Видається
з 1960 року
21 квітня
2010 року
№06
(2075)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А 

Обрали ректора університету
На конференції трудового колективу ЗНТУ 29 березня в актовій залі. Раніше, у січні і лютому, ректор професор С.Б. Бєліков звітував про свою роботу протягом 5 років на конференції трудового колективу і перед студентами університету. Присутні тут схвалили зроблене і намічені заходи на ближчі 7 років, одностайно підтримали ректора професора С.Б. Бєлікова і повідомили про це міністерство освіти та науки України.
І от тепер на конференції трудового колективу ЗНТУ ректор звітував про зроблене протягом 5 років і про основні завдання університету на майбутні 7 років.
У конференції взяв участь Ю.М. Коровайченко - керівник департаменту міністерства освіти та науки України.
В обговоренні звіту С.Б. Бєлікова взяли участь завідувач кафедри технології авіаційних двигунів професор О.Я. Качан, директор машинобудівного інституту професор Л.Й. Івщенко, декан факультету радіоприладобудування доцент В.С. Кабак, завідувач кафедри загальної мовної підготовки К.С. Бондарчук, перший проректор професор А.Д. Коваль, голова профкому М.С. Гамов, голова студентського профкому А.В. Іванченко. Усі вони схвалили діяльність ректора ЗНТУ професора С.Б. Бєлікова і пропонували його кандидатуру на затвердження на цю ж посаду на наступні 7 років.
Закритим голосуванням одностайно проголосували бюлетенями за кандидатуру професора С.Б. Бєлікова.
Власкор

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад :
доцента кафедри "Комп'ютерні системи та мережі" - 1
старшого викладача кафедри "Міжнародний туризм" - 1
старшого викладача кафедри "Нарисна геометрія і креслення" - 1
доцента кафедри "Теорія та практика перекладу" - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті. Документи подаються на ім'я ректора університету. Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського,

ЗАВЕРШИВСЯ ФЕСТИВАЛЬ СТЕМів
  Дванадцятий раз в Запоріжжі відбувся міжнародний фестиваль СТЕМів в якому взяли участь студентські театри з України, Росії та Білорусії. Заснував і проводили його студентський профком ЗНТУ і комітет у справах сім'ї і молоді Запорізької Ради. В ньому взяли участь 19 колективів, які кілька днів показували членам свої творчі програми на сцені актової зали ЗНТУ. До журі входили відомі фахівці: заслужений артист України із Запоріжжя Олег Григор'єв, директор і хормейстер запорізького театру танцю Лариса Неверова, ветерани студентських театрів Володимир Комаров, Олег Зима та інші.
  26 березня у Палаці культури "Дніпроспецсталь" відбувся гала-концерт, в якому виступили на сцені кращі колективи. Глядачі в залі бурливими оплесками зустрічали виступи СТЕМів. Члени журі і ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков вручили переможцям фестивалю дипломи і дарунки. Гран-при удостоївся СТЕМ "СРСР" (Запоріжжя), диплому лауреата фестивалю - колектив з Волгограду "Вместе поневоле". Серед відзначених і нагороджених - колективи з України, Росїї і Білорусії, які представили журі кращі програми "студентських жартів".

"Абітурієнт - 2010"
Так називалась виставка, яка пройшла у виставочному залі "Козак-палац". Тут абітурієнт і їх батьки знайомилися з умовами вступу до університетів і навчальних технічних закладів.
На виставці ЗНТУ (кілька стендів) були виставлені документи, нові умови вступу молоді на навчання, література, рекламні матеріали. Тут відбулися зустрічі відвідувачів з викладачами, працівниками ЗНТУ.
Буде парк перемоги
Запорізький міськвиконком за клопотанням адміністрації Ленінського району вирішив побудувати в Осипенківському мікрорайоні парк імені 65-річчя Перемоги. Тут будуть сквер, алеї, культурний центр, футбольний майданчик, малі архітектурні форми і ... гарматна установка для феєрверків.
Міськвиконком виділив для цього з бюджету міста 1,5 млн. гривен.
ВЛАСКОР

Студентське самоврядування на електротехнічному факультеті
Нині часто й багато дискутують про студентське самоврядування на всіх рівнях: в університетах, інших навчальних установах.
Верховна Рада України прийняла спеціальний Закон. Його суть - підтримка ініціативи студентства. Усі, хто навчається в університетах, - студенти, аспіранти, докторанти, - входять до керівних органів, громадських організації, аби вирішувати нагальні проблеми студентського життя.
Так, багато хто говорить про це, а ми, студенти електрофаку, не говоримо, а робимо те, що потрібно. Звісно, за підтримки декана В.П. Метельського, його заступників, викладачів. Студентський деканат, і профбюро постійно слідкують за виконанням затверджених планами заходів.
У профбюро і студентського деканату є своє приміщення в головному корпусі. Ректорат ЗНТУ виділив його на наше прохання, а ми відремонтували, обладнали меблями, новітнім устаткуванням, у тому числі й комп'ютерним. Провели засідання профбюро, в якому взяв участь ректор університету професор С.Б. Беліков. Спільно обговорили гострі питання з навчання, побуту, оздоровлення.
Відтоді ми, активісти профбюро, регулярно збираємося у своєму приміщенні й вирішуємо нагальні проблеми, обговорюємо план роботи. Що саме? Навчання, відвідування лекцій, відпочинок, проведення фестивалів СТЕМів, КВК, в яких беруть участь команди з багатьох навчальних закладів України і Росії.
Не забуваємо і про виділення путівок у санаторій-профілакторій, туристські поїздки, допомога студентським сім'ям, сиротам, заохочення студентських активістів. Профбюро старанно добирає тих, хто потребує матеріальної допомоги, оздоровлення, аби ніхто не лишився без уваги. Профбюро регулярно організовує обговорення основних проблем студентів, слідкує за їх виконанням. Про це говоримо на конференціях і засіданнях,
Головне, слідкуємо за тим, щоб кожне рішення було виконане.
Відчуваємо, що спільна робота дає позитивні результати: в нас найбільша кількість відмінників навчання, ніж на інших факультетах. Профбюро спілкується з деканатом, ректоратом, аби спільно вирішувати нагальні питання.
У зв'язку з підвищенням статусу студентського самоврядування ми розробили спеціальний план дій. У ньому, крім звичних питань, є й такі: поліпшення міжнародних зв'язків зі студентами з інших країн, пожвалення роботи з тими студентами, які ще не вступили до профспілки, створення пейнтбольного клубу в ЗНТУ.
Вже кілька років поспіль на факультеті діє студентський деканат, який зараз очолює Костянтин Дідович. Основна його турбота - контроль за навчанням. У цьому йому допомагають старости груп першого курсу. Саме в той час перебудовуються від шкільного режиму на університетський. Тож деканат не лише контролює першокурсників, а й якомога більше допомогає їм швидше стати справжніми студентами, перебороти вагання, острах. Старости груп разом із членами студентського деканату ретельно слідкують за успішністю, опікують боржників. Про це говорять і в групах, пишуть у стіннівці факультету "Пульс електрофаку". Боржникам, які самі не можуть позбутися боргів, допомагають кращі студенти. Інколи звертаються з листом до батьків боржників, аби звернули увагу на дочку або вина. Щомісяця вивішуються списки відмінників і боржників на стенді "Інформація". А тих студентів, які навчаються відмінно і допомагають іншим у навчанні, всіляко заохочують. Батькам пишуть листи-подяки, відзначають у стінгазеті факультету. Завдяки цьому на факультеті найбільше відмінників у ЗНТУ - 100-150 щосеместру.
Після першого модульного контролю деканат оперативно реагує на це вживає необхідних заходів. До того часу, як правило, на факультеті вже не буває боржників, порушників дисципліни.
Навесні деканат клопочеться про організацію традиційного конкурсу - огляду "Студентська весна". А восени займається організацію святкових концертів, підготовкою до олімпіад і конференцій, Дня енергетика, який завжди проходить на факультеті цікаво, організацію олімпіад і конференцій, готує нагороди для переможців.
Деканат організовує різні культурні і туристичні заходи, відпочинок студентів у інших містах, на морі, в Карпатах. Активісти деканату розуміють, що без корисного й цікавого відпочинку студентів не можна забезпечити успішного навчання, дисципліну, цікаве життя молоді.
На факультеті працює редколегія ЕТФ. Вона займається оформленням стіннівок, на яких висвітлюються як будні і свята факультету. У складі редколегії - першокурсники-художники. Серед них - Павло Стасішин, Віра Муєва, Дмитро Тьор, Олег Руєв, Антон Чмихал. Жодна подія факультету не залишається без уваги редколегії завдяки нашим фотографам Христині Говорусі, Ганні Голєвій. На початку навчального року до нашого творчого колективу приєднався ще один фотограф - Артем Онищенко, роботи якого публікуються у стіннівках, присвячених будням студентів, спартакіадам викладачів і студентів.
Кожного року ми готуємось до найважливішого свята в житті майже кожного електрофахівця - Дня енергетика, який відзначається 22 грудня. Минулого року підготовку, як завжди, почали ще у жовтні. Провели художню виставку, оформленням якої займалися наші дівчата: Тетяна Гронт, Тетяна Селіверстова, Галина Ніколаєва, Ірина Вінник… Стенд біля деканату був прикрашений святковою газетою, де містилася інформація про кожну кафедру, яскравими ліхтарями, які сяяли різними кольорами. Збоку стояв трансформатор, проте не справжній, а виготовлений з картону і паперу. Стенд був прикрашений гірляндами, які вдало змонтував Олексій Макаренко. У підготовці цього стенду брали участь Максим Антонов, Олексій Пшеничний, Андрій Бойко, Сергій Лапкін та інші.
Зараз ми готуємося до "Студентської весни". Але не забуваємо і про поточні події: працюємо над стіннівками до спартакіади викладачів, до Великодня та інших свят.
У цих замітках ми розповіли про силу студентського самоврядування на нашому факультеті. Можливо, це знадобиться і для інших факультетів. Для нас це буде стимулом у подальшій громадській роботі.
Андрій БОЙКО, голова студентського профбюро Костянтин ДІДОВИЧ, студентський декан Світлана ДМИТРЕНКО, редактор стіннівок факультету

ВІТАЄМО НАШИХ ЮВІЛЯРІВ ББ
Асатуряна Асатура Шаміровича з 90-річчям!
  Асатур Шамірович Асатурян народився 8 квітня 1920 року у вірменському селі Мазра в сім'ї селянина. 1936 року вступив до Індустріального робітфаку у Баку, який закінчив 1939 року, тоді ж вступив до лав Червоної Армії. 22 червня 1941 року А.Ш.Асатурян прийняв свій перший бій з фашистами на Західному фронті у званні сержанта. 1943 року після поранення потрапив до госпіталю. А вилікувався - став курсантом Тбіліського артилерійського училища, яке закінчив у жовтні 1944 року у званні лейтенанта.
  Захищаючи Батьківщину у складі Західного, Північно-Західного, Північно-Кавказького і Першого Українського фронтів, він виявив себе хоробрим командиром артилерійської гармати. Асатур Шамірович був нагороджений орденами "Червона Зірка", "Вітчизняної війни" І ступеня, "Богдана Хмельницького" III ступеня та іншими.
У травні 1947 року А.Ш. Асатурян демобілізувався з армії і того ж року вступив до Саратовського державного університету. Після закінчення, 1952 року, за розподілом направлений до Уфимського науково-дослідного інституту нафти. 1958 року захистив кандидатську дисертацію у Московському інституті нафти і газу.
  1960 року Асатура Шаміровича прийняли за конкурсом до Запорізького машинобудівного інституту на кафедру "Теорія механізмів і машин і теоретична механіка" на посаду доцента. Через сім років захистив докторську дисертацію, тоді ж його обрали завідувачем кафедри обчислювальної математики.
  Під керівництвом А.Ш. Асатуряна 1972 року відкрили аспірантуру за двома спеціальностями: "Механіка деформівного твердого тіла" і "Механіка рідини та газу". Асатур Шамірович брав участь у підготовці двох докторів наук і 15 кандидатів наук. Його учні плідно працюють в Україні та за її межами.
  Професор А.Ш. Асатурян працює в нашому університеті піввіку, його загальний трудовий стаж складає понад 70 років. Він відзначений багатьма галузевими відзнаками, а 2000 року Асатуру Шаміровичу було надане почесне звання "Заслужений діяч науки і техніки України".
  За період роботи в нашому університеті Асатур Шамірович виявив себе досвідченим спеціалістом, талановитим викладачем і вченим. Добра, чуйна людина, він завжди серйозно ставиться до роботи. Асатур Шамірович здобув велику повагу та авторитет серед молоді й старшого покоління працівників університету.
  Вітаючи Вас, вельмишановний Асатуре Шаміровичу, з 90-річям, щиро бажаємо Вам та Вашій родині міцного здоров'я, довголіття, нових успіхів у праці, родинного щастя!
Ректорат, Профком Радіоприладобудівний факультет Кафедра прикладної математики

Володимира Івановича Гонтаренка з 70-річчям!
  Свій трудовий шлях після закінчення середньої школи він розпочав 1958 року шофером, а через рік був призваний до Радянської Армії. З 1962 року - студент "машинки", одночасно - формувальник ливарного цеху ВАТ "Мотор-Січ". Тут познайомився з Римою, майбутньою дружиною. Разом 1968 року закінчили з відзнакою інститут, стали науковими співробітниками ливарної кафедри.
  В.І.Гонтаренко з 1970 року навчається в аспірантурі кафедри, а 1974 успішно захистив кандидатську дисертацію, став викладачем. Працював на рідній кафедрі доцентом, а з 1990 року - професором.
  Володимир Іванович - здібний організатор, педагог, вихователь. Ці риси проявив на посадах декана механіко-металургійного факультету (з 1980 року), проректора з навчальної роботи, а також з міжнародних зв'язків (з 1982 р.). Тисячі студентів з 50 країн світу згадують його як уважну, доброзичливу і справедливу людину, проректора, який завжди приходив їм на допомогу, проявляючи батьківську увагу.
  В.І.Гонтаренко має понад 200 наукових праць і винаходів. У нього золоті руки, неабиякий хист експериментатора. Володимир Іванович розбирається у складній техніці, вдосконалює й доводить до ладу складне обладнання, навіть високотемпературний мікроскоп ІМАШ, електронний мікроскоп та мікрорентгеноспектральний аналізатор.
  Розроблені ним навчально-методичні посібники допомагали студентам-ливарникам кількох поколінь добре засвоїти складні питання автоматизації, комп'ютеризації обладнання ливарних цехів. В.І.Гонтаренко - дійсний член Міжнародної академії комп'ютерних наук і систем, академік.
  Володимир Іванович протягом 50 років став одним з небагатьох відомих вчених з ливарного виробництва в Україні і в той же час залишився такою простою, доступною людиною, яка дасть кваліфіковану пораду молодим науковцям і викладачам, прийде на допомогу товаришам у скрутному становищі.
  В.І.Гонтаренко разом з дружиною Римою Власівною виростили двох синів, Ігоря та Олексія. Вони з відзнакою закінчили "машинку", знайшли своє місце в житті плідно працюють. Сини подарували батькам чотирьох онуків, які радують сім'ю.
  Щиро вітаємо Вас, шановний Володимире Івановичу, з визначним ювілеєм! Щиросердно бажаємо Вам козацького здоров'я, нових здійснень у праці й науці, родинного щастя!
Ректорат Профком Інженерно-фізичний факультет Колектив кафедри

Івахненка Євгена Івановича з 50-річчям!
  Працюючи в нашому університеті з 1985 року, Євген Іванович проявив себе здібним
дослідником, умілим вихователем молоді. Він зробив значний внесок у розвиток наукової роботи кафедри, підготовку спеціалістів - ливарників.
  Значна частина життя Євгена Івановича пов'язана з нашим університетом, зокрема кафедрою "Машини і технологія ливарного виробництва". За чверть віку роботи на кафедрі він брав активну участь у науково-дослідних роботах. Працював інженером в галузевій лабораторії зносостійких і холодностійких сталей і сплавів, науковим співробітником, доцентом. Понад 12 років він - заступник декана інженерно-фізичного факультету. За активної участі Євгена Івановича на кафедрі "Машини і технологія ливарного виробництва" розроблялися і впроваджувалися у навчальний процес дисципліни і лабораторні роботи з художнього литва.
  Колектив кафедри і студенти високо цінують Євгена Івановича за сумлінне ставлення до роботи, чуйне ставлення до людей, готовність будь - коли допомогти співробітнику кафедри, студенту.
  Щиро вітаючи Вас, шановний Євгене Івановичу, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам козацького здоров'я, нових здобутків у праці й науці, щастя у сімейному житті!
Колектив кафедри "Машини і технологія ливарного виробництва".

Жінки нашої кафедри
Половина складу кафедри фізичної культури і спорту - жінки. І про кожну з них можна сказати словами відомого персонажу з кінофільму "Кавказька полонянка": красуні, відмінниці, спортсменки. А ще - чудові викладачі, вмілі педагоги. Ми, чоловіки, з великою шаною і повагою ставимося до своїх колежанок, як уміємо, підтримуємо їх, завжди їм допомагаємо.
Господинею тиру спорткомплексу ЗНТУ, одного з кращих тирів міста, є заслужений тренер України Любов Ярославівна Грищенко. Разом зі своєю подругою по роботі Наталею Павлівною Голєвою вони використовують найновіші досягнення у підготовці спортсменів високих розрядів - комп'ютерну програму "СКАТТ". Колектив кафедри також високо цінує науково-дослідну роботу, яку веде Наталія Павлівна.
Добре проявляє себе у тренерській роботі майстер двох видів спорту Ніна Іванівна Музичова. Збірна команда з легкої атлетики, якою вона опікується, успішно виступає на змаганнях різного рангу.
Понад 30 років працює на кафедрі завідувач кафедри, доцент Соловйова Людмила Григорівна. Вона вміло поєднує навчальну і громадську роботу. Їй присвоєно звання "Почесний працівник фізичної культури". Сумлінно і творчо працюють заслужений майстер спорту Напалкова Тетяна Володимирівна та майстри спорту Людмила Сокол, Наталя Барська і Ольга Федорова. Крім основної, навчальної роботи, викладачі приділяють увагу організації і проведенню спортивно-масових заходів ЗНТУ.
Слід відзначити великий особистий внесок в організацію навчального процесу на кафедрі Наталі Василівни Михайленко. У цьому їй допомагають завідувач лабораторії Наталя Анатоліївна Литвиненко і старший лаборант Кузнецова Світлана Петрівна.
Цього року поповнили колектив кафедри нові співробітниці: заслужений майстер спорту, член Олімпійської збірної країни з плавання Ірина Большакова і майстер спорту Альвіна Козятек.
Хочемо згадати добрим словом і інших молодих колег, що перебувають у відпустці для догляду за дітьми, але не поривають зв'язків з колективом. Це Мілкіна Олена Володимирівна і Чухланцева Наталя Вікторівна, яка успішно поєднує виховання дітей з роботою над дисертацією.
У день весни, день свята жінок ми, чоловіки кафедри, бажаємо колегам найкращих здобутків у праці, і науковій роботі, особистого щастя і кохання!
Юрій Журавльов, Сергій Луценко, Олексій Щокін - від імені чоловіків кафедри

Портрет студентки
Добром наповнене серце
  Таке враження виникає в кожного, хто спілкувався з четвертокурсницею кафедри "Міжнародні економічні відносини" Ілоною Самойленко. Чи розмовляє, чи щось робить дівчина, здається, вона випромінює позитивну енергію, світиться приємним сяйвом. Така вдача в неї, таке покликання: дарувати людям добро. Дівчина часто пропонує студентам цікаві справи, від яких не можна відмовитись. Культпохід до театру чи на концерт, подорож по Дніпру, екскурсія на Хортицю, до Музею історії запорізького козацтва…і студенти погоджуються, бо знають: Ілона поганого не запропонує. Якщо дізнається про негаразди, які з кимось трапляються, чи хтось захворів, вона першою допоможе ділом чи словом.
  Завдяки її характеру, вмінню спілкуватися з людьми у дівчини багато друзів. А для мене Ілона - найкраща подруга у всьому: навчанні, праці, відпочинку. Я теж інколи дивуюсь її характерові, щедрості й доброті.
  Ілона успішно закінчила Запорізький ліцей "Логос" і вирішила продовжити навчання в ЗНТУ, на кафедрі "Міжнародні економічні відносини". Адже тут можна отримати знання й досвід з економіки, англійської мови, міжнародних відносин. Навчається старанно, успішно, оволодіває знаннями, набував досвіду. Знання з економіки вже зараз виручають Ілону. На літніх канікулах дівчина вже кілька років працює в пансіонаті "Азов" на узбережжі Азовського моря. Працювала помічником директора, завідувачем залу їдальні. А тут треба знати економіку, господарські справи. Ілона ніколи не підвела колектив, у якому працювала.
  Дівчина всебічно розвинута, бо регулярно займається вдосконаленням теорії і практики. Вона полюбляє вокал, художню гімнастику, танці, степ-аеробіку.
  Ілона Самойленко цього року захищає диплом бакалавра і обов'язково продовжить навчання в університеті. Поїде своїм коштом за кордон, аби вдосконалити спеціальність економіста та англійську мову.
  Вірю, що в Ілони все гаразд, як задумала, адже вона не зупиниться на півдорозі.
Катерина СЕМЕКЛІТ, староста групи ГФ - 226

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок