Видається
з 1960 року
25 червня
2007 року
№08
(2039)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Головний іспит
Цього року ЗНТУ випускає 926 спеціалістів, 96 магістрів і 1212 бакалаврів.
Бажаємо щастя вам, молоді фахівці, у житті і праці !
ЕЛЕКТРИКИ ПОТРІБНІ СКРІЗЬ
Характерно, що всі нинішні випускники електротехнічного факультету розподілені за заявками на підприємства електротехнічної галузі. А випустив факультет чимало фахівців: 107 спеціалістів і 17 магістрів.
Державні екзаменаційні комісії відзначали зрослу фахову зрілість випускників кафедр - і спеціалістів, і магістрів. На кафедрі електричних машин впевнено захистив магістерську роботу Олекандр Козаков. Він дослідив перехідні процеси у вимірювальних трансформаторах струмую Удосконалив математичну модель трансформатору струму. Ця новинка може застосовуватись при проектуванні нових виробів на заводі та в інституті. Роботу оцінено на відмінно.
Таку ж оцінку отримав і Євген Страколист, який запропонував комісії магістерську роботу з проблем синхронних тягових інверторів напруги (кафедра електроприводу та автоматизації).
На кафедрі електричні апарати на відмінно захистив дипломний проект Олександр Лежанко. Він розробив конструкцію апарату, який відрізняється від аналогу підвищеною точністю та економічністю. Замість мідної обмотки використана алюмінієва, яка значно економічніша.
Ірина Афанасьєва, викладач кафедри "Теоретична і загальна електротехніка"

ПОВЕРНУТИСЯ ДО МАРОККО МАГІСТРАМИ
Голова ДЕКу на кафедрі "Обробка металів тиском" С. І. Кравчан відзначив випускників (32, з них 6 магістрів) як висококваліфікованих фахівців, які і знання необхідні мають, і практику, аби добре працювати на підприємствах. Особливо Степан Іванович похвалив марокканців в Каріма Ель Гуссаба Ясіна та Аліжу Абубакара. Обидва захистили магістерські роботи на відмінно. Відтепер вони повернуться до Марокко й працюватимуть там на заводах з виробництва автозапчастин для легкових автомобілів. Цікаво, що брат нинішнього випускника Гуссаба Ясіна Карім Ель Гуссаб раніше закінчив цю ж кафедру, а тепер захищатиме в ЗНУ кандидатську дисертацію з філософії.
І ще одна цікавинка на захисті. Другий тренер гандбольної команди ЗНТУ-ЗАБ Дмитро Корнієнко впевнено захистив диплом спеціаліста з обробки металів тиском. До речі, його команда увійшла в супер-лігу України, з чим привітав його завідувач кафедри доцент Одексндр Явтушенко.
Дипломи з відзнакою отримають Андрій Іванов, Олена Дьяченко, Ганна Бель. Із 12 випускників дипломи на відмінно захистили 19.

Анна Глибинко, асистент кафедри
На знімку випускника Сергія Володіна: два марокканця, а також Денис Ширяєв та Олександр Селезньов

Кафедра міжнародних економічних відносин
Кафедра випускає спеціалістів з міжнародних економічних відносин, а також після виконання проекту TEMPUS, - фахівців зі спеціалізації міжнародні фінанси. Теми дипломних робіт охоплюють основні проблеми з міжнародних економічних відносин: питання інтеграції України, експортної діяльності підприємств та їх інвестиційної привабливості, організації експортно-імпортних операцій, розвитку валютно-кредитних відносин та системи і форми міжнародних розрахунків.
Із 104 студентів, які захистили, 75 - на "відмінно".
Деякі дипломні роботи вирішують не тільки теоретичні питання, а й мають практичний інтерес стосовно Запорізького регіону. Роботи які розроблені для сприяння інтеграційних процесів та покращення інвестиційної політики: Д.В. Ігнатова - "Євроінтеграція в Україні: проблеми та перспективи", О.М. Павлова - "Інвестиційна політика Запорізького регіону", Д.С. Воробйова - "Проблеми фінансування інновацій у високотехнологічних галузях".
Особливо важливо для регіону та його галузей є дипломна робота О.Ю. Пумпинець - "Організація діяльності підприємств, орієнтованих на експорт".
З метою виходу регіональних розробок на світові ринки актуальними є роботи: В.В. Шкрибітько - " Скратегія зовнішньоекономічної діяльності на прикладі ВАТ "Мотор Січ"" та С.Г. Кановалова - "Організація зовнішньоекономічної діяльності на підприємстві ЗАТ "ЗАЗ".
Микола Гамов, завідувач кафедри

Фахівці для машинобудування
За врахуванням новітніх вимог розробили магістерські роботи Рихлівська і Сергій Опанасенко в галузі верстатобудування. Запропонували також нові пропозиції у проектуванні та експлуатації металообробного обладнання. Роботою Г. Рихлівської зацікавилась фірма "Хорт", яка планує впровадить її у виробництво мастильних матеріалів.
Обидві магістерські роботи ДЕК на чолі з Г. В. Гординським оцінила найвищим балом.
На відмінно захистив також свій дипломний проект заочник Олексій Гребеніков з проблем різального інструменту. Він має неабиякий досвід, адже працює заступником начальника інструментального цеху ВАТ "Мотор Січ". Ліна Рибакова, заочниця, викладач авіаційного коледжу, отримала п'ятірку за проект з проектування верстата.
Нині кафедра "Металорізальні верстати та інструмент" випустила 45 спеціалістів і 4 магістра. Цікаво, що заявок на фахівців від ВАТ "Мотор Січ" надійшло вдвічі більше, ніж кафедра їх випустила. На підприємство підуть працювати 21 фахівець.
Високо оцінила комісія роботи контрактників С. Кравченко та А. Бочка, які повертаються працювати на свій завод арматури до міста Слав город Дніпропетровської області.
Василь Глушко, доцент кафедри

ПОНАД 60 ВІДСОТКІВ - РЕАЛЬНі ПРОЕКТИ
Нині кафедра "Автомобілі" випускає 105 фахівців за двома спеціальностями, з них 53 - за заочною формою навчання. Першого дня 12 випускників захистили дипломні та магістерські роботи на "відмінно". Усі вони розроблені на конкретному матеріалі запорізьких промислових підприємств, де студенти проходили переддипломну практику. Це переконливо свідчить про глибокі знання їх авторів з питань, які стосуються сучасних виробництв: технології виготовлення автомобілів, якості, сертифікації, контролю та випробування. Реальні проекти впроваджені або будуть впроваджуватися у виробництво. Вісім випускників одержать диплом з відзнакою. 28 нинішніх випускників - працівники ЗАТ "ЗАЗ", які без відриву від виробництва закінчили університет. Це вже другий випуск фахівців, які навчалися на базі навчального центру заводу. І це закономірно, адже завод і транспортний факультет підтримують ділові зв'язки. Державні екзаменаційні комісії відзначили кращі дипломні проекти, зокрема: Сергія Маліченка, Василя Казачкова, Сергія Акулова, Івана Верхоляка. Студент Сергій Маліченко виборов перше місце в олімпіаді зі спеціальності "Колісні та гусеничні транспортні засоби", яка проходила у травні в Національному транспортному університеті (м. Київ). Магістерська робота Сергія Акулова присвячена діагностиці технічного стану датчиків кисню у системі управління двигуном внутрішнього згоряння, яка є основним елементом і забезпечує екологічні показники. До речі, робота Сергія Акулова здобула перше місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук у номінації "Теплові двигуни" (м. Харків). У магістерській роботі Івана Верхоляка обґрунтовані теоретичні дослідження динамічних процесів у системі паливоподачі інжекторних двигунів автомобілів.
Олександр АРТЮХ, доцент кафедри "Автомобілі"

Звітують ливарники
Дипломні проекти захистили 69 фахівців і 4 магістра. Понад третину з них отримали найвищий бал.
Більшість проектів - реальні, роздроблені на замовлення підприємств. Високо оцінила комісія комісія магістерську роботу Олександра Колоса і дипломні проекти М. Брюлової, М. Рекйнда, дослідницький проект В. Луннікова.
Відзначилися і заочники. С. Аноін, начальник зміни ВАТ "Дніпроспецсталь" запропонував сталеливарний цех електрометалургійного заводу О. Натресований, майстер ливарного цеху ВАТ "Мотор Січ" - новинку у технологічному процесі литва.
Хочу зауважити, що звузилася тематика дипломних проектів і кількість підприємств, на яких наші студенти проходять переддипломну практику. Раніше вони здобували навички на заводах не лише Запоріжжя, а й Бердянська, Мелітополя, Одеси, Харкова, Києва. А тепер через нестачу коштів туди студентів не направляють, а відтак обмежені теми проектів, що шкодить підготовці підготовці фахівців.
Володимир ГОНТАРЕНКО, професор кафедри

За двома спеціальностями
За двома спеціальностями - "Організація перевезень та управління на автомобільному транспорті" та "Організація і регулювання дорожнього руху" захистили дипломні проекти і магістерські роботи 82 випускника. Отримають дипломні роботи з відзнакою М. Артеменко, В. Катанніков, В. Коломойцев, Г. Продан та К. Чорнобєльська. На відміно захистили магістерські роботи Л. Алекпертова, С. Шахова та А. Соботович.
Фахівці зі спеціальності "Організація і регулювання дорожнього руху" студентки К. Анедченко і Д. Блок отримали найвищий бал.
О. Кузькін, доцент кафедри

Вітаємо Гузенко Людмилу Миколаївну з ювілеєм!
Майже 40 років плідної творчої праці на освітянській ниві (спочатку на посаді ст. викладача, завідувача секції кафедри іноземних мов, потім, після захисту кандидатської дисертації 1987 року, доцента кафедри російської мови як іноземної, українознавства, загальної мовної підготовки, понад 15 років - завідувача кафедри російської мови як іноземної) визначають діяльність доцента кафедри теорії та практики технічного перекладу Людмили Миколаївни Гузенко в нашому університеті, в рідній "машинці".
ЇЇ фахом є не лише російська та українська мови; тривалий час вона викладає в університеті німецьку мову для студентів та аспірантів, є членом комісії з приймання іспитів кандмінімуму з іноземної мови. Читала курс методики викладання російської мови як іноземної, теорії та історії світової культури.
Має значний науково-методичний доробок. Проблемам німецької, російської та української філології, лінгводидактики, порівняльного вивчення російської та китайської мов присвячено понад 50 наукових публікацій. Брала участь у багатьох наукових конференціях різних рівнів.
Людмила Миколаївна, як провідний фахівець навчання російської мови, гідно представляла за кордоном вітчизняну вищу школу, свої глибокі знання й досвід вправно передавала, викладаючи російську мову у ВНЗ Фінляндії, Німеччини, Америки. Талановитий керівник та організатор, вона сприяла справі підготовки іноземних технічних кадрів, які зараз працюють у всьому світі.
Своїм різнобічним досвідом, невичерпною енергією вона щедро ділиться з молодими колегами, які щиро вдячні їй за слушні фахові й життєві поради та настанови.
Різнобічність інтересів, інтелігентність, доброзичливість, душевна краса, оптимізм - основні риси характеру, що викликають захоплення і повагу колег та студентів університету. Людмила Миколаївна з високим почуттям людської гідності й неабияким почуттям гумору долає всі життєві випробування.
Вітаючи Вас, шановна Людмило Миколаївно, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам здоров'я, сімейного щастя, творчої наснаги. Залишайтесь завжди такою ж чарівною, молодою, доброзичливою!
Ректорат. Профком. Кафедра загальної мовної підготовки. Кафедра теорії та практики технічного перекладу.

Радилися майбутні авіатори
На сонячному узбережжі Чорного моря, у робітничому куточку Криму, відбулася перша міжнародна науково-технічна конференція молодих фахівців авіадвигунобудівної галузі з проблем "Молодь в авіації: нові рішення та сучасні технології". Конференція була організована на честь 100-річчя одного з провідних підприємств авіадвигунобудування Україні ВАТ "Мотор Січ". Головними організаторами конференції були відділ по роботі з молоддю ВАТ "Мотор Січ" сумісно з Запорізьким національним технічним університетом та Держаним підприємством ЗМКБ "Івченко-Прогрес". Основна мета конференції - мобілізація творчого потенціалу молодих вчених, фахівців, наукових співробітників авіаційної галузі, а також студентів та аспірантів вищих навчальних закладів у вирішенні технічних, технологічних, економічних та організаційних задач.
Учасники конференції основну увагу приділяли питанням авіадвигунобудування, підтримки життєвого циклу виробів, конструкції, міцності, надійності літальних апаратів та авіаційних газотурбінних установок, новим матеріалам і технологічним рішенням, автоматизації виробничих процесів, менеджменту якості, метрології, організації виробництва та іншим. На урочистому відкритті ректор ЗНТУ професор Сергій Бєліков привітав учасників конференції, побажав їм успіхів і наснаги у подальшої праці та відпочинку. В ній взяло 147 учасників із Запоріжжя, Києва, Харкова, Москви, Уфи, Самари, Ростова-на-Дону та інших міст. Вони прослухали 100 доповідей, які були високо оцінені програмним комітетом, до якого входили провідні фахівці ВАТ "Мотор Січ", ЗНТУ та Інституту проблем міцності НАН України. Найкращі доповіді було відмічено дипломами, цінними подарунками, грамотами та грошовими преміями. Грамоту за кращу доповідь отримав студент машинобудівного факультету Дмитро Степанов (гр. М-723 науковий керівник старший - викладач Н.В. Гончар). Значну роботу з організації та проведення конференції виконано за допомогою співробітників кафедр технології авіаційних двигунів та "Металорізальні верстати і інструмент". Це була перша конференція подібного формату на теренах України. Але учасники і члени програмного комітету конференції сподіваються, що вона буде традиційною та щорічною.
Дмитро Павленко, доцент кафедри технології авіаційних двигунів

ЗУСТРІЧ З ЮНІСТЮ
Літня людина повільно ходила головним корпусом ЗНТУ, дивуючись просторими коридорами, гарно обладнаними холами, навчальними аудиторіями, і пригадувала 50-ті роки, такі далекі і не схожі із сучасними. Михайло Олексійович Записов після одержання диплому "машинки" 1950 року поїхав за направлення до Свердловська, на Уральський завод важкого машинобудування. Працював тут майстром, начальником зміни. А затим брав участь у спорудженні Цимлянського гідровузла, був головним технологом Ровенського заводу високовольтної апаратури. Відзначений орденом "Знак Пошани". Знання і практика, одержані у "машинці" допомогли Михайлові Олексійовичу самостійно оволодіти і спеціальністю "Електричні машини та апарати". Він очолював Ленінградське науково-виробниче об'єднання "Електроапарат", де працював протягом 15 років. І от він зустрівся зі своєю юністю. З вдячністю згадував колишніх викладачів, декана, ректора. Здавалося, нібито повернувся у ті далекі, далекі роки... Відтепер йому нагадуватиме про цю зустріч книга нарисів до 105-річниці ЗНТУ і відеофільм про університет, подаровані на згадку.
Олексій БИЧЕВИЙ, доцент

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД - В УКРАЇНСЬКУ ОСВІТУ
В ЗНТУ побували представники Технічного університету з м. Дрезден(Німеччина) пан Матіас Вінер - керівник проектного центру університету і пан Ганс Леман - начальник відділу маркетингу. Мета візиту - надання практичної підтримки і підготовки рекомендацій щодо створення та діяльності відділу фандрайзингу при ЗНТУ, який бере участь у проекті "Досвід європейського університетського фандрайзингу для України" програми TEMPUS. Вона спрямована на підвищення якості освіти в Україні, наближення її до європейського рівня. Гості зустрілися з ректором С.Б. Бєліковим, відвідали бібліотеку ЗНТУ, відділ міжнародних зв'язків, відділ фандрайзингу та комп'ютерний клас центру "DELCAM". Представники Дрезденського технічного університету відмітили успішне виконання ЗНТУ своїх обов'язків з впровадження фандрайзингу, введення в експлуатацію обладнання та оргтехніки, одержаної згідно програми.
Світлана СИДОРЧЕНКО, методист відділу міжнародних зв'язків

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок