Видається
з 1960 року
П'ятниця
30 травня
2003 року
№10
(2058)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А    П А Н О Р А М А

Привітали з днем народження
Колектив кафедри "Транспортні технології" привітав свого ветерана доцента Геннадія Федоровича Бабушкіна з 65 - річчям (праворуч). Поряд з ним - зав. лабораторії Л.П.Бондаренко і доцент В.І.Підгорний.
Фото О.Пастушенка

З НАГОДИ 70-річчя КАФЕДРИ ЛТВ
З нагоди 70-річчя кафедри "Машини і технологія ливарного виробництва 21 травня в актовій залі ЗНТУ відбулося урочисте засідання. На ньому були присутні нинішні співробітники і випускники кафедри - нині відомі у Запоріжжі інженери - ливарники та інженери-металурги, керівники промислових підприємств.
Присутніх привітали з ювілеєм кафедри ректор університету С.Б.Бєліков, завідувач кафедри В.В.Луньов. З вдячністю колективу кафедри за науку і дружні стосунки виступили директор абразивного комбінату О.А.Киісельгоф, начальник відділу облдержадміністрації М.М.Мальований, завідувач кафедри зварювання професор В.С.Попов. На засіданні були й почесні гості з КПІ (Київський політехнічний університет - КПІ).
Запрошені на урочистості познайомилися з сучасними аудиторіями й лабораторіями кафедри, новітнім обладнанням.
Розмови продовжувались і за дружнім столом.
Володимир ГОНТАРЕНКО, професор кафедри
Полку доцентів прибуло
Приємне повідомлення надійшло з Міністерства освіти на науки України: чотирьом викладачам нашого університету присвоєне наукове звання - доцент. Ось вони: Галина Миколаївна Костенко (кафедра іноземних мов), Надія Іванівна Пономаренко (кафедра хімії та екології), Ірина Геннадіївна Семенова (кафедра хімії та екології), Олег В'ячеславович Щекотихін (кафедра радіотехніки).
Щиро вітаємо колег з визначною подією в їхньому житті!
Успішно захистив докторську дисертацію
доцент кафедри політології і права Орлянський Володимир Семенович.
Колектив кафедри, вітаючи колегу з такою подією, бажає йому подальших успіхів у праці і науці, великого щастя й благополуччя.
Власн. інф.
День науки
Цього разу він співпав з 30-річчям відділу інноваційних технологій та захисту інтелектуальної власності (колишній патентно-інформаційний). Підсумки науково-дослідницької діяльності колективу ЗНТУ і проведеного Тижня науки обговорювалися за "круглим столом" в актовій залі.
Присутніх науковців, патентознавців університету та їх гостей привітав проректор з наукової роботи професор Ю.М.Внуков. З інформаціями про зроблене та невирішені проблеми виступили начальник науково-дослідної частини доцент В.М.Корабльов, а також професори Ю.В.Іващенко таі Е.І.Цивірко, зав. сектором по роботі з обдарованою молоддю Н.М.Ушакова, студентка Олена Назарова.
В секціях інститутів та факультетів ЗНТУ виступили з науковими доповідями студенти та їхні наукові керівники.
Учасники "круглого столу" були присутні на концерті художньої самодіяльності з нагоди 30-річчя відділу.
Людмила БОГДАНОВА

Переможці олімпіади
Студенти інженерно-фізичного факультету В'ячеслав Ходос і Дмитро Антонюк взяли участь у всеукраїнській олімпіаді з електротехніки та основ електроніки, яка відбулася у Харкові (ХПІ). Перший з них здобув 2-е місце, другий - 3-є. Хлопці відзначені дипломами переможців і цінними подарунками.
До цієї перемоги студенти готувалися з жовтня минулого року: розв'язували задачі, практикувалися. Отож - і результат відмінний.
Валентина ЧИКІНА, старший викладач кафедри
Влучні постріли
У Львові відбулися Другі всеукраїнські спортивні ігри, які проводяться раз на чотири роки і є престижними серед спортсменів України.
На змаганнях з кульової стрільби (пневматичний пістолет) вдало виступили у складі збірної команди області наші студенти Анастасія Міхантьєва та Артем Васильєв. Насті лише чотирьох очків не вистачило до виконання нормативу майстра спорту. Її виступ був найкращим серед результатів чотирьох членів команди області.
Любов ГРИЩЕНКО, тренер-викладач кафедри фізичного виховання
Лише англійською
мовою виступали у концерті на честь Дня науки в актовому залі студенти групи ГФ-312 (технічний переклад). За сценарієм викладача кафедри іноземних мов Галини Іванівни Булигіної дівчата і хлопці розмовляли, читали вірші, співали пісень лише англійською мовою. Вони продемонстрували добрі знання її, уміння користуватися нею.
Технічно вдало оформив залу старший лаборант кафедри Сергій Савеленко.
Вечір пройшов цікаво й корисно і для його учасників, і його слухачів.
Вікторія ГАЖА, студентка ГФ-3І2
Цивільна оборона
Завершилися навчання за програмою "Цивільна оборона" в нашому університеті. Протягом року проводилися заняття молодих керівників підрозділів Ц0, а також семінари. У цей час відпрацьовувались практичні заняття, приймалися заліки.
У травні комісія міського Центру цивільної оборони перевіряла готовність наших підрозділів ЦС до готовності. Оцінка - добре.
Геннадій Бичай, заступник начальника ЦО ЗНТУ

                                             Будні кафедр
,,,І НОВІТНІ КОМП'ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Враховуючи зростаючу роль обчислювальної техніки в наукових дослідженнях, відчуваючи необхідність підготовки спеціалістів відповідної кваліфікації, 1965 року кафедру вищої математики було поділено на дві: кафедру вищої математики і кафедру обчислювальної математики. Першим завідувачем кафедри обчислювальної математики був доцент С.П. Говеля. Через два роки кафедру очолив А.Ш. Асатурян. Її довгий час очолювали В.П. Пінчук,Ю.В. Мастиновський. Спільними зусиллями викладачів і співробітників, що в різний час працювали і працюють, кафедра набула суттєвого розвитку. Зараз тут викладають 2 доктори наук і 7 кандидатів наук. Серед них- досвідчені, високопрофесійні доценти В.П. Пінчук, Н.І. Біла, О.Ф. Куликов, О.І. Денисенко, В.Г. Вишневська, Л.О. Пархоменко, а також молоді перспективні - доцент Л.І. Лозовська та асистент Е.В. Терещенко. Загалом в колективі працюють14 викладачів та 5 інженерно-технічних співробітників. На кафедрі - розвинена локальна комп’ютерна мережа, яка має 34 комп’ютери і є складовою частиною загальної університетської мережі. Наші викладачі забезпечують навчальний процес практично на всіх факультетах університету, викладаючи майже 20 різних дисциплін комп’ютерного циклу. У комп’ютерному класі кафедри щороку проводяться понад 6000 годин лабораторних і практичних занять.
  Життя на кафедрі вирує весь день, починаючи з ранку, коли запускаються комп’ютери і починається перша пара, а закінчується пізно ввечері, коли комп’ютерні зали залишають останні студенти, аспіранти та слухачі факультету післядипломної освіти.
  Особливістю кафедри є надзвичайна динаміка розвитку комп’ютерних технологій, що застосовуються в навчальному процесі. Це пов’язане з небаченими темпами прогресу комп’ютерної техніки, програмного забезпечення, інтенсивним впровадженням комп’ютерних технологій у виробництво. Потужності нових комп’ютерів вдвічі зростають кожні півтора року, що підтверджує динаміку розвитку галузі. Викладачі кафедри весь час – у творчому пошуку шляхів модернізації дисциплін, методів викладання. Підготовлено чимало посібників, розробок, навчальних матеріалів.

  Колектив кафедри підтримує творчі наукові зв’язки з провідними науковими і виробничими організаціями в Україні і за кордоном, серед яких - Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова Національної академії наук України (Київ), Інститут проблем машинобудування НАН України (Харків), Інститут гідромеханіки НАН України (Київ), УкрНДІГаз (Харків), Інститут гідродинаміки ім. Веденєєва РАН (Санкт-Петербург), Донецький університет, Віденський технічний університет (Австрія), КБ “Прогрес”, ЗТЗ (Запоріжжя), НДІГаз (Москва), Запорізька АЕС. На кафедрі виконується значний обсяг науково-дослідних робіт. Основні напрямки їх – фундаментальні і прикладні дослідження в галузі теорії та алгоритмів обчислень, теорії деформації твердого тіла, гідромеханіки, тепло- і масоперенесення, математичного моделювання фізичних процесів. Зараз готується техніка, добираються кадри для відкриття аспірантури за спеціальністю “Фізика твердого тіла. Комп’ютерне моделювання”. Особливість наших наукових досліджень в тому, що деякі обчислення потребують багатодобової (а інколи і багатомісячної) безперервної роботи високопродуктивної комп’ютерної техніки. Організація кафедральної наукової лабораторії комп’ютерного моделювання дасть можливість ефективніше обслуговувати потреби аспірантів та викладачів у складних наукових розрахунках.
  Відкриття її має відбутися найближчим часом. Готуємось також до відкриття нової спеціальності “Системний аналіз та управління” за напрямком “Прикладна математика”. Це буде значною подією, адже це – перша загальноуніверситетська нетехнічна спеціальність у напрямку точних наук. Завдяки цьому майбутні фахівці матимуть глибші знання з математики, фізики, включаючи теоретичну фізику, комп’ютерне моделювання як природничих і технологічних, так і соціально-економічних систем, а також сучасних методів управління та прогнозування у фінансових структурах - банках, біржах, тощо. Аби підвищити конкурентну спроможність наших випускників на світовому ринку праці, плануємо на старших курсах цієї спеціальності ввести другу іноземну мову (вірогідніше за все, німецьку, враховуючи географічні, історичні та економічні особливості розташування та розвитку України). Знання двох іноземних мов – звичайний стандарт для фахівців європейських університетів. У майбутньому випускники кафедри зможуть стати гарантованим джерелом поповнення кваліфікованими фахівцями всіх кафедр фізико- математичного циклу нашого університету. Це дозволить розв’язати проблему підготовки викладацьких кадрів відповідного напрямку.
  До споконвічного запитання інтелігенції “Що робити?” колектив кафедри ставиться професійно, творчо. Адже розуміємо усю складність, особливо фінансову, втілення цих планів у життя, довготривалість цього процесу. Фахівці з точних наук завжди були романтиками, і це повною мірою стосується колективу нашої кафедри.
Григорій КОРНІЧ, завідувач кафедри, доктор фіз.-мат. наук
На знімках: колектив кафедри; асистент П.В. Цокотун проводить заняття з інформа тики у комп’їютерному класі.

Вітаємо ЩОКІНА Олексія Олексійовича з 60-річчям!
Шість майстрів спорту з гирьового спорту й десятки першорозрядників і кандидатів у майстри спорту підготував тренер, старший викладач кафедри фізичного виховання О.О.Щокін. І970 року після закінчення з відзнакою Київського інституту фізичної культури Олексій п'ятнадцять років працював тренером з веслування на байдарках і каное. І от вже майже 20 років працює на кафедрі, виховуючи спортсменів з гирьового
спорту. Його вихованці неодноразово ставали чемпіонами і призерами змагань в Україні і міжнародних чемпіонатів, 1990 року збірна команда нашого інституту здобула 3 місце серед команд вищих навчальних закладів України, а наступного року виграла ці змагання.Це ж скільки треба мати уміння, наполегливості, аби з новачків підготувати майстрів спорту! Олексій Олексійович працює, не рахуючись ні з часом, ні з труднощами, аби в секції зростали майстри гирьового спорту. Вже 13 років поспіль наші збірні команди перемагають на першості області серед студентів вищих навчальних закладів, а також серед колективів фізкультури міста і області.
Завжди скромний, привітливий, вимогливий до себе і до студентів, Олексій Олексійович приваблює і викладачів, і студентів. Свої знання і досвід він щедро передає молоді, прагне виховувати нових майстрів спорту, користується в колективі кафедри авторитетом і повагою як викладач, як добра, щедра серцем людина.
Вітаючи з ювілеєм, ми бажаємо вам, шановний Олексію Олексійовичу, міцного здоров'я, довгих років життя, радості у праці!
Колектив кафедри фізичного виховання

Портрет студента
ЗАКОХАНИЙ У КОМП'ЮТЕР
Юра Зубрицький закохався у комп'ютер ще в школі-гімназії № 28: засиджувався за машиною, пробував займатися програмуванням.
Часто заходив на квартиру свого дядька Ігоря Дороганя, який закінчив "машинку" і має персональний комп'ютер. Ігор Федорович всіляко заохочував племінника до пізнання електроно-обчислювальної техніки, підказував, як складати алгоритми програм. Сідаючи за машину, Юра відчував себе немовби в іншому світі, чудовому, загадковому, приваблюючому. Мати Лариса Федорівна, лікарка, з цікавістю спостерігала, як син радів, сідаючи за комп'ютер. А згодом батьки купили персональний комп'ютер, аби підтримати захоплення Юрія.
З того часу хлопець вже не уявляє свого життя без електронно-обчислювальної техніки. Тому після закінчення школи-гімназії, де навчався відмінно, не роздумував, куди піти вчитися. Звісно, на спеціальність комп'ютерника, програміста. Поступив разом з шістьма друзями з одного класу на навчання до технічного університету, на радіоприладобудівний факультет. Спеціальність обрали найкращу, на їх погляд, "Програмне забезпечення автоматизованих систем". Зраділи з того, що й тут, в університеті, навчатимуться теж разом, дружитимуть, як і раніше.
- Нас у групі семеро з одного класу, а це вже - ядро групи, - розповідає Юрій, і посмішка не сходить з обличчя. - Усі ми навчаємося в основному на п'ятірки, зрідка буває четвірка. А ще нас об'єднує захоплення музикою, граємо на сучасних електронних інструментах, я особисто - на ритм-гітарі і бек-вокалі. Організували рок-групу, набуваємо практичних навичок, аби грати разом у парках, на майданчиках міста...
Напевне, ядро колишніх однокласників сприяє тому, що в групі з 28 студентів - третина - відмінників. Юрій Зубрицький з першого курсу навчається на відмінно, прагне отримати диплом з відзнакою. Основні предмети - вища математика, програмування - опановує наполегливо, як й інші. Хлопцеві цікаво день за днем заглиблюватися у секрети електронно-обчислювальної техніки, пізнавати їх. А для того, аби краще засвоїти спеціальність, Юрій влаштувався працювати на багатогалузеву приватну фірму. Спершу був оператором комп'ютера, а затим став інженером-програмістом. Він повністю обслуговує локальну мережу, до якої входить 27 персональних комп'ютерів. Сам настроює машини, виявляє несправності й ліквідовує їх. Радіє, коли керівники фірми відзначають його сумління, фахові знання й досвід. Локальна комп'ютерна мережа забезпечує автоматизацію виробництва й управління підрозділами, облік, діловий зв'язок. Основне завдання Юрія - програмування, від чого залежить чітка й плідна праця колективу.
А ще Юрій, четвертокурсник факультету Інформатики та обчислювальної техніки, обслуговує на цій фірмі мобільну корпоративну мережу, а також внутрішню телефонну мережу. Керівники і працівники фірми задоволені молодим інженером-програмістом і щиро вдячні йому за допомогу. Хлопець радіє з того, що його спеціальність потрібна людям, що він недарма обрав її й прагне досконало опанувати нею.
Завершається четвертий курс, завершається на відмінно, а там, на п'ятому, треба дбати про розробку дипломного проекту. Юрій хоче розробити його на матеріалі конкретної фірми, в якій він працює інженером-програмістом.
Нехай щастить, тобі, Юрію, у досягненні своєї мети!
Микола КЛИМЕНКО

На початок