчально-лабораторному корпусі. Аудиторії невеликі за розміром, розраховані на 6-7 осіб, аби тут було зручно працювати над практичними роботами. Аудиторії зі смаком оформлені стендами, мольбертами, макетами, малюнками. На подіумах розміщені гіпсові моделі, портрети, натюрморти. Такий антураж створює творчу атмосферу в приміщенні, адже тут навчаються майбутні дизайнери.
   О.І. Демиденко знайомить мене з навчальними програмами, аудиторіями. Першокурсники малюють геометричні фігури - куб, циліндр, різні моделі виробів. У програмі першокурсників - скульптурні композиції, формотворення, кольорознавство. У процесі навчання теорія переходить у практичні роботи: графічне відображення елементів композиції на папері. А затим студенти опановують макетування.
   У навчальних програмах кафедри студентів 2-го та 3-го курсів - проектування простих об'єктів(світильник, побутові годинники тощо), а затим - складніші роботи - комплекти(столовий сервіз, дитячі іграшки). Виготовляють їх із гіпсу, пластику, дерева тощо.
   Четвертокурсники проектують транспортні засоби з урахуванням екології, краси і доцільності. Кожен студент обирає собі предмет: автомобіль, мопед, тролейбус, трамвай. Предмет має бути іншим, ніж уже відомі, вирізнятися новизною, оригінальністю. П'ятикурсники готують дипломні проекти дизайну промислових виробів, обов'язково враховують екологію.
   На кафедрі працює 12 викладачів, кожен з яких має вищу художню освіту, є членом творчих спілок - художників чи дизайнерів України. Це Тетяна Ігорівна Авдєєва, Тетяна Вікторівна Єншуєва, Майя Георгіївна Дудник, Михайло Володимирович Пантус, Ігор Володимирович Бобровський, Володимир Павлович Гавронський, Віталій Іванович Кругляк…
   Кафедра провела свою першу всеукраїнську олімпіаду зі спеціальності "Дизайн". Серед переможців - студентка кафедри Олена Дячкіна.
   - Наступного навчального року плануємо ввести до навчальних програм нову спеціалізацію "Дизайн інтер'єру", - ділиться новиною О.І. Демиденко. - Хочемо готувати таких дизайнерів, на яких був би попит не лише на запорізьких підприємствах і фірмах, але і всієї України.
Микола КЛИМЕНКО

ВІТАЄМО ЗАСИПКА Петра Григоровича з 60-річчям!
   Завідувач лабораторій нашої кафедри Петро Григорович після закінчення Запорізького металургійного технікуму з 1968 року працював у прокатному цеху "Запоріжсталі", а затим - техніком-електриком в УкрНДІ "Спецсталь". З 1968 року працює в нашому університеті завідувачем лабораторій кафедри обчислювальної математики, а з 1985 року - кафедри ЕПА.
   Петро Григорович добре проявив себе як фахівець і під час спорудження 5-го навчального корпусу: чітко організовував будівельні роботи, слідкував за дотриманням дисципліни й техніки безпеки.
   Протягом більш як двадцяти років поспіль П.Г. Засипко сумлінно й висококваліфіковано обслуговує електричне та електронне обладнання кафедри, яке використовується в навчальному процесі. Завдяки регулярному профілактичному огляду й догляду всі установки діють бездоганно, тривалий час без заміни вузлів і деталей. Петро Григорович охоче передає свої знання і практичний досвід колегам, а також студентам під час кафедральної практики.
   П.Г. Засипко пишається синами Сергієм та Олегом, які закінчили ЗНТУ і працюють за фахом на виробництві.
   Вітаючи Вас, шановний Петре Григоровичу, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам козацького здоров?я, довголіття і родинного щастя!
КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ ЕЛЕКТРОПРИВОДУ ТА АВТОМАТИЗАЦІЇ ПРОМИСЛОВИХ УСТАНОВОК

СЛОВО ПРО ДОБРИХ ЛЮДЕЙ
ЛЮБОВІ ВИСТАЧИТЬ НА ВСІХ
   Валентина Іванівна Третяк - людина, яка випромінює світло, зігріває теплом
усіх, хто її оточує. Аспіранти й докторанти, викладачі й співробітники - всі, хто
звертається до Валентини Іванівни, отримують кваліфіковану консультацію, пораду й підтримку. Не часто зустрінеш керівника, який з таким терпінням та увагою
ставиться до своїх підлеглих. Валентина Іванівна, завідувач відділу аспірантури,
по-материнськи опікує аспірантів, щиро радіє з успіхів своїх підопічних. Здається,
Валентина Іванівна має такий запас любові, що її вистачить на всіх. Вона щаслива від того, що може допомогти порадою, добрим словом.
   Увесь життєвий і трудовий шлях В.І. Третяк пов'язаний з рідною "машинкою". Після закінчення навчання за спеціальністю "Машини і
технологія оброблення металів тиском" Валентина Іванівна працювала на кафедрі технології металів Запорізького машинобудівного інституту ім. В.Я.Чубаря, а з 1996 року - завідувач відділу аспірантури. Науковці університету - творчі особистості. Кожний має свій характер, свої амбіції, та Валентині Іванівні вдається знайти підхід до кожного.
   Головне для В.І. Третяк - позитивний настрій, внутрішнє відчуття щастя. Валентина Іванівна впевнена: найкращий захист від усіх неприємностей - любов і доброта. Вона щиро й доброзичливо ставиться до людей, досконало оволоділа своєю справою і присвячує їй своє життя.
   Валентина Іванівна не тільки мудрий керівник, але й чарівна жінка,
гарна дружина. На її думку, головне у взаєминах між чоловіком і дружиною - кохання, повага, відповідальність, почуття обов'язку.
Тетяна КАТИШ, доцент кафедри теорії та практики перекладу

БУДНІ БІБЛІОТЕКИ
ЕЛЕКТРОННІ ПОМІЧНИКИ ЧИТАЧІВ
   Зростання обсягів інформації вимагає її якісного опрацювання, нових форм роботи. Цей процес супроводжується значними змінами в усіх сферах людської діяльності, і бібліотечна справа у цьому не виняток.
   Інформаційне забезпечення - важлива ланка навчального процесу і наукової діяльності будь-якого навчального закладу. В реалізації головної функції бібліотеки інформаційні, комп'ютерні технології - унікальний шанс розвитку нових напрямків у діяльності закладу.
   Програма "УФД/Бібліотека" допомагає створити електронний каталог бібліотеки - ключ до всього фонду. Бази даних електронного каталогу надають користувачам більш широкі можливості для пошуку, створюють додаткові, нетрадиційні пошукові елементи, дозволяють знайти необхідну інформацію за кількома елементами одночасно: за автором, назвою, предметом, ключовим словом, роком та місцем видання тощо. Завдяки цьому бібліотекар швидко і якісно задовольняє запити користувачів.
У бібліотеці ЗНТУ постійно вдосконалюється фонд електронних копій документів університету, до якого входять методичні посібники кафедр, конспекти лекцій, написані викладачами, наукові праці викладачів та співробітників університету. Бібліотека пропонує читачам власні бібліографічні бази даних: "Картотека праць викладачів і співробітників ЗНТУ", "Краєзнавство", "Каталог рідкісних і цінних книг бібліотеки", "Каталог іменних колекцій ЗНТУ", "Картотека персоналій", "Запорізький національний технічний університет", "Періодика", "Рекомендаційні покажчики" та інші. Наша бібліотека одержує документи на електронних носіях - CD та DVD-дисках. Це додатки до друкованих видань - книг та журналів, електронні аналоги друкованих видань.
   У фонді бібліотеки є такі електронні ресурси, як реферативні журнали ВІНІТІ, каталоги "Інформелектро", електронна версія журналу "Офіційний вісник України", які бібліотека одержує на СD. У вік електронних комунікацій і глобалізації каналів розповсюдження інформації система EBSCO надає читачам широкі можливості використання даних із провідних світових інформаційних джерел і періодичних видань. Ця система містить понад 6 000 повнотекстових електронних журналів, газет, бюлетенів новин, майже 1500 різних довідників. Це періодика таких відомих видавництв, як American Institute of Physics, Blackwell Publishers, Carfax Publishing, Gordon & Breach Science Publishers, Harvard Business School Publishing, MCB University Press, Springer Verlag, Taylor & Francis, University of California Press і ін.
   Electronic Journals Library забезпечує доступ до повних текстів статей з понад 11068 назв електронних журналів, Directory of Open Access Journals вміщує 2114 назв наукових та академічних журналів з усіх галузей знань та різними мовами, arXiv.org містить понад 400 тисяч загальнодоступних публікацій з фізики, математики, комп'ютерних наук, біології. Великий інтерес для науковців становить база повнотекстових дисертацій РГБ. Доступ до всіх баз даних надається за наявності в читача спеціального паролю, отриманого у відділі інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення бібліотеки (к. 250).
   Читачі, які працюють у комп'ютерних залах бібліотеки, мають вільний доступ до електронних ресурсів бібліотеки: каталогу, всіх бібліографічних баз даних, фонду електронних документів університету, працюють з реферативними журналами, каталогами "Інформелектро", користуються літературою на електронних носіях. Додатки до періодичних видань на компакт-дисках знаходяться в залі періодичних видань, а додатки до книг і книги на електронних носіях - у читальній залі комп'ютерної літератури. Каталог і бібліографічні бази даних доступні також з будь-якого комп'ютера локальної мережі ЗНТУ, тобто працювати з ними можна з комп'ютерних класів кафедр. Також у локальній мережі можна працювати зі всіма електронними документами - методичними посібниками, книгами, конспектами лекцій, статтями з періодичних видань, які відображені в електронному каталозі бібліотеки.
Олена КОВАЛЕНКО, інженер бібліотеки Ганна ЄРЕНБУРГ, бібліограф

"СТУДЕНТСЬКІ ЖАРТИ - 2008"
   Таку назву має міжнародний фестиваль студентських театрів естрадних мініатюр, який вдесяте відбувся в Запоріжжі. У ньому взяли участь 16 колективів з України, Росії і Білорусії.
   Цей традиційний фестиваль організували й провели ЗНТУ, управління у справах сім'ї, молоді і спорту облдержадміністрації, комітет у справах сім'ї та молоді Запорізької міської ради, профком студентів ЗНТУ. Фестиваль проходив під патронатом Блоку Юлії Тимошенко. Генеральний партнер фестивалю - ЗАТ "Запорізький автомобілебудівний завод". Спонсорували фестиваль кілька організацій, компаній і фірм Запоріжжя.
   17 березня в Обласному музично-драматичному театрі імені Володимира Магара відбулося урочисте відкриття "Студентських жартів-2008". Учасників і гостей фестивалю привітали заступник голови облдержадміністрації М.О. Фролов, секретар міськради Ю.В. Каптюх і ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков. Затим на сцені виступили колективи - учасники фестивалю зі своїми естрадними мініатюрами. Кожен виступ глядачі зустрічали аплодисментами.
22 березня у Палаці культури "Дніпроспецсталь" відбувся гала-концерт учасників фестивалю, насамперед лауреатів. Їх привітали заступник голови облдержадміністрації М.О. Фролов, секретар Запорізької міськради Ю.В. Каптюх, голова облпрофради В.М. Сластьон, ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков. Глядачі, які переповнили глядацьку залу, зустрічали бурхливими оплесками майже кожен виступ колективів.
   Журі підбило підсумки фестивалю, які виголосив голова журі, відомий артист Віктор Андрієнко. Гран-прі виборов колектив з Києва "Дивні люди", першість - СТЕМ "Будильник" ЗНТУ. Лауреатами фестивалю стали також колективи СТЕМів Гомельського держуніверситету ім. Ф. Скорини, Білоруського національного університету, Запорізького національного університету "Солнышко". Кращі колективи отримали дипломи й подарунки. Ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков оголосив: наступний фестиваль СТЕМів відбудеться року в Запоріжжі 2009 року.
Данило МЕЖЕРИЦЬКИЙ
На знімках О.Пастушенка: завершальний акорд фестивалю; колектив СТЕМу "Дивні люди" відзначений гран-прі.

Написання не з різними формами дієслова
   З дієсловом та всіма його формами не майже завжди пишеться окремо: не зустріти, не зустрів, не зустрінуть, не зустрічай; не бачити, не бачили, не бачимо, не бачитиму, не бачив би, не бачено.
   Разом не пишеться в дев'яти дієсловах, які без не не вживаються: неволити, ненавидіти, непокоїти, непритомніти, нехтувати, незчутися, нездужати, нетерпеливитися, нетямитися.
   Разом і окремо не пишеться залежно від значення в таких дієсловах: нездужати "хворіти" і не здужати "не могти, не подолати"; неславити "ганьбити" і не славити "не прославляти"; нестямитися "втратити самовладання" і не стямитися "не повернутися до тями".
   З дієприкметниками не може писатися окремо і разом. Якщо при дієприкметнику є слово, яке його пояснює, то не обов'язково пишеться окремо: не знаний (де?) тут, відвідувач; не чуваний (доки?) досі урожай; не пізнаний (коли?) ще об'єкт. Якщо при дієприкметнику немає пояснювального слова, то не пишеться разом: невизначена тема, незасвоєний матеріал. Якщо дієприкметник виступає в ролі присудка, то не з ним пишеться окремо: урок не вивчений; тема не засвоєна.
   Слід розрізняти заперечне слово немає (у нього немає часу), яке пишеться разом, та дієслово не має (він не має часу), яке пишеться окремо.
   У префіксі недо-, якщо він вказує на неповноту, половинчатість дії, не пишеться разом: недооцінювати "знижувати оцінку", недобачати "погано бачити", недолюблювати "відчувати неприязнь", недовиконати "виконувати неповністю". Від цих дієслів треба відрізняти дієслова з префіксом до-, перед якими вжито заперечну частку не: не дочекатися, не дорахувати, не достукатися, не добачити, не дочути.
   З дієприслівниками не пишеться так само, як і з дієсловами: не виконавши, не розуміючи; ненавидячи, незчувшись.
Ліна Миронюк, викладач кафедри загальної мовної підготовки

СПОРТ
"ЗА БАДЬОРІСТЬ І ЗДОРОВ'Я"
Традиційна спартакіада викладачів і співробітників ЗНТУ завершилася фінальними змаганнями у спортивному корпусі. У них взяли участь 10 збірних команд.
Учасників спартакіади привітали в спортивному корпусі й побажали перемог ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков і голова профкому доцент М.С. Гамов.
Змагання проходили з таких видів спорту: волейбол, настільний теніс, шахи, кульова стрільба. Найрезультативніше виступили команди транспортного факультету, які й здобули першість. На 2-му місці - команди ФІОТ, на 3-му - гуманітарного факультету. Характерно, що в спартакіаді взяли участь і команди Інституту управління і права та адміністративно-господарської частини.
Найбільша кількість учасників змагалася з кульової стрільби - майже 80 осіб. Найкраще виступила в цьому виді спорту викладач кафедри фізкультури і спорту Наталя Голєва. Серед тенісистів найкраще виступили Сергій Мотуз, Олександр Повзло та Наталя Голєва. Переможці відзначені призами й дипломами.
Ольга ФЕДОРОВА, головний секретар спартакіади

У НАС НА ЗАПОРІЖЖІ

МІСТО СТАНЕ ЧИСТІШИМ
Спільне підприємство, яке створюють запорізькі комунальники, київська фірма "Ремондіс" і німецьке підприємство "Ремондіс-інтернаціонал" (м. Люнен), займатиметься сортуванням і похованням відходів. Передбачено вже цього року закупити 3 тисячі контейнерів для роздільного збирання сміття, спеціалізованих автомобілів для його вивезення на звалище, установлення промислових ліній із сортування і поховання відходів. Так що незабаром Запоріжжя стане чистішим.
НОВИЙ ПАМ'ЯТНИК КОБЗАРЕВІ
Він незабаром постане на бульварі Шевченка в Запоріжжі. Тут буде й оглядовий майданчик, з якого відкриватиметься панорама Дніпра, острова Хортиці, на якому побував у свій час Тарас Григорович Шевченко. Зараз тут тривають будівельні роботи.
ШКОЛИ-ДИТСАДКИ
При середній школі №60 у Запоріжжі відкрито дитячий садок. Це вже другий в обласному центрі такий навчально-виховний заклад. Дитячий садок ізольований від школярів. Такі заклади допоможуть вирішити проблему влаштування малят у дитсадки.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок