Видається
з 1960 року
17 травня
2005 року
№9
(2105)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВШАНУВАЛИ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ
Напередодні 60-річчя Перемоги над фашизмом у нашому університеті урочисто вшанували ветеранів війни. Біля пам'ятника загаблим на фронтах викладачам, студентам і співробітникам, що біля головного корпусу, відбувся мітинг, на якому виступили ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков, колишній фронтовик М.Г. Рассальський і голова студентського профкому А. Іванченко.
Присутні на мітингу ветерани і співробітники університету поклали до пам'ятника квіти.
А потім учасників війни запросили до їдальні, де влаштували святковий обід з наркомівськими ста грамами. За ратний подвиг і ударну працю в тилу дякували ветеранам С.Б. Бєліков, голова профкому М.С. Гамов, голова ради ветеранів університету В.К. Зайцев.
Учасникам свята вручили вітальні листівки і грошову допомогу.
НАШ. КОР.

    Н  О  В  И  Н  И 


ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ
Він був проведений в університеті у два етапи: гуманітарні, економіко - управлінські та комп'ютерні напрямки - 1-й етап; технічні напрямки - 2-й етап. Для тих, хто ще не визначився з вибором спеціальності, були організовані екскурсії по факультетах і кафедрах, зустрічі з їх керівниками.
В актовій залі на бесідах і зустрічах побувало загалом майже 3 тисячі абітурієнтів та їх батьків. Усім було роздано випуск газети "Інженер - машинобудівник", присвячений Дню відкритих дверей, інші інформаційні матеріали.
Ольга БЛОХІНА, інспектор приймальної комісії
ОФІЦІЙНИЙ ВІДДІЛ
Помічник ректора Микола Іванович Совін призначений тимчасово виконувачем обов'язків проректора ЗНТУ з адміністративно - господарської роботи.
Проректор С.О. Єльманов звільнений з цієї посади у зв'язку з переходом на іншу роботу.
ВЛАСН. ІНФ.
ВІДЗНАЧИЛИ ЮВІЛЕЙ
На 45-річя Ново миколаївської школи - інтернату Мелітопольського району запросили шефів з нашого університету, зокрема декана гуманітарного факультету М.В. Дєдкова, доцентів кафедри українознавства В.В. Кузьменко і Т.П. Щербину. Вони привезли юним друзям подарунки - одяг, книжки, канцелярські приналежності, солодощі. Все це зібрано викладачами і студентами у рамках акції "Подаруємо радість дітям".
Колектив кафедри українознавства висловлює щиру подяку за піклування і допомогу дітям ректору університету С.Б. Бєлікову, профкомам, студентам, які взяли участь в акції.

Дмитро МОЗУЛЕНКО, профорг кафедри українознавства

НА ЧЕСТЬ ПЕРЕМОГИ
У літературній вітальні при бібліотеці ЗНТУ відбулася незвичайна зустріч з поезією Булата Окуджави, колишнього солдата - фронтовика. Бібліотекар Наталя Федько розповіла студентам про життя і творчість поета - солдата. У вітальні лунали вірші і пісні Булата Окуджави про війну, кохання. Пісні під акомпанемент гітари виконувала Наталя Федько.
Доцент кафедри українознавства Тетяна Щербина розповіла про бойовий шлях свого батька - гвардії полковника Петра Щербини.

Студенти групи М-124

ПРОВІСНИК ПЕРЕМОГИ
Так назвали скульптори Федір Зайцев і Борис Чак величний обеліск, установлений на вулиці Перемоги, неподалік від монумента бойовим льотчикам, в обласному центрі. На дев'ятиметровому металевому штику прикріплені орден Перемоги та ангел - провісник Перемоги.
Цим монументом вдячні запоріжці увічнили пам'ять радянських воїнів, які здобули перемогу над німецькими фашистами, зокрема тих, хто боронив і визволяв Запоріжжя в роки минулої війни.
ПРАХ ГЕРОЇВ ПЕРЕПОХОВАНИЙ
У жовтні 1941 року воїни 18-ї армії, якою командував генерал - лейтенант Андрій Смирнов, намагалися зупинити німецькі танки на території Куйбишевського району. Наші солдати й офіцери мужньо билися проти ворога, який переважав у силі й техніці. У нерівному бою загинуло багато радянських солдат і офіцерів, у тому числі генерали Андрій Смирнов та Олексій Титов. Тоді місцеві мешканці поховали загиблих у траншеї, бо не було кому копати могилу.
Тепер прах загиблих воїнів урочисто перепоховали у братській могилі села Титове. Села названі на честь генералів - Смирнове й Титове. Тут для увіковічення їх пам'яті встановлені пам'ятники.
"НАДІЯ" ДАРУЄ НАДІЮ
Запорізька міська асоціація батьків дітей - інвалідів активно допомагає вижити дітям, виховуючи волю і мужність. "Надія" турбується про 1100 сімей, які виховують одного й більше дітей - інвалідів.
При асоціації діють клуби за інтересами, проводяться лікувальні й виховні заходи.
ХОРТИЦЯ ВІДРОДЖУЄТЬСЯ
Національний історико - культурний заповідник "Хортиця" за рішенням Президента України відроджується. Незабаром вона стане справжнім історико - туристським центром Запоріжжя. Вже почали споруджувати Запорозьку Січ - аналог колишньої Січі. Запорізькі козаки, міліція, громадські дружини патрулюють острів, запобігаючи його засміченню, порушенню порядку.

НАШ. КОР.

                                 ЗВ'ЯЗОК ПОКОЛІНЬ
КОЛИШНІ ВИПУСКНИКИ "МАШИНКИ" СУМЛІННО ПРАЦЮЮТЬ В ЗМКБ "ПРОГРЕС", ФОРМУЮЧИ ЙОГО ІМІДЖ.
Лише протягом останніх десяти років до колективу ЗМКБ "Прогрес" прийшло понад 100 випускників ЗНТУ. Це нове покоління інженерів, яке швидко влилося в багатотисячний колектив творців новітніх авіадвигунів, які широко відомі не лише в Україні. У нашого колективу давні зв'язки з "машинкою" (нині Запорізький національний технічний університет). Він готує фахівців, яких вимагає час.
Основними напрямками нашого співробітництва є: розробка і впровадження нових матеріалів, технологій, обладнання і приладів, науково - дослідницькі роботи, підготовка фахівців. Результатами спільної діяльності стали наукові роботи, виконані за договорами з підвищення довговічності валів, дисків і лопаток технологічними методами. Ефект від цього вагомий. Науковці кафедри "Технологія машинобудування", яку очолює професор В.К. Яценко, дослідили методи оброблення центробіжного колеса компресора зі спеціального сплаву. Ця розробка впроваджена у виробництво, що прискорило технічний процес оброблення цієї деталі.
Ділові стосунки у нас плідно склалися також з кафедрами "Верстати та інструмент", "Обладнання і технологія ливарного виробництва", "Машини і технологія зварювального виробництва", "Фізичне матеріалознавство". Науковці університету взяли активну участь у впровадженні у виробництво технологій наплавлення при роботі робочих і соплових лопаток турбіни, нанесення жаростійких покриттів. Вони виконали також роботи з контактної витривалості сталей після хіміко-термічного оброблення, дослідили корозійностійкі жароміцні сплави. Наші фахівці відзначають оснащення лабораторій університету сучасним технологічним обладнанням, високу підготовку науковців і співробітників, що дозволяє виконувати найскладніші дослідження.
З метою підвищення підготовки фахівців з авіабудування в ЗНТУ нещодавно відкрито кафедру "Технологія авіаційних двигунів".
Нині на нашому підприємстві понад сорок відсотків інженерно - технічного складу закінчили ЗНТУ за чотирнадцятьма спеціальностями. Вони стали провідними фахівцями, займають відповідальні посади. Зокрема, це - головний інженер Георгій Іванович Пейчев, головний економіст Віктор Федорович Байрак, заступник головного конструктора Володимир Іванович Коняхін, заступник керівника підприємства Іван Олександрович Нізельник, начальники цехів В.А. Маслов, А.В. Подобний, А.А. Щетко. А Н.І. Бабенко пройшов шлях від рядового технолога до начальника цеху, заступника керівника підприємства з виробництва. Е.В. Кондратюк призначений головним технологом. Майже 300 випускників "машинки" різних років сумлінно працюють конструкторами, програмістами, розробляють нові зразки авіаційних двигунів. Серед них - провідні конструктори В.С. Борисов і О.А. Красиков, керівники відділів В.Н. Бугрін, С.П. Бірюков, В.С. Воронов, В.В. Тихомиров, керівники технологічних бюро цехів Ю.В. Баранов, В.В. Білоус, В.А. Леонтьєв, А.А. Асламов, В.М. Федорченко та інші. Багато з колишніх випускників ЗНТУ відзначені урядовими нагородами - орденами і медалями, а Ю.В. Вігант, З.К. Кикеєва та Г.І. Пейчев удостоєні Державної премії України. П'ятнадцять спеціалістів - колишніх випускників "машинки" - удостоєні почесного звання "Заслужений машинобудівник України".
Ми вдячні колективу університету за підготовку інженерів для підприємства. У свою чергу ми надаємо допомогу у технічному оснащенні навчальних аудиторій та лабораторій, в організації практики у своїх цехах і відділах. Разом з кафедрою "Верстати та інструмент" ми відзняли навчальний кінофільм про новітнє обладнання і технології. Спільно з кафедрою "Технологія машинобудування" останнім часом двічі провели міжнародні науково - технічні конференції з проблем підвищення ресурсу газотурбінних авіадвигунів.
Сергій ЗИЛИХІЧИС, начальник бюро прогресивних технологічних процесів; Едуард КОНДРАТЮК, головний технолог ЗМКБ "Прогрес"
На знімку: В.К. Яценко вітає Г.І. Пейчева з наданням звання "Почесний професор ЗНТУ"

ПАМ'ЯТЬ
РАТНІ ПОДВИГИ СТУДЕНТІВ
Сторінками газети "Інженер - машинобудівник"
На всіх фронтах Великої Вітчизняної війни, не шкодуючи сил і самого життя, геройськи билися з ворогом наші студенти. Вони не встигли отримати інститутських дипломів, та на полях борні заслужили атестати мужності й героїзму. Вони не встигли отримати університетських значків, але їхні груди прикрасили бойові ордени і медалі.
У перші місяці війни майже 400 студентів Запорізького машинобудівного інституту стали до лав Радянської Армії. Лише незначна частина викладачів і співробітників була залишена для евакуації вузівського обладнання до Барнаула.
П'ятдесят два студенти четвертого курсу були направлені до Московської військової артилерійської академії імені Ф. Дзержинського. Серед них - секретар комсомольської організації, голова вузівської організації ТСОАВІХІМа, молодий комуніст Володимир Поляков, заступник секретаря комсомольської організації курсу Іван Бавцов, голова профкому інституту Василь Філімошкін та інші. В Академії вони пройшли прискорений курс підготовки, і в грудні 1942 року були направлені на фронт.
У складі Брянського, Центрального та 1-го Білоруського фронтів воював Володимир Дроздов. Він був відмінником навчання в нашому інституті, сталінським стипендіатом в Академії, мужнім бійцем на фронті. Брав участь у боях на Курсько - Орловській дузі, у битві за Дніпро, у боях за Варшаву і Познань, у Берлінській операції. За мужність і відвагу Володимир Дроздов нагороджений орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни 2-го ступеня, багатьма медалями. По закінченні війни навчався у Всесоюзному заочному інституті промисловості будівельних матеріалів, одержав диплом з відзнакою, потім працював на керівних посадах у галузі енергетики.
На Брянському, Калінінському і 2-му Прибалтійському фронтах хоробро бився з ворогами студент ЗМІ, слухач Академії, старший технік - лейтенант Володимир Тихонравов. Його нагороджено орденами й медалями. Тричі був тяжко поранений на Волховському і 2-му Прибалтійському фронтах Василь Радченко, але щоразу повертався у бойовий стрій. На фронтах Василь був командиром вогневого взводу артилерійської батареї. За бойові подвиги нагороджений орденами Червоної Зірки, Олександра Невського, Вітчизняної війни 2-го ступеня, бойовими медалями відзначено студента 5-го курсу Л. Чижика.
Відважно воювали також студенти ЗМІ Василь Устименко, Євген Іванов, Олексій Курощепов, Анатолій Бальцер, Сергій Носов, Микола Попов, Лідія Страхова(Шевченко), Ніна Теренова. Василь Устименко громив ворога на Південному фронті, на 3-му Українському і 3-му Білоруському; Євген Іванов - на 2-му і 3-му Білоруському. Обидва нагороджені орденами Червоної Зірки та Вітчизняної війни 1-го ступеня. В обороні Одеси і Севастополя брав участь Олексій Курощепов. Згодом він визволяв Україну, воював у Румунії і Болгарії. Лідія Страхова, комсорг роти, воювала під Сталінградом. На фронті стала комуністом, заступником політрука роти. Ніна Теренова служила операційною сестрою в евакошпиталі, разом з лікарями рятувала життя важко пораненим радянським солдатам.
Після війни студенти - фронтовики повернулися до інституту, продовжували навчання. Успішно закінчили ЗМІ учасники війни Павло Канішевський, Віктор Моргун, Семен Баранов, Володимир Сонькін, Володимир Тихонравов, Олексій Карцев, Лідія Страхова, Ольга Василенко та інші.
Вічно житимуть у нашій пам'яті і серцях студенти, які загинули в боях з ворогом: Анатолій Білогуб, Андрій Качуровський, Дмитро Бувайло, Анатолій Ляшенко, Микола Бобринський, Валерій Андрущенко, Аркадій Стиняковський, викладачі Ф.Т. Мальцев, Є.М. Карульников, І.В. Зубко та багато інших героїв.
Андрій НОВИКОВ, керівник групи "Пошук" Газета "І. - М.", 22 лютого 1980 р.

ВЕСНА - ЧАС ОЛІМПІАД
У нашому університеті відбулися дві всеукраїнські студентські олімпіади з дисципліни "Взаємозамінність, стандартизація і технічні вимірювання" і півфінал Міжнародної олімпіади з програмування АСМ. В олімпіаді з дисципліни "Взаємозамінність, стандартизація і технічні вимірювання" брали участь 31 студент з 27 ВНЗ України. Переможцями стали: Інна Слоневська (ЗНТУ, М-211) - 1-е місце, Андрій Паціора (Донбаська державна машинобудівна академія, Краматорсь) - 2-е місце, Олена Волошина (Севастопольський національний технічний університет) - 3-є місце, Максим Мінц (ЗНТУ, М-222), Ярослав Мороз (Тернопільський державний технічний університет) - 4-е місце.
В олімпіаді з програмування взяли участь 35 команд (3 особи у команді) з 22 ВНЗ Південно - Східного регіону України. Призові місця здобули команди Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Петро Обухов, Павло Антоненко, Дмитро Тінітилов - 1-е місце, Запорізького національного технічного університету Кирило Бойченко (ІОТ-422), Ігор Дарков (ІОТ-422), Костянтин Лютий (ІОТ-511) - 2-е місце, Запорізького національного технічного університету Тетяна Д'ячук (ІОТ-511), Дмитро Андрущенко (ІОТ-522), Дмитро Невеженко (ІОТ-413) - 3-е місце, Запорізького національного технічного університету Роман Одайський (ІОТ-814), Андрій Малюга (ІОТ-814), Олексій Іванісов (ІОТ-814) - 4-е місце.
Радіємо за студентів нашого університету, які показали високий рівень знань. Протягом кількох років рівень знань помітно зростає, що свідчить про позитивну динаміку розвитку освіти України.
Переможці вузівського туру олімпіад ЗНТУ зараз беруть участь у 2-му етапі Всеукраїнської студентської олімпіади в різних ВНЗ України.
Вітаємо наших переможців: Дмитра Антонюка (ІФ-310) - 1-е місце в олімпіаді зі спеціальності "Зварювальне виробництво", Євгена Куроп'ятникова (ІФ-511) - 1-е місце в олімпіаді зі спеціальності "Ливарне виробництво", Андрія Бригадіна (ІФ-511) - 2-е місце в олімпіаді зі спеціальності "Ливарне виробництво", Яну Близнюк (ІФ-211) - 2-е місце в олімпіаді з дисципліни "Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство", Дениса Федошу (Е-130) - 2-е місце в олімпіаді з енергоресурсозбереження за напрямками "Електромеханіка" та "Енергетика", Ярослава Гавриленка (М-110) -2-е місце в олімпіаді "Технологія машинобудування", Ірину Люшняк (ІФ-412) - 3-є місце в олімпіаді "Електротехніка", Олександра Денисова (М-810) - 3-є місце в олімпіаді зі спеціальності "Обробка металів тиском", Сергія Смирнова (ІФ-310мс) - 3-є місце в олімпіаді зі спеціальності "Зварювальне виробництво", Дениса Чечельницького (М-221) - 3-є місце в олімпіаді з дисципліни "Металорізальні верстати та інструмент", Євгена Огренича (РП-110) - 3-є місце в олімпіаді з напрямку "Електронні апарати", Юлію Соколовську (ФЕУ-410) - 3-є місце в олімпіаді "Маркетинг", Євгена Кудрявцева (М-720) - 4-е місце в олімпіаді "Технологія машинобудування".
Так тримати, "машинка"!
Неоніла УШАКОВА,
завідувач сектору роботи з обдарованою молоддю ЗНТУ
на знімку О. Пастушенка: зав. кафедри "Прикладна математика" Григорій Корнич з переможцями півфіналу міжнародної олімпіади з програмування

ТОЧКА ЗОРУ
СТУДЕНТ І НАУКА
Сучасний ринок праці ставить досить жорсткі вимоги до професійного рівня спеціалістів та їх творчих можливостей. Тому багато студентів, навчаючись в університетах, бажають набути знань і навичок практичної роботи значно ширших, ніж це передбачають навчальні плани і програми загальноосвітніх і спеціальних дисциплін.
Значною мірою в задоволенні потреб молоді в професійному самовизначенні і творчій самореалізації допомагає участь у наукових роботах, різноманітних конкурсах на кращу розробку, олімпіадах тощо. Наш університет приділяє багато уваги підготовці спеціалістів, знаходить можливості для залучення студентів до творчої роботи, організовує олімпіади різного рівня, проводить щорічні конкурси наукових робіт, допомагає студентам брати участь у подібних заходах державного і міжнародного рівня. Безпосередню організаційну роботу в цьому проводить сектор роботи з творчою молоддю, а наукове керівництво, допомогу студентам здійснюють викладачі та наукові працівники. Інколи для цієї роботи залучають провідних фахівців з інших навчальних закладів.
Участь в олімпіадах дозволяє студентам оцінити рівень своїх потенційних можливостей, відчути слабкі сторони, прогалини у своїх знаннях. Олімпіади стимулюють студентів до поглиблення знань, вивчення методів їх застосування. У той же час варто відзначити, що набуття навичок швидкого вирішення "олімпіадних" задач сприяє у навчанні, але не гарантує успішного формування професійного рівня спеціаліста - практика.
Значно ближчою до майбутньої практичної діяльності за характером занять є участь студентів у науковій роботі, створенні технічних розробок, програмних продуктів. Оцінити рівень створеного, можливостей його подальшого розвитку і застосування, а також задоволення своїх творчих амбіцій допомагають студентові конференції, конкурси на кращу роботу, публікації. Одним із напрямків науки, за яким в останні роки проводиться найбільше конкурсів та олімпіад, є інформаційні технології. Представництво студентів у таких заходах найбільш масове, і це зрозуміло, адже підготовку спеціалістів за цим напрямком проводять практично всі ВНЗ України. Прикладом таких змагань є щорічний відкритий всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій "Екософт". Його проводить Міністерство освіти і науки України за участю Академії педагогічних наук. Спонсорами проекту є юридичні та фізичні особи. Безпосередню організацію на республіканському рівні і керівництво чемпіонату здійснює Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України. За задумом організаторів чемпіонат проходить з метою виявлення і підтримки здібних учнів, студентів, аспірантів у галузі розроблення програмних продуктів та конструкторських ідей у напрямку інформаційних технологій. У ньому передбачене суперництво суто авторських програмних засобів, технічних розробок та ідей. Цей захід розглядається як узагальнюючий і є суттєвим доповненням до різнорівневих олімпіад, турнірів, конкурсів-захистів тощо. Напрацювання учасників оцінюються з практичної точки зору. Організатори вважають, що чемпіонат дозволяє не тільки продемонструвати інтелектуальні можливості, а й збалансувати попит і пропозицію на авторські розробки, вплинути на подальшу долю конкурсантів. Призові програми за згодою авторів поширюються на некомерційній основі серед навчальних закладів. Цим додається ще один незвичний штрих до цього заходу - впровадження розробок молодих в освітній простір, в господарство держави. Конкретна підтримка молодого розробника визначається створенням постійного банку програмних засобів, технічних ідей та розробок, пошуком зацікавлених сторін у впровадженні здобутків учасників чемпіонату в інформаційну сферу. Передбачаться видання тез доповідей.
Нещодавно в Києві відбувся третій етап цьогорічного чемпіонату "Екософт - 2005", в якому брав участь і наш університет. Змагання зібрали велику кількість учасників з усіх регіонів України. Конкурс розробок проводився в декількох номінаціях за такими напрямками: навчальні, прикладні, ігрові програми, розробки спеціального призначення. За регламентом змагань автори демонстрували свої роботи перед учасниками чемпіонату, а затим доповідали і захищали їх перед журі.
Відчувається, що за більшістю розробок наполеглива робота, яка вимагала багато сил і часу. Викликають інтерес роботи, пов'язані зі створенням нестандартних апаратних засобів, які за допомогою комп'ютерів дозволяють проводити наукові дослідження і навчальну роботу з високим рівнем наочності процесів, які вивчаються.
Наш університет брав участь у демонстрації і захисті навчальної програми інтерактивної побудови ліній перетину поверхонь геометричних фігур. Ця програма створена з метою допомоги студентам у розвитку просторового уявлення, підвищення ефективності навчання з нарисної геометрії та інженерної графіки, більш осмисленого опанування методів рішення багатьох задач з цих предметів. Розробка викликала зацікавленість серед учасників, отримала високу оцінку журі і була відзначена дипломом за кращу розробку в номінації "За максимальне досягнення мети" в категорії "Прикладні програми". У майбутньому організатори таких заходів всеукраїнського рівня планують здійснення міжнародних проектів з проведення чемпіонатів серед молодих розробників програмних та апаратних засобів. Можна сподіватися, що завдяки відкритості і цікавій формі реалізації чемпіонат поступово стане культовим змаганням для тих, хто хоче підкорити вершини інформаційних технологій.
Дмитро АНДРУЩЕНКО, студент (ІОТ-522)

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок