Видається
з 1960 року
26 березня
2004 року
№6
(2084)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А   


ДІЛОВА СПІВДРУЖНІСТЬ
Вона існує між запорізькими вищими навчальними закладами, промисловцями, підприємцями і колегами з німецького міста Магдебурга розпочалася ще 1999 року. З того часу вона зміцнюється і розвивається, набирає нових ділових стосунків. Саме тоді партнери домовились про обмін делегаціями, досвідом роботи ЗНТУ і Магдебурзького університету імені Отто фон Геріке.
А цього року у своїх партнерів побували ректор ЗНТУ С.Бєліков і ректор ЗДУ В.Савін, які підписали угоду про ділове і творче співробітництво між університетами.
І от німецькі партнери відвідали Запоріжжя, 9 березня зустрілися з колегами в нашому університеті. Тут були представники обласної спілки промисловців і підприємців "Потенціал", торгово-промислової палати, керівники університетів, які вели ділову конкретну розмову з німецькими партнерами, делегацію яких очолював президент торгово-індустріальної палати Магдебурга Клаус Хікманн.
Була підписана угода про створення спільного центру співробітництва, узгоджені конкретні його завдання. Практично досягнута домовленість обох сторін про те, що 20-25 випускників наших університетів працюватимуть певний час на підприємствах Магдебурга інженерами. Ці фахівці, за словами ректора ЗНТУ С.Б.Бєлікова, можуть внести свої новітні знання і практичні дії у подальший розвиток науки і техніки на заводах і фірмах Запоріжжя. Крім проблем співробітництва в освітній і науковій сфері, німецькі партнери обговорювали у міськраді питання реформування житлово-комунального господарства, розвитку малого і середнього бізнесу, збирання й перероблення вторинної сировини тощо.
Ділове співробітництво Запоріжжя і Магдебурга дедалі набирає темпів. Як приклад цього - на автомобілебудівному заводі почав діяти конвеєр зі складання німецьких автомобілів "Опель-Астра".
Олександр АНДРІЄНКО, проректор ЗНТУ
На знімку О.Пастушенка: делегація з Німеччини в ЗНТУ.

Посол Узбекистану побував у ЗНТУ
15 березня 2004 р. ЗНТУ відвідала делегація Узбекистану, до складу якої входили Посол Узбекистану в Україні Равшанбек Алімов та радник посла з торгово-економічних питань Салахітдін Саліхов. Гостей прийняв ректор університету С.Б.Бєліков. Було обговорено питання про встановлення культурних, наукових та ділових зв'язків між ЗНТУ та університетом м.Навоі.
Члени делегації оглянули комп'ютерний клас, бібліотеку, відвідали філію англійської фірми "Делкам", лабораторії кафедри металорізальних верстатів та інструментів.
На знімку О.Пастушенка: Посол Узбекистану бесідує з ректором С.Б.Бєліковим і головою профкому М.С. Гамовим

СТУДЕНТСЬКА ЛАБОРАТОРІЯ
Вона відновлена й діє на кафедрі обладнання і технології зварювального виробництва. Колись, у 70-ті роки, лабораторія підвищення зносостійкості була справжнім центром кафедри з розроблення нових методів покриття дротів, створення нових марок електродів. Та з часом з різних причин лабораторія закрилась.
І от тепер її відновили. Протягом півроку студенти й молоді науковці відремонтували установку для отримання зразків електродів методом вакуумного всмоктування. Повністю оновили плавильну піч опору, пусковий прилад, систему охолодження.
Так завдяки ініціативі й творчій праці доцента Сергія Попова, старшого викладача Андрія Рєзникова, студентів Дмитра Антонюка, Ігоря Панченка та Юрія Сороки студентська лабораторія розпочала друге життя. Нині тут можна робити відливки різного хімічного складу для дослідження зносостійких матеріалів.
Дмитро АНТОНЮК, студент групи ІФ-310

СТУДЕНТСЬКІ ЖАРТИ
Так називався традиційний міжнародний фестиваль СТЕМів, який відбувся у Запоріжжі. Засновником його був ЗНТУ. Відкрився фестиваль в обланому музично-драматичному театрі імені В.Магара великим концертом. А перший та останній конкурси проходили в актовій залі ЗНТУ.
Дипломом лауреата удостоєний колектив стемівців Києва "Королева епізоду". Диплом другого ступеня присуджено команді із Запоріжжя "Слони", третього ступеня - команді із Львова "Ураган".
Здивував глядачів фестивалю дебютант - команда "Кіса" з Воронежа. Вона одержала призи за кращу мініатюру "Червона шапочка".
Запоріжцям дісталася й друга премія за кращу чоловічу роль (Іван Козеровський) і краще оформлення.
Фестиваль організували й провели студсектор профкому і центр культури і дозвілля студентів ЗНТУ.
Вікторія КОМІНОВА

Вітаємо Єгорова Ярослава Олексійовича із 70-річчям!
Понад 40 років працює в ЗМІ-ЗНТУ професор, доктор технічних наук, зав. кафедри "Теплотехніка і гідравліка" Ярослав Олексійович Єгоров. Закінчивши 1957 року Московське вище технічне училище, він 3 роки працював конструктором на Свердловському турбомоторному заводі. 1963 року закінчив аспірантуру МВТУ й захистив кандидатську дисертацію.
У ЗНТУ Я.О.Єгоров працює з 1963 року. Вся його педагогічна й наукова діяльність пов'язана з кафедрою "Теплотехніка і гідравліка", яку він очолює протягом багатьох років. Чимало сил і уваги він приділяє вихованню високоваліфікованих фахівців, удосконаленню навчального процесу, підвищенню наукової діяльності, створенню творчого клімату в колективі викладачів і співробітників.
Я.О.Єгоров очолює науковий напрямок з дослідження газодинамічних процесів у двигунах внутрішнього згоряння. У 1997 році він захистив докторську дисертацію з теми "Газова динаміка комбінованих двигунів внутрішнього згоряння". Він підтримує тісні зв'язки з провідними підприємствами й організаціями України і СНД в галузі двигунобудування. Під його керівництвом виконано ряд науково-дослідних робіт відповідно до комплексних програм Міністерства освіти і науки України з удосконалення двигунів внутрішнього згоряння. За результатами досліджень він опублікував понад 100 наукових праць. Свої знання і досвід Ярослав Олексійович передає молодим ученим та аспірантам. Під його керівництвом підготовлені і захищені 3 кандидатські дисертації.
Ярослав Олексійович Єгоров - високоосвічена, інтелігентна, ерудована людина. Спілкування з ним приносить велике задоволення.
Вітаємо Вас, шановний Ярославе Олексійовичу, з ювілеєм! Від усього серця бажаємо Вам міцного здоров'я, довгих років життя, нових успіхів у творчій праці.
Ректорат Профком Колективи транспортного факультету і кафедри

Портрет викладача
СПІВЕЦЬ КРАСИ
Олександра Івановича Демиденка, старшого викладача кафедри "Металорізальні верстати та інструмент", колеги по роботі і творчості називають співцем краси. Він закоханий у неї з дитинства, затим опановував професійними знаннями і набував досвіду у студії образотворчого мистецтва при Палаці піонерів, а затим у Дніпропетровському художньому училищі і Харківській академії дизайну і мистецтв. Увесь час Олександр Іванович віддає улюбленій праці - живопису, вдосконаленню майстерності художника. Його картини - пейзажі і портрети - регулярно експонувалися на виставках у Запоріжжі і Києві, отримували високу оцінку глядачів, митців, які відзначали закоханість автора у рідний край, його історію, природу, побут запоріжців. Саме такі полотна О.Демиденка - "Козацькі могили", "Старі будинки", "Схили Хортиці", "Портрет дівчини". Вони вирізняються високою культурою виконання, своєрідним поглядом на життя, ліричністю, реалістичністю. Твори О.Демиденка були і на міжнародному аукціоні в Парижі, на виставках в Італії, Німеччині, Росії. У художника - своя манера, свій стиль малювання. В останнє десятиліття в його творчості помітні стабільність і мистецька зрілість. Художник весь час у творчому пошуку.
1985 року О.І.Демиденка прийняли до Спілки художників України. Тривалий час він працював у художньо-виробничому комбінаті в Запоріжжі, очолював обласну організацію художників. Чимало робіт Демиденка експонується в музеях України, а також у приватних колекціях в Україні й за кордоном. Ім'я Олександра Івановича Демиденка увійшло до "Енциклопедії сучасної України", а також до "Всесвітньої енциклопедії діячів культури". Як корінний запоріжець, Олександр Іванович охоче передає свій досвід молодим художникам-землякам, допомагає знайти свій стиль малювання.
Два роки тому Олександра Івановича запросили на посаду старшого викладача дисциплін з дизайну . При кафедрі "Металорізальні верстати та інструмент" відкрилася нова спеціальність "Дизайн". Вперше в університеті розпочали готувати інженерів-дизайнерів. Понад 40 юнаків і дівчат з допомогою О.І.Демиденка, крім традиційних інженерних дисциплін, опановують незвичною - дизайн. Олександр Іванович проводить з ними заняття з живопису, малюнка, основ композиції. При цьому завжди нагадує майбутнім інженерам-дизайнерам Про те, що автомобіль, верстат, прилад мають бути не лише досконалими технічно, а й зручним, красивим. Така вимога життя. Техніка має відповідати вимогам естетики...
Нещодавно студенти і викладачі привітали Олександра Івановича з присвоєнням йому звання "Заслужений художник України". Він приймав поздоровлення з цієї нагоди і від художників Запоріжжя.
Сергій ЛАТАНСЬКИЙ, мистецтвознавець, член Спілки художників України
Картина О.Демиденка "Куточок Гурзуфа"

Портрет студента
ОДИН З ТРЬОХ БРАТІВ-БЛИЗНЮКІВ

Олександр Галенко на "відмінно" склав чотири іспити у першому семестрі на факультеті інформатики та обчислювальної техніки, і його привітав з цим декан М.М.Касьян. А Олександр поздоровив з такими ж успіхами братів: Юрія - студента медичного університету та Сергія - студента гуманітарного університету. Такий успіх - це підтвердження того, що брати-близнюки Галенки не дарма одержали у Вільнянській середній школі №3 золоті медалі і з першого заходу вступили до запорізьких університетів.
З першого класу хлопці навчалися в школі лише "відмінно" та ще й захоплювалися комп'ютером і боротьбою дзюдо. Саша був неодноразовим чемпіоном з цього виду спорту в районі, а в області - призером. Під час літніх канікул брати допомагали батькам по господарству, працювали на полях і в майстернях сільгосптехніки. Зароблене віддавали батькам, адже сім'я жила й живе скромно. Тамара Костянтинівна працює в аптеці, батько, Володимир Андрійович - лікар-терапевт, після двох перенесених операцій поки що не працює. Виховували синів, як самі розуміли, аби вони стали справжніми людьми. Адже виховання не лише розвиває розум людини, а й дає їй необхідний обсяг відомостей, запалює жагу серйозної праці. Для хлопчаків над усе були школа й сім'я, тому вони прагнули скрізь бути першими. Кожен робив уроки самостійно, не переписуючи нічого в братів, адже то буде праця - чужа, а не його. Такий був девіз: роби своє діло лише сам. Чому брати обрали різні університети і спеціальності? Ось як пояснює це Олександр Галенко:
- Ми хотіли випробувати себе окремо, а по-друге, щоб у сім'ї були різні фахівці, і згодом уже будуть інженер-комп'ютерник, лікар, системний аналітик. Це ж просто здорово!..
Юрій Галенко навчається на лікувальному факультеті Запорізького медичного університету, Сергій - в гуманітарному університеті. Живуть у гуртожитках, в одному місті, а серед тижня брати не зустрічаються: немає часу. І лише у вихідні - разом, їдуть додому у Вільнянськ, аби провідати батьків, чимось допомогти по господарству, та й харчі взяти, адже в їдальні і в буфеті все надто дорого.
Я поцікавився у Саші, чим він займається після занять в університеті. Він здивовано глянув на мене, начебто я живу на іншій планеті.
- Як чим? Готуюсь до занять. Лягаю спати о четвертій-п'ятій ранку, о сьомій встаю і без сніданку (нема часу) поспішаю на першу пару. Снідаю десь о шістнадцятій годині, а обідаю після півночі. Розумію, що це шкідливо, такий режим нікуди не годиться, але іншого виходу в мене немає...
У школі Саша регулярно займався боротьбою дзюдо, а зараз нема коли. Лише м'язи нарощує, щоб зберегти спортивну форму. На це не потрібно багато часу.
Влітку в гостях у Галенків була бабуся з Черкащини, мати Тетяни. Вона все дивувалася, дивлячись на онуків-соколів: усі мов на підбір - невисокого зросту, як мати, худорляві, підтягнуті, веселі. "Невже ви всі одержали у школі золоту медаль?" - дивувалася бабуся. - І в університетах навчаєтесь теж відмінно? Що не кажіть, а таке буває рідко в житті. Я дуже рада за вас, мої дорогі онуки! Молодці !.."
Саша признався мені в розмові, що всі предмети, які він вивчає на першому курсі, зовсім не складні. Навіть математика, яку не любив у школі, не важка. Лише треба навчатися, системно, серйозно. Щоправда, часу на відпочинок не вистачає...

Микола КЛИМЕНКО

На початок