Видається
з 1960 року
10 вересня
2008 року
№11
(2057)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Репортаж
НАЙЧИСЛЕННІШЕ ПОПОВНЕННЯ СТУДЕНТСЬКОЇ СІМ'Ї
Зранку 30 серпня пройшов рясний теплий дощ, і площа перед входом до головного корпусу університету ніби оновилася, свіжішими стали дерева навколо. Тут зібралося майже дві тисячі осіб: першокурсники, їхні батьки і друзі. У них веселі обличчя, радісні іскорки в очах. У руках майже кожного - квіти. Всі чекають початку традиційного для університету свята - посвячення в студенти.
На майданчику перед входом до головного корпусу - керівники, викладачі та працівники університету, поважні гості, серед яких - очільники установ та фірм, колишні випускники "машинки".
Урочистості розпочинаються Гімнами України та ЗНТУ, які виконує духовий оркестр, підняттям прапорів на щоглах.
Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки, вітає усіх зі святом, бажає першокурсникам успіхів у навчанні, а затим запрошує до слова ректора ЗНТУ професора С. Б. Белікова.
- Ми раді вітати поповнення студентської сім'ї, яка зросла нині на тисячу вісімсот осіб, понад тисячу з яких прийняли на держбюджетний кошт. Це збільшення студентів найбільше за вісім останніх років. Ми робили і робитимемо все необхідне, аби ви, шановні першокурсники, успішно оволодівали фахом, цікаво організовували дозвілля!..
Вітальну промову Сергій Борисович виголосив трьома мовами: українською, російською та англійською.
- Вам, молоді друзі, випала велика честь і велике щастя - навчатися у найстарішому і найкращому в регіоні університеті, - сказав О. П. Бережний, перший заступник голови облдержадміністрації. - Адже вихованці його очолюють великі підприємства, фірми, установи. Запоріжці пишаються ними. Так що у вас щасливе майбуття, вам є на кого рівнятися!
З вітанням до першокурсників та їх батьків звернулися також Д. О. Секиринський - завідувач міського управління освіти і науки, О. О. Клепаков - перший заступник голови обласної ради, К. О. Вайтаник - голова держадміністрації Жовтневого району, Н. І. Гринь - голова обласної ради профспілок працівників освіти і науки, Г. І. Пейчев - головний інженер ЗКБ "Івченко-Прогрес", колишній випускник "машинки".
Першокурсники покладають квіти до пам'ятників першому директорові Олександрівського механіко-технічного училища Д. М. Поддерьогіна і загиблим у минулій війні викладачам і студентам "машинки". Затим усі присутні слухають клятву першокурсників.
І от ректор С. Б. Бєліков вручає першокурсникам символічні ключ до країни знань і студентський квиток.
І знову - дощ, який почався раптово, примусив швидко закінчити свято. Усі розійшлися по факультетах, для познайомства з деканами, завідувачами кафедр, викладачами, аби подивитися, де 1 вересня розпочнуть перше заняття.
Микола КЛИМЕНКО
На знімках Василя Биченка: ректор університету С.Б. Бєліков вручив першокурсникам символічні ключ до країни знань і студентський квиток; загальний вигляд урочистостей.

НАШЕ ПОПОВНЕННЯ
Усі наші першокурсники успішно витримали незалежне оцінювання знань і прийняті до університету. Серед них - діти робітників і селян, службовців і науковців. Вони прийшли до нас з обласного центру, Мелітополя, Бердянська, районів області та інших областей.
…Олександра Степанова за підсумками тестування отримала максимальні бали: з математики - 200, з української - 197. Вона могла б вступити на навчання до будь-якого столичного університету, але обрала ЗНТУ, факультет інформатики та обчислювальної техніки.
Настя Тихоненко добре закінчила середню школу № 67 у Запоріжжі і вступила на гуманітарно-правовий факультет. Цікаво, що в нашому університеті на третьому курсі вже навчається її мати Людмила Вікторівна за спеціальністю журналістика (заочно), її сестра Джульєта Ломаченкова і брат Богдан Тихоненко навчаються на 3-му курсі ЗНТУ.
Кам'янсько-Дніпровську гімназію "Скіфія" закінчили подруги Ірина Забігайло, Катерина Семенова і Тетяна Баранова і всі вступили навчатися на гуманітарно-правовий факультет.
Ірина Суязова з Великої Знам'янки Кам'янсько-Дніпровського району навчатиметься на електротехнічному факультеті, на кафедрі електропостачання промислових підприємств, яку колись закінчив її батько Олександр. Нині він працює майстром електромереж у своєму районі.
Владислав Шашликов за прикладом батька, який закінчив електрофакультет, оволодіватиме спеціальністю "Електропостачання промислових підприємств". Батько працює на ЗАЕС.
Сергій Бітнер із села Зелене Новомиколаївського району навчатиметься на транспортному факультеті, на кафедрі "Транспортні технології". Крістіна Філіппова із села Червоноармійське Якимівського району хоче стати фахівцем з міжнародного туризму.
Наш власкор

Дипломи вручили в театрі
2-го липня у музично-драматичному театрі імені В.Магара відбулося торжество, на якому урочисто вшанували кращих випускників ЗНТУ. Крім членів ректорату і деканів факультетів, тут були батьки і друзі випускників, керівники і працівники обласних, міських і районних установ та організацій, народні депутати України.
Новий чисельний загін магістрів і спеціалістів вітали із відмінним закінченням найстарішого в області, добре знаного в Україні національного технічного університету його ректор С.Б. Беліков, заступник голови облдержадміністрації Роман Дригинич, заступник міського голови Олександр Кузьмін та інші.
Ректор ЗНТУ С.Б. Беліков і заступник міського голови Олександр Кузьмін урочисто вручили 45 студентам сертифікати на стипендію міського голови Запоріжжя.
Звучить урочиста музика, і на сцену виходять декани факультетів і шановні гості - народні депутати України О.В. Бабурін, В.Г. Крайній, технічний директор ЗДП "Івченко-Прогрес", колишній випускник "машинки", Г.І. Пейчев, заступник генерального директора ЗАТ "ЗАЗ" Ю.В. Плечун, колишній випускник "машинки", та інші гості. Вони вручають окремо по факультетах дипломи з відзнакою магістрам і спеціалістам. Їх отримали того дня 254 випускника-відмінника, з них 20 заочників.
Вперше в ЗНТУ отримали такі дипломи з відзнакою 9 випускників нового інституту управління і права.
У перервах між врученням дипломів на сцені виступали артисти і учасники художньої самодіяльності. Свою нову пісню виконав заслужений працівник культури України Анатолій Сердюк.
Власкор

Книги наших викладачів
Гавров Є.В. Елементи нарисної геометрії: Курс лекцій: Навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2006.- 208 с.
У посібнику розглянуто позиційні властивості проекцій простих геометричних образів, велика увага приділяється розгляду основних метричних задач, подані приклади побудов. Наведено правила побудови аксонометричних зображень геометричних тіл і ліній їх перетину, розглянуто відповідні приклади.
Рекомендовано представлений посібник для студентів усіх форм навчання інженерно-технічних спеціальностей ВНЗів, технікумів-коледжів з поглибленим вивченням креслення.

Гавров Є.В. Основи інженерної графіки: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закладів/ Є.В.Гавров, В.Г.Буличева, Е.А.Бажміна. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. - 146 с.
Посібник містить початкові дані про методи проекціювання, способи геометричних побудов та особливості проекціювання елементарних геометричних тіл, визначення форм елементів деталі та їх зображення.
Розглянуто правила побудови екскізів, аксонометричних проекцій і технічних рисунків. Наведено приклади відтінення геометричних тіл різними методами при виконанні технічних рисунків; загальні поняття перспективи та побудови перспективних рисунків.
Посібник стане в пригоді для студентів інженерно-технічних спеціальностей ВНЗів, коледжів, ліцеїв і загальноосвітніх шкіл.

Лащених О.А. Методи і моделі оптимізації транспортних процесів і систем: Навч. посібник для студентів вищ. навч.закладів/ О.А.Лащених, О.Ф.Кузькін.- Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. - 435 с.
У навчальному посібнику викладено основні концепції системного підходу та системного аналізу, орієнтовані на вирішення проблем функціонування транспортних систем. Узагальнені і систематизовані основні методи аналізу та оптимізації транспортних процесів.Значне місце в посібнику відведено імітаційному моделюванню транспортних процесів. Описуються математичні методи та приклади їх використання при плануванні, організації і управлінні транспортними системами.
Навчальний посібник призначається для студентів, які навчаються за спеціальностями "Організація перевезень та управління на транспорті", "Транспортні системи". Може бути корисним також для аспірантів, викладачів і фахівців, які займаються проектуванням та оптимізацією транспортних процесів.

Череп А.В. Банківські операції: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл./ А.В.Череп, О.Ф.Андросова.- К.: Кондор, 2008.- 410 с.
Розглянуто методику здійснення банківських операцій, пов'язаних із становленням світової банківської системи, іноземних банків та банків України: формуванням ресурсів, готівковими й безготівковими розрахунками, кредитними та іпотечними операціями, з цінними паперами, інвестиційною діяльністю, валютними операціями, нетрадиційними банківськими операціями.
Посібник рекомендовано для студентів вищих навчальних закладів економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів.

Корнієнко С.К. Системи баз даних: організація та проектування: Навчальний посібник. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. - 252с.
У навчальному посібнику розглянуті питання архітектури системи баз даних, архітектури та функціонування СКБД, використання технології клієнт-сервер, інструментальні засоби та методика концептуального проектування, основи реляційної алгебри, нормалізація баз даних, проектування реляційних баз даних, використання мови, захист інформації в базах даних, розподілені бази даних, інформаційна база систем підтримки прийняття рішень.
Для студентів вищих навчальних закладів професійного спрямування "Комп'ютерні науки". Може бути корисним і розробникам, користувачам баз даних.

Томашевський О. В., Рисіков В. П. Комп'ютерні технології статистичної обробки даних: Навчальний посібник. - Запоріжжя: Запорізький національний технічний університет, 2006. - 174 с.
У посібнику викладені теоретичні відомості, розглянуті комп'ютерні технології для основних методів статистичного оброблення даних. Зроблено аналіз існуючих програм і пакетів статистичного оброблення даних. На прикладах вирішення конкретних задач із різних галузей науки і техніки показано використання комп'ютерних технологій.
Посібник призначений для студентів, що навчаються за спеціальністю "Якість, стандартизація та сертифікація", а також для інших спеціальностей, де викладаються дисципліни зі статистичного оброблення даних. Також посібник буде корисним також для фахівців, яким у практичній роботі необхідне використання методів статистичного оброблення даних.

Ганна Єренбург, бібліограф

Студенти в науці
Працюємо на результат
Розпочинаючи новий навчальний рік варто нагадати про минулорічні результати науково-дослідної роботи студентів. Всі заходи, заплановані в 2007-2008 навчальному році, за оцінками учасників, гостей та організаторів, проведені на "відмінно".
Кафедри електротехнічного факультету, зокрема ЕПА, провели заключний конкурс студентських наукових робіт та науково-практичну конференцію за напрямом "Енергозбереження". Кафедра політології та права провела всеукраїнську науково-практичну конференцію "Політична реформа: політико-соціальний та правовий аспекти", кафедри транспортних технологій і дизайну - всеукраїнські олімпіади.
Заходи всеукраїнського рівня - це обличчя нашого університету: жодна позиція з підготовки заходів не була упущена. Щира подяка кафедрам, працівникам центру інформаційних технологій, друкарні - всім, хто працював на результат!
Активно й плідно працювали переможці університетського конкурсу на кращу студентську наукову роботу та олімпіад з предметів і спеціальностей на Всеукраїнських заходах: конкурсах, конференціях, олімпіадах. Результат цього - 34 дипломанти.
Щира подяка науковим керівникам, які сумлінно готували студентів, усвідомлюючи, що рівень оцінки в олімпіадах і конкурсах, виступи на наукових конференціях, публікації у фахових виданнях - це рівень оцінки підготовки наших студентів як фахівців. Слід відзначити зацікавленість та активну участь у заходах НДРС нашого "новачка" - гуманітарно-правового факультету, робота якого дедалі набирає обертів.
Все це свідчить про те, що в університеті впевнено працює давно налагоджена система НДРС, існує порозуміння і нерозривний зв'язок між кафедрами, деканатами, сектором НДРС та підрозділами університету в організації та супроводженні науково-дослідної роботи студентів.
Пропонуємо студентам, науковим керівникам, кафедрам і деканатам план проведення основних заходів з НДРС на 2008/2009 навчальний рік.
Ніоніла Ушакова, завідувач сектору роботи з обдарованою молоддю
Участь у міжнародній спеціалізованій виставці "Освіта та кар'єра - День студента 2008" - вересень 2008 р.
Університетський конкурс на кращу студентську наукову роботу - жовтень - грудень 2008 р.
Сім студентських науково-практичних конференцій (за номінаціями університетського конкурсу на кращу студентську наукову роботу) - грудень 2008 р.
Університетська студентська науково-практична конференція "Актуальні проблеми українського мовознавства" - листопад 2008 р.
Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт за напрямом "Зварювання",
технологія та устаткування зварювання,
технологія та устаткування відновлення та підвищення зносостійкості машин і конструкцій
- жовтень 2008 р. - лютий 2009 р.
Всеукраїнська студентська науково-практична конференція "Технологія та устаткування зварювання" - 18 - 19 лютого 2009 р.
Університетські студентські олімпіади з предметів та спеціальностей - січень - березень 2009 р.
Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності "Комп'ютерна інженерія" 23 - 26 березня 2009 р.
Участь у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук - подання робіт
до 2 лютого 2009 р.
Участь у наукових конференціях, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук - квітень - травень 2009 р.
Всеукраїнські студентські олімпіади з предметів та спеціальностей (40 олімпіад) - березень - травень 2009 р.
Університетська студентська науково-практична конференція "Тиждень науки" 13 - 17 квітня 2009 р.
Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності "Організація і регулювання дорожнього руху" 20 - 23 квітня 2009 р.
Підготовка студентських наукових робіт на конкурс, запроваджений Запорізькою обласною державною адміністрацією - червень 2009 р.

У НАС НА ЗАПОРІЖЖІ
Увічнили засновників села
У Гусарці Куйбишевського району зведено величний пам'ятник на честь 200-ліття села, яке заснували переселенці зі Смоленщини (Росія). На ньому викарбувані сто прізвищ предків, які заснували тут степове село. Пам'ятник створений коштом сім'ї Гамових - Миколи Семеновича, доцента ЗНТУ, та його сина Андрія. Прізвища їх предків - теж на цьому пам'ятнику.
Клубу юних моряків - 50 років
Півстоліття виповнилося Запорізькому клубу юних моряків. У ньому навчаються морській справі одночасно кілька сот школярів обласного центру. Вони здобувають знання і практичні навички не лише у навчальних аудиторіях, а й на морських ялах і кораблі. Їх наставники - колишні офіцери флоту під керівництвом капітана 1-го рангу Геннадія Мамаєва.
Велоподорож "екватором" України
Майже місяць подорожував одинадцятьма областями України на велосипеді запорізький письменник і краєзнавець Володимир Супруненко. Він проїхав від Запоріжжя до міста Рахова на Закарпатті, символічно об'єднавши Схід и Захід України. Свої враження від такої подорожі письменник викладе у новій книжці, яку готує до видання.
Наш кор.

Наша історія
Дослідник Запорізького козацтва
Саме таким був Дмитро Іванович Яворницький, український етнограф, археолог, фольклорист, письменник, академік Академії Наук УРСР. Майже все його свідоме життя було присвячене дослідженням запорізького козацтва. 1882 року вийшла з друку перша його праця "Виникнення і будова Запорізького коша. У той час її автор Дмитро Яворницький працював викладачем історії у харківській гімназії. Він бував часто у місцях колишньої Запорозької Січі, збирав археологічні , фольклорно-етнографічні та архівні матеріали. Він написав чимало наукових робіт з цієї теми. Його обрали членом Харківського історико-філологічного товариства. Він отримав посаду у Харківському університету. Однак незабаром його звільнили з посади за українофільство і сепаратизм. Дмитро Іванович був вимушений переїхати до Санкт-Петербурга, аби мати можливість продовжити вивчати історію запорозьких козаків. Тут познайомився з художником-земляком Іллею Репіним. Під впливом історика він створив відому картину "Запорожці пишуть листа турецькому султану", в якій художник у постаті писаря змалював Дмитра Яворницького.
У своєму житті Д.І Яворницькому довелося жити і працювати у Туркестані, Москві. Тут в університеті викладав історію та археологію "Малоросійського козацтва". Він організовував та проводив археологічні розкопки і фольклорні експедиції на Запоріжжі. Видав за цей час чимало вагомих історичних праць. Серед них - "Історія запорозьких козаків", альбом "З української старовини", науково-популярне видання "Слідами запорожців". Він започаткував новий жанр, відомий сьогодні як туристська література.
1902 року Д. І. Яворницький захистив докторську дисертацію і в невдовзі переїжджає жити до Катеринослава (нині Дніпропетровськ). Він жив тут і працював 35 років. Це не дивно, адже саме тут, на Катеринославщині, було засновано більшість Запорозьких Січей. Працював науковим співробітником місцевого історичного музею, згодом очолив його. Кількість експонатів зросла до 85 тисяч (а на початку було лише 5 тисяч).
Д. І. Яворницький написав і видав тритомник наукових історичних праць про Запорозьке козацтво.
Ганна Шевченко м. Дніпропетровськ

Увага: конкурс!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
   доцента кафедри "Деталі машин і ПТМ" - 1
   асистента кафедри "Деталі машин і ПТМ" - 1
   старшого викладача кафедри "Технологія машинобудування" - 1
   старшого викладача кафедри "Транспортних технологій" - 2
   декана факультету "Інформатики та обчислювальної техніки" - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням зареєструвати в канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

ЦІКАВО ЗНАТИ!
Новий Гімн України
Його створив Олег Скрипка, керівник рок-групи "Воплі Відоплясова". Презентація альбому із записом Гімну відбулася на Хрещатику.
- Музика старої версії Гімну трохи застаріла, - сказав Олег. - До того ж вона песимістична…
Новий Гімн України записаний на диск-караоке, його відеоряд супроводжується кращими картинами художників Тараса Шевченка, Степана Васильченка, Миколи Пімоненка та інших.
Соска для водіїв
Її створив відомий винахідник доцент Запорізького національного університету Григорій Чаусовський. Вона прикріплюється до ланцюжка на шиї. Коли водій транспортного засобу розмовляє мобільним телефоном або засинає, соска випадає з рота і починає віброактивно діяти на шкіру верхньої частини тулуба. Це сприяє підвищенню уваги водія до дорожньої ситуації.
Така соска коштує лише 12 гривень.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок