Видається
з 1960 року
6 квітня
2009 року
№5
(2065)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ї

АБІТУРІЄНТИ ЗНАЙОМИЛИСЬ ІЗ ФАКУЛЬТЕТОМ
Репортаж із Дня відкритих дверей, організованого електротехнічним факультетом
Майже півтисячі юнаків і дівчат заполонили ввечері 24 лютого актову залу ЗНТУ. Майбутні абітурієнти прийшли сюди, аби дізнатися, що таке електротехнічний факультет, чому тут навчають і як саме. Але спершу вони оглянули виставку виробів викладачів і студентів факультету, влаштовану у виставковій кімнаті.
Спершу надали слово деканові факультету професору Володимирові Петровичу Метельському, який привітав гостей, а затим розповів про свій факультет.
- Наш факультет - один з найбільших і найкращих в університеті, - сказав декан. - На чотирьох випускових кафедрах навчається понад тисячу студентів на денній формі і стільки ж - на заочній. Вони опановують шість спеціальностей. У нас є все необхідне, щоб добре вчитися і гарно відпочивати.
Слухають декана майбутні абітурієнти, а поки що студенти електротехнічного та радіоелектронного коледжів, металургійного та гідроенергетичного технікумів, слухачі курсів довузівського факультету ЗНТУ, й порівнюють зі своїми навчальними закладами. Майже в кожного з гостей - кольорова газета "Інженер-машинобудівник" ЗНТУ, яка вийшла повнокольоровою, привабливою, присвячена електротехнічному факультету.
Декан факультету розповідає про те, що кожного року вони випускають понад 200 спеціалістів електротехнічного профілю, які влаштовуються на роботу за заявками підприємств і фірм. Із 1961-го року факультет підготував для промисловості понад 10 тисяч інженерів для СРСР і 700 - для країн Африки, Азії та Латинської Америки. Сотні випускників працюють на посадах керівників великих підприємств і фірм. А. І. Майорець був міністром електротехнічної промисловості СРСР, М. М. Євдокименко очолює ЗАТ "АвтоЗАЗ", І. С. Пресняк - КП "Іскра", В. К. Ібадулаєв - технічний директор ВАТ "Запоріжтрансформатор"…
Ректор ЗНТУ професор лауреат Державної премії України С. Б. Беліков у своїй промові підкреслив престижність навчання у найстарішому і найбільшому в регіоні університеті. Його студенти проходять практику на закордонних фірмах, бо знають іноземні мови, які опанували в університеті.
Про свої кафедри, спеціальність, навчання і дозвілля розповіли студенти-відмінники навчання Ольга Гудкова, Сергій Лапкін, Катерина Письменна, Світлана Дмитренко, Єлизавета Соколова, Анатолій Бойко, Анатолій Трегуб, Костянтин Дідович.
Гостей запросили також на навчання колишні випускники університету: Віктор Грешта - відповідальний секретар приймальної комісії ЗНТУ, Андрій Іванченко - голова студентського профкому.
Після офіційної частини вечора юнаки і дівчата з цікавістю подивилися виступи самодіяльних артистів, більшість з яких - студенти електротехнічного факультету.
…Мине час. Нинішні абітурієнти обміркують свої "за" і "проти" та оберуть собі університет для навчання. Серед них обов'язково будуть і такі, що прийдуть на електротехнічний факультет, з яким уперше ознайомилися в актовій залі ЗНТУ 24 лютого. Деканат чекатиме на них, сподіватиметься на зустріч.
Микола КЛИМЕНКО

ВІТАЄМО!
Рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України присвоєне вчене звання доцента:
Агаркову Олегу Анатолійовичу, завідувачу кафедри соціальної роботи,
Походенко Світлані Володимирівні, завідуючій кафедрою психології,
Філею Юрію Володимировичу, завідувачу кафедри правознавства,
Бережному Станіславу Петровичу, доценту кафедри обладнання та технології зварювального виробництва,
Денисенко Вікторії Володимирівні, доценту кафедри правознавства,
Саміло Ганні Олегівні, доценту кафедри правознавства,
Самойлову Вадиму Єфремовичу, доценту кафедри "Машин і технологія ливарного виробництва",
Терещенко Еліні Валентинівні, доценту кафедри системного аналізу та обчислювальної математики,
Шишкановій Ганні Анатоліївні, доценту кафедри прикладної математики,
Валентина Третяк, завідувачка аспірантури та докторантури ЗНТУ

ПЕРША ЗУСТРІЧ З ФАКУЛЬТЕТАМИ:
День відкритих дверей факультетів гуманітарного, економіки та управління
"День відкритих дверей" в цьому році був проведений по-новому і підготувалися до нього заздалегідь. Біля актової зали була влаштована виставка наукової і творчої діяльності студентів, викладачів інституту, а ввечері студенти Економіко-гуманітарного інституту показали виступи художньої самодіяльності "Студентська весна". Сюди запросили учнів 10, 11 класів шкіл, слухачів підготовчих курсів, випускників коледжів, майбутніх абітурієнтів ЗНТУ.
Захід почався о 15-00 відкриттям виставки, де всі запрошені мали змогу ознайомитись з експонатами, залишити пам'ятний запис у книзі відгуків. Виставку відвідав ректор університету професор Сергій Борисович Бєліков. У книзі він написав: "Виставка робіт Економіко-гуманітарного інституту свідчить про високі здібності наших студентів і високі організаційні здібності викладачів. Всі експонати надихають на творчість, і все це працює на майбутнє нашої держави.".
Виставку відвідали також професор кафедри прикладної математики А. Ш. Асатурян, працівники відділу кадрів, викладачі і студенти ЗНТУ. Відвідувачам найбільше сподобались експонати: гоголівський персонаж "Ніс", макет "Скорпіон", макет пароплава ( автор-викладач кафедри філософії В.В.Гордійченко). Інтерес викликали також художні фотографії студента групи ФЕУ-544 К.О. Притули та інших.
Після відвідання виставки всі зібрались в актовій залі, де майже не залишилось вільних місць. Зустріч відкрив ректор університету професор С.Б.Бєліков. Він розповів студентам про славетну історію нашого навчального закладу з 1900 року. При цьому акцентував увагу майбутніх абітурієнтів на знанні іноземних мов. У виступі він неодноразово переходив з української мови на англійську, російську і знову повертався до нашої рідної мови. Сучасний фахівець має знати не менше трьох, або чотирьох мов, щоб мати можливість розширити уявлення про те, що відбувається у світі, аби виважено приймати рішення, мати уявлення про перспективу розвитку світового суспільства. Важливю характеристикою сучасного фахівця є набуті знання.
Перед майбутніми студентами виступили також декан гуманітарного факультету М.В.Дєдков, декан факультету економіки та управління В.В.Корольков, заступник відповідального секретаря приймальної комісії А.В.Пархоменко, завідувачі кафедр П.В.Гудзь, М.С.Гамов, В.І.Волошук, О.І.Демиденко. Вони надали абітурієнтам детальну інформацію про спеціальності, кафедри і факультети, особливості прийому цього року.
Микола Дєдков декан гуманітарного факультету, Владислав Корольков декан факультету економіки та управління

Фінансистів готуватимуть у Бердянську
Про ліцензування освітньої діяльності, пов'язаної з перепідготовкою (в тому числі з наданням другої вищої освіти) зі спеціальності 7.050104 "Фінанси".
Економічна криза, яку переживає країна, суттєво впливає на підвищення рівня безробіття в регіоні, та зокрема у місті Бердянську. Одним з шляхів подолання даної проблеми є перепідготовка безробітних, які мають вищу освіту, з наданням їм другої вищої освіти за спеціальностями, що є конкурентноспроможними на регіональному ринку праці. Враховуючи ситуацію, що склалася, Азовський регіональний інститут управління Запорізького національного технічного університету має намір здійснювати перепідготовку (з наданням другої вищої освіти) зі спеціальності 7.050104 "Фінанси" з ліцензійним обсягом 30 осіб. Отже оголошує про ліцензування відповідної освітньої діяльності.
Перепідготовка за спеціальністю "Фінанси" передбачає денну форму навчання впродовж 2 років 6 місяців. Навчальний процес за спеціальністю 7.050104 "Фінанси" здійснюватиметься на підставі освітньо-професійної програми та освітньо-кваліфікаційної характеристики, розроблених за Державними освітніми стандартами, затвердженими Міністерством освіти та науки України та Науково-методичною комісією з економіки та підприємництва. У відповідності з освітньо-професійною програмою розроблені та затверджені навчальний та робочий плани.
Випускною кафедрою за цією спеціальністю є кафедра фінансів (зав. кафедрою д.е.н., проф. Степанов О.П.). Професорсько-викладацький склад кафедри фінансів нараховує 16 осіб, в тому числі: штатних викладачів - 81 відсоток, сумісників - 19; докторів наук - 19 відсотків, професорів - 25, кандидатів наук, доцентів - 69 відсотків.
Кадровий склад і матеріальна база Азовського регіонального інституту управління Запорізького національного технічного університету дають можливість здійснювати перепідготовку спеціалістів з даного напряму відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України.
Людмила Кондакова, директор АРІУ ЗНТУ

ВІТАЄМО ЧУМАЧЕНКА ВІТАЛІЯ ПАВЛОВИЧА з 60-річчям!
Віталій Павлович 1971 року закінчив з відзнакою фізичний факультет Дніпропетровського державного університету за спеціальністю "Радіофізика та електроніка". Навчався в аспірантурі фізичного факультету Дніпропетровського державного університету і 1975 року захистив дисертацію на здобуття ступеня кандидата фізико-математичних наук зі спеціальності "Радіофізика і квантова радіофізика".
З того часу педагогічна і наукова праця Віталія Павловича пов'язана із Запорізьким національним технічним університетом. З 1974 року працює асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором, завідувачем кафедри вищої математики, проректором нашого університету. Доктор фізико-математичних наук зі спеціальності "Радіофізика", професор кафедри вищої математики.
За 45 років педагогічної і наукової діяльності Віталій Павлович підготував багато кваліфікованих спеціалістів, аспірантів, кандидатів, докторів наук. У нього розгалужені наукові зв'язки: Дніпропетровськ (Держуніверситет; КБ "Південне"), Харків (Держуніверситет; Інститут радіофізики та електроніки АН України, Фізико-технічний інститут низьких температур), Київ (КНУ ім.Т.Г.Шевченка, Київська політехніка), Львів (Львівська політехніка), Москва, університет Гебзе (Турція). Це звісно сприяє творчості, науковим відкриттям.
Віталій Павлович очолює розробку фундаментального напрямку фізико-математичної науки "Електромагнітне поле в галузях з неоднорідними межами". Опублікував 200 наукових робіт у вітчизняних і зарубіжних журналах, збірниках праць. Брав участь в організації і роботі 30 наукових Міжнародних конференцій. Тривалий час бере участь у виконанні державних і міжнародних науково-технічних програм: керівник науково-дослідної програми, виконуваної на замовлення Міністерства освіти і науки України "Математичне моделювання стаціонарних процесів хвиль у поперечно-неоднорідних структурах з багатокутними межовими поверхнями".
Віталій Павлович сумлінно працював у складі спеціалізованих рад із захисту докторських дисертацій в Дніпропетровському та Київському національних університетах, був рецензентом у складі редколегій кількох вітчизняних та зарубіжних фахових журналів.
Студенти, аспіранти, колеги відзначають високий рівень наукової і педагогічної майстерності Віталія Павловича. Він успішно впроваджує у навчальний процес нові педагогічні технології, має авторські розробки з методики застосування іноземної мови у викладання математичних дисциплін.
Сумлінна праця професора Віталія Павловича Чумаченка відзначена багатьма подяками і нагородами Запорізького національного технічного університету, Міністерства освіти та науки України. Для колег та співробітників Віталій Павлович є взірцем педагогічної майстерності, цілеспрямованості, працелюбства, доброзичливості, відповідальності за доручену справу.
Вітаємо Вас, вельмишановний Віталію Павловичу, з визначним ювілеєм! Щиро зичимо Вам міцного здоров'я, успіхів у педагогічній та науковій діяльності, родинного благополуччя.
Ректорат Профком Кафедри вищої математики. Друзі й колеги кафедри загальної математики

ГОТУЄМО ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ
Кафедра військової підготовки ЗНТУ є його структурним підрозділом з 1997 року. За цей час вона підготувала для Збройних Сил України тисячі офіцерів запасу з кількох військових спеціальностей. Тепер кафедра готує також офіцерів і для Міністерства внутрішній справ, Служби безпеки, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, інших військових формувань.
Кафедра військової підготовки ЗНТУ єдина в регіоні, яка готує офіцерів запасу. Одночасно з одержанням диплому спеціаліста для народного господарства її випускники отримують військове звання молодий лейтенант запасу.
На кафедрі проходять військову підготовку студенти 6 вищих навчальних закладів м.Запоріжжя. Вона готує фахівців за 7 спеціальностями: фахівці наземної і самохідної артилерії, радіозв'язку, ремонту ракетно-артилерійського озброєння та боєприпасів. Для цього на кафедрі створені необхідні умови: навчальні аудиторії, лабораторії, артилерійський полігон, тактичне поле, вогневе містечко, стройовий плац, комп'ютерний клас, бібліотека, кінозал. Кафедра має сучасну військову техніку та озброєння для проведення занять зі студентами. Тут ведуть наукову і методичну роботу, яка сприяє підвищенню якості навчання.
Для проведення навчальних зборів зі студентами використовуємо навчальний полігон, навчальна база військових частин Запорізького гарнізону. Під час польових занять і навчальних зборів курсанти живуть у стаціонарних умовах начального центру "Близнюки".
Студенти регулярно зустрічаються з ветеранами війн, офіцерами гарнізону, керівниками міста та області.
Студенти мають можливість займатися різними видами спорту, брати участь у змаганнях і спартакіадах.
Другокурсники денної форми навчання, які бажають проходити військову підготовку, мають подати заяву в деканат разом з такими документами: ксерокопія прописного свідоцтва, ксерокопія 1,2 сторінок паспорта громадянина України, ксерокопію ідентифікаційного коду.
Конкурсний відбір проводиться за такими показниками:
рівень успішності навчання за 1-3 семестри;
професійний психологічний відір;
залік з оцінки рівня фізичної підготовки;
залік з оцінки засвоєння студентами програми допризовної підготовки (шкільний курс).
Костянтин Альохін, завідувач кафедри військової підготовки

І ЗНОВУ - "СТУДЕНТСЬКІ ЖАРТИ"
В одинадцяте поспіль у Запоріжжі відбувся традиційний міжнародний фестиваль СТЕМів "Студентські жарти". Засновником став ЗНТУ. Організували фестиваль, який проходив під патронатом Блоку Юлії Тимошенко, профспілковий комітет студентів, аспірантів і докторантів ЗНТУ (голова Андрій Іванченко) разом з управліннями молоді області і міста Запоріжжя. Генеральний спонсор заходу - ЗАТ "Запорізький автомобілебудівний завод".
У день відкриття фестивалю в оновленому Палаці культури заводу відбулася прес-конференція, на якій організатори і члени журі ознайомили журналістів з програмою та учасниками фестивалю. Ректор ЗНТУ професор С.Б.Беліков вітав організаторів та учасників "Студентських жартів". Того ж вечора, 17 березня, у Палаці культури заводу відбулося урочисте відкриття фестивалю, де з вітанням і побажанням успіхів до учасників та присутніх звернувся С.Б.Беліков. Здивував усіх міні-феєрверк.
Протягом трьох днів в актовій залі ЗНТУ відбувалися відбірні конкурси, які оцінювало пристрасне журі, очолюване відомим актором і режисером кіно Віктором Андрієнком. Журі оцінювало СТЕМи за такими номінаціями: краща акторська робота, приз глядацьких симпатій, краще художнє оформлення, краща режисура, кращий авторський сценарій, краща мініатюра. Журі визначало також лауреатів фестивалю.
У суботу, 21 березня, у Палаці культури автомобілебудівного заводу відбувся гала-концерт, кожен номер якого глядачі зустрічали бурхливими оплесками і вигуками "браво". Лауреатами фестивалю стали колективи СТЕМів "Будильник" (ЗНТУ), "Адреналін" (Львів), "СРСР" (Запоріжжя), "Казус" (Москва), "Вернісаж" (Білорусь). СТЕМ "Будильник" відзначений також призом глядацьких симпатій.
Власкор

Зустріч з композитором
У переповненій залі ЗНТУ 3 квітня студенти зустрілися з композитором, керівником групи "Океан Ельзи" Святославом Вакарчуком. Зустріч відбувалася за благодійною програмою "Допоможемо дітям".
На рекламному плакаті - портрет гостя і його кредо: "Книга творить Людину", "Людина творить Країну".
Відверта розмова столичного гостя зі студентами стосувалася найважливіших проблем життя українців, держави Україна. Молодь має бути не спостерігачем за тим, що діється навколо, а насамперед активним учасником перебудови, боротися з хитрунами, хабарниками, які наживаються за рахунок народу. "Якщо хочеш змінити країну на краще, розпочинай з себе!" - нагадав гість. "Не везе у житті…" - це фраза лінивих, слабких…".
Студенти цього дня зібрали сотні книжок, щоб передати їх дитячим будинкам.
Наприкінці зустрічі студенти насолоджувалися музикою С. Вакарчука і його колег.
Власкор

Спорт
СТАРТИ ЛЕГКОАТЛЕТІВ
У легкоатлетичному манежі "Запоріжсталі" відбулися всеукраїнські змагання "Козацька Хортиця" на приз олімпійських чемпіонок Тетяни Самойленко і Тетяни Пророченко.
В особистому заліку на дистанції 800 метрів взяли участь, показавши високі результати, наші студенти Радомир Осипчук (ІФ-315), Олег Хорін (Е-), Ренат Осипчук (ІФ-317), Каріна Заліско (ФЕУ-128), Едуард Середа (Е-516), Дмитро Польський (М-226).
Найкраще за всіх виступила Катерина Лиско (ГК-118) - 2-е місце.
Ніна Музичова, викладач кафедри фізичної культури і спорту ЗНТУ
На знімку: наші легкоатлетки з екс-чемпіонами Олімпіад Тетяною Самойленко і Тетяною Пророченко.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок