Видається
з 1960 року
26 травня
2005 року
№10
(2106)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А   


ЗУСТРІЧ З ДИПЛОМАТОМ
В актовій залі 19 травня відбулася зустріч викладачів, студентів і співробітників університету з першим заступником міністра іноземних справ України Антоном Бутейком. Високий гість розповів присутнім про міжнародні аспекти розвитку України, проблеми і сподівання.
А. Бутейко відповів на численні запитання присутніх, висловив надію, що нинішні студенти братимуть активну участь у виконанні рішень керівництва України з європейського співробітництва, дружби між усіма демократичними державами, аби наша країна досягла високих результатів.
На знімку: А.Д.Бутейко і ректор С.Б.Бєліков

ПІДПИСАЛИ УГОДУ
на співробітництво факультет економіки та управління ЗНТУ і факультет менеджменту і маркетингу Стопанської академії "Д.А. Ценов" (Болгарія). Передбачені спільні публікації монографій, підручників, наукових посібників, методичних розробок, науково - технічних статей.
Вже вийшла з друку монографія "Еволюція сучасного маркетингу" болгарською мовою. У ній опубліковані матеріали наших і болгарських вчених. Книга вже перекладається на українську мову і буде видана у Запоріжжі за підтримки обласного товариства Болгарської культури та обласної організації всеукраїнського об'єднання "Держава".
Володимир ПРУШКІВСЬКИЙ, директор економіко - гуманітарного інституту ЗНТУ

Створюється студентська рада
Створюється обласна студентська рада. Вона стане складовою обласної студентської ради при Міністерстві освіти і науки України.
Постає гостре питання активізації співпраці між наявними самоврядними організаціями і Міністерством освіти і науки України.
Якщо у вас є пропозиції або побажання до роботи ради, звертайтеся до Запорізького регіонального представника із створення Всеукраїнської студентської ради, голови профкому студентів , аспірантів та докторантів ЗНТУ (телефон 224-42-35).
Данило Межерицький, студент

ЗДОБУТКИ НАУКОВЦІВ
Протягом "Тижня науки", що відбувся в університеті, працювали науково-технічні секції на кафедрах. В їх роботі взяли участь 740 осіб, у тому числі 240 викладачів і науковців, молодих вчених, аспірантів. У засіданнях секцій взяли участь також понад 120 колег з різних підприємств і фірм, інших вищих навчальних закладів регіону. За цей час обговорено майже 400 доповідей.
Найбільш плідно працювали секції на кафедрах: "Обладнання і технологія зварювального виробництва", "Машини і технологія ливарного виробництва", "Фізичне матеріалознавство", "Хімія та екологія", "Технологія машинобудування", "Радіотехніка", "Конструювання і виробництво радіоапаратури", "Фінанси і банківська справа", "Політологія і право", "Українознавство". На конференції було висловлено чимало ділових пропозицій і рекомендацій щодо поліпшення фінансування і вдосконалення обчислювальної техніки за рахунок навчального процесу, проведення засідань секцій разом з фахівцями із суміжних підприємств.
Результати проведення "Тижня науки" сприятимуть вдосконаленню вивчення фахових дисциплін, ширшому залученню студентів до науково - дослідницької роботи.
У виставочному залі була організована виставка наукових досягнень університету.
Доповіді учасників конференції будуть опубліковані у спеціальному збірнику.
Людмила БОГДАНОВА, Начальник патентно - інформаційного відділу

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад професорсько - викладацького складу:

доцента кафедри "Електропостачання промислових підприємств" - 1;
доцента кафедри "Технологія металів" - 1;
доцента кафедри "Механіка" - 2;
викладача кафедри "Нарисна геометрія і креслення" - 1.

Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64


ВІТАЄМО Лащоних Олександра Андрійовича із 70-річчям!
Майже половину свого життя Олександр Андрійович присвятив нашому університету. Після закінчення аспірантури у Дніпропетровському інженерно - будівному інституті 1972 року О.А. Лащоних був направлений у ЗМІ, спершу на кафедру економіки, а згодом на кафедру "Промисловий транспорт". Тут він і працює дотепер.
За час роботи Олександр Андрійович засвоїв понад 15 навчальних дисциплін, видав більше 30 методичних вказівок, опублікував 20 наукових праць, має 10 винаходів.
З ініціативи і за безпосередньою участю Олександра Андрійовича на кафедрі "Транспортні технології" впроваджено комп'ютерне навчання, розроблений блок комп'ютерних програм з розрахунків транспортних процесів, підготовлено до видання навчальний посібник з оптимізації транспортних систем.
Скромна, чуйна і доброзичлива людина, О.А. Лащоних користується повагою і авторитетом у викладачів і студентів транспортного факультету.
Бажаємо Вам, шановний Олександре Андрійовичу, козацького здоров'я, подальшої творчої праці, сімейного благополуччя!
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ "ТРАНСПОРТНІ ТЕХНОЛОГІЇ"

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
У ДРУЖБІ З НАУКОЮ
Нещодавно колеги по кафедрі "Теоретична і загальна електротехніка" привітали Володимира Володимировича Козлова з отриманням диплому кандидата технічних наук, А згодом - з наданням йому посади "доцента". Володимир Володимирович щиро дякував колегам за вітання і за допомогу, яку відчуває в колективі постійно. Розуміє, що без цього не можна повністю розкритися як викладач і як учений. Тому й сам допомагає товаришам, якщо треба, і радіє з їх успіхів у роботі.
1977 року Володимир успішно закінчив "машинку", на відмінно захистивши дипломний проект. Державна екзаменаційна комісія рекомендувала Козлову працювати на його ж кафедрі - електропостачання промислових підприємств. Він охоче працював тут на посадах інженера, старшого інженера науково - дослідного сектору і одночасно вів лабораторні і практичні заняття зі студентами технічних спеціальностей. Ще й заочно навчався в аспірантурі Київського політехнічного інституту, яку закінчив 1989 року. З того часу асистент В. Козлов читав курси з усіх дисциплін, які викладаються на кафедрі, вів лабораторні і практичні заняття.
Звісно, це займало його основний час, але Володимир долучився й до науково - дослідницької роботи. Обрав собі тему "Охолодження силових трансформаторів" і разом із фахівцями Всеукраїнського інституту трансформаторобудування досліджував її, поступово наближаючись до бажаного результату. Керував науковою роботою Олександр Рассальський, завідувач кафедри електричних апаратів. І от нарешті робота завершена. Вона дозволяє експлуатаційникам оптимізувати міжремонтні строки трансформаторів, що дає значний економічний ефект. Ця тема стала основою кандидатської дисертації.
Шляхом батька пішла дочка Олена, яка з відзнакою закінчила наш університет за спеціальністю "Міжнародні економічні відносини". Син Олександр відмінно навчається у гімназії №28, неодноразово перемагав на олімпіадах з математики. Дружина Ольга Володимирівна Набокова викладає на кафедрі, де працює її чоловік.
В.В. Козлов серйозно захоплюється комп'ютером і дачею, без чого не уявляє свого життя. А воно наближається до піввікового ювілею.
Володимир МИКОЛЕНКО

Навчаються дизайнери
У наш час найбільшим попитом користуються у споживачів промислові вироби не лише надійні в роботі, а й красиві. Про це турбуються промислові дизайнери, які працюють на підприємствах, фірмах. Саме таких фахівців готує наш університет. Вже третій рік на кафедрі "Металорізальні верстати та інструмент" опановують спеціальність "Промисловий дизайн". Викладачі навчають студентів прекрасному, тобто розробляти зовнішній вигляд виробу, аби він був зручним, гарним, привабливим. Дизайн - це поєднання техніки і мистецтва, користі і краси.
Звісно, виріб має бути, насамперед, високоякісним й економічним. Адже не може бути красивим автомобіль, який погано рухається, чи літак, який не полетить.
- Саме цьому ми прагнемо навчати майбутніх дизайнерів, - розповідає завідувач кафедри, професор Леонід Йосипович Івщенко. - Використовуючи знання технології, конструкційних матеріалів, ергономіки, комп'ютерного моделювання, студенти прагнуть проектувати життєздатні й естетичні вироби. Причому намагаються застосовувати нестандартний підхід до роботи, образні рішення в оформленні виробу...
Майбутні дизайнери розробили внутрішню накладку дверцят автомобілю ЛуАЗ, який випускає Луцький автозавод. А Катерина Кравченко запропонувала зовнішнє оформлення годинника "Джаз", реставрацію стільця з урахуванням новітніх вимог покупців. Аліна Уколова вирішила поєднати вішалку для одягу з функцією світильника. Оригінальна металева вішалка "Парус" розроблена Ольгою Сидоренко. Приваблюють увагу також освітлювачі "Закат" і "Фейерверк" Ірини Мозер та Аліни Уколової.
Створюючи сучасний дизайн, креслення проектної пропозиції, студенти не стоять, як раніше, за кульманом, а використовують для цього комп'ютерне моделювання. Цьому сприяє й виробнича практика майбутніх дизайнерів на ЗАТ "АвтоЗАЗ". Тут вони навчатимуться у досвідчених спеціалістів проектувати в умовах серійного виробництва.
Майя ДУДНИК, Тетяна АВДЄЄВА, Петро ПОГОРЕЛОВ, старші викладачі кафедри

ЯКЕ ВОНО, ДОЗВІЛЛЯ МОЛОДІ?
ДУМКИ ВГОЛОС
Якщо звернутися до студентів із запитанням "На що найбільше ви очікуєте, коли вступаєте до університету?", - більша частина відповість: приходить за знаннями, але трохи помисливши, додасть, що під час навчання над усе очікує на вихідні та канікули. Одним словом, на відпочинок.
На початку травня мрія студентства здійснилася. В його розпорядженні було аж десять дивовижних, веселих, весняних днів. Не всім запорізьким студентам так пощастило. Тому студенти ЗНТУ можуть пишатися тим, що, доклавши небагато зусиль і відпрацювавши заздалегідь декілька днів, вони змогли отримати півтора тижня у власне розпорядження. Чим же була зайнята у цей час молодь?
Пропоную підбити підсумки невеликого статистичного опитування, проведеного серед студентів з цього приводу.
Отже, першу сходинку нашого "хіт - параду відпочинку" посідають виїзди на природу. Травневі свята, можна сказати, асоціюються у більшості людей саме з таким відпочинком. Безперечно, не залишаються осторонь шашлики, вогнища, веселощі і пустощі. Саме вони складають ті незабутні враження і спогади про надзвичайні роки навчання в університеті.
Друга сходинка дістається мандрівкам. Немає значення: було це відвідання якоїсь надзвичайної глибинки України чи добре відомого своїми визначними місцями обласного центру. У будь-якому разі - враження і нові знайомства гарантовані.
На третю сходинку претендують відвідування бабусь та дідусів, тіток та дядьків, різноманітних знайомих, яких не бачили вже, здається, цілу вічність. Причому, варто відмітити, що всі ці відвідування включають у себе і виїзди на природу, і розширення свого світогляду через знайомство з іншими містами, пам'ятниками архітектури та культурними надбаннями українців.
На четвертому місці - більш повсякденні розваги. До них можна віднести перегляд нових фільмів у кінотеатрах, відвідування різних розважальних закладів і місць народних гулянь нашого міста.
І на останній, п'ятій сходинці, - дещо спокійніші розваги, у порівнянні з усіма попередніми. Дивно. Але студенти про них кажуть з деяким смутком і ніяковістю. Це допомога батькам у домашніх справах, читання книжок, прослуховування улюбленої музики, заняття спортом.
Під час опитування усі респонденти стверджували, що протягом травневих свят в їхньому переліку можливих розваг мали місце практично всі вищезазначені категорії.
Хочу помріяти і про літній відпочинок, який очікує на більшість студентів, як тільки-но вони складуть іспити. Звичайно, не таємниця, що перша думка - про море, пляжі, сонце...
Усе це має бути на канікулах, адже вони - запорука гарного здоров'я на майбутній навчальний рік. З цього приводу можу дати слушну пораду: завітайте до студентського профкому та поцікавтеся запропонованими можливостями. Впевнена, що ви знайдете там достатньо цікавої, доречної інформації щодо здійснення ваших планів на літо. Не прогавте свій шанс! Краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Олена НАЗАРОВА, студентка, позаштатний кореспондент газети "І.-М."

З УСМІШКОЮ ПО ЖИТТЮ
Андрійчук Наталя, третьокурсниця електротехнічного факультету, опановує спеціальність "Електромеханічні системи автоматизації та електропривод", одночасно і другу спеціальність "Фінанси". Навчається сумлінно, отримуючи за це відмінні оцінки. Прагне якнайкраще вивчити свої майбутні професії, щоб стати справжнім фахівцем.
Дівчина бере активну участь у громадському житті своєї групи. Жодне свято, захід, вітання іменинника чи похід у кіно не обходиться без цієї доброзичливої, комунікабельної дівчини. Звичайно, більша частина групи, зокрема дівчата (а їх у групі Е-312 - семеро), допомагає їй в організаційних питаннях. Якщо Наталя береться за справу, можна бути впевненим, що вона поставиться до неї з максимальною відповідальністю.
Наталя оволодіває, так би мовити, чоловічою спеціальністю, але й не забуває про жіночність, чуйність, властиві дівчатам. Тому у вільний від занять час займається фітнесом, аби мати гарну спортивну форму, чудовий настрій. Вона полюбляє розводити квіти у горщиках, вдосконалює свої кулінарні здібності. Їй до вподоби і відпочинок у веселих, гомінких компаніях.
Наталя мріє про те, щоб більше вільного часу присвячувати активному відпочинку, на зразок різних походів, туризму. Хоче побувати взимку у горах, помилуватися ними.
У людях, які її оточують, Наталя цінує найбільше за все відкритість, почуття гумору, сюрпризи, непередбаченість.
Олена НАЗАРОВА, студентка

Захоплення
ПРИНАДА БАРДІВСЬКИХ ПІСЕНЬ
Того травневого вечора вони лунали у переповненій актовій залі університету. Тут зібралися випускники "машинки" - колишні активні члени турклубу. Вони вже стали відомими бардами, туристами, альпіністами не лише в Україні.
У програмі концерту було два відділення: "Романсу ніжне дихання" і "Пісні для друзів". Режисер концерту - радіожурналіст Ірина Гаркавцева.
Під акомпанемент гітари пісні виконували барди Василь Наружний - промисловець, Віктор Великий - депутат міської Ради, начальник цеху ВАТ "Мотор Січ", Михайло Троєпольський, Олександр Шелар, Оксана Невєрова, Тетяна Прибиль та інші.
Як відомо, бардівська пісня народжується в основному у туристських подорожах, на гірських привалах, тому "пахне" свіжістю вітру і почуттів, чарівністю краєвидів і шумом річок...
Кожен з гостей - завзятий турист чи альпініст, як наприклад Ігор Санжаревський, який нещодавно підкорив вершину Гімалаїв, висота якої дорівнює майже 7 тисячам метрів. Це вперше в історії запорізького альпінізму.
Усі присутні на вечорі (понад 400 осіб) дружно аплодували виконавцям бардівських пісень, підтримуючи їх дух і творче натхнення.
Михайло ПОЛЯКОВ, доцент кафедри "Електричні апарати", колишній президент турклубу "Романтик".

Спорт
СТАРТИ Й ФІНІШІ
На першості ВНЗ України, яка відбулася в Ужгороді, у складі обласної команди були викладачі кафедри фізвиховання і спорту нашого університету С. Мотуз та О. Клочков. С. Мотуз здобув першість в особистому заліку у змаганнях з настільного тенісу, О. Клочков посів 9 місце у змаганнях з шахів.
Збірна команда ЗНТУ зі спортивної аеробіки і фітнесу була найсильніша на універсіаді України, яка відбулася у Донецьку. У складі команди області наші студентки здобули командну першість.
Власн. інф.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок