Видається
з 1960 року
27 травня
2004 року
№10
(2088)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А   


Собор слов'янських народів
"Єдиний економічний простір: проблеми і перспективи розвитку"
Під такою назвою в нашому університеті 19 травня відбувся "круглий стіл", який був однією із складових Собору слов'янських народів України, Білорусі, Росії. Він проходив у Запоріжжі з 17 по 19 травня. Його учасниками стали більше 60 представників трьох країн: вчені-економісти, народні депутати, директори промислових підприємств і фірм, керівники і провідні фахівці обласних держадміністрацій і зовнішньоекономічних структур.
З вітальним словом до учасників "круглого столу" звернувся ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков.
Керували роботою "круглого столу" член Ради Собору, депутат Державної Думи Російської Федерації професор С.Ю. Глазьєв і директор економіко-гуманітарного інституту ЗНТУ доцент В.Г. Прушківський.
Найбільшу увагу присутніх привернули виступи народного депутата України О.І. Ременяка, радника голови Нацбанку України О.В. Кужель, президента Центру вивчення історії глобалізації М.М. Савельєва, професора кафедри зарубіжних країн і зовнішньоекономічних зв'язків Московського державного університету М.В. Кулакова, президента АТ "Кріокор" (м. Москва) О.О. Степанця, начальника відділу науки Міністерства природних ресурсів і охорони довкілля Республіки Білорусь І.І. Касьяненка та інших.
У центрі уваги учасників "круглого столу" була Угода про формування Єдиного економічного простору, підписана президентами України, Білорусі, Казахстану і Російської Федерації, а саме - конкретні напрямки, шляхи, форми і підходи до її наповнення конкретним економічним співробітництвом між країнами-учасниками договору.
За підсумками роботи "круглого столу" прийнята резолюція, яка буде доведена до відома президентів країн.
Микола ДЄДКОВ, декан гуманітарного факультету

Готуємо викладачів
Висококваліфікованих викладачів для кафедр університету готують аспірантури за 20 спеціальностями. Нещодавно захистили кандидатську дисертацію старші викладачі Дмитро Павленко (кафедра "Технологія авіадвигунів і машинобудування") і Віктор Грешта (кафедра "Фізичне матеріалознавство").
Протягом 5 останніх років викладачі ЗНТУ захистили три докторські та вісімнадцять кандидатських дисертацій.
Нинішнього року закінчують аспірантуру 19 осіб, двоє з них майже підготували до захисту кандидатські дисертації.
Цього року планується захист чотирьох докторських дисертацій та одинадцяти кандидатських.
Валентина ТРЕТЯК, завідувач відділу аспірантури ЗНТУ

Щоб попередити лихо
Надзвичайна подія, що трапилися на артилерійських складах під Мелітополем, зайвий раз нагадує всім про те, що треба постійно дотримуватися порядку всюди і завжди, дбати про безпеку життєдіяльності людей.
З цією метою в університеті регулярно проводяться заняття формувань цивільної оборони за 12-годинною програмою. По закінченні їх слухачі складають заліки з практичним виконанням нормативів. Навчаються керівники об'єктів, і матеріально відповідальні працівники за дотримання техніки безпеки при експлуатації обладнання, санітарних норм, ведення технічної документації.
Завершився місячник цивільної оборони в ЗНТУ, під час якого відпрацьовувались прогнозування і попередження надзвичайних подій, швидкої ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Як приклад, відзначені матеріально відповідальні на своїх об'єктах цивільної оборони Вадим Вінецький, Олександр Кузьменко, Микола Семенюк.
Геннадій БИЧАЙ, помічник начальника штабу цивільної оборони ЗНТУ

Перша відзнака
Третьокурсник ФЕУ Олександр Підгорний засвоює спеціальність "Фінанси", прагне якнайкраще оволодіти нею. Разом з товаришем по навчанню Іваном Зінченком він завершив наукову роботу, яка дозволяє виявити зв'язок на фінансових ринках, прогнозувати курс євро.
Олександр взяв участь у Всеукраїнській студентській конференції з проблем і перспектив фінансів, яка відбулася в Кіровограді, виступив там з доповіддю. Журі нагородило О. Підгороднього грамотою. Це перша його відзнака за навчання й наукове дослідження. Напевне, будуть вони і надалі.
Власн. інф.

Будні кафедри
Винахідники і творці
Саме вони здобули і постійно підтримують високий творчий рейтинг колективу кафедри "Технологія авіадвигунів і машинобудування", очолюваної професором Віктором Кузьмичем Яценком. Це завдяки їм кафедра стала широко відомою не лише на Запоріжжі, а й у інших регіонах України й Росії. Технічні новинки, наукові відкриття співробітників кафедри впроваджені або впроваджуються на провідних підприємствах авіабудівної промисловості і в машинобудуванні.
Кожен викладач кафедри чи працівник лабораторії плідно працює на загальний результат колективу з метою вдосконалення, подовження робочого ресурсу авіадвигунів та обладнання. Відкриття й розробки кафедра поширює в посібниках і книгах, які регулярно виходять у світ. Розповім про деякі винаходи і відкриття колективу, зроблені протягом останніх років.
Доцент В.І. Ципак розробив і виготовив стенд для випробування зубчастих з'єднань, де досліджують їх зносостійкість. Автори винаходу отримали авторські свідоцтва, розповіли про нього в журналі "Вестник машиностроения".
У галузевій лабораторії "Підвищення зносостійкості деталей технологічними методами" дослідили і розробили рекомендації з підвищення робочого ресурсу деталей і вузлів обладнання для атомних і теплових електростанцій. Винайдені пристрої для оброблення і зміцнення внутрішніх торцевих поверхонь засувок трубопровідної арматури дозволили вдвічі збільшити їх робочий ресурс. Автори цієї розробки - В.К. Яценко, В.Д. Хорошков, В.І. Ципак, Л.Й. Івщенко та інші.
Науковці кафедри спільно з колегами з ВАТ "Мотор Січ" розробили й упровадили у виробництво новітні способи деформаційного зміцнення лопаток і валів газотурбінних авіадвигунів. Отримано патент на винахід для великогабаритних лопаток вентилятора і вала ротора. Авторські свідоцтва на винахід отримала група науковців, серед яких - В.О. Богуслаєв, В.К. Яценко, Ю.В. Диченко, В.І. Благовєщенський.
Викладачі кафедри спільно з науковцями ВАТ "Мотор Січ" розробили і впровадили у виробництво новий ефективний спосіб зміцнення лопаток турбін, пристрій для зміцнювального оброблення радіальних отворів, пристрій для визначення умови роботи лопаток з тілами (пісок, град).
Науковці кафедри разом з колегами із ЗМКБ "Прогрес" та ВАТ "Мотор Січ" розробили й упровадили у виробництво чимало унікальних технічних новинок, які дозволили підвищити надійність і робочий ресурс авіадвигунів та обладнання.
У наукових дослідженнях разом з ветеранами кафедри беруть участь і молоді викладачі, прагнучи внести свою частку у винаходи, відкриття. Працюють вони під науковим керівництвом професорів В.О. Богуслаєва та В.К. Яценка. З року в рік зростає науковий потенціал молодих викладачів Н.В.Гончар, Г.В. Пухальської, Д.В. Павленка, О.Г. Сахна, Н.К. Сахнюк. Нещодавно захистив кандидатську дисертацію Д.В. Павленко, готується до захисту її аспірант В.П. Бень. Тема кандидатської дисертації Г.В. Пухальської пов'язана з проблемами виробництва ВАТ "Мотор Січ". Їх високо оцінили фахівці, рекомендуючи впровадити у виробництво.
До науково-дослідницької роботи залучаються і студенти, які за прикладом своїх викладачів-наставників беруть участь у винаходах і відкриттях. До речі, саме студентом розпочав наукову діяльність нинішній завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор В.К. Яценко. Він всіляко заохочує й підтримує прагнення студентів зробити власний внесок у творчу роботу колективу кафедри. Студенти О.Зелений і С. Данилов під керівництвом В.І. Ципака розробили реальний дипломний проект з теми "Двигун внутрішнього згоряння малої потужності". Проект прийнято до впровадження у виробництво на ВАТ "Мотор Січ".
Науковці кафедри діляться з колегами своїми відкриттями, технічними новинками: видають книги, посібники, організовують і проводять науково-технічні конференції - всеукраїнські і міжнародні. Зараз готують за підтримки ВАТ "Мотор Січ" міжнародну конференцію з проблем нових технологій та методів оброблення і зміцнення деталей енергетичних установок.
Людмила БОГДАНОВА, начальник патентно-інформаційного відділу

    Н  О  В  И  Н  И 

Собор об'єднає слов'ян
Протягом трьох днів травня в Запоріжжі відбувалися заходи за програмою Слов'янського собору трьох країн - Білорусі, Росії та України. Понад 500 делегатів взяли участь у пленарному засіданні, роботі секцій, ознайомилися з підприємствами, островом Хортиця, її музеєм і кінним театром.
Прийнято звернення учасників Собору до народів, президентів, парламентів та урядів трьох країн. На думку організаторів цього громадського форуму, він має об'єднати і згуртувати народи з метою поліпшення рівня життя, розвитку демократії, економіки.
Гості з Оберхаузена
Чергова делегація з цього німецького міста-побратима побувала в Запоріжжі. З 1994 року постійно розвивається і міцніє дружба жителів Запоріжжя та Оберхаузеа. Останнім часом німецькі партнери надали матеріальну допомогу в розмірі понад 2 мільйони гривень для підтримки шкіл-інтернатів, дитячих будинків, шкіл, дітей-сиріт, медичних установ.
Міський голова Запоріжжя Євген Карташов щиро подякував керівникові делегації Буддні Ханке за безкорисливу допомогу запоріжцям.
"Скарби України: від Трипілля до Русі"
Так названа виставка археологічних знахідок, відкрита в обласному краєзнавчому музеї. На ній експонується понад 2 тисячі унікальних знахідок з київської колекції ПЛАТАР. Виставка розповідає про часи, коли на землі почали вирощувати хліб і виплавляти метал, коли розпочалася історія України та Європи (кілька тисячоліть до нашої ери). Виставка триватиме до кінця вересня.
"Поетичний травень"
Це традиційне свято літератури відбулося на Запоріжжі. Прозаїки й поети регіону зустрічалися з читачами обласного центру, Енергодара, Василівського, Гуляйпільського, Оріхівського, Пологівського районів. Вони читали нові твори, розповідали про свою творчість.
Свято літератури організувала й провела обласне відділення національної спілки письменників України.

Наш кор.
Відділення банку
У 4-му корпусі ЗНТУ відкрито нове відділення Приватбанку - першого університетського. Юридичним та фізичним особам пропонується широкий спектр банківських послуг, а саме: відкриття та обслуговування депозитних та поточних рахунків, виготовлення та обслуговування пластикових карток, валютообмінні операції, комунальні послуги, кредитування, пенсійне обслуговування, строкові перекази, продаж чеків, видача дозволів на вивезення коштів за кордон.
Запрошуються всі бажаючі до обслуговування та консультацій за адресою: вул. Тургенєва, 39, тел. 224-44-69, 224-44-68

Власн. Інф.
Відпочили у Львові
Група наших студентів десять днів відпочивала у Львові на запрошення профкому університету "Львівська політехніка". Студенти побували на екскурсії по місту, ознайомилися з університетом, оглянули гарні місця у Карпатах.
Студенти вдячні за відпочинок профкому університету зі Львова і студсектору профкому ЗНТУ.

Данило МЕЖЕРИЦЬКИЙ, студент

Портрет студента
У дружбі з наукою
П'ятикурсник машинобудівного факультету Андрій Макаренко оволодіває спеціальністю "Металорізальні верстати та системи". Зараз працює над магістерською роботою, прагне захистити її якнайкраще. Споріднену спеціальність - "Обробка металів різанням" - він засвоїв у Запорізькому електротехнічному технікумі-коледжі, який закінчив з відзнакою. Хлопцеві дуже подобається така спеціальність, тому й намагається вдосконалюватися, аби стати справжнім фахівцем.
Андрій дружить з наукою, адже без цього не можна досягнути бажаного. Вже кілька років поспіль досліджує станини металорізального верстата, адже саме від них , їх конструкцій залежить точність і якість вироблюваної деталі. Отож хлопець вивчає, який саме фактор впливає на це. Керує його науково-дослідницькою роботою старший викладач кафедри Ірина Миколаївна Павлюченко. Вона й порадила Андрєві взяти цю тему за основу магістерської роботи, і він охоче працює над нею, докопуючись до дрібниць, від яких теж залежить якість вироблюваних на верстаті деталей. Для цього використовує досвід фахівців, спеціальну літературу, узагальнює все й знаходить правильне рішення.
За що б не взявся Андрій, обов'язково зробить так, аби мати від справи корисний ефект. До всього підходить з наукового боку, тому й навчається на відмінно, і практику проходить на підприємствах з найбільшою користю у вдосконаленні майбутньої спеціальності.
Андрій - один син у сім'ї робітників. Його батько Микола Григорович - водій автомобіля, як мовиться, все життя за кермом. А за покликанням він - художник. Саме батько з дитинства привчив сина до малювання, зацікавив творчістю. Андрій і в школі малював, і вдома, а відтепер і в університеті оформлює стіннівку факультету.
- Найбільше мені подобається малювати олівцем портрети знайомих, сусідів, близьких мені людей, - говорить Андрій. - Малюю і дарую, ніколи не робив цього заради грошей. Навчався в образотворчій студії при Палаці дитячої та юнацької творчості Жовтневого району, а в основному малюю сам. І не лише олівцями, а й акварельними фарбами, гуашшю, тушшю. Коли малюю, -відпочиваю душею...
А ще Андрієві Макаренку подобається розробляти й виготовляти з пінопласту моделі автомобілів. Причому робить не лише кузов, а й усі необхідні деталі: колеса, кермо, сидіння, вікна тощо. Кожна така модель не схожа на інші, приваблює красою й точністю оброблення. Їх у квартирі Макаренків, які мешкають у житломасиві "Південний", чимало, вони прикрашають квартиру, як і малюнки-портрети, пейзажі. Андрій, напевне, був би вправним, здібним конструктором автомобілів. Та обрав собі іншу спеціальність і не жалкує. Відмінник навчання, він по закінченні університету працюватиме на Запорізькому автомобілебудівному заводі. Ким саме ? Інженером-конструктором або інженером-технологом. Його вже розподілили на це підприємство.
Викладачі і студенти групи М-219 добре відгукуються про Андрія Макаренка. Не сумніваються в тому, що він захистить магістерську роботу на "відмінно" й отримає диплом з відзнакою.
Василь СОЛОХА, заступник декана машинобудівного факультету

Спорт
Наші гандболісти - чемпіони України
Команда гандболістів ЗНТУ-ЗАБ на останньому чемпіонаті Україні серед команд вищої ліги в групі "Б" здобула першість. Відтепер вона гратиме у групі "А".
В іграх чемпіонату команда провела 42 зустрічі (37 перемог та одна нічия). Найбільший внесок у становлення і зростання майстерності команди зробили студенти ЗНТУ Ігор Кривчиков, який забив 280 голів, Ігор Тоїчкін (162 голи), Віталій Горбачов (159 голів). Стабільно виступали й Антон Крючков, Євген Сапун -воротар. Усі гравці - студенти інженерно-фізичного факультету, а також Олександр Приходько та Антон Войновський (машинобудівний факультет), Максим Єськов, Роман Єльченко, Михайло Кривчиков, Владислав Бобир, Олег Матчарашвілі, (електротехнічний факультет).
Успіх команди забезпечується й тим, що її всіляко підтримували й допомагали ректор університету С.Б. Бєліков, декани В.І. Глушко, В.П. Метельський, А.О. Шумілов. Турбується про загартування команди, організацію і підготовку її до змагань завідувач кафедри фізвиховання Л.Г. Соловйова.
Анатолій НЕВИНСЬКИЙ, старший тренер команди, заслужений тренер України
На знімку О. Пастушенка: Команда-чемпіон та її наставники

Наша історія
Український Чорноморський флот
29 квітня 1918 року Чорноморський флот у Севастополі підняв жовто-блакитні прапори. Цей день міг би стати Днем військово-морських сил України
Після лютневої революції 1917 р. в Росії, у Севастополі, головній базі Чорноморського флоту, були проведені чисельні збори моряків-українців, на яких була утворена Українська Чорноморська громада на чолі з В. Лащенком. На всіх кораблях флоту, а також у частинах Севастопольської морської бази були створені українські корабельні ради, які мали суттєвий вплив на екіпажі. Командувач Чорноморського флоту ще з царських часів віце-адмірал О.В. Колчак, який походив з українського роду з Херсонщини, прихильно ставився до діяльності Української Чорноморської громади як до здорової течії серед тодішньої розрухи.
На той час у складі Чорноморського флоту було 8 лінкорів (у тому числі два найсучасніші - "Императрица Екатерина ІІ" (пізніше - "Свободная Россия") та "Император Александр ІІІ" ("Воля")), 3 крейсери, 6 крейсерів-авіаматок, 13 есмінців, 14 міноносців, 10 підводних човнів ... Протягом 1917 року до складу флоту увійшли ще новозбудовані крейсер "Гетьман Богдан Хмельницький" (закладений на стапелі як "Адмірал Нахімов"), есмінці "Незаможник", "Гайдамак", допоміжні кораблі "Україна" і "Кубанець".
У ті часи на Чорноморському флоті настали буремні дні. Щодня проходили бурхливі мітинги, на яких виступали різні агітатори: від тимчасового уряду, більшовиків, анархістів, української громади. На одних кораблях були підняті жовто-блакитні прапори, на інших - червоні або чорні; на деяких залишалися андріївські прапори російського флоту. Ледве не кожного дня прапор на кораблі міг змінюватися на інший залежно від перемоги того чи іншого агітатора у даний момент. Матроси весь час мітингували. Офіцери і командування були дезорієнтовані і найчастіше не втручалися у справи.
Першим підняв український прапор міноносець "Завидный" (у липні 1917 року), а в грудні 1917-го його підняв і лінкор "Воля".
22 грудня 1917 року в Києві було створено Генеральний секретаріат морських справ - морське міністерство, яке мало займатися українськими військовим і торговельним флотами. 14 січня 1918 року Центральною Радою був ухвалений "Тимчасовий закон про фльоту УНР", згідно з яким,... російська Чорноморська фльота військова і транспортна оголошується фльотою Української Народної Республіки".
При підписанні Брестського мирного договору (6 березня 1918 року) Радянська Росія формально визнала незалежність України, а її нові союзники - німецькі та австро-угорські війська - рушили на Україну. Виникло питання: чий же тепер Чорноморський флот ?
Більшовики на чолі з прибулими до Севастополя делегатами Центробалту намагалися створити Перекопський фронт для захисту червоного Криму від України. Щоб випередити німців та звільнити Крим від більшовиків, уряд УНР спрямував до Криму частини Запорізького корпусу під командуванням полковника Болбачана. 20-го квітня запорожці перейшли Перекоп, 25-го захопили Сімферополь, увійшли до Сімферополя.
Тим часом 27 березня командувач Чорноморського флоту контр-адмірал М.П. Саблін отримав наказ Раднаркому Росії за підписом Леніна: терміново перевести флот до Новоросійська, щоб він не дістався Україні. Як фахівець, М. Саблін розумів, що Новоросійська бухта пристосована для великого флоту, що німці, якщо забажають, його й там дістануть. Перехід Чорноморського флоту на Кавказ означав його загибель. Тому Саблін вирішив зробити все, щоб зберегти флот від загибелі, принаймі для України. Тим більше, що, за традицією, у царській Росії більшість офіцерів і матросів, які служили на Чорноморському флоті, набиралися з України.
У середині квітня 1918 року на флоті був створений колегіальний керівний орган - Центрофлот, на чолі якого були командувач флоту контр-адмірал М. Саблін і від Української громади - контр-адмірал М. Островський. Саме в той час Саблін отримав запевнення від німецького командування: воно не чіпатиме кораблі, екіпажі яких присягнуть на вірність союзній державі - Українській Народній Республіці. Враховуючи ці обставини, Саблін відмовився виконувати наказ Леніна, мотивуючи тим, що на кораблях нема необхідних екіпажів. На засіданні Центрофлоту за участю командирів кораблів було прийняте рішення: до Новоросійська не йти, присягнути на вірність Україні і підняти українські прапори.
29 квітня 1918 року в Севастополі був чудовий сонячний день. На флагмані Чорноморського флоту - лінкорі "Георгий Победоносец" - майорів прапор командувача флоту. О 16-й годині під прапором підняли сигнал: "Флоту підняти український прапор". Майже на всіх кораблях знову, вперше з часу революції, за старим морським звичаєм команди вишикувалися вздовж борту обличчям на середину. З флагманського лінкора подано команду: " На прапор і гюйс - струнко! Український прапор підняти!".
Під звуки сурм і боцманських дудок вгору злетіли українські жовто-блакитні прапори. Майже весь Чорноморський флот став українським!
Ввечері того ж дня, о 22-й годині, під червоним прапором відійшов до Новоросійська есмінець "Керч". Вранці наступного дня за ним пішли лінкори "Свободная Россия" та "Воля" і ще декілька крейсерів, есмінців та інших кораблів. У Севастополі залишилася приблизно половина особового складу колишнього Чорноморського флоту під командуванням контр-адмірала М. Островського. Але це вже був флот Української Народної Республіки.
Що стосується тієї частини флоту, яка опинилася в Новоросійську, то Німеччина висунула до Раднаркому РСФР вимогу: або повернути флот власнику -Україні, або згідно з умовами Брестського миру він вважатиметься військовим трофеєм Німеччини. Раднарком визнав за краще флот потопити.
Пізніше, за часів Гетьмана, для флоту був затверджений особливий військово-морський прапор, який практично використовується й тепер.
Володимир ПЛЕСКАЧ, доцент кафедри технології металів

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок