Видається
з 1960 року
Четвер
12 червня
2003 року
№11
(2059)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН ТРИВАЄ
З перших днів червня розпочався захист дипломних проектів на усіх факультетах. Розповідаємо про головний екзамен першого дня, 4 червня, на кафедрі "Верстати та інструмент".
НЕЗВИЧАЙНИЙ КОМПЛЕКСНИЙ ПРОЕКТ
Чим саме надзвичайний? Тим, що його захищали семеро випускників - п'ятеро з кафедри "Верстати та інструмент" і двоє - з кафедри "Електропривод та автоматизація промислових установок". Вони розробили конструкцію високошвидкісного фрезерного верстата з числовим програмним управлінням. Вони - це майбутні інженери-механіки Денис Лобанов, Марія Машкович (магістерськи роботи), Володимир Борняк, Олег Міхеєв, Олександр Самченко. А майбутні інженери-електромеханіки В'ячеслав Куватов та Андрій Орел запропонували державній екзаменаційній комісії, очолюваній Георгієм Вікторовичем Гординським, - заступником головного інженера ВАТ "Мотор Січ", оригінальні конструкції електроприводів головного руху і рухів подачі.
Дипломний комплексний проект одностайно відзначений „п'ятіркою". До речі, усі рецензенти теж оцінили його вищим балом.
У чому переваги цього реального проекту? Високошвидкісний фрезерний верстат, призначений для обробки складних деталей машин і механізмів. Швидкість різання становить до 1000 метрів за хвилину, тобто вчетверо більша за традиційну (250 метрів). Швидкість подачі заготовок та інструменту дорівнює 10 метрам за хвилину, а традиційна - лише один метр. Ці розробки високо оцінили провідні фахівці ВАТ "Мотор Січ" та "АвтоЗАЗ". Таких верстатів ще немає, та їх можна виготовити й впровадити у виробництво на дільницях механообробки, вони даватимуть значний економічний ефект щороку. Думаю, що таким верстатом зацікавляться запорізькі підприємства.
Того ж дня, 4 червня, захищався і заочник Іван Гнєздилов, інженер-технолог "ВАТ "Мотор Січ". Його проект теж отримав "п'ятірку". Нині на кафедрі захищається 32 випускника, а торік було лише 18. П'ятеро отримають дипломи з відзнакою.
Василь СОЛОХА, заступник декана інженерно-фізичного факультету, доцент
На знімку О.Пастушенка: момент захисту дипломних проектів на кафедрі

ВЖЕ СТАЛИ СТУДЕНТАМИ
Тривають заняття на факультеті довузівської підготовки. Слухачі курсів прагнуть стати студентами ЗНТУ. Випускні іспити складали понад 1400 випускників курсів, а склали - 456. Вони зараховані на стаціонар, навчатимуться за рахунок держбюджету.
Найкраще навчалися на підготовчих курсах і успішно склали іспити випускники ліцеїв "Вибір" та № 99, гімназії №28.
У загальному потоці братимуть участь у вступному конкурсі ще понад 1000 юнаків і дівчат.
Власн. інф.

ВІТАЄМО СОБОЛЬ Юлію Олександрівну з ювілеєм!
Юлія Олександрівна Соболь, завідувач кафедри іноземних мов після закінчення Запорізького державного педагогічного інституту (1975 рік) працювала старшим лаборантом, викладачем, старшим викладачем і доцентом кафедри іноземних мов "машинки".
1986 року захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук. А з 1988 року працює завідувачем кафедри іноземних мов.
Як висококваліфікований викладач вона зробила суттєвий внесок у вдосконалення навчального процесу, впроваджуючи диференційований підхід, комунікативний метод, поаспектне навчання (граматика англійської мови, розмовна практика, позааудиторне читання, ділова кореспонденція), ігрові методики, аудіо-, відео- та мультимедійні засоби навчання.
Під керівництвом Ю.О.Соболь колектив кафедри чимало зробив для підготовки інженерів, економістів, виховання студентської молоді. Це - участь у конкурсах студентських наукових досліджень з історії та культурології, проведення конференцій іноземними мовами, створення "Клубу любителів англійської мови", виконання перекладів студентами на замовлення профілюючих кафедр університету і підприємств м.Запоріжжя.
Іномовна підготовка студентів в ЗНТУ дістала широке визнання за межами Запоріжжя і України, сприяє підвищенню авторитету нашої альма-матер в Україні.
На кафедрі панує творча атмосфера, що позитивно впливає на працю і науковий процес. За сумлінну працю та вагомий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів Ю.О. Соболь нагороджена знаком "Відмінник освіти України" (1998 р.), почесним дипломом Міністерства освіти і науки України (2003 р.).
Щиро бажаємо Вам, шановна Юлія Олександрівна, міцного здоров'я, довголіття, подальших успіхів у педагогічній та науковій роботі, сімейного благополуччя!
Ректорат Профком Колектив кафедри

     Інтерв'ю
Майбутнє - за комп'ютерними технологіями
Ми живемо в епоху інформації і технологій, у вік комп'ютерів. Більше року в нашому університеті функціонує факультет інформатики та обчислювальної техніки, або, як говорять студенти, комп'ютерний факультет. На факультеті - три кафедри: „Комп'ютерні системи та мережі", „Програмне забезпечення", „Обчислювальна математика". На них працюють 47 викладачів, вчаться більше тисячі студентів.
- З чого усе почалося? - спитала я декана факультету інформатики та обчислювальної техніки Миколу Миколайовича Касьяна.
- З лютого минулого року на базі факультету радіоприладобудування створений факультет інформатики та обчислювальної техніки, а також нові структурні підрозділи: кафедри „Комп'ютерні системи та мережі", „Програмне забезпечення", „Обчислювальна математика". З останньої виділена кафедра прикладної математики. Організували навчальний процес, методичні і науково-дослідницькі роботи відповідно до вимог 4 рівня акредитації. Обладнали сучасною технікою два комп'ютерні класи, модернізували і доукомплектували нову аудиторію. Закупаємо нову літературу, програмне забезпечення, розробляємо методичні посібники.
- Чи беруть участь у розвитку факультету студенти ?
- Про це можна судити з перших оцінок розпочатої літньої сесії. Загальні результати будуть відомі в липні, а зараз успішно захищають дипломні проекти п'ятикурсники. Студенти факультету беруть активну участь у всеукраїнських олімпіадах, міжнародних науково-технічних конференціях. За останні два місяці в них брали участь: Костянтин Лютий (ІОТ-511) - на всеукраїнській олімпіаді з математики (диплом II ступеня), Олександр Єрмоленко (ІОТ-520) - 2 місце на всеукраїнській олімпіаді з фізики. Команда факультету у складі Олександра Рімана, Олександра Єрмоленка та Андрія Матирьова здобула першість з програмування в нашому регіоні. Зараз студенти готуються до наступного туру, який відбудеться у Вінниці у вересні. Якщо їм удасться увійти до трійки лідерів, то прийматимуть участь у міжнародній олімпіаді в Бухаресті.
- Скажіть, будь ласка, які перспективи розвитку факультету?
- Жодна галузь техніки не змінюється так швидко, як обчислювальна техніка. Тому навчально-методична база постійно модернізується і вдосконалюється. Розробляємо нові навчально-професійні програми. Ретельно переробляємо навчальні плани, методичне забезпечення, вводимо в навчальний процес сучасне програмне забезпечення. Плануємо реконструювати комп'ютерні класи в аудиторіях 56 та 58. Зараз готуємо фахівців за трьома спеціальностями: "Програмне забезпечення автоматизованих систем", "Комп'ютерні системи та мережі", "Спеціалізовані комп'ютерні системи". Наступного року плануємо відкрити на кафедрі обчислювальної математики нову спеціальність "Системний аналіз і керування". На кафедрі програмного забезпечення хочемо відкрити спеціальність "Інформаційні технології проектування", провести її ліцензування. Ведемо підготовчу роботу...
Олена СТАФОРОВА, студентка 2-го курсу
На знімку: у комп'ютерному класі факультеу

ГОЛОВНИЙ ЕКЗАМЕН
На знімку О. Пастушенка: члени державної екзаманеційної комісії на кафедрі "Менеджмент організацій" на захисті дипломних проектів: декан ФЕУ В.Г.Прушківський, ректор С.Б. Бєліков та О.Х. Папашев (голова комісії).

Туризм
СТУДЕНТИ - У ГОРАХ ЗАХІДНОГО КАВКАЗУ
Члени туристського клубу ЗНТУ "Романтик" регулярно здійснюють пішохідні подорожі по Криму, Карпатах, Кавказу. Понад 20 студентів вперше виконали норматив 3-го розряду з туризму. А Тимофій Панфілов і Сергій Іабадулаєв у складі збірної команди міста Запоріжжя піднялися на західну вершину Евереста.
Минулого року 15 студентів склали заліки на молодшого інструктора з туризму. Наші туристи брали участь і успішно виступили в обласних змаганнях з орієнтування, техніки гірського туризму, а також на обласному зльоті туристів.
У травні семеро туристів з "Романтика" здійснили гірський похід по Західному Кавказу (Домбай). Теберда зустріла нас снігом і туманом. Залишивши частину речей на прикордонній заставі, ми разом з прикордонниками Росії піднялися до джерела джамагатського нарзану, де й розбили табір.
Вранці прокинулися в оточенні сяючих на сонці сніжних гірських вершин і вікового піхтового лісу. Олексій Андрущенко нарахував на зрізі однієї піхти 370 річних кілець. Цей перевал у перекладі з карачаєвського називається "долиною піхт." Його висота - 3300 метрів. Рухалися до нього по пояс у снігу, провалюючись раз-у-раз. Перед перевалом, на висоті 3100 метрів, розбили табір. Спершу утоптували сніг. Від нестачі кисню боліла голова, і важко було заснути в наметах. Їжу готували на примусі, сніг перетоплювали на воду. До ранку мокре взуття замерзало, і ми розігрівали його на вогні примусу. Ввечері Олексій Антипович та Дмитро Сущенко розвідали шлях до перевалу, і ми вранці розпочали підйом до перевалу. На перевалі сфотографувалися на пам'ять, полюбувалися чудовою панорамою Головного Кавказького хребта й почали спускатися.
Знову провалювалися по пояс у сніг, інколи доводилося повзти. В ущелині Бу-Ульген побачили бурого ведмедя. Цікаво, що розмір слідів ведмедя приблизно 43-й. У поході відзначили день народження Дмитра Сущенка і Михайла Кравцова. Цей похід засвідчив, що нашим туристам підкорюються гори Кавказу.
Михайло ПОЛЯКОВ, доцент кафедри "Електричні апарати", інструктор з туризму, керівник походу
На знімку: наші туристи на привалі на річці Теберда (Західний Кавказ). Третій ліворуч - М. Поляков

На початок