Видається
з 1960 року
30 квітня
2009 року
№8
(2066)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З ПЕРШОТРАВНЕМ І ДНЕМ ПЕРЕМОГИ
СЛАВА ТОБІ, ПЕРЕМОЖЕЦЬ!
Як би не віддалялися у часі страшні роки Великої Вітчизняної війни, та людство не забуде подвигу фронтовиків, які неймовірними зусиллями зламали хребет фашистському звіру, визволили від рабства народи світу. Тому ми сьогодні, як завжди, славимо ратний подвиг Солдата-переможця.
У перші роки війни понад 400 викладачів, співробітників і студентів машинобудівного інституту пішли на фронт добровільно. Вони воювали у піхоті, артилерії, танкових віськах, авіації, наближали Перемогу, як могли.
По війні солдати вернулися додому, працювали в Інституті на різних посадах і навчалися вечорами, аби отримати вищу освіту. Колектив "машинки" встановив у сквері біля головного корпусу гранітний пам'ятник на честь загиблим у війні викладачів, співробітників і студентів. Тут відбуваються урочисті мітинги у свята, до підніжжя пам'ятника покладають квіти. В університеті цінують і шанують фронтовиків, турбуються про їхню працю, побут і здоров'я. І тепер, коли ветерани вже не працюють, колектив, як і раніше, турбується про них.
Ми з гордістю і пошаною згадуємо наших фронтовиків професора Асатура Шамировича Асатуряна, доцента Валентину Миколаївну Вагіну, Іллю Тимофійовича Кучера, колишнього декана автомобільного факультету Бориса Петровича Борисова, всіх, хто хоробро воював з ворогом, а затим сумлінно працював на ниві підготовки інженерів для народного господарства. Ми гордимося тим, що в нашому колективі працювали і працюють Солдати-переможці.
Середечно вітаємо вас з Днем Перемоги! Бажаємо вам здоров'я, особистого щастя, радості життя!
Ректорат Профком Рада ветеранів війни і праці

НАШІ ФРОНТОВИКИ
АСАТУРЯН Асатур Шамирович.
Вагіна Валентина Миколаївна
БОРИСОВ Борис Петрович
ГРИШКО Сергій
КУЧЕР Ілля Тимофійович.
ТЕРНОВОЙ Федір Григорович

Вагіна Валентина Миколаївна.
На фронт пішла зі студентської лави. Служила у 76-му окремому жіночому батальоні повітряного спостереження, сповіщення і зв'язку. Батальон розташовувався в 1942-43 роках, на Північному Кавказі. Бійці-дівчата за цей час своєчасно виявили в небі майже понад 4 тисячі ворожих літаків, які в основному були збиті. Кілька бойових орденів і медалей - відзнака її за ратний подвиг.
По війні В.М.Вагіна працювала викладачем, доцентом, завідувачем кафедри історії у "машинці". Тридцять років віддала вихованню молоді, підготовці студентів.
КУЧЕР Ілля Тимофійович.
На фронті з 1942 року. Командир взводу, а затим сам готував бойових командирів взводів для фронту. Майже 200 таких командирів були вдячні йому за науку, працював у "машинці" на різних посадах, у тому числі начальником відділу матеріального постачання. Нагороджений кількома бойовими орденами і медалями.
АСАТУРЯН Асатур Шамирович.
На війні командував обслугою протитанкової гармати. Воював в Білорусії, на Кавказі, визволяв Україну, Польщу, Німеччину. Нагороджений чотирма орденами і кількома медалями.
Понад 45 років працював у "машинці" - ЗНТУ: доцент, профессор, зав.кафедри обчислювальної математики. Відзначив своє 80-річчя. Заслужений діяч науки і техніки України, відмінник освіти України.
ТЕРНОВОЙ Федір Григорович.
Пройшов з боями від Сталінграда до Берліна. Командир обслуги протитанкової гармати. Понад 30 років працював в ЗНТУ на інженерних посадах, зокрема інженером-метрологом.
ГРИШКО Сергій
Брав участь в боях за Сталінград, пройшов всю війну, був командиром обслуги протитанкової гармати.
З 1975 року працював у "машинці"-ЗНТУ: викладач, доцент кафедри обчислювальної математики.
БОРИСОВ Борис Петрович.
У війну служив у військових залізничних військах. Відзначений бойовими орденами і медалями.
По закінченні війні працював у "машинці"-ЗНТУ: викладач, тривалий час очолював автомобільний факультет.

 

 

 

 

 


Будні кафедри
У ДРУЖБІ З НАУКОЮ
2008 року кафедра технології металів відзначила своє сорокаріччя. Початок її роботи пов'язаний з діяльності доцентом П.О. Аверченка. Він зробив вагомий внесок в організацію роботи кафедри, у методику викладання технології конструкційних матеріалів. Під його керівництвом організована перша на кафедрі галузева науково-дослідна лабораторія підвищення стійкості склоформ. Це був перший відчутний крок у становленні кафедри.
З 1980 року кафедру очолює доктор технічних наук професор Іван Петрович Волчок. На цей час припадає розквіт науково-дослідної роботи кафедри. Створили ще одну галузеву науково-дослідну лабораторію - матеріалознавства. Науковці кафедри співпрацювали із заводами Далекого Сходу СРСР. Значно піднявся рівень наукових робіт кафедри, поліпшилася їх ефективність, змінився на краще процес підготовки науково-педагогічних кадрів.
За 40 років кафедра знала злети і невдачі. Змінювалися навчальні плани, склад викладачів і науковців. Треба було вчасно відповідати на вимоги дня. Змінювався обсяг і зміст основного курсу кафедри - "Технологія конструкційних матеріалів". Крім того, викладачі підготували і впровадили у життя декілька допоміжних технологічних курсів.
Наприкінці 80-х років колектив кафедри розробив зміст і методику викладання курсу "Проектування і виробництво заготовок" - для студентів спеціальності "Технологія машинобудування". Вдалося першими в Радянському Союзі видати підручник з цієї дисципліни. Враховуючи досвід запоріжців, Мінвуз України 1987 року провів на кафедрі нараду представників ВНЗ України, які викладали курс "Проектування і виробництво заготовок".
З 1993 року викладачі кафедри розпочали читати лекції з технологічних дисциплін для студентів економічних спеціальностей. Ми знайшли такий підхід до викладання цих дисциплін, коли майбутні фінансисти, менеджери, маркетологи одержують чітке уявлення про те, від чого залежить якість і собівартість товару, перспективи розвитку виробничих технологій у ринкових умовах. У різний час і для різних спеціальностей підготовлені в повному обсязі (включаючи підручники, методички, лабораторні роботи) три курси: "Системи технологій", "Техніка і технологія галузі", "Споживчі властивості та конкурентоспроможність товарів". На жаль, зацікавленість цими дисциплінами на профілюючих кафедрах зменшилася.
Студенти з цікавістю слухають лекції для дизайнерів. Викладачі намагаються ознайомити їх зі способами формоутворення виробів з металів, пластмас, гуми.
Тривалий час професор І.П. Волчок читає лекції англійською мовою для студентів спеціальності "Електричні апарати". Його лекції поширилися на студентів спеціальності "Переклад". Тут інші завдання та підхід: треба ознайомити студентів з термінологією у галузі технології металів, принаймні в загальних рисах з технологічними процесами.
Одним із важливих напрямів к розвитку колективу є керівництво опорною кафедрою технології металів та матеріалознавства Придніпровського регіону. Опорна кафедра створена ще в 70-ті роки минулого століття і охоплює споріднені кафедри ВНЗ Дніпропетровської, Запорізької областей та Криму. Опорна кафедра й до сьогодні ефективно працює. Вона дає можливість періодично зустрічатися викладачам і вченим різних ВНЗ, обмінюватися досвідом, методичною та науковою літературою, спільно шукати шляхи вирішення проблем, які виникають при викладанні наших дисциплін та підготовці наукових кадрів.
- Наша кафедра протягом останніх десяти років активно співпрацює з навчальними закладами Польщі (Краківська гірничо-металургійна академія, Інститут техніки Педагогічної академії, Політехніка Ченстоховська, а також з Інститутом легких сплавів Польської Академії наук) та Республіки Білорусь (Білоруський державний технологічний університет і Білоруський науково-дослідний інститут лиття), - розповідає завідувач кафедри професор Іван Петрович Волчок. - За результатами досліджень опубліковано чимало статей у наукових журналах України, Польщі та Республіки Білорусь, зроблено десятки доповідей на міжнародних науково-технічних конференціях…
Разом з Білоруським державним технологічним університетом відповідно до угоди між урядом України та урядом Республіки Білорусь щодо співпраці у сфері науки і технологій у 2003 - 2005 роках виконана спільна науково-дослідна робота "Дослідження механізмів втомного пошкодження та підвищення циклічної міцності матеріалів у екстремальних умовах". З 2008 року виконуємо спільну роботу "Розробка промислових технологій, що забезпечує підвищення механічних, технологічних та експлуатаційних властивостей вторинних силумінів до рівня первинних". Про матеріали спільних досліджень викладачі доповідали на 12 міжнародних науково-технічних конференціях (доповіді надруковані у журналах "Литье и металлургия", "Металознавство і термічна обробка металів", "Вісник двигунобудування", "Механіка руйнування матеріалів і міцність конструкцій").
Колектив кафедри активно працює над дослідженням і підвищенням якості та рівня властивостей вторинних алюмінієвих і мідних сплавів, графітизованих сталей, співпрацює з ВАТ "Мотор Січ", Запорізьким заводом кольорових сплавів, Фізико-механічним інститутом НАН України. Широка та активна міжнародна співпраця дозволяє постійно перебувати у стані вирішення найактуальніших світових технічних проблем, а результати використовуються при написанні кандидатських і докторських дисертацій.
Професор І.П. Волчок за час керування кафедрою підготував 35 кандидатів технічних наук і 4 доктори технічних наук. 2008 року успішно захистили кандидатські дисертації - О.Ю.Яковлєв і дві докторські дисертації - доценти В.Г. Міщенко та О.А. Мітяєв. Над науково-дослідною тематикою кафедри плідно працюють 4 аспіранти (О.В.Лютова, Є.Л. Скуйбіда, А.Є. Островська, Н.В. Широкобокова) і 2 пошукачі (Т.О. Коваленко, В.М. Повзло).
Ефективну роботу кафедри забезпечує дружний творчий колектив, який складається з 6 викладачів (проф. Волчок І.П., проф. Міщенко В.Г., доц. Плескач В.М., доц. Мітяєва О.А., доц. Акімов І.В., ст. викладач Савченко В.О.), 7 майстрів навчальних лабораторій (зав. лаб. Ковбаса В.Г., Гаврил-Оглу Ф.В., Дейкін Ю.К., Дарпиньянц В.Д., Сморкалов Ю.І., Томілін В.Н., Широкобокова Н.В.), 2 лаборанти (Кирилаха С.В., Борищук С.В.). Колектив працює злагоджено, творчо, бо цьому сприяє атмосфера довіри і взаємоповаги.
Володимир Плескач, Олександр Мітяєв, доценти кафедри "Технологія металів"

Отримали квартири
Однокімнатні, двокімнатні і трикімнатні квартири отримали одночасно 74 сім'ї співробітників нашого університету - професорів, викладачів, лаборантів, фахівців різних професій. Адреса п'ятиповерхового гарного зовні будинку: вулиця Залізнична,6-а. Коли цей гуртожиток звільнився від студентів, ректорат і профком вирішили реставрувати його, обладнавши тут квартири, тим паче, що черга на житло була надто велика. Протягом двох років тут працювали будівельники приватної фірми за "вимогами європейських стандартів. За цим слідкувала й всіляке допомогала група, яку очолював проректор М.І.Совін. Тут перепланували житлову й допоміжну площі, замінили покривлю, опалення, електропроводку, вікна у кожній квартирі. Стелю і стіни оздобили за новою технологію. Обладнали автономне опалення, яке дає змогу регулювати температуру у кімнатах. Квартирозйомники своєчасно сплатили внески за житло.
І от напередодні травневих свят мешканці нового будинку отримали ордери на квартири які вручив ректор ЗНТУ, професор С.Б.Беліков. Щасливчики щиро дякували керівництву університету за такий чудовий дарунок.
За рішенням міськради будинок буде передано до комунальної власності Запоріжжя.

Увага : конкурс!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад :
доцента кафедри "Соціальна робота" - 2
старшого викладача кафедри "Фізична реабілітація та рекреація" - 1
викладача кафедри "Олімпійські та ігрові види спорту" - 1
викладача кафедри "Теорія та практика перекладу" - 1
завідувача кафедри "Іноземні мови професійного спілкування" - 1
доцента кафедри "Іноземні мови професійного спілкування" - 1
викладача кафедри "Іноземні мови професійного спілкування" - 3
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

Вітаємо Ярослава Олексійовича Єгорова з 75-річчям!
Понад 40 років працював на кафедрі "Теплотехніка і гідравліка" ЗМІ-ЗНТУ професор, доктор технічних наук Ярослав Олексійович Єгоров. Закінчивши 1957 року Московське вище технічне училище, він три роки працював конструктором на Свердловському турбомоторному заводі. У 1963 році закінчив аспірантуру МВТУ й захистив кандидатську дисертацію.
У Запорізькому машинобудіному інституті Я.О.Єгоров працював з 1963 року до 2007 року. Вся його педагогічна й наукова діяльність пов'язана з кафедрою "Теплотехніка і гідравліка", яку він очолював протягом багатьох років. Багато сил і уваги він приділяв вихованню високоваліфікованих фахівців, удосконаленню навчального процесу, підвищенню наукової діяльності, створенню творчого клімату в колективі викладачів і співробітників. Я.О.Єгоров очолював науковий напрямок з дослідження газодинамічних процесів у двигунах внутрішнього згоряння. У 1997 році він захистив докторську дисертацію з теми "Газова динаміка комбінованих двигунів внутрішнього згоряння". Він підтримує ділові зв'язки з провідними підприємствами та організаціями України і СНД в галузі двигунобудування. Під його керівництвом виконано ряд науково-дослідних робіт відповідно до комплексних програм Міністерства освіти і науки України з удосконалення двигунів внутрішнього згоряння. За результатами досліджень він опублікував понад 100 наукових праць.
Свої знання і досвід Ярослав Олексійович передає молодим ученим та аспірантам. Під його керівництвом підготовлені і захищені 3 кандидатські дисертації. Ярослав Олексійович Єгоров - високоосвічена, інтелігентна, ерудована людина.
Вітаємо Вас, шановний Ярославе Олексійовичу, з визначним ювілеєм! Від усього серця бажаємо Вам міцного здоров'я, довгих років життя, нових успіхів у творчій праці.
Ректорат. Профком. Колектив транспортного факультету.Колектив кафедри "Теплотехніка і гідравліка"

I вірші пропахли порохом
Микола Григорович Рассальський з боями пройшов усю Велику Вітчизняну війну. А в армії прослужив понад 30 років,
Кілька років працював в відділі кадрів "машинки".
Ветеран війни полковник у відставці М.Г.Рассальський нагороджений кількома бойовими орденами і медалями.
Друкуємо за його вірші, які пропахли порохом.
И В БОЕВОМ СТРОЮ ОСТАТЬСЯ...
Ну кем ты стал, скажи, поведай,
Что приобрел, чего достиг?
Какие одержал победы?
Скорей рассказывай, старик!
Теперь уж поздно торопиться,
и вряд ли нужен мой отчет.
А жизнь? Она в своих границах,
В своих параметрах течет
Без соблюдения дистанций.
Уж лучше ты спроси, дружок,
Не кем я стал, а кем остался,
Что сохранил и что сберег.
Да, нам положено судьбой
Лицом к лицу с бедой встречаться,
И устоять, и принять бой,
И в боевом строю остаться.
ПИСЬМО МАТЕРИ
Пишу в траншее на рассвете
Под звуки орудийного огня.
Жизнь промелькнула, словно ветер,
Огонь войны не страшен для меня.
А если скоро грянет канонада,
Не выпущу из рук я пулемет.
И может быть, твоя любовь святая
Меня от смерти все же сбережет.
Сейчас в дымах окраины Отчизны,
Но верю: будет вольною земля,
И упадут на землю не осколки,
А зерна хлеба на поля.
А если завтра не вернусь из боя, -
Не плачь по мне, в беде ты не одна...
Я буду жить в сердцах потомков,
В березках белых у окна.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок