Видається
з 1960 року
7 червня
2006 року
№9
(2024)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А  

УСІ ПРАПОРИ - В ГОСТІ ДО НАС
Цього дня, 26 травня, в актовій залі зібралися викладачі, співробітники, студенти нашого університету. На довгому столі на сцені - різнокольорові прапорці багатьох країн Європи, а під ними - таблички, де вказано країну, яку представляють посли, генеральні консули в Україні. Вони завітали до нас у гості, аби зустрітися з колективом, розповісти про діяльність Євросоюзу, до якого прагне вступити Україна. Гості входять до зали, і господарі вітають їх оплесками.
Ректор університету професор С.Б. Бєліков відкриває зустріч привітанням гостей українською та англійською мовами. Сергій Борисович представляє кожного з них і надає слово голові обласної державної адміністрації Є.А. Червоненку.
- Нашого майбутнього не може бути без Європи, - говорить Євген Альфредович. - А це залежить насамперед від вас, студентів і молодих фахівців. Спасибі гостям за приїзд до Запоріжжя, мешканці якого розуміють прагнення України до вступу в Європейський Союз.
Заступник міністра закордонних справ М.І. Маймескул, привітавши гостей із приїздом в Україну, розповідає про заходи, яких вживає Україна щодо вступу до Євросоюзу. Останнім часом активізувалися такі процеси в державі. Немає сумніву, що незабаром Україна стане членом європейської спільноти.
Затим виступають Ієн Боуг - голова представництва Європейської комісії в Україні та Бєларусі, посол Латвії в Україні Андріс Вілцнас, посол Словаччини в Україні Урбан Руснак, котрий говорив українською та російською мовами, посол Бельгії в Україні П'єр Коло, перший секретар посольства Польщі в Україні Аліна Калиновська.
Гості відповіли на запитання присутніх в залі. Євген Червоненко прояснив деталі заходів щодо підготовки України до вступу в Євросоюз.
Ректорат подарував гостям фірмові білі футболки із зображенням герба ЗНТУ.
...А ввечері на майдані Фестивальному відбулися заходи, присвячені Дню Європи, в яких взяли участь наші шановні гості.
Микола КЛИМЕНКО

ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ НАУКИ
В університеті відбулася щорічна науково-технічна конференція "Тиждень науки - 2006". У ній взяли участь викладачі, науковці, молоді вчені, аспіранти - усього понад 680 осіб, переважна більшість яких виступила з доповідями. Також проведено "круглий стіл", присвячений Дню науки України, де було підбито підсумки наукової діяльності колективу університету за минулий рік. За їх результатами кращі науковці відзначені грамотами Міністерства освіти та науки України, обласних організацій. Серед відзначених - А.Г. Андрієнко, В.М. Сажнєв, Г.О. Полянський, О.Я. Качан, Л.Й. Івщенко, С.В. Гайдук та інші. В університеті діють 10 наукових шкіл, які добре відомі не лише в Україні, а й за кордоном. Наукові школи очолюють професори А.Д. Коваль, І.П. Волчок, В.В. Луньов, Ю.М. Внуков, Є.М. Потапенко, Д.М. Піза, А.Ш. Асатурян, доценти В.І. Бондаренко, Л.М. Мартовицький.
Кадри науковців готують аспірантура і докторантура. Торік у докторантурі навчалися троє науковців , а в аспірантурі - 82, з них з відривом від виробництва - 49. У ЗНТУ діють дві спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій. З 2003 по 2005 рік захищено 9 докторських і 33 кандидатські дисертації.
Минулого року наш університет отримав 15 деклараційних патентів, став власником монополії на використання об'єктів у галузі нових технологій, матеріалів, пристроїв. Оформлено і подано 20 заявок на об'єкти техніки щодо захисту прав інтелектуальної власності до Держпатенту України ( на винахід -1, на корисну модель - 19).
Зросла кількість написаних і виданих нашими науковцями підручників, монографій, статей. Лише протягом минулого року було опубліковано 3 монографії, 15 навчальних посібників і 307 статей. Всього 2005 року співробітники ЗНТУ підготували й надрукували 900 праць і 268 видань навчально-методичної літератури.
Фахівці університету протягом минулого року брали участь у 144 наукових конференціях, семінарах, симпозіумах, на яких виступили з доповідями. Університет став базовим для проведення 7 міжнародних наукових конференцій і семінарів, співорганізатором 12 міжнародних виставок.
У рамках Програми підтримки вчених та обдарованої молоді, яка започаткована АКБ "Індустріалбанк" за підтримки Запорізької міської ради, другий рік поспіль нагороджують преміями викладачів і студентів ЗНТУ. В лютому 2006 року нагороджено 19 викладачів і 10 студентів.
Наталя ВИСОЦЬКА начальник патентно-інформаційного відділу

ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН
ЕЛЕКТРИКИ ПОТРІБНІ СКРІЗЬ
  Інженери-електрики електротехнічних систем електропостачання користуються великим попитом на виробництві. Цього року на кожного випускника кафедри "Електропостачання промислових підприємств" надійшло по 2,5 заявки з проханням направити таких фахівців.
  Першого дня захисту дипломних проектів на кафедрі звітували восьмеро інженерів та один магістр. Голова державної екзаменаційної комісії Юрій Михайлович Вишневський - ген. директор Дніпровських енергосистем НЕК України, і члени комісії переконувалися в тому, що кожен випускник доводив глибокі знання зі свого фаху. Семеро отримали оцінку 5, один - 4. Світлана Мельниченко на відмінно захистила магістерську роботу з дослідження аналізів технічних енергозберігаючих заходів у системах електропостачання. Планується впровадити цю наукову роботу у виробництво, зокрема на ВАТ "Запоріжсталь", Запорізькому феросплавному заводі та інших підприємствах. Новинка дозволить зменшити собівартість продукції.
  Олена Рябак також захистила дипломний проект на "пятірку". Тема проекту - реальна: електропостачання промислового району. Нововведення, запропоновані Світланою, дозволять економити лінії живлення систем електропостачання промислового району.
- Нині кафедра випускає 83 інженера-електрика, - говорить завідувач кафедри доцент Ігор Вікторович Авдєєв. - Половина з них - заочники. Майже в кожному дипломному проекті розроблено конкретні проблеми енергопостачання підприємств, промислових районів. Тому й просять виробничники наших інженерів на роботу.
  1 червня з восьми випускників захистилися на відмінно семеро. А Євген Соболєв, Олена Сергєєва, Світлана Мельниченко та Олена Рябак мають отримати дипломи з відзнакою.
Власн. інф.
Захист дипломних проектів на кафедрі "Автомобілі". Фото О. Пастушенка

ВІТАЄМО АВДЄЄВА Ігоря Вікторовича з 50 - річчям!
Трудову діяльність І.В. Авдєєв розпочав майстром електрослужби об'єднання "Запоріжрудпром" після закінчення навчання на кафедрі електропостачання промислових підприємств за фахом інженер-електрик Запорізького машинобудівного інституту імені В.Я. Чубаря 1978 року. А через рік був переведжений на посаду асистента кафедри ЕПП на конкурсній основі. Після закінчення аспірантури Запорізького машинобудівного інституту 1991 року захистив дисертацію, отримав вчену ступінь кандидата технічних наук.
За 27 років роботи в ЗНТУ Ігор Вікторович працював асистентом, старшим науковим співробітником відділу плазмової обробки матеріалів у електроенергетиці, старшим викладачем, доцентом, нині він завідувач кафедри електропостачання промислових підприємств.
Основні напрямки його наукової діяльності пов'язані з використанням потоків низькотемпературної плазми для поверхневої обробки матеріалів, аби змінити їх фізико-хімічні властивості і механічні характеристики. І.В. Авдєєв брав участь у раді із захисту кандидатських дисертацій, в організації і створенні навчальних лабораторій "Генератори низькотемпературної плазми", "Плазмова електротехнологія", "Монтаж та експлуатація електрообладнання" науково-дослідного майданчика "Електротермічні процеси та установки".
Особливу увагу І.В. Авдєєв приділяє науковій роботі зі студентами, підготовці аспірантів кафедри. Він опублікував понад 40 наукових статей і методичних праць, отримав авторські свідоцтва і патент на винахід.
Сердечно вітаючи Вас, шановний Ігоре Вікторовичу, з визначним ювілеєм, від щирого серця бажаємо Вам козацького здоров'я, невичерпної наснаги в роботі, нових звершень у науці, щастя в особистому житті!
Ректорат Профком Кафедра "Електропостачання промислових підприємств"

З НАУКОВИМ УХИЛОМ
- Практично майже всі дипломи і магістерські роботи наших випускників розроблені з науково-дослідним ухилом, - сказав завідувач кафедри "Металорізальні верстати та інструмент" професор Леонід Йосипович Івщенко. - Це запорука того, що молоді інженери і магістри працюватимуть на виробництві творчо, підходитимуть до виконання завдання не лише з виробничою, а й науковою міркою. Тим паче, що нинішні фахівці вперше захищалися за новою спеціальністю "Комп'ютерне обладнання".
Першого дня, 2 червня, на кафедрі захищалося 5 осіб, з них 4 - магістри. Голова державної екзаменаційної комісії Б.С. Зарнадзе, головний інженер заводу високовольтної апаратури, колишній випускник цієї кафедри, і члени комісії відзначили глибоку професійну підготовку магістрів і фахівців. Усі п'ятеро, що захищалися першого дня, отримали "п'ятірки". Не лише за спеціальністю "Металорізальні верстати і системи", а й за спеціалізацією "Комп'ютерне проектування і дизайн верстатного обладнання". Олена Нікітченко запропонував комісії магістерську роботу з теми тертя і зношування вузлів металорізальних верстатів. Вона всі роки навчалася лише на "відмінно" і претендує на диплом з відзнакою. До того ж, Олена - кандидат у майстри спорту, неодноразово перемагала на різних змаганнях з настільного тенісу. Так само на "відмінно" захистила магістерську роботу і Ніна Слоневська з теми управляння якістю продукції. Вона теж отримає диплом з відзнакою.
Цього року кафедра випускає 52 фахівця, а заявок надійшло на них вчетверо більше. Адже вони - висококваліфіковані фахівці, під час навчання і на практиках зарекомендували себе творчими інженерами. Скажімо, Денис Чечельницький на "відмінно" захистив диплом з теми дослідження деформації вузлів верстатів. Його рекомендовано на посаду асистента кафедри. Данило Бевз, Василь Прокопенко і Максим Проценко вдосконалили фрезерний верстат з ЧПУ на підприємстві "Таврія-Магна". Він має чимало переваг.
Власн. інф.

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
ПЕДАГОГ ЗА ПОКЛИКАННЯМ
Є люди, про яких писати легко й приємно. До таких людей належить Валентина Костянтинівна Єршова. Вона вміє не просто жити, а й радіти життю, не витрачаючи дорогоцінний час марно, проводити його так, щоб кожний день згадувався із задоволенням.
Валентину Костянтинівну вирізняє дбайливе ставлення до української мови, залюбленість в обрану професію. У Запорізькому державному педагогічному інституті В.К. Єршова захоплено вивчала українську філологію. Допитливість і потяг до знань привели Валентину Костянтинівну до Запорізького педагогічного училища, де вона досконало оволоділа методикою викладання української мови та літератури. Валентина Костянтинівна з приємністю згадує той час, сповнений мрій і завзяття. Була задоволена від спілкування з колегами-педагогами й учнями.
Удосконалювати свою методичну майстерність В.К. Єршова продовжила в ЗФІПК керівних працівників і спеціалістів Мінелектротехнопрому, а згодом - у відділі Донецького інституту економіки промисловості АН УРСР.
З 1991 року Валентина Костянтинівна працює в Запорізькому національному технічному університеті. Вона гармонійно поєднує методичну роботу з викладацькою. Педагогічній діяльності Валентини Костянтинівни притаманні високий науковий і методичний рівень. На заняттях, які вона проводить, повною мірою виявляється хист педагога. Студенти й викладачі захоплюються вмінням В.К. Єршової прозоро й дохідливо пояснити матеріал. Валентина Костянтинівна виховує у студентів любов до рідного слова. Філологічна секція кафедри українознавства, очолювана нею брала активну участь у втіленні в життя державної програми з упровадження закону про мову: проведення занять з української мови для викладачів та співробітників університету, редагування навчально-методичних посібників випускаючих кафедр. Валентина Костянтинівна - справжній психолог за покликанням, знає, як пом'якшити проблемну ситуацію, уникнути неприємностей, підняти настрій. Оскільки від внутрішнього стану залежить зовнішній вигляд жінки, краса її полягає в умінні світитися щастям зсередини. Валентина Костянтинівна давно зрозуміла: щоб гарно виглядати, однієї фізичної форми недостатньо. Необхідна ще й душевна рівновага. Вона впевнена: щоб бути щасливою, не треба змінювати світ. Необхідно змінити своє ставлення до навколишнього світу, до людей, з якими спілкуєшся. Валентина Костянтинівна володіє надзвичайною енергетикою, яку випромінюють її усмішка, очі. Багатий, розмаїтий внутрішній світ полонить кожного, хто має щастя спілкуватися з нею. Залишайтесь усміхненою й світлою, якою Ви є, продовжуйте радіти життю, що є особливим талантом Вашої душі! Хай здійсняться всі Ваші мрії!
Тетяна КАТИШ старший викладач кафедра загальної мовної підготовки

НОВІ КНИГИ
ДУША ЗАВЖДИ МОЛОДА
Таку назву має збірник нарисів і спогадів колишніх випускників "машинки" 60-х - 90х років минулого століття, який тільки-но вийшов друком у видавничому комплексі ВАТ "Мотор Січ". Підготовлений він колишніми студентами-активістами комсомольської і профспілкової роботи інституту. Редактор-упорядник - Микола Клименко, технічний редактор - Олександр Набережний.
Герої книги - кращі студенти і викладачі "машинки", які стали вченими, керівниками великих промислових підприємств і вищих навчальних закладів, відомими політичними і громадськими діячами. Зокрема, у збірнику опубліковані нариси про В.О. Богуслаєва - ген. директора ВАТ "Мотор Січ", міського голови м. Запоріжжя Є.Г. Карташова, ректорів "машинки" -ЗНТУ професорів П.А. Михайлова та С.Б. Бєлікова, колишнього секретаря комітету комсомолу, затим - обкому партії Г.П. Харченка, генерал-майора СБУ О. Семенченка та інших.
Збірник вдало ілюстрований фотографіями, що теж стали історією ЗМІ ім.. В.Я. Чубаря - ЗНТУ, яку створили і творять студенти і викладачі.
Книга "Душа завжди молода" - це правдивий, хвилюючий літопис добрих справ справжніх патріотів України.
Книгу матимуть бібліотека, деканати і кафедри факультетів.
Володимир НІКОЛЕНКО

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок