Видається
з 1960 року
23 квітня
2008 року
№7
(2053)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З ВЕЛИКОДНЕМ ВАС І ДНЕМ ПЕРЕМОГИ!   


Салюти миру
В дні травневі, мріями багаті,
коли щастя хлюпає з пісень,
ми щороку зустрічаєм свято --
Перемоги радісної день.
І встають у пам'яті дороги,
ті, що довелося нам пройти,
щоб багряний прапор Перемоги
над Рейхстагом гордо пронести.
І живуть у пам'яті народу
його вірні дочки і сини,
ті, що не вернулися з походів
грізної, великої війни.
Їх серцям -- віками пломеніти
на червоних наших прапорах,
їх думкам -- перемагать і жити
в наших творчих думах і ділах.
Їх життя, їх помисли високі,
котрим не судилось розцвісти,
заклинають мир ясний і спокій,
як зіницю ока, берегти.
І тому, коли підходить свято, --
кожен рік у травні, навесні, --
наші грізні бойові гармати
салютують миру -- не війні!
Василь Симоненко
Наші фронтовики
Розвідники неба
Так називали бійців 76-го окремого жіночого батальйону повітряного спостереження, сповіщення і зв'язку. Валентина Вагіна прийшла сюди добровільно зі студентської лави. Батальйон розташовувався тоді, в 1942-1943 роках, на Північному Кавказі. Підрозділи жіночого батальйону своєчасно виявили в небі майже 4 тисячі фашистських літаків. Практично всі вони були збиті протиповітряною артилерією та авіацією фронту. Президія Верховної Ради СРСР відзначила батальйон Червоним прапором.
Після війни Валентина Вагіна повернулася до мирної праці з кількома бойовими орденами й медалями. Закінчила інститут, працювала в партійних і комсомольських органах, а протягм 30 років була викладачем, доцентом, завідувачем кафедри "машинки". Валентина Миколаївна написала і видала книгу, в якій розповіла про свій жіночий батальйон, його бойові будні.
Наставник молодих командирів
Восени 1942 року Ілля Кучер служив командиром взводу автоматників на Сталінградському фронті. В листопаді отримав особливе завдання: вийти в тил ворога і навести там паніку. Командир розсадив солдат на броні танків, і загін рушив по тилах фа-шистів під Астраханню. Загін зустрів фашистську вантажівку з 18 солдатами й офіцером. Був наказ: у полон нікого не брати. Взяли лише офіцера, який
знадобився нашим військам. Під час рейду в тилу ворога загін автоматників знищив багато живої сили й техніки ворога, збив розвідувальний літак “раму”, обстріляв аеродром, спалив склади ворога.
У вересні 1943 року Ілля Кучер закінчив прискорені курси молодших офіцерів і був призначений командиром курсантського взводу. Протягом 3-6 місяців тут навчали фронтовиків головному: як готувати і вести бій або оборонятися. Курси пересувалися разом з військами фронту.
– За цей час ми з помічником Василем Скачком підготували 180 фронтових командирів взводів, – згадує Ілля Тимофійович. – Я вів бойову підготовку, а Скачко – стройову.Офіцер Ілля Кучер закінчив війну 1945 року в Чехословаччині. Демобілізувавшись, тривалий час працював у “машинці” начальником відділу постачання. Зараз підполковник у відставці Ілля Кучер бере активну участь у патріотичному вихованні молоді.
Володимир миколенко

    Н  О  В  И  Н  И 

Ювілею області присвячується
Цікава фотовиставка з 50-ти оригінальних знімків влаштована в коридорі 3-го навчального корпусу нашого університету. На них відображені певні періоди розвитку Запоріжжя: старий Олександрівськ, сталінське бароко, роки застою, сучасне місто.
Цю експозицію підготували студенти і викладачі кафедри журналістики, у тому числі її завідувач Маргарита Деркач і викладач, ветеран журналістики Олександр Журавльов.
Фотовиставка присвячена 70-річчю Запорізької області, яка створена 10 січня 1939 року. Експозиція стане постійно діючою.
Власкор
Книги наших викладачів
До бібліотеки університету надійшли книги, які будуть цікаві і викладачам, і студентам технічних спеціальностей
Богуслаєв В.А. Технологическое обеспечение эксплуатационных характеристик деталей ГТД: Монография. Ч.2. Лопатки турбины/ В.А.Богуслаев, Ф.М.Муравченко, П.Д.Жеманюк. -- Запоріжжя: Мотор Січ, 2003. -- 420 с.
Книга буде корисною науковим та інженерно-технічним працівникам машинобудівних підприємств, а також студентам відповідних спеціальностей.
Попова Т.В. Основи проектування та розрахунку асинхронних машин: навчальний посібник. -- Запоріжжя: ЗНТУ, ВАТ "Мотор Січ", -- 2007. -- 438.
У навчальному посібнику розглянуто загальні питання електромагнітного, теплового та вентиляційного розрахунку асинхронних машин. Подано довідкові матеріали і приклади розрахунку. Посібник призначений для студентів ВНЗ електротехнічних та енергетичних спеціальностей.
Ганна Єренбург, бібліограф

Вітаємо Бабушкіна Геннадія Федоровича з 70-річчям!
Народився він 1938 року в селі Шостаково Курганської області Росії. 1952 року переїхав до Челябінська, де отримав початкову й середню освіту. З дитинства цікавився технікою й транспортом, тому подальше його навчання пов'язане із залізницею: Челябінський технікум залізничного транспорту, Всесоюзний заочний інститут інженерів залізничного транспорту ... У цій галузі Геннадій Федорович пройшов виробничий шлях від чергового по станції до заступника начальника відділу на Південно-Уральській залізниці.
Виробничий досвід, жага знань і прагнення до наукових досліджень привели Геннадія Федоровича 1967 року до аспірантури при Московському інституті інженерів транспорту. Закінчив її успішним захистом кандидатської дисертації 1970 року. З того часу його подальше життя нерозривно пов'язане з нашим університетом. Розпочав тут роботу на посаді старшого викладача кафедри "Промисловий транспорт", потім був доцентом кафедри, яку згодом і очолив. Фаховому зростанню сприяли наукові розробки і дослідження, присвячені проблемам заводських перевезень залізничним та автомобільним транспортом, складського господарства промислових підприємств. За час роботи на кафедрі Геннадій Федорович створив наукову школу з систем управління процесами заводських перевезень. Про наукові здобутки ювіляра свідчать 82 наукові і науково-методичні праці.
Невпинне прагнення до вдосконалення й підвищення наукового рівня принесло очікувані результати. 2003 року Геннадій Федорович успішно захистив докторську дисертацію, йому присвоєно науковий ступінь доктора технічних наук і наукове звання професора.
Незважаючи на поважний вік, Геннадій Федорович продовжує вести активний спосіб життя, не припиняє наукової і викладацької роботи. Постійно бере участь у наукових конференціях, готує аспірантів, опікується виховною роботою зі студентами, яких на кафедрі понад 400: читає лекції, проводить практичні заняття, курсове й дипломне проектування з основних профілюючих дисциплін, пише наукові статті. Завдяки зусиллям завідувача і викладачів кафедра "Транспортні технології" постійно зміцнює матеріальну й лабораторну базу, збільшує ліцензії на підготовку фахівців, підвищує якість навчального процесу. 2005 року кафедра розпочала підготовку фахівців за новою спеціальністю -- "Транспортні системи".
Геннадій Федорович - проста, доброзичлива людина, вимогливий і турботливий керівник. Його люблять і поважають за це викладачі, співробітники, аспіранти і студенти. Науковий рівень Геннадія Федоровича високо цінують і його колеги по фаху: він - академічний радник Транспортної академії України, член експертної ради ДАК України.
А ще Геннадій Федорович - заповзятий виноградар. На своїй присадибній ділянці вирощує вибагливу виноградну лозу, яка щороку віддячує рясним і смачним врожаєм.
Вітаємо Вас, шановний Геннадію Федоровичу, з визначним ювілеєм, від щирого серця бажаємо Вам доброго здоров'я, довголіття, нових здобутків у праці і науці, сімейного щастя!
Ректорат Профком Деканат транспортного факультету Кафедра "Транспортні технології"

Вітаємо Чигиринського Валерія Вікторовича з 60-річчям
Валерій Вікторович прийшов на кафедру обробки металів тиском Запорізького національного технічного університету порівняно недавно, в серпні 2006 року. Він закінчив Дніпропетровський металургійний інститут, а згодом, 1989 року, захистив докторську дисертацію.
На посаді завідувача нашої кафедри Валерій Вікторович проявив себе мудрим керівником: він чітко і злагоджено організовує роботу кафедри, з повагою ставиться до кожного студента і працівника. Всі, хто звертається до нього, отримують кваліфіковану консультацію, пораду і підтримку.
Під керівництвом В.В. Чигиринського на кафедрі розпочав роботу постійно діючий науковий семінар, відкрилися аспірантура і докторантура.
Кафедра успішно виконує господарські договори з провідними підприємствами міста й країни. Валерій Вікторович приділяє значну увагу створенню навчально-методичних матеріалів. У співавторстві з колегами розробив і видав навчальний посібник і монографію "Производство высокоэффективного металлопроката". Чимало його розробок упроваджено у виробництво. Серед них - процес виробництва спеціального профілю обода коліс вантажних автомобілів на металургійному заводі ім. Петровського (м. Дніпропетровськ), а також на всіх заводах колишнього СРСР, які спеціалізуються на виробництві коліс За сумлінну працю 1986 року Валерій Вікторович нагороджений медаллю "Изобретатель СССР". Він має 10 грамот різного рівня.
Валерій Вікторович є зразком для інших як керівник, педагог і науковець. Він чесна, порядна і доброзичлива людина.
Вітаючи Вас, шановний Валерію Вікторовичу, з визначним ювілеєм, зичимо Вам міцного здоров'я, довголіття, сімейного щастя, а також нових здобутків у праці й науці!
Ректорат Профком Деканат машинобудівного факультету Кафедра обробки металів тиском

Запрошуємо до магістратури
Ліцензування нових спеціальностей ЗНТУ
Запорізький національний технічний університет є одним із центрів освіти, науки та культури у Придніпровському регіоні, основним завданням якого є підготовка спеціалістів для промисловості, економіки, соціальної сфери міста Запоріжжя, Запорізького регіону та України в цілому. Сьогодні йде процес зміни поколінь фахівців. Нові світові тенденції розвитку суспільства потребують підготовки спеціалістів нового типу. У зв'язку з цим ЗНТУ відкриває нові можливості для випускників бакалаврату, які мають здібності до наукових досліджень, прагнуть працювати за інноваційними технологіями в різних видах економічної діяльності. Випускників відповідних бакалавратів запрошують для продовження навчання за сучасними перспективними спеціальностями: "Системний аналіз і управління", "Менеджмент", "Фінанси" -- до магістратури ЗНТУ. По закінченні магістратури випускники одержують науковий ступінь "магістр" за певним напрямом підготовки.
Започаткування магістратури за спеціальністю "Системний аналіз та управління" викликане підвищенням попиту на фахівців із системного аналізу в Придніпровському регіоні для роботи в різноманітних сферах діяльності, що потребують знання фундаментальних математичних, природничих, комп'ютерних, гуманітарних та соціально-економічних наук, а також уміння застосовувати сучасні математичні методи та обчислювальну техніку для моделювання і прогнозування розвитку складних природничих, технічних та соціально-економічних систем. Випускники зможуть працювати науковими співробітниками з системного аналізу в галузі обчислень та оброблення даних, адміністраторами та аналітиками баз даних, прикладними програмістами, фахівцями в інших галузях обчислень та комп'ютерного моделювання, керівниками проектів, програм та структурних підрозділів державних установ, підприємств, банків і фірм відповідного профілю.
Відкриття магістратури за спеціальністю "Менеджмент організацій" зумовлене стрімким зростанням попиту на фахівців з оцінювання стану ринку, розроблення конкурентних стратегій бізнесу, інноваційного менеджменту. Магістр менеджер-економіст є всесвітньо визнаним, найвищим рівнем ділової кваліфікації менеджера за найпрестижнішою у світі програмою бізнес-освіти. Вона розрахована на керівників функціональних відділів компаній, фірм, організацій та установ; власників та співвласників приватних фірм та підприємств; співробітників, яких включено до резерву на керівні посади; усіх тих, хто зацікавлений у якісному підвищенні свого професійного рівня та кваліфікації.
Випускники магістратури зі спеціальності "Фінанси" зможуть працювати науковими співробітниками, аналітиками, а також керівниками в галузі аналізу й розрахунків фінансового стану, фінансових результатів роботи підприємств, фінансистами, економістами, фінансовими директорами, головними бухгалтерами фірм та організацій, а також керівниками підрозділів комерційних банків, страхових компаній, податкових адміністрацій, аудиторами.
При кафедрах, які здійснюють підготовку з цих спеціальностей, відкрито аспірантуру. Керівники аспірантури - завідувачі кафедр, професори, доктори наук Г.В.Корніч, П.В.Гудзь, Ж.К.Нестеренко. Темами наукових досліджень аспірантів, випускників аспірантури є системні дослідження з нанотехнологій, дослідження в галузі економіки та менеджменту.

СПАДКОЄМЦІ РАТНОЇ СЛАВИ 

Репортаж з кафедри військової підготовки
Знаходиться вона на околиці Запоріжжя. Найперше, що впадає в око -- чистота й порядок у всьому: на території, стройовому плацу, у місцях зберігання зброї і техніки, у навчальних аудиторіях. Одразу ж відчуваєш: тут -- дбайливі господарі: керівництво, викладачі, студенти, які проходять військову підготовку, аби стати офіцерами запасу.
Про справи кафедри розповідає її завідувач полковник запасу Костянтин Васильович Альохін. Він пишається викладачами й студентами, більшість яких -- з Національного технічного університету. Головне, як відзначає завідувач кафедри, вони справжні спадкоємці ратної слави дідусів і батьків. Серед них є військові в другому й третьому поколіннях. Кожен з них прагне сумлінно оволодівати військовою справою, щоб бути гідними своїх рідних -- фронтовиків і сучасних військових, які присвятили своє життя захисту Вітчизни.
…Ігор Романов, студент 4-го курсу машинобудівного факультету, з гордістю розповідає мені і заступникові завідувача кафедри полковнику запасу Олександрові Валентиновичу Коробову про дідуся-фронтовика Семена Давидовича Романова. Рядовий піхоти, затим -- технік бойового літака, дійшов до Берліна. Повернувся додому з бойовими орденами й медалями у званні майора. Його син Олександр, батько Ігоря, служив льотчиком у транспортній авіації. Теж звільнився у званні майора. Нині літає на цивільних літаках. Він схвалює бажання сина стати офіцером запасу.
Сергій Савін, третьокурсник інженерно-фізичного факультету, буде військовим у третьому поколінні. Дідусь Сергій Миколайович під час минулої війни був кулеметником. Поранений, нагороджений орденом Вітчизняної війни, двома медалями "За відвагу". Військову династію продовжив його син Микола Сергійович: служив у військових частинах прапорщиком. Нині -- військовий пенсіонер.
Віталій Гончаренко, третьокурсник інженерно-фізичного факультету, навчається на 4 і 5. Не зменшує темп і тут, оволодіваючи військовою справою. Дивується, як його дідусь у п'ятнадцять років пішов на війну, був вихованцем полку. Петро Матвійович Катеринич добровільно пішов з полком, який зупинявся в його селі восени 1943 року. Брав участь у боях на Розумівській переправі в Запоріжжі, допомагав солдатам. Потім служив рядовим у піхоті, відзначений бойовим орденом і медаллю "За відвагу". Сергій часто провідує дідуся, який мешкає в селі Томаківського району на Дніпропетровщині. Розповідає про навчання на кафедрі. Часто приїздить у гості в комуфляжній формі, яка популярна серед воїнів сучасної армії.
На кафедрі навчається 330 старшокурсників запорізьких вищих навчальних закладів, у тому числі -- 250 з нашого університету. Для навчання визначений єдиний день на тиждень: так зручніше для студентів. Майбутні офіцери запасу опановують спеціальностями у трьох корпусах, оснащених сучасними зброєю, технікою, приладами.
-- Наша кафедра забезпечена всім необхідним, аби студенти краще опановували необхідними професіями: спеціаліста з наземної та самохідної артилерії, радіозв'язку, ремонту ракетно-артилерійського озброєння і боєприпасів, електротехніки, а також автомобіліста. Для цього тут є все необхідне. Крім майстерень та аудиторій, є малий артилерійський полігон, тактичне поле, вогневе містечко, стройовий плац, склади для зберігання техніки й озброєння. Сприяють студентам у навчанні також комп'ютерний клас, бібліотека, кінозал.
На кафедрі працює 15 викладачів -- офіцери запасу, два прапорщики, один старшина. Двоє з них брали участь у боях в Афганістані. Цікаво, що серед штатних працівників теж є представники військових династій. Майор запасу Микола Трифонов -- син фронтовика Єгора Трифонова, кавалера ордена Слави. Син Миколи Трифонова Олег, закінчив "машинку", старший лейтенант запасу. А його син Артем, четвертокурсник машинобудівного факультету ЗНТУ, успішно оволодіває військовими спеціальностями, він командир відділення, одного з кращих на кафедрі.
…Мине два роки навчання на кафедрі. Після польового збору на базі військової частини Запорізького гарнізону випускники складуть іспити. А восени приймуть військову присягу на вірність українському народу. Їм присвоять звання молодшого лейтенанта запасу. І підуть хлопці служити до армії, працювати у МВС, СБУ, податковій міліції.
Микола Клименко

Великодні звичаї та обряди
Наближається Великдень - найвеличніше свято року, з яким пов'язано багато народних звичаїв. У Великодню суботу готували крашанки, писанки (крапанки, скробанки, мальованки). Вони зберігалися протягом усіх свят. Готували крашанки й писанки по тринадцять штук на згадку про 12 апостолів і Спасителя. Кожна майстриня мала свої рецепти приготування фарб, свої традиційні малюнки-орнаменти.
Крашанки фарбувалися природними барвниками із трав, кори та ягід у червоний, жовтий, синій, зелений і золотистий кольори. Використовували ще сушені ягоди бузини чорної, лушпиння цибулі.
Писанки - яйця, розписані восковим методом. Спосіб виготовлення писанок зводиться до майстерного нанесення розтопленого воску на яйце за допомогою особливого писальця, писачка (металева конусоподібна трубочка, прикріплена до дерев'яної ручки).
Крапанки - яйця, помальовані різнокольоровими цяточками на чорному або вишневому тлі. Металевим вістрям чи голкою на них вишкрібають найрізноманітніші візерунки. Мальованки - яйця, розмальовані пензлем різними візерунками.
В Україні не знайдеться і двох сіл, писанки яких повторювалися б: "Кожне сільце має своє яйце". Інакше не може й бути, адже малюється писанка з вірою, надією і любов'ю.
У Великодню неділю, як тільки розпочинали дзвонити до заутрені, з усіх кінців села люди йшли до церкви. По закінченні літургії коло церкви або в притворі святилися паски, сир, яйця, поросята, сало, ковбаси. Удома, перед тим як сісти до столу, вся родина вмивалася. Мати наливала у велику череп'яну миску воду, на дно її клала три червоні крашанки. Першою вмивалася дівчина, потім хлопці й мати, а насамкінець - батько. Після кожного члена сім'ї воду міняли, але крашанки залишалися ті ж самі. Вони діставалися дівчині - "щоб гарна була".
Обряд розговіння в кожній місцевості України інакший. Найпоширеніший такий. Уся сім'я ставала перед образами й молилася. Господар брав у руки миску зі свяченим і тричі обходив стіл. Затим повертався до святих образів і розрізав на тарелі кілька свячених яєць, після чого підносив кожному шматочок яйця, промовляючи: "Дай Боже ще й на той рік дочекатися світлого свята Воскресіння Христового в щасті і здоров'ї!" Спочатку їли паску, яйця, шинку, потім порося і все інше. Звичайно, при цьому випивали чарку-другу горілки чи інших напоїв, але упиватися під час розговіння не можна було, "бо Бог покарає, будеш ходити цілий рік, як у півсні".
Їжа, що освячувалась у церкві, набувала магічного значення. Так, сіль вживали від болю в животі, пшоно берегли для курчат, що вилупляться, а разом із маком обсипали ним хату від домовика.
Після розговіння дорослі й малі виходили на вулиці на великодні забави.
У великодній понеділок - Волочильний - селяни ходили один до одного христосуватися й обмінюватися писанками. Діти провідували хрещених та рідних, приносили їм у подарунок паску і кілька крашанок. Так вони привчалися до зичливості, доброти, щирості й любові.
Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки

У нас на Запоріжжі
Перепоховають загиблих фронтовиків
Понад 130 тисяч радянських воїнів загинуло восени 1941 року, потрапивши в оточення ворога на півдні нашої області. Пошуковий загін "Полігон" з Бердянська рошукав біля сіл Зелений Гай і Більманка Куйбишевського району останки понад 300 воїнів, яких ховали тоді, де могли.
9-го травня їх перепоховають з військовими почестями. Спорудять тут пам'ятник.
Буде конверторний цех
Незабаром на "Запоріжсталі" технічно застарілі мартенівські печі замінять прогресивними -- конверторними. Комбінат уклав угоду з німецькою фірмою "Сименс ФАІ" на постачання обладнання для конверторного цеху. Перший конвертор планують звести років за три-чотири, і тоді комбінат майже припинить забруднення повітря у місті.
Скільки років Запоріжжю?
Досі було відомо, що місто Олександрівськ засноване 1730 року біля Олександрівської фортеці. Та історики й археологи доводять, що нашому місту понад 900 років. В Іпатієвському літописі згадується про поселення Протолче на Хортиці. Саме тут зібралися давньоруські князі з вояками, щоб йти на половців. Битва відбулася біля нинішнього села Жовтневе Токмацького району, в якій перемогли русичі.
Запорожці вперше відзначили у квітні 905-ту річницю свого міста.

Увага: конкурс!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
доцента кафедри "Психологія" -- 1
доцента кафедри "Вища математика" -- 1
Термін подання заяв -- один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті. Документи подаються на ім'я ректора університету. Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м.Запоріжжя, вул. Жуковського, 64.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок