Видається
з 1960 року
10 квітня
2008 року
№6
(2052)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Будні кафедри
Перекладач - професія престижна
  Україна поступово входить до Європейського Союзу, а відтак зміцнюватиме
й розширюватиме свої зв'язки - соціальні, економічні, культурологічні. Отже, професія перекладача стає дедалі престижнішою.
  Відповідно до сучасних вимог наш університет відкрив кафедру перекладу. Кілька років поспіль таких фахівців готували на технічних кафедрах, а торік відбувся перший випуск перекладачів -- 35 осіб. Кожен з них працює зараз на підприємствах, фірмах, в установах.
2005 року заснована нова кафедра як самостійний підрозділ гуманітарного факультету.
Я бесідую з виконувачем обов'язків завідувача кафедри доцентом Вікторією Іванівною Волошук.
-- Скільки студентів навчається зараз на кафедрі?
-- Майже сто п'ятдесят, у переважній більшості - дівчата. Напевне, хлопці не витримують таких навантажень і складнощів. Адже кожен студент має знати дві іноземні мови: англійську, а також німецьку або французьку (на вибір). Вони знайомляться також з історією і культурою України, технічними дисциплінами - інформатикою, механікою, електроприладами, авіаційними двигунами…Адже в роботі перекладачеві доведеться мати справу з технічними термінами. Для викладачів на кафедрі створені всі необхідні умови…
  Знайомлюся з комп'ютерним класом, у якому одинадцять персональних комп'ютерів, їх вистачає на одночасне заняття підгрупи - вісім-одинадцять осіб. Тут установлені також комп'ютерний перекладач, програма фонетичних вправ, текстовий редактор.Є і програма контролю викладача за роботою студентів. Аби досягти кращого результату від практичних занять, групу розподіляють на дві-три підгрупи, враховуючи рівень знань і підготовки кожного.
  В університетській мережі інтернету є сайт кафедри. Тут вміщуються розклад занять, оголошення, інформація. Це своєрідне довідкове бюро кафедри, завдяки якому виграють і викладачі, і студенти.
-- Вікторія Іванівно, скільки викладачів працює на кафедрі?
-- Сімнадцять, серед яких - чотири доценти, кандидати наук. Недавно захистили кандидатські дисертації з філології Ірина Кузнецова і Ганна Підгорна. Доцент Ганна Костенко навчається в докторантурі. Цього року склад викладачів поповнився нашою випускницею Наталею Чумаковою.
--Цікаво, скільки на кафедрі відмінників навчання?
--Майже третина студентів, тобто п'ятдесят. Серед них - Дар'я Різник, Вікторія Іванова, Юлія Бєлік, Марія Кузнецова… Хлопців серед них, на жаль, немає.
  Нинішнього року кафедра випускає 35 перекладачів. Зараз вони готують дипломні проекти англійською або німецькою чи французською мовами. Тема дипломів - переклад науково-технічної літератури обсягом 60-70 сторінок.
Бажаю їм успішного захисту дипломних проектів за фахом "перекладач". Такі фахівці потрібні в нашому регіоні.
Микола Клименко
На фото: занаття в комп'ютерному класі.Зі студентами В. І. Волошук

Вітаємо Савельєва Василя Григоровича з 70-річчям!
Він працює в "машинці"-ЗНТУ понад 45 років і асистент, викладач, доцент, заступник декана електротехнічного факультету. Закінчив "машинку" 1968 року, а заступником декана став 1984 року.
Василь Григорович пов'язаний з "машинкою" з 1963 року, коли прийшов на роботу й оформився тут лаборантом кафедри "Теоретичні основи електротехніки та загальної електротехніки". Затим став завідувачем лабораторії. За короткий час переобладнав лабораторію, аби вона відповідала всім вимогам навчання студентів. П'ять років працював і навчався в інституті, отримав диплом фахівця. З того часу працює на кафедрі "Електричні машини". За сумлінність, уміння працювати, старанність керівництво кафедри та електротехнічного факультету довіряли й довіряють Василю Григоровичу відповідальні посади -- старшого викладача, доцента, і він ніколи не підводив керівництво. Брав активну участь у створенні методичного забезпечення, переобладнанні лабораторії електричних машин, виготовив з колегами універсальні стенди для випробування машин і трансформаторів.
Василь Григорович постійно проводить наукову роботу, в тому числі й договірну. За її результатами написав і видав 18 наукових праць, отримав 10 авторських свідоцтв на винаходи. Відзначений нагрудним знаком "Відмінник освіти України".
Працюючи заступником декана електротехнічного факультету, доцент Савельєв, крім організації навчального процесу студентів, чимало докладає зусиль для поліпшення виховної роботи з молодими працівниками і студентами. Всіляко сприяє розвитку студентського самоврядування, художньої самодіяльності, спорту. Завдяки цьому факультет за цими показниками - найкращий у ЗНТУ.
Василь Григорович разом з дружиною Ларисою Миколаївною, яка тривалий час працювала старшим викладачем кафедри електричних апаратів, виростили й виховали чотирьох синів - Вадима, Олександра, Андрія та Григорія, якими по праву пишаються.
Вітаючи Вас, шановний Василю Григоровичу, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам козацького здоров'я, нових здобутків у праці, родинного щастя!
Ректорат Профком Деканат електротехнічного факультету Кафедра "Електричні машини".

До уваги студентів-юнаків!
Оголошується набір студентів 2-го і 3-го курсів денної форми навчання на кафедру військової підготовки ЗНТУ. Кандидатам для зарахування можуть бути громадяни України, придатні до військової служби за станом здоров'я, якщо їм не виповнилось 25 років.
Слід здати для конкурсного відбору в деканат свого факультету такі документи: заяву студента на ім'я декана факультету, ксерокопію приписного свідоцтва, ксерокопію 1,2,11 сторінок паспорта громадянина України, ксерокопію ідентифікаційного коду.
Конкурсний відбір складається за такима показниками: рівня успішності начання за 1-3 семестри, залік з фізичної підготовки (термін з 14 по 30.04.2008): біг 100 м. - 14,4 с., біг 3000 м. - 14 хв. 30 с., підтягування на турніку - 12 разів.
Залік з оцінки рівня засвоєння студентами програми допризовної підготовки (шкільний курс) та професійного психологічного відбору студентів (термін з 12 по 30.05.2008): проводиться у формі тестування, складається з 10 запитань допризовної підготовки і 8 запитань із психологічного відбору.
Під час проходження відбору студент повинен мати при собі паспорт громадянина України і приписне свідоцтво. Без цього студент не допускається до конкурсного відбору.
З усіх питань звертайтеся до деканату своїх факультетів, а за додатковою інформацією -- на кафедру військової підготовки (тел. 34-62-42, 34-12-17).
Кафедра військової підготовки ЗНТУ
Наша історія
БУДІВНИЧИЙ УКРАЇНСЬКОЇ НАУКИ
До 150-річчя Д.І. Багалія
Виповнилося 150 років від дня народження видатного українського інтелектуала й організатора науки Дмитра Івановича Багалія (1857-1932). Цю неординарну людину, яку сьогодні одночасно називають видатним ученим-істориком, педагогом, просвітником, громадським діячем, академіком, а ще "мазепинцем", "генієм конформізму" та "людиною, що могла пройти сухою між краплинами дощу".
Майбутній вчений народився в Києві у сім'ї ремісника. Закінчивши 1882 року Київський університет, блискуче захистив дисертацію на ступінь магістра історії. Д.Багалій пройшов за конкурсом на посаду штатного доцента кафедри російської історії Харківського університету. З того часу і до останніх днів життя він був пов'язаний з цим навчальним закладом, активною педагогічною і культурно-просвітницькою діяльністю.
Д.Багалій проводив археологічні розкопки, був організатором та учасником кількох археологічних з'їздів, був обраний дійсним членом Імператорського Московського археологічного товариства, ряду губернських архівних комісій. 1901 року вчений був обраний до складу Харківської міської думи. Він входив до числа найбільш авторитетних, активних діячів ліберально-демократичного крила, відстоював необхідність демократизації суспільно-політичного життя Росії та України. Цими поглядами учений керувався й у своїй діяльності на посаді ректора Харківського університету (1906-1911 рр.).
1906 року він був обраний до Державної ради Російської імперії, ставши "сенатором" від університетів та Академії наук. Цього ж року Д.Багалій вийшов з її складу на знак протесту проти розгону Державної Думи. Продовжив діяльність у загальнодержавному масштабі вже 1911 року, після того, як знову був обраний членом Державної ради 1914 року Д.Багалій обіймав посаду Харківського міського голови. Проявив видатні організаторські здібності, рішучість та оперативність. На перших демократичних виборах до Харківської думи влітку 1917 року Д.Багалій балотувався у списках демократичного блоку. Однак незабаром учений розчарувався в політиці і, відійшовши від неї, зосередився на науковій та культурницькій роботі.
1918 року гетьман П.Скоропадський вирішив змінити уряд і мати такого прем'єра, який би примирив самостійників, федералістів, українофілів, москвофілів та єврейські національні партії. Найпривабливішою здавалася кандидатура харківського професора Д.Багалія, але історик відхилив пропозицію гетьмана, не долучившись до когорти науковців (на кшталт М.Грушевського та С.Єфремова), котрих запам'ятали як політиків-невдах.
1918 року Д.Багалій бере участь у створенні Української Академії наук (УАН), був членом Президії і віце-президентом УАН. Разом з А.Кримським наполегливо боровся за перетворення її у справжній національний і культурний центр. Д.Багалій першим очолив історико-філологічний відділ УАН, ініціював створення низки академічних комісій - археографічної, біографічної, комісії з упорядкування історико-географічного словника української мови. Кордони між гетьманською Україною та більшовицькою Росією розмежовували 1918 року теж за активної участі Дмитра Івановича. Він наполягав, щоб адміністративний кордон збігався із межами етнічного розселення двох народів. Якби не Д.Багалій, хто зна, чи були б сьогодні Харків і Донецьк у складі України.
Д.Багалій став одним з засновників централізованої архівної системи в УРСР. У 1923-1924 р р. він був фактичним керівником Центрального архівного управління УРСР. На I-му Всеукраїнському з'їзді наукових співробітників 1925 року Д.Багалій обраний головою Центрального бюро Секції наукових співробітників УРСР. На цій посаді вчений залишався до 1932 року, в якому, на відміну від багатьох своїх учнів, помер власною смертю. Він залишився у пам'яті нащадків творцем, керівником всесвітньо визнаної школи дослідників, автором більш ніж 400 робіт з історії України. Серед них особливе місце посідають публікації, присвячені Слобідській Україні і Харкову: "Досвід історії Харківського університету" (1904), "Історія міста Харкова за 250 років його існування" (у співавторстві з Д.Міллером, 1905 рік).
Володимир Чоп, доцент ЗНТУ

Тиждень української мови
У рамках тижня рідної мови, проведеного кафедрою загальною мовної підготовки, відбулися конкурси знавців української мови, на кращу стіннівку, читців української поезії. Вже традиційним стало проведення брейн-рингу "Хай розцвітає рідне слово!" У ньому взяли участь команди транспортного факультету "Молодь України", "Мова калинова", "Скажені равлики", "Ліхтарики". Учасники конкурсу виявили неабиякі знання з правописних норм, творчості українських митців слова, фольклору, високу ерудицію.
З виступив виступив гурт ЗНТУ "По той бік".
Призові місця здобули: І місце - електротехнічний факультет, 2-е місце - машинобудівний факультет, 3-е місце - транспортний факультет.
Тетяна Біленко доцент кафедри загальної мовної підготовки
На фото: переможці брейн-рингу

Спорт
І гвинтівка, і пістолет
Кульовою стрільбою з малокаліберної зброї Денис Філістович займався з п'ятого класу, навчаючись у СШ №92 м. Запоріжжя. Тренер Олена Вікторівна Сальникова змогла так заохотити хлопчика, що він вважав стрілецький спорт найкращим. На тренуваннях Денис домагався бажаних результатів, уже виступав на змаганнях школярів міста. Не розлучався він зі стрільбою і в будівельному технікумі. Закінчив його 2007 року вже майстром спорту України.
Зараз Денис навчається на другому курсі транспортного факультету і продовжує тренуватися в секції ЗНТУ, а також ДЮСШ № 7. Є членом збірної команди університету, яку тренує Любов Грищенко. Уже взяв участь у міжнародних змаганнях. На чемпіонаті Європи юнацька команда України, у складі якої був і Денис, здобула першість (лютий 2008 року). В особистому заліку хлопець виборов 6 місце.
У квітні має відбутися чемпіонат України серед студентів, у якому візьме участь колектив ЗНТУ, де буде і Денис Філістович. Розрахо-вує він на призове місце в особистому заліку.
Денис захоплюється також і автомобілем. Закінчив професійні курси й отримав права водія.
Володимир Миколенко
На знімку: Денис на тренуванні у тирі.

ПАМ'ЯТЬ
ПЕРШИЙ РЕКТОР ІНСТИТУТУ
60-ті роки в історії навчального закладу можна вважати роками його змужніння.Саме в цей період утворюються нові кафедри та факультети, зміцнюється його матеріально- технічна база, стають до ладу нові навчальні корпуси, відкриваються нові лабораторії, збільшується кількість студентів. Із 6-ти факультетів та підготовчого відділення, які існували на початку 70-х, чотири факультети (загальнотехнічний, електротехнічний, автомобільний, електронної техніки та підготовче відділення створені в 60-х роках. Саме у цей період в інституті формуються сучасні наукові школи, отримує подальший розвиток наукових робіт студентів, закладаються основи його сучасного функціонування. Ректором у цей час працював П. А. Михайлов.
Ректором він став у березні 1967 року і перебував на цій посаді до 1978 року. Фаховець у галузі машинобудування з напрямку "Деталі машин, витривалості і втомлення металів" Павло Андрійович разом з колективом кафедри "Деталі машин та підйомно-транспортні машини" проводив дослідження з таких проблем: міцність від втомленості контактної витривалості литої і деформованої сталі різних марок, у тому числі підшипникових, вивчення природи стійкості проти спрацювання і холодостійкості деталей машин, застосування пластмас і композитних матеріалів для деталей машин.
П. А. Михайлов був чуйним завжди, користував повагою усього колективу інституту.
Під керівництвом П. А. Михайлова створені машини для випробування матеріалів на міцність від втомленості з різними режимами та умовами випробувань. За результатами досліджень надруковано понад 20 наукових праць.
П. А. Михайлов брав активну участь у громадській роботі: був головою Запорізького відділення товариства дружби СРСР-Франція, головою ради ректорів області. Павло Андрійович нагороджений орденом Леніна (1961 р.), відзначений багатьма урядовими нагородами. Він - Лауреат Державної премії УРСР (1971 р.), Заслужений працівник вищої школи Української РСР (1971 р.).
(З книги історичні нарисив "Запорізький національний технічний університет", видання 2006 р.)

Увага: конкурс
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
старшого викладача кафедри "Політична економія" - 2
асистента кафедри "Політична економія" - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул.. Жуковського, 64

Інформація для абітурієнтів 2008
   Запорізький національний технічний університет здійснює підготовку фахівців за рахунок коштів державного бюджету України та на контрактній основі. Зарахування до університету здійснюється на конкурсній основі окремо з кожного напряму.
Конкурсний відбір здійснюється за сертифікатами Українського центру оцінювання якості освіти у 2008 році (УЦОЯО). Для випускників системи довузівської підготовки встановлюються особливі умови участі в конкурсі (попереднє тестування) за умови подання у встановлені терміни сертифікатів УЦОЯО з оцінками не нижче 4 балів за 12 бальною шкалою або 124 балів за 100 бальною шкалою оцінювання
   При вступі за напрямами: фінанси і кредит, маркетинг, управління персоналом та економіка праці, комп`ютерна інженерія; комп`ютерні науки; програмна інженерія; безпека інформаційних і комунікаційних систем; системи технічного захисту інформації; радіотехніка; радіоелектронні апарати; мікро- та наноелектроніка; електромеханіка; електротехніка та електротехнології; транспортні технології; інженерна механіка; ливарне виробництво; інженерне матеріалознавство; зварювання; телекомунікації; системний аналіз; машинобудування;двигуни і енергетичні установки літальних апаратів - абітурієнти подають сертифікати УЦОЯО з математики , української мови та літератури. Вступні випробування оцінюються за 100 бальною шкалою. Випускники шкіл (медалісти) та вищих навчальних закладів І та ІІ рівнів акредитації (диплом з відзнакою) вступають за особливими умовами конкурсу - співбесіда (для деяких напрямів), за умови подання у встановлені терміни сертифікатів УЦОЯО з оцінками не нижче 4 балів за 12 бальною шкалою або 124 балів за 100 бальною шкалою оцінювання.
   При вступі за напрямами: міжнародні відносини; менеджмент - абітурієнти подають сертифікати УЦОЯО з української мови та літератури та складають в ЗНТУ вступне випробування з іноземної мови (тест)
   При вступі за напрямом філологія абітурієнти складають в ЗНТУ вступні іспити з іноземної мови (англійська усно), іноземної мови (англійська тест) та подають сертифікат УЦОЯО з української мови та літератури.
   При вступі за напрямом дизайн абітурієнти приймають участь у творчому конкурсі (рисунок, композиція) та подають сертифікат УЦОЯО з української мови та літератури. Програма творчого конкурсу на напрям "дизайн" передбачає наявність попередньої підготовки та отриманих знань абітурієнта в обсязі навчальних вимог художнього училища, художнього ліцею або художньої школи.
   При вступі за напрямом фізичне виховання абітурієнти беруть участь у творчому конкурсі (фізична культура) та подають сертифікат УЦОЯО з української мови та літератури, а за напрямом здоров'я людини - подають сертифікати УЦОЯО з біології, української мови та літератури.
   При вступі за напрямом журналістика абітурієнти подають сертифікат УЦОЯО з української мови та літератури та приймають участь у творчому конкурсі, за напрямом психологія - сертифікати з біології, української мови та літератури, за напрямом соціологія та правознавство - сертифікати з основ правознавства, української мови та літератури.
   При вступі за напрямом туризм абітурієнти подають сертифікати УЦОЯО з географії, української мови та літератури.
   Абітурієнти, навчання яких фінансуватиметься за рахунок юридичних та фізичних осіб, а також за рахунок власних коштів (за контрактом) зараховуються на будь-який напрям підготовки за умови подання у встановлені терміни сертифікатів УЦОЯО з оцінками не нижче 4 балів за 12 бальною шкалою або 124 балів за 100 бальною шкалою оцінювання..
   При вступі на денну форму навчання з англійською мовою викладання (за додатковим договором) на напрям підготовки електромеханіка зарахування здійснюється за результатами додаткової співбесіди з англійської мови.
   Випускники навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації вступають до ЗНТУ за результатами фахових вступних випробувань за умови вступу на відповідний напрям підготовки та навчання за скороченою програмою.
   Студентам денної форми навчання надається гуртожиток. В університеті кафедра військової підготовки здійснює навчання майбутніх офіцерів запасу, починаючи з третього курсу (за конкурсом).
      На заочну форму навчання зараховуються :
         - за держбюджетом - на конкурсній основі за результатами           сертифікатів УЦОЯО. При інших рівних умовах перевага надається           абітурієнтам, які працюють за обраною або спорідненою           спеціальністю на промислових та державних підприємствах не менше           одного року;
        - за контрактом - на конкурсній основі за результатами сертифікатів           УЦОЯО.
   Прийом документів для вступу до університету здійснюється:
  - на денну та заочну форму навчання: з 16 червня до 15 липня;

Для вступників на навчання за кошти юридичних та фізичних осіб прийом документів здійснюється до 30 серпня.
   При вступі до ЗНТУ абітурієнти подають такі документи:
   - заяву про вступ до університету;
   - документ державного зразка про повну загальну середню освіту (документ про здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень) в оригіналі або його копію, завірену в ЗНТУ або нотаріально (окремо додаються дві незавірені ксерокопії);
- медичну довідку за формою 086 У (в оригіналі або її копію, завірену в ЗНТУ або нотаріально);
- 6 кольорових фотокарток розміром 3x4 см;
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- паспорт (свідоцтво про народження для осіб, які за віком не мають паспорта) (окремо додаються дві незавірені ксерокопії паспорта), військовий квиток (посвідчення про приписку до призовної дільниці), документи, що дають право на пільги;
- сертифікати згідно переліку сертифікатів УЦОЯО, необхідні для вступу на обраний абітурієнтом напрям підготовки (оригінал або його завірену копію).

  Конкурсний відбір здійснюються з 16 липня 2008 р.
    Зарахування проводиться : до 5 серпня - на денну форму навчання на держбюджетні місця, до 30 серпня - на денну форму навчання за контрактом і на заочну форму навчання за контрактом.
Термін навчання в університеті: 4 роки (бакалавр), 1 рік (спеціаліст, магістр - денна форма навчання);
1,5 роки (спеціаліст - заочна форма навчання).
Тел.: Приймальна комісія - 769-82-26. Підготовчі курси - 764-24-46

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок