Видається
з 1960 року
14 травня
2004 року
№9
(2087)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А  
Вшанували учасників війни
Як дорогих гостей зустрічали в університеті колишніх фронтовиків, учасників війни. У повоєнні роки вони сумлінно працювали на кафедрах, в лабораторіях - доцентами, викладачами, лаборантами, співробітниками різних відділів і служб. Піджаки багатьох з них прикрашають бойові ордени і медалі - нагорода Батьківщини за ратний подвиг.
Гості зустрілися на кафедрах з колегами, ознайомилися з новинами, розповіли про своє життя-буття.
А о 13-й годині колишні фронтовики, учасники війни, зустрілися у великій аудиторії з керівництвом ЗНТУ. Ректор С.Б. Бєліков, а також голова профкому М.С. Гамов, голова ради ветеранів В.К. Зайцев привітали гостей з Першотравнем і Днем Перемоги, побажали їм здоров'я, запросили приходити до університету частіше, не лише у свята, а й у будні. Кожному з них вручили вітальні листівки, святкову газету "Інженер-машинобудівник", матеріальну допомогу.
Затим гості й керівники, працівники університету сфотографувалися на пам'ять на східцях до головного корпусу. Ветерани поклали квіти до пам'ятника загиблим на війні викладачам, співробітникам і студентам.
В їдальні було влаштовано святковий обід на честь свят.
Гості щиро дякували ректорату, профкому за чуйність та увагу до них, колишніх фронтовиків, учасників війни, за допомогу, яку надають їм.
Власн. інф.

На знімках О. ПАСТУШЕНКА: фото напам'ять; ректор С.Б.Бєліков вручає відзнаку Б.П. Борисову


Засідання ради проректорів
Проблеми соціального забезпечення та соціального захисту студентів обговорила рада проректорів з навчально-виховної роботи вищих навчальних закладів 3-4 рівнів акредитації Запорізького регіону. Засідання проректорів відбулося 26 квітня в нашому університеті. Його організував проректор ЗНТУ О.М. Андрієнко. Відкрила і вела засідання ради проректорів Н.К. Желябінна - проректор Запорізької державної інженерної академії.
Привітав і розповів про життя колективу університету ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков. З повідомленнями про соціальний захист студентів, виховну роботу з ними зробили О.Г. Вєрозубов - заступник начальника управління освіти і науки облдержадміністрації, методист обласного інституту післядипломної освіти О.М. Секеринський, директор обласного центру соціальних служб для молоді І.О. Дудник, заступник начальника управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації І.В. Мєщан, голова профкому ЗНТУ М.С. Гамов, голова студсектору профкому ЗНТУ А.В. Іванченко та інші.
Проректори ознайомилися з лабораторіями та аудиторіями ЗНТУ, де про їх роботу розповіли керівники кафедр, відділів, лабораторій.
Затверджено проект рішення ради проректорів.
Власн. інф.
На знімку О. Пастушенка: учасники засідання проректорів

Портрет викладача
Не зрадив своїй мрії

Закінчивши залізничний технікум, Геннадій Бабушкін одинадцять років працював на Південно-Уральській залізниці, зокрема у Челябінську. Ким? Робітником, інженером, заступником начальника відділу вантажної служби залізниці. Робота так сподобалася, що Геннадій вирішив назавжди залишитися залізничником. Без відриву від виробництва закінчив заочно Всесоюзний інститут залізничного транспорту, а затим - аспірантуру Московського інституту інженерів транспорту. Тут же і захистив кандидатську дисертацію.
1971 року Геннадій Бабушкін переїхав до Запоріжжя на постійне місце проживання і влаштувався на роботу в Запорізький машинобудівний інститут на кафедру економіки та організації виробництва. Працював старшим викладачем. Та коли відкрилася кафедра промислового транспорту (нині - кафедра "Транспортні технології"), Бабушкіна перевели сюди доцентом. З того часу так і працює на одній кафедрі: доцент, професор, завідувач кафедри. Тридцять два роки - на одній кафедрі!
Вже захистив докторську дисертацію з проблем підвищення ефективності перевезень автомобільним транспортом. Проведені ним досліди дозволили рекомендувати пропозиції зі скорочення робочих парків автомобілів і витрат на їх утримання майже вдвічі. Це, на думку фахівців, нове слово у транспортній логістиці (доставці матеріальних потоків).
Геннадія Федоровича Бабушкіна, статечну, красиву людину з сивим густим волоссям, добре знають не лише в нашому університеті, а й на Україні. Він - член державної екзаменаційної комісії України з транспортних дисциплін, член Транспортної академії, автор понад 80 наукових праць з транспортних перевезень, транспортної логістики. А ще Геннадій Бабушкін написав і видав 3 підручники, одну монографію.
Професор кафедри транспортних технологій Г.Ф. Бабушкін читає студентам курси лекцій з організації пасажирських перевезень, основ організації вантажних перевезень, технології та управління міжнародними перевезеннями, логістичних систем на транспорті. Його лекції подобаються студентам простотою і доступністю викладу матеріалу, глибиною теми, зв'язком їх із сучасністю. Геннадій Федорович шанобливо ставиться і до колег, і до студентів, намагається підтримати їх, допомогти, коли відчує таку потребу.
Заводчани-транспортники знають Геннадія Федоровича як здібного вченого-новатора, який постійно шукає можливість здешевлення транспортних перевезень на автомобільному і залізничному транспорті, пришвидчення вантажопотоків, вдосконалення організації та управління на транспорті. Його наукові розробки, впроваджені на багатьох підприємствах, дають чималий економічний ефект щороку. Професора вважають своїм учителем-наставником його колеги, якими він пишається: доцент Олексій Кузькін, старший викладач Тамара Харченко, асистент Олександр Тарасенко...
За 32 роки праці на кафедрі Геннадій Федорович багато зробив не лише для підготовки фахівців для транспорту, а й для зміцнення матеріально-технічної бази. У наукових аудиторіях, лабораторіях помітні його добрі справи. Чимало нового вніс він і в розроблення методичного забезпечення навчального процесу: щороку готує мінімум дві методичні розробки, які допомагають студентам засвоювати необхідний матеріал, оволодівати професією транспортника.
І хоч вільного часу в нього обмаль, все-таки прагне відпочивати якнайкраще, за своїм уподобанням. Разом з дружиною Ларисою Василівною хазяйнує на дачі: вирощує фрукти, овочі, виноград. А виноград який у нього! Майже тридцять сортів сонячних ягід росте в його саду. Є й такий, як "Кеша-І", ягоди якого розміром зі сливу. Якось в університеті був викладач із Франції і куштував цей сорт винограду на кафедрі "Транспортні технології", хвалив дуже, дивувався: мовляв, такого сорту не знайдеш у всій Франції. А коли від'їздив додому і в нього запитали про найкращі враження від перебування в університеті, гість відповів: "Це виноград, яким пригощали на кафедрі колеги з автомобільного факультету".
Полюбляє Геннадій Федорович і рибалку. Може сидіти з вудкою на березі Дніпра чи Конки цілими днями, аби піймати тараню чи окуня.
...Геннадій Федорович пишається тим, що за все життя не зрадив своїй мрії - працювати транспортником. Пишається цим і його син Василь, підприємець, керівник однієї з фірми: "Хотів би і я так прожити, та не вдається. Життя часто змінює курс... Напевне, у мене і характеру не вистачить, як у тебе, батьку!..."

Микола КЛИМЕНКО

Вітаємо ЦИГАНОВА Володимира Васильовича із 50-річчям!
Володимир Васильович прийшов працювати до "машинки" 1992 року, маючи за плечима неабиякий досвід практичної та наукової праці. Закінчивши з відзнакою ЗМІ, він одинадцять років досліджував металургійні проблеми в ЦЗЛ "Запоріжсталі", а затим - "Дніпроспецсталі". Саме тут відбулося становлення Циганова як металурга-практика і вченого. А навчання у заочній аспірантурі Київського інституту цивільної авіації сприяло його науковим дослідженням з підвищення якості поверхонь корозійностійких марок сталі при шліфуванні і поліруванні. Для цього він розробив принципово нову конструкцію і технологію виготовлення абразивного інструменту. Логічним завершенням науково-дослідницьких робіт В.В. Циганова став захист кандидатської дисертації.
Зараз Володимир Васильович - доцент кафедри "Металорізальні верстати та інструмент", читає лекції студентам з п'яти дисциплін, а крім того, веде наукові дослідження, навчально-методичні роботи.
1997 року В.В. Циганова обрано член-кореспондентом Української академії триботехніки.
Колеги і студенти поважають Володимира Васильовича за високий професіоналізм, який природно поєднується з чесністю, порядністю, коректністю.
Любить Володимир Васильович водний туризм, лижні прогулянки, плавання, добре грає га гітарі, співає у колі друзів, пише вірші. Щоліта він організовує туристські походи співробітників і студентів кафедри по Криму, де виявляються його якості, приховані у повсякдень: не розгубитись в екстремальних умовах, об'єднати зусилля колективу, практична вправність.
Вітаємо Вас, дорогий Володимире Васильовичу, з ювілеєм! Від щирого серця бажаємо Вам козацького здоров'я, невичерпної енергії, великого особистого щастя!
Колективи машинобудівного інституту ЗНТУ та кафедри "Металорізальні верстати та інструмент"

Так живемо
Соціальний захист студента
Відомо, що студент живе не лише навчанням, але й щоденними клопотами про гуртожиток, де мешкає, побут, харчування, відпочинок. Як допомогти йому в цьому, аби і навчання, і життя, і побут були нормальними, без невирішених проблем? Саме над цим і працюють спільно ректорат і профком університету, зокрема студентський його сектор.
У ЗНТУ діє фонд соціальної допомоги студентам, аспірантам і докторантам. Формується він за рахунок економії стипендіального держбюджету, позабюджетного фонду, а також за рахунок різних платних послуг, які надає університет. Насамперед фонд допомагає матеріально студентам із малозабезпечених сімей, студентам-сиротам, тим, хто позбавлений батьківської опіки. Допомагає й тим сім'ям, де народилася дитина, надається допомога і у випадку хвороби, на лікування та оздоровлення. Є можливість преміювати з фонду студентів-відмінників і студентів-активістів громадської роботи.
Став популярним серед наших студентів центр працевлаштування, який діє при студсекторі профкому. Ми допомагаємо у працевлаштуванні студентів у позанавчальний час та під час канікул. Торік були надані місця для тимчасової і короткострокової праці понад 2 тисячам студентів. Де саме ? В оздоровниці "Алтагір", приймальній комісії, в рекламних акціях, на об'єктах університету тощо. Наш центр плідно співпрацює з обласним центром зайнятості.
Студсектор профкому постійно проявляє турботу про оздоровлення студентів. Минулого року в нашому санаторії-профілакторії оздоровлювалися понад 2 тисячі студентів за безкоштовними або пільговими путівками. Щороку під час зимових канікул наші студенти відпочивають на базах інститутів та університетів-партнерів у Києві, Москві, Санкт-Петербурзі, Львові. Вартість такої путівки складає лише 50-60 гривень на 12 днів відпочинку. А щоліта понад 200 студентів нашого університету відпочивають в "Алтагірі", на побережжі Молочного лиману Азова. Путівки теж пільгові.
Студсектор профкому постійно піклується і про умови проживання студентів з інших міст і сіл області. У наших гуртожитках мешкає 752 таких студенти, з них чимало - пільгових категорій.
Наші студенти оздоровлюються також і на узбережжі Чорного моря. Цим опікується комісія з оздоровлення. Вона плідно співпрацює з медичним пунктом ЗНТУ. Разом проводять інформаційні заходи, дні донора, бесіди про здоровий спосіб життя.
Другий рік діє рада студентського самоврядування, яка працює із студсектором профкому. Вона піклується про дозвілля студентів, навчально-виховну роботу, підвищення рівня культури студентів. У нас діє клуб інтелектуальних ігор: регулярно відбуваються відкриті турніри з брейн-рингу, "Що? Де? Коли?". Розпочав діяти клуб психологічного розвитку студентів "Шеррінг", який займається профілактикою негативних явищ серед молоді.
Комісія громадського контролю студсектору постійно цікавиться роботою їдальні, кафе, буфетів, турбується про як найкраще харчування студентів.
Комісія із зовнішніх зв'язків за програмою "ВНЗ-партнер" організовує культурно-виховні заходи на різних рівнях, у тому числі всеукраїнському і міжнародному.
Основна мета комісії студсектору профкому - допомагати студентам добре навчатися, вести здоровий спосіб життя, цікаво і з користю відпочивати.
Андрій ІВАНЧЕНКО, голова студсектору профкому

Портрет студента
Програмування і спорт - поруч
Третьокурсник електротехнічного факультету Павло КУРГАН з першого семестру навчається на "відмінно". Він - почесний відмінник ЗНТУ, заступник голови профбюро факультету, чемпіон області серед студентів з гирьового спорту.
Звісно, двадцятирічному хлопцеві все це дається не просто й не легко. Цілий день на заняттях і спортивних тренуваннях, а затим - громадська робота. Так що додому на Бородинський житломасив добирається щовечора о 19-20 годині. Повечерявши, Павло сідає за персональний комп'ютер і розробляє програму, якою захопився в університеті. Разом з Андрієм Стругацьким серйозно працює над тим, аби побудувати векторні діаграми електротехніки. Без цього, вважають хлопці, неможливо швидко і якісно виконувати навчальні завдання зі спеціальності "Електричні машини". А завдяки розроблюваній комплексній програмі студенти зможуть робити розрахунки й з інших дисциплін, використовувати її в комплексних векторах.
- Ми хочемо, аби на основі наших розробок виготовити методичку для кафедри теоретичних основ електротехніки, - говорить Павло Курган. - Нам допомагає в цьому викладач Геннадій Миколайович Романениченко. Так що й удома працюю над програмуванням...
Павло ще в школі захоплювався спортом, аби дотримуватися здорового способу життя. На спортмайданчику чи у шкільному спортзалі бігав, виконував вправи на легкоатлетичних снарядах. А коли вступив до університету, записався до секції гирьовиків. Зараз він член збірної команди університету. На останніх змаганнях відкритої першості серед студентів області Павло Курган став чемпіоном. Штовхнув 24-кілограмову гирю 109 разів, вирвав її 133 рази. Виконав норматив кандидата в майстри спорту. Зараз готується стати майстром спорту. І стане обов'язково, адже сили волі й настирливості йому не позичати.
Хай щастить тобі, Павле, у навчанні і спорті!
Володимир Метельський, декан електротехнічного факультету

Вітаємо з перемогою
Знову - чемпіони України
Збірна команда нашого університету зі спортивної аеробіки знову стала чемпіоном України серед студентів. Двадцять команд з вищих навчальних закладів України виборювали першість на чемпіонаті, який відбувся у Запоріжжі. Наша команда здобула першість зі степ-аеробіки і фанк-аеробіки. В індивідуальному заліку серед чоловіків чемпіоном став наш студент Сергій Круглов (ФЕУ-513).
У змаганнях зі степ-аеробіки у складі нашої команди виступали П. Алексеєнко, Н. Кириченко, І. Лепьохіна, І. Крупненко, Є. Мігунова, С. Круглов, Є. Іванова, Є. Рябко. У складі команди у змаганнях з фанк-аеробіки виступали І. ЛЕПЬОХІНА, П. Алексеєнко, О. Солдатенко, І. Людва, К. Громаковська, Н. Суркова, В. Крошина, З. Геворгян.
Збірна команда радіоприладобудівного інституту ЗНТУ виборола 6-е місце у змаганнях зі степ-аеробіки.
Вітаємо усіх учасників чемпіонату з перемогою!
Наступні змагання - чемпіонат Європи в Голландії. Сподіваємось, що й там наші спортсмени не підведуть своїх уболівальників.
Світлана АТАМАНЮК, тренер команди
На знімках О. Пастушенка: Команда ЗНТУ - чемпіон УКраїни; момент смагань

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок