Видається
з 1960 року
11 червня
2004 року
№11
(2089)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г о л о в н и й    і с п и т

З початку червня в університеті триває захист дипломних проектів і дипломних робіт. Цього року ЗНТУ випускає понад 1,5 тисячі спеціалістів і магістрів. Лише на денному відділенні захищається майже 1000 осіб.
Розповідаємо про головний іспит в університеті.
Захищаються економисти - міжнародники
Юрій Андріанов на "відмінно" захистив дипломну роботу з теми "організація економічно-експортних операцій в Україні на прикладі ВАТ "Комбінат "Запоріжсталь". Він впевнено оперував даними, цифрами, взятими на комбінаті, де проходив переддипломну практику. Голова ДЕКу мер Запоріжжя Євген Карташов та інші члени комісії оцінили роботу випускника на "відмінно". Він отримає диплом з відзнакою. На захисті був ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков.
Першого дня, 7 червня, більшість випускників захистила дипломні роботи на "відмінно". Усі вони розроблені на конкретному матеріалі запорізьких промислових підприємств, де студенти проходили переддипломну практику. Це переконливо свідчить про глибокі знання їх авторів економіки, міжнародних відносин.
Вікторія Деркач проаналізувала організаційні аспекти розвитку світового комплексу в галузі чорної металургії. Валерія Стойловська розробила тему "Зовнішньо-економічна діяльність на світовому ринку при виході на нього продукції ВАТ "Запоріжтрансформатор". Олександр Коваленко дослідив зовнішньоекономічні зв'язки колективу Запорізької атомної електростанції. Юлія Бахарева присвятила дипломну роботу темі "Формування інвестиційного клімату в автомобільній галузі України на прикладі ЗАТ "АвтоЗАЗ". Усі вони отримали оцінку "п'ять", їм вручать дипломи з відзнакою.
- Цього року ми випускаємо сто сорок одного фахівця з міжнародних економічних відносин, - розповідає завідувач кафедри доцент Микола Гамов. - Причому вперше захищаються п'ятдесят дев'ять заочників. Майже половина дипломних робіт розроблена на конкретних даних і фактах, взятих на підприємствах і фірмах Запорізького регіону. Тридцять випускників одержать дипломи з відзнакою. Заслуговує на увагу виробників і комплексна дипломна робота семи наших випускників, які розробили злободенну тему "Використання грошово-кредитної політики в Україні на досвіді країн, які цього року вступили до Європейського Союзу". Це дозволить в Україні вже зараз розробляти фінансову політику, яка має інтегруватися з валютою європейських країн...
Нині кафедра випустить більш ніж удвічі порівняно з минулим роком економістів з міжнародних відносин.
Володимир МИКОЛЕНКО
На знімку О.Пастушенка: Е.Г. Карташов радиться з членами комісії

Англійською мовою
Уперше в нашому університеті вся група Е-519 захищала дипломні проекти і магістерські роботи англійською мовою. Усі п'ятнадцять випускників-інженерів-електриків захистили диплом на "відмінно" і одержать дипломи з відзнакою. Тринадцять з них одержали другу вищу освіту на факультеті післядипломної освіти.
А згодом студенти групи, де дві третини предметів викладають англійською мовою, отримуватимуть другий диплом про вищу освіту - технічний переклад.
- Ми пишаємося тим, що наші вихованці захистили дипломні проекти і магістерські роботи англійською мовою, причому на "відмінно", - говорить завідувач кафедри "Електричні апарати" доцент Олександр Рассальський. - Десять наших викладачів із тринадцяти підготували англійською мовою не лише лекції, а й методичні вказівки. Набираємо нову групу майбутніх інженерів-електромеханіків, які, сподіваємось, разом з основним дипломом отримають і диплом з технічного перекладу. Такі фахівці користуються на виробництві неабияким попитом. ВАТ "Запоріжтрансформатор" приймає на роботу всіх п'ятнадцятеро наших випускників. Адже технічна документація іноземних партнерів, як правило, оформлена англійською мовою...
Навчання у групі організувала доцент Олена Бояринцева, яка добре володіє англійською мовою. За це вдячні їй та іншим викладачам кафедри випускники Юлія Гадзевич, Юлія Петренко, Михайло Ткаченко та їх товариші по навчанню.
Власн. інф.
На знімку А.Смолярова: доцент О.Бояринцева з випускниками

Переможці олімпіади
Дев'ять ВНЗ України представили на всеукраїнську студентську олімпіаду з обробки металів тиском своїх студентів. Від нашого університету в олімпіаді взяли участь С. Кузьменко (М-819) та С. Чернишов (М-810), які здобули в особистому заліку 3 місце. Вони змагалися у номінації "Штампувальне виробництво".
Борис ЧУМАКОВ, доцент кафедри "Обробка металів тиском"

Фахівці для транспорту
Цього року кафедра "Транспортні технології" випустила 95 спеціалістів для транспорту - на 20 більше, ніж торік. Реальні проекти захистили понад 20 відсотків випускників.
- Помітна значно вища якість дипломних проектів, - підкреслює доцент кафедри Володимир Петрович Юдін. - Завдяки чому ? Насамперед підвищилася професійна підготовка викладачів, які навчалися на курсах підвищення кваліфікації в Києві, а також завдяки широкому застосуванню електронно-обчислювальної техніки в розробленні дипломних проектів. Ми впевнені у тому, що наші випускники зможуть внести новий струмінь у діяльність транспортних підприємств...
Половина випускників захистила дипломні проекти і магістерські роботи на "відмінно". П'ята частина з них - реальні проекти, які впроваджені, або будуть впроваджуватися у виробництво. Скажімо, Ганна Бат та Олександра Михайлова запропонували державній екзаменаційній комісії комплексну магістерську роботу з теми "Логістична система АТП на міжміських перевезеннях. Обґрунтування двох транспортних терміналів". Де саме ? У Харкові та Івано-Франківську. Річний економічний ефект дорівнюватиме понад один мільйон гривень. Заочниця Наталя Шкрябій розробила дипломний проект з теми "Вдосконалення транспортно-складських робіт з вантажопереробки у Запорізькому річковому порту." Економічний ефект складатиме майже один мільйон гривень на рік.
Студент-заочник, водій великовантажних автомобілів "КамАЗ" Віктор Колодізєв у дипломному проекті розрахував доцільність та економічність перевезення авіадвигунів з ВАТ "Мотор Січ" до київського аеропорту Бориспіль з урахуванням заміни контейнерів дерев'яних на цільнометалеві. Досягається економія коштів завдяки багаторазовому використанню нових контейнерів та оптимізації автомобільних та авіаційних рейсів і коли зменшується час простоїв.
Майже половина випускників захистила дипломні проекти на "відмінно". Усі п'ять магістерських робіт захищено на "відмінно". Їх автори одержать дипломи з відзнакою.
Микола ВОЛОДЬКО
На знімку О.Пастушенка: момент захисту

Ректорат привітав з перемогою
Ректорат університету привітав з перемогою учасників 2-го етапу всеукраїнських студентських олімпіад, зокрема: Юрія Селезньова (фізика, 1 місце), Катерину Комліченко (маркетинг, 2 місце) та Василя Довгошия (хімія, 3 місце).
Ректорат побажав їм подальших успіхів у навчанні і науковій роботі.
Власн. інф.

Зростає попит на фінансистів
Останнім часом помітно зростає попит на фінансистів з вищою освітою. Кафедра "Фінанси та банківська справа" цьогорік не змогла задовольнити заявки на спеціалістів, які надійшли з банків, страхових компаній, підприємств, приватних фірм.
Про це розповіла завідувач кафедри доцент Жанна Кирилівна Нестеренко, навівши конкретні цифри і дані. "Виходить так, що наші студенти уже з другого або третього курсів працюють на посадах фінансистів, бухгалтерів у різних установах і на підприємствах. Так що захистивши диплом, вони там і лишаються працювати. Все одно фінансистів не вистачає. Розуміючи це, ми з року в рік збільшуємо кількість їх підготовки. Цього року кафедра випустила двісті двадцять п'ять фахівців з урахуванням тих, хто отримав другу освіту на факультеті післядипломної підготовки. Лише на денному відділенні підготували п'ятдесят вісім спеціалістів, а наступного навчального року ця цифра зросте мінімум удвічі..."
За перші три дні захисту (працювало дві державні екзаменаційні комісії) дипломні роботи захистили 28 випускників. Цікаво, що всі вони отримали "п'ятірки". Серед них - Юлія Недвіга, Євгенія Яструбова, Ганна Дейниченко, Ірина Балакірева. Які теми переважають у дипломних роботах випускників ? Проблеми бухгалтерського обліку та аналіз оплати праці, регулювання фінансової стійкості комерційних банків, прямі й непрямі та місцеві податки і збори, аналіз і прогнозування фінансового стану у ВАТ "Дніпроенерго", проблеми розвитку страхового бізнесу в Україні тощо. Характерно, що всі роботи написані на конкретних фактах і даних, адже випускники працюють у тих же банках, фірмах, підприємствах, компаніях, тому добре знають справу і проблеми.
Нині на кафедрі захистили дипломні роботи лише на денному відділенні 58 випускників, з них понад 40 отримали вищий бал. Диплом з відзнакою одержать 26 молодих фінансистів.
Наш кор

Без відриву від виробництва
Саме так навчався протягом шести років начальник дослідної станції електромашинного цеху Запорізького електровозоремонтного заводу Павло Воскобойник. А перед цим відслужив у армії, працював на ВАТ "Мотор Січ", ВАТ "Дніпроспецсталь" на посадах, пов'язаних з електроенергетикою. Так що свою професію Павло опанував досконало, знає всі її тонкощі і труднощі.
Тепер він добре оволодів спеціальністю "Електричні машини та апарати", тому й захистив дипломний проект на "п'ятірку". Тема - "Тяговий двигун постійного струму для сучасних вантажних електровозів." До речі, новинки, запропоновані Павлом Воскобойником, розроблені разом із фахівцями заводу, вже впроваджені у виробництво, щороку дають значний економічний ефект. За рахунок поліпшення якості з'єднань провідників обмотки якоря мотора (раніше їх паяли, а тепер зварюють) зменшилися ціни на електродвигун приблизно на 10 відсотків. А коли врахувати, що на кожен електровоз потрібно 8 двигунів, то економія становить не менше 100 тисяч гривень тільки на одному електровозі.
Павло добрим словом згадує своїх помічників, разом з якими працював над вдосконаленням, оновленням двигунів, Тетяну Попову, Ігоря Коцура, Олексія Сердюка та інших.
- Вважаю, треба поглибити спеціальну підготовку інженерів з освоєння тягових електродвигунів і трансформаторів. Таких фахівців обмаль на підприємствах, - сказав Павло Воскобойник. - Майже немає їх і на нашому заводі.
Володимир Метельський, декан ЕТФ

З одного металу ллють...
Так, з одного металу ллють і різні деталі, і вузли для машин, і дзвони, барельєфи, статуетки. Все, крім деталей і вузлів, називають художнім литвом. Це вдається виготовляти ливарникам з душею художника, який цінує прекрасне, як справжній митець.
Є вони і на кафедрі "Обладнання і технологія ливарного виробництва" - і викладачі, і студенти. Чотири роки тут викладають предмети, пов'язані з художнім литвом: реставрація художніх виробів, технологічні основи формоутворення художніх та ювелірних виробів, нанесення декоративних покриттів на художні вироби литва та інші. Викладають їх професор Е.І. Цивірко, доценти Є.І. Іваненко, О.Ф. Кузовов, В.Є. Самойлов. Не лише викладають теорію, а й ведуть практичні заняття в лабораторіях, ливарному залі. Студенти під керівництвом наставників вчаться технології художнього литва, виготовляють різні фігурки, настільні прилади, барельєфи тощо.
Скажімо, Олексій Федорович Кузовов разом зі студентами відлив із бронзи барельєф академіка Ю.А. Шульте і встановив у предметній аудиторії кафедри його імені. Один з тих студентів, випускник 2000 року, Олексій Дьомін зараз працює майстром ливарного цеху комбінату "Запоріжсталь".
Як правило, художні вироби відливають з кольорових металів - бронзи, міді, алюмінію.
Можна не сумніватися, що випускники-ливарники зможуть використати свій художній досвід на виробництві: по-перше, виготовлятимуть гарне литво для виробництва, а подекуди, коли захочуть, зроблять і художні вироби, аби здивувати колег своїм умінням.
Власн. інф.

Американський професор подарував книги
На запрошення кафедри менеджменту та маркетингу ЗНТУ відвідав професор Джон Маркус Джоуб з університету міста Маямі (штат Огайо, США). Кафедра організувала презентацію книг з менеджменту у США. Автором однієї з них "Статистичні методи забезпечення якості інженерів" є гість університету. Професор подарував 30 примірників книг з менеджменту кафедрі і бібліотеці.
Викладачі кафедри з неабияким інтересом слухали лекції гостя, який відповів також на численні питання колег, особливо щодо методів навчання і поведінки американських студентів. На презентації книг були присутні також викладачі з інших кафедр.
Американський професор здійснив екскурсію по університету, ознайомився з факультетом економіки та управління, побував в аудиторіях бібліотеки, зокрема в залі електроної інформації і залі періодичних видань, мультимедійному залі кафедри іноземних мов, у друкарні, центрі Делкам, лабораторії кафедри "Технологія авіадвигунів і машинобудування", де сфотографувався на пам'ять.
Професор Джон Маркус Джоуб ознайомився з визначними місцями Запоріжжя, зокрема з островом Хортицею.
Відділ забезпечення міжнародної діяльності щиро дякує за допомогу в організації перебування американського професора в університеті зокрема деканові ФЕУ В.В. Королькову, викладачам кафедри менеджменту та маркетингу В.В. Возіянову, Ю.Ю. Соколовій і І.М. Тесленок.
Олена ПОПОВА, методист відділу
На знімку О.Пастушенка: гість із США і декан ФЕУ В.В. Корольков

Портрет студентки
Є воля - є людина
Саме так визначав цінність людини Олександр Довженко: "Є воля - є людина! Нема волі - нема людини. Скільки волі, стільки й людини!".
Викладачі і студенти кафедри "Мікроелектроніка і напівпровідникові прилади" у характері четвертокурсниці Валерії Кудіної відзначають насамперед неабияку волю. Завдяки цьому дівчина не просто відмінно навчається, а й прагне будь-що досягти своєї мети - стати висококваліфікованим комп'ютерником, а затим - вченим у цій галузі. Вона із золотою медаллю закінчила 99-й ліцей у Запоріжжі, навчалася в класі з поглибленим вивченням математики й фізики. Валерія перемогла в університетській олімпіаді з фізики, успішно закінчила підготовчі курси в ЗНТУ. А спеціальність обрала після Дня відкритих дверей, коли познайомилася з кафедрою, відчула, що комп'ютеризація - це її професія, цікава й перспективна. Це знає вона і по роботі батька Миколи Івановича, який отримав споріднену спеціальність у "машинці", а зараз очолює технічну фірму.
Звісно, що характер краще за все виявляється у стосунках людини до тих, хто її оточує. Він у Валерії цілеспрямований, настійливий, доброзичливий. Недарма дівчину ровесники обрали старостою групи РП-310, в якій з дев'ятнадцяти осіб лише шестеро дівчат, решта - хлопці. За прикладом старости усі і навчаються успішно, лекції і практичні заняття відвідують регулярно. Групу вважають однією з кращих на факультеті за всіма показниками. Тут шестеро відмінників, з них троє - почесні відмінники ЗНТУ. Валерії приємно, що її група - добрий приклад для інших. В її заліковій книжці - самі "п'ятірки", починаючи з першого семестру. Вже восьмий семестр закінчила так само, на відмінно.
- Якщо серйозно ставитися до навчання, то всі предмети засвоюєш однаково - відмінно, - розмірковує Валерія. - А той, хто скаржиться на труднощі вивчення предметів, - просто зневажає їх, не хоче докласти зусиль, попрацювати як слід...
Валерія Кудіна охоче, з цікавістю засвоює автоматизацію процесів розроблення електронних мікросхем. Хоче розробляти програми моделювання електронних пристроїв. На думку дівчини, нічого цікавішого немає в техніці.
Я поцікавився, чи є у неї вільний час на відпочинок. "Звичайно, є, - здивувалася Валерія запитанню. - Я полюбляю активний відпочинок, коли не сидиш на місці, а рухаєшся, поповнюєш знання, збагачуєшся новинками, досвідом... "Так, зміст людського життя в тому, щоб розвивати своє "я", робити те, до чого відчуваєш себе придатним.
З шкільних років Валерія захоплювалася спортом - легкою атлетикою, гімнастикою. Тренувалася в легкоатлетичному манежі "Запоріжсталі", виступала на змаганнях, виконала нормативи другого розряду з цих видів спорту. Щоправда, зараз сутужно з вільним від навчання часом, тому не тренується.
Валерія вважає свою групу дружною, веселою, здібною у навчанні. Цікаво, що в групі п'ятеро ліцеїстів, з них троє з одного класу. У засвоєнні спеціальних предметів майбутнім електронникам допомагають завідувач кафедри професор В.В. Погосов, доцент В.М. Матюшин, старший викладач Н.М. Нагорна. Свої лекції вони обов'язково пов'язують з новинами в науці і практиці.
Наступного року Валерія Кудіна працюватиме над магістерською роботою, аби захистити її теж на "відмінно" й отримати диплом з відзнакою. А затим продовжити навчання в аспірантурі. Не сумніваюсь, що дівчина доб'ється свого: такий у неї характер.
Микола КЛИМЕНКО

Спортивне свято
Традиційне спортивне свято відбулося 26 травня в актовій залі університету. Тут підбивали підсумки спартакіад і змагань, відзначали переможців.
З вітанням до присутніх виступили ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков, голова профкому доцент М.С. Гамов і завідувач кафедри фізичного виховання Л.Г. Соловйова.
Присутні на святі дізналися, що найкращі показники щодо масовості і майстерності у колективу машинобудівного факультету, як і минулого року (декан В.І. Глушко, відповідальні за масову роботу від кафедри фізвиховання М.С. Панасенко та О.В. Мілкіна). Факультет відзначений кубком і почесним дипломом. Почесні грамоти вручено спортсменам, викладачам, які брали активну участь у спортивно-масовій роботі факультету.
Друге місце виборов колектив електротехнічного факультету (декан В.П. Метельський, відповідальна за спортивно-масову роботу О.В. Федорова). На третьому місці - колектив транспортного факультету (декан В.Х. Козирев, відповідальний за спортивно-масову роботу В.Г. Калінін). Усі вони відзначені дипломами і грамотами.
В урочистій обстановці відзнаки вручили переможцям змагань різних рівнів, а пам'ятні подарунки - студентам-випускникам.
С.Б. Бєліков вручив медалі чемпіонів України збірним командам з гандболу, спортивної аеробіки, а також нагрудні знаки "Майстер спорту України" Світлані Палець (академічне веслування), Андрієві Івахненку (плавання), членам збірної команди зі спортивної аеробіки - Сергію Круглову, Ользі Солдатенко, Ксенії Громаковській, Катерині Івановій.
У перервах виступали артисти СТЕМу "Будильник".
Ольга ФЕДОРОВА, викладач кафедри фізвиховання
На знімках О. Пастушенка: вітання учасників свята; ректор С.Б.Бєліков нагороджує кращих спортсменів

Подяка з Києва
Ректорові запорізького національного технічного університету С.Б. Бєлікову
Вельмишановний Сергію Борисовичу!
Федерація України зі спортивної аеробіки та фітнесу (ФУСАФ) від усієї нашої громади незалежної держави висловлює Вам велику вдячність за організацію на високому рівні та особисту активну участь у проведенні чемпіонату України зі спортивної аеробіки та фітнес-аеробіки серед студентів 2004 року!
Спортивна аеробіка, фітнес-аеробіка, стренфлекс - студентські види спорту, і розвиток цих сучасних напрямів в оздоровленні населення потребує підтримки професіоналів, фахівців з вищою освітою і досвідом роботи. Атмосфера розуміння і підтримка сучасних видів спорту надає Вашому Університету ще більшої перспективи у розвитку спорту, вищих досягнень та спілкуванні з іншими університетами як у нашій державі, так і за кордоном. Приклад Вашої збірної команди з фітнес-аеробіки, яка постійно бере участь у міжнародних змаганнях у складі збірної команди України, надає впевненості щодо складання програми розвитку виду спорту на майбутні роки, перспективи розвитку студентського спорту.
Ви маєте добру збірну команду і високопрофесійних тренерів, маєте підтримку деканів. А після проведення чемпіонату України маєте ще й друзів у складі президії Федерації України зі спортивної аеробіки та фітнесу.
Дозвольте від себе особисто і від нашої Федерації висловити Вам та Вашим співробітникам велику подяку за рівень прийому і проведення змагань для студентів всеукраїнського масштабу, за Вашу особисту активну участь у розвитку сучасних видів спорту в Україні. Сподіваємось на наступну зустріч. Бажаємо Вам успіху в усіх Ваших справах!
З великою повагою Тетяна Пасічна, президент федерації

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок