Видається
з 1960 року
7 вересня
2006 року
№11
(2026)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РЕПОРТАЖ
"З ЦЬОГО ДНЯ ВИ - НАШІ СТУДЕНТИ!"
    Ці слова виголосив ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков на посвяті у студенти, яка за традицією відбулася ранком 30 серпня біля входу в головний корпус університету. Навіть холодний вітер не зіпсував гарного настрою у першокурсників, їх батьків і друзів, які зібралися на урочистості. Юнаки та дівчата вишикувалися в колонах по факультетах, чекаючи урочистого моменту - відкриття свята.
Лунають мелодії гімнів України і ЗНТУ, на щоглах підіймаються прапори України та університету. Відкриває свято Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки.
- Щиросердно вітаємо вас, найкращих, найрозумніших, що вибороли право стати студентами найбільшого і найстарішого в регіоні університету! - звертається вона до першокурсників, яких цього року понад 1300. Ваші мрії зараз пов'язані з початком нового шляху до країни знань. Нехай щастить вам у всьому!
Ректор ЗНТУ професор Сергій Борисович Бєліков, привітавши всіх, хто прийшов на урочистості, розповів про історію і сьогодення університету, який розпочав свій відлік часу понад 105 років тому. За час існування вищого навчального закладу тут підготовлено понад 60 тисяч фахівців за багатьма спеціальностями.
- Серед них - відомі вчені і керівники промисловості, народні депутати України, викладачі , - підкреслив Сергій Борисович: - Деякі з них присутні на нашому святі. Сьогодні ви вливаєтесь до нашої багатотисячної студентської сім'ї. Через п'ять років кожен, хто сумлінно навчатиметься, отримає диплом про вищу освіту європейського зразка...
Ректор запрошує до мікрофону гостей, і вони щиросердно вітають першокурсників з перемогою у конкурсі, бажають їх всіляких гараздів, сумління і витривалості у навчанні. З такими побажаннями виступили голова облради депутатів О.С. Нефьодов, голова Жовтневої райдержадміністрації П.П. Зубков, народний депутат України О.В. Бабурін, перший проректор ЗНУ професор Ф.Г. Турченко, в.о. голови облпрофради М.М. Сластьон.
Студенти за дорученням президії покладають квіти до пам'ятника першому директорові Олександрійського механіко-технічного училища М.Д. Поддєрьогіну.
Олена Доброхотова та Ілля Зима виголошують клятву першокурсника. Затим С.Б. Бєліков вручає їм символічні ключ до знань і студентський квиток нового зразка.
Знову лунають мелодії гімнів України і ЗНТУ. Зі щогол спускають прапори України та університету. Студенти розходяться по аудиторіях, аби познайомитися з деканами, завідувачами кафедр, викладачами, з якими відтепер будуть долати нелегкий шлях до вершин науки, до диплома ЗНТУ.
Микола КЛИМЕНКО

"ТРИ УНІВЕРСИТЕТИ - ЄДИНА МЕТА"
    - урочистості під таким девізом на честь Дня знань вперше відбулися на стадіоні "Локомотив" 1-го вересня. Глядацькі трибуни переповнені студентами і викладачами ЗНТУ, ЗНУ, ЗІДМУ. Лунає мелодія Гімну України, ведучий відкриває свято. Студентів і викладачів вітають з Днем науки ректор ЗНУ С. Тимченко, ректор ЗНТУ С. Бєліков, ректор ЗІДМУ В. Огаренко та голова Жовтневої райадміністрації П. Зубков. Вони баєають молоді успіхів у навчанні, аби стати фахівцями, на яких чекають у містах і селах.
Кінний театр "Запорозькі козаки" демонструють на бігових доріжках і зеленому полі високу майстерність їзди верхи з акробатичними вправами, виступають з козацькими розвагами.
Театралізоване свято вдалося: сонячний ранок, гарний настрій у молоді, чудові виступи кінного театру.
НАШ. КОР.
На знімках: виступає ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков; на глядацькій трибуні - ректори університетів і гості свята

БУДНІ КАФЕДРИ
ВИПУСКНИКИ КАФЕДРИ - ЇЇ ВИКЛАДАЧІ
Кафедра теоретичної і загальної електротехніки як одна з базових загальноосвітніх кафедр у технічному вузі була створена 1963 року. Першим її завідувачем був доцент Віталій Олександрович Фокін, який очолював кафедру протягом майже 25 років. У різні роки кафедру очолювали також доценти Петро Іванович Лапченко, Георгій Михайлович Коваленко, Олександр Тихонович Рябошапка, а з 1994 року її очолює Едуард Володимирович Власенко.
Першими співробітниками кафедри в період її становлення були: В.О. Фокін, В.Ф. Іванько, В.М. Немикіна, Є.В. Павлова. Основна робота викладачів була спрямована на розроблення і створення навчально-методичної бази. Поряд з цим велися наукові пошуки. Доцент В.М. Немикіна розробила методичне забезпечення курсів, які викладає, веде виховну роботу серед студентів як куратор, керівник наукового гуртка, готує студентів до участі у всеукраїнських олімпіадах з ТОЕ.
Зараз на кафедрі працює 5 к.т.н., два старші викладачі, два асистенти. Старший викладач В.О. Зикіна і доцент Е.В. Власенко нагороджені знаком "Відмінник освіти України".
Для проведення навчальних занять кафедра має три електротехнічні лабораторії. Студенти повністю забезпечені підручниками і навчально-методичними посібниками з дисципліни кафедри.
Найперша турбота викладачів - навчання студентів спеціальності з використанням обчислювальної техніки. Розроблена система активного вивчення і машинного тестування знань студентів з курсів теоретичних основ електротехніки, загальної електротехніки та основ теорії електричних кіл. Вона виключає суб'єктивне ставлення викладача до студентів, дозволяє студентам самостійно перевіряти свої знання у комп'ютерному класі. Курсові і розрахунково-графічні роботи готують із застосуванням ЕОМ, лабораторні роботи і практичні заняття студенти виконують у комп'ютерному класі. Розробляють завдання для модульного тестування і програм для розрахунково-графічних завдань на ЕОМ доценти С.М. Тиховод, В.В. Козлов, В.Ф, Безотосний. Активну допомогу викладачам у проведенні лабораторних і практичних занять в комп'ютерному класі надають асистенти І.О. Афанасьєва, Г.М. Романіченко. Всі викладачі кафедри - випускники електротехнічного факультету.
1992 року до університету вперше набрали студентів у групи з англійською мовою навчання за фахом "Електричні машини та апарати". Кафедра теоретичної і загальної електротехніки однією з перших розпочала підготовку з метою проведення занять у так званих "англійських" групах. Старший викладач О.В. Набокова, яка добре володіє англійською мовою, навчалася на курсах підвищення кваліфікації, протягом року займалася з американськими викладачами, вдосконалюючи розмовну англійську мову. Нині Ольга Володимирівна читає курс лекцій з ТОЕ англійською мовою студентам кафедри "Електричні апарати" і студентам гуманітарного факультету, що навчаються за фахом "Технічний переклад", а також веде практичні заняття, а разом з Володимиром Володимировичем Козловим - лабораторні роботи англійською мовою.
Колектив кафедри розробив і видав методичні вказівки для виконання студентами розрахунково-графічних завдань із ТОЕ англійською мовою. Студенти "англійських" груп сумлінно ставляться до навчального процесу, особливо з ТОЕ, активно займаються в науковому гуртку, на студентські конференції готують доповіді англійською мовою за темами, які не входять до навчального курсу. Більшість студентів групи бере участь в університетських олімпіадах з теоретичної електротехніки, де здобуває призові місця.
Щоб розширити можливості навчання для студентів цих груп, кафедра ТОЕ разом із кафедрою "Електричні апарати" підтримує ділові контакти з університетами Швеції, Німеччини, де здійснюєтьсяться навчання студентів за спорідненими спеціальностями. Співробітництво із зарубіжними навчальними закладами передбачає організацію спільних конференцій викладачів і студентів, взаємний обмін студентами з метою навчання і відпочинку.
1989 року було відновлено проведення всесоюзних олімпіад з електротехніки та основ електроніки. Надійшло запрошення взяти участь у всесоюзній олімпіаді з електротехніки, яка мала відбутися у Ленінградському інституті кораблебудування. Виявилося, що лише ЗМІ виступив від України. З інших республік СРСР прибуло на олімпіаду по 3-5 студентів. Від нас взяли участь у ній два студенти, які здобули 4-е місце. Це була значна перемога, адже попереду були лише студенти з Москви і Ленінграда.
На всеукраїнських олімпіадах студенти нашого університету, в тому числі й іноземці, завжди здобували призові місця. З 1999 року всеукраїнські студентські олімпіади з електротехніки та основ електроніки ініціює Харківський національний політехнічний університет. Тут вдало наші студенти виступають. Дмитро Капінус посів 20-е місце (1999р.), Микита ,Павлик і Костянтин Козлов увійшли до першої десятки серед студентів 46 вищих навчальних закладів України (2000р.), Олександр Кулешов - 3-е місце (2003р.), В. Ходас - 3-е місце (2004р.), Ірина Лишняк - 3-е місце(2005р.).
Колектив кафедри виконує науково-дослідні роботи, пов'язані з розробленням рекомендацій раціональних методів зміни параметрів електричної енергії. На кафедрі тривалий час діяв семінар із перетворювальної техніки - філіал семінару Київського інституту електродинаміки при Академії наук України. Викладачі кафедри розробляють методики дослідження електромагнітних і теплових полів з метою оптимізації електричного обладнання. За науковою тематикою кафедри захистили кандидатські дисертації Е.В. Власенко, В.М. Немикіна, В.Ф. Безотосний, В.В. Козлов. Асистенти кафедри працюють над кандидатськими дисертаціями за науково-дослідною тематикою.
НАШ. КОР.

                    ІНТЕРНЕТ У ЗНТУ
Заснування загальноуніверситетської комп'ютерної мережі, а також початок комп'ютеризації університету - жовтень 1996 року. Згодом у ЗНТУ було обладнано комп'ютерну мережу з основних сегментів розгалуженої загальноуніверситетської мережі. Сегменти з'єднали перші комп'ютерні класи: кафедри фізики, кафедри ДМ та ПТМ, факультету економіки та управління, кафедри опору матеріалів, радіотехніки, теплотехніки та гідравліки. Головний сервер на базі персонального комп'ютера розташувався в центрі інформаційних технологій. Так наш університет приєднався до світової мережі інтернет.
Починаючи з 1998 року, триває інтенсивний розвиток локальної внутрішньої мережі. Тепер вона завдовжки понад 3000 метрів, об'єднує 352 комп'ютери, в тому числі 29 навчальних класів, деканати факультетів, читальну залу бібліотеки, науково-дослідний сектор університету. Значно зросла експлуатація та інтенсивність доступу до ресурсів інтернету.
Завдяки організації так званого модемного пулу додатково одержали можливість доступу до загальноуніверситетської мережі з домашніх комп'ютерів понад 90 користувачів - викладачі, співробітники, студенти. Використання комп'ютерів у навчальному процесі стало звичним явищем. Зростає кількість користувачів, які знаходять в інтернеті необхідну інформацію.
Придбано новий сервер - двопроцесорний Pentium, додатковий жорсткий диск, новий комп'ютер з монітором. З'явилися також додаткові модеми для модемного пулу, для швидкісного доступу до інтернету. Налаштовані підмережі адміністрації і бухгалтерії, що об'єднали всі комп'ютери відділів. Установлено і налаштовано програмне забезпечення, необхідне для безпечної та зручної роботи як у інтернеті, так і в загальноуніверситетській мережі, та програма Firewall для захисту адміністративної підмережі від проникнення сторонніх клієнтів. Налагоджений оперативний пошук інформації для служб університету, прийом і відправлення офіційної електронної пошти (E-mail).
ЗНТУ вступив в Асоціацію користувачів телекомунікаційної мережі і "Центру Європейської інтеграції" (УРАН). В останні роки замінено 27 комп'ютерів в аудиторії 353 (25 робочих місць, сервер і комп'ютер викладача). Замість старих, введені до навчального процесу комп'ютери Pentium-III з більшим обсягом оперативної пам'яті і жорстких дисків. Придбані нові комп'ютери Pentium-III для заміни існуючих у класах факультету економіки та управління, на радіоприладобудівному факультеті. Загалом комп'ютерний парк університету зріс більш ніж на 100 комп'ютерів Pentium-III.
Зараз у нас є мультимедійний проектор, який дозволяє демонструвати на великому екрані зображення з різних джерел (комп'ютер, відеомагнітофон, відеокамера, телевізор, програвач DVD-дисків). Разом з ноутбуком цей проектор складає мобільний комплекс для проведення лекцій, презентацій, семінарів. Паралельно розвивається комп'ютерна мережа університету. До неї під'єднані кафедра військової підготовки, бібліотечний програмний комплекс. Упроваджені в навчальний процес програмний комплекс "Компас", база даних "Облік успішності на деканатському рівні". Перероблена система "Абітурієнт", збільшено кількість облікових даних.
У жовтні 2003 року ЗНТУ став повноправним представником світової мережі інтернет. Тепер загальноуніверситетська мережа налічує понад 700 комп'ютерів. Кількість зареєстрованих користувачів інтернет - понад 3000.
Об'єднано мережу з гуртожитком № 2: підключена до загальноуніверситетської мережі з виходом в інтернет студентська мережа гуртожитку, а це понад 60 комп'ютерів, де студенти ввечері можуть знайти необхідну інформацію для навчання. Підключений до мережі комп'ютерний клас у гуртожитку № 4. Організована мережа зв'язку з кафедрою військової підготовки ЗНТУ.
Нині наш університет налічує 885 комп'ютерів, об'єднаних в одну інформаційну мережу. Зв'язок з інтернетом відбувається за трьома незалежними каналами, загальна потужність яких утричі перевищує минулорічну. Це дає можливість найближчим часом планувати проведення відеоконференцій і дистанційних лекцій з іншими навчальними закладами.
Олег БІДНЯК, начальник відділу експлуатації обчислювальних мереж ЗНТУ
На знімку: комп'ютерний клас радіоприладобудівного факультету

У ЗДОРОВОМУ ТІЛІ - ЗДОРОВИЙ ДУХ
Так кажуть в народі, бо це відповідає дійсності. Не можна добре навчатися або працювати, не маючи фізичного гарту. А його можна здобути лише завдяки постійному тренуванню, різних спортивних змагань, туристичних походів. Це добре усвідомлюють студенти, викладачі і співробітники електротехнічного факультету. А керівники деканату на чолі з професором В.П. Метельським, завідувачі кафедр, профспілкові організації, громадський деканат надають фізичному гарту особливу увагу: організовують команди, змагання і самі беруть у них участь. Тому збірні команди факультету на щорічних спартакіадах університету виборюють призові місця.
Протягом десяти років команда з шахів, очолювана майстром спорту Романом Панасюком є чемпіоном університету. А Роман Панасюк, Ганна Голуб і Андрій Горюнов неодноразово ставали чемпіонами області з шахів. Нині збірну команду університету очолює кандидат у майстри спорту Катерина Терехова, чемпіон університету.
Завдяки старанням першорозрядника Олександра Єрмоленка команда з настільного тенісу здобуває призові місця в ЗНТУ, так само, як і завдяки Ігорю Захарову - команда з баскетболу. Успішно виступає на змаганнях різного рангу команда з волейболу, очолювана капітаном Сергієм Михайловим, майстром спорту і призером багатьох міжнародних змагань.
Гордістю факультету є і команда зі спортивної аеробіки. Христина Барсова, Анна Глущенко, Тетяна Лактіонова, Катерина Письменна, Ольга Гудкова, Алла Фальковська, Олена Онищенко, Юлія Чернеча - багаторазові чемпіони ЗНТУ. А Євгенія Бєлобородова та Олександр Плетінь у складі збірних команд університету успішно виступають на всеукраїнських і міжнародних змаганнях.
У збірній команді ЗНТУ з гандболу добре виступають спортсмени факультету Володимир Лютий, Олег Зубов, Олег Мачарашвілі, Олег Шепілов. Вони стали срібними призерами універсіади, виступають на першість України серед команд першої ліги.
Перспективним гирьовиком зарекомендував себе Микола Пташник, який виступає на міжнародних змаганнях. Він - чемпіон області. Майстер спорту Світлана Палець - відома в області й Україні серед академічних веслувальників. Вона - чемпіон України, член збірної команди країни.
Є в нас і майстер спорту зі стрибків у воду - Ольга Лопаткіна. Вона - неодноразовий переможець і призер чемпіонатів України і міжнародних змагань.
Викладачі і співробітники факультету завжди беруть участь у традиційній університетській спартакіаді "За бадьорість і здоров'я", досягають успіхів. Електрофак - неодноразовий переможець цієї спартакіади.
Не можна не назвати викладачів, які беруть активну участь у змаганнях: В.О. Машкін, І.А. Орловський, О.І. Афанасьєв, А.В. Пирожок, В.Г. Савельєв, Л.Б. Жорняк - заступники декана факультету, викладач В.О. Зикіна. Команда викладачів - багаторазовий чемпіон спартакіади з волейболу.
Ольга ФЕДОРОВА, Викладач кафедри фізкультури і спорту, відповідальна за спортивно-масову роботу на електротехнічному факультеті.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок