Видається
з 1960 року
Четвер
26 червня
2003 року
№12
(2060)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЩАСЛИВОЇ ПУТІ ВАМ, БАКАЛАВРИ, СПЕЦІАЛІСТИ ТА МАГІСТРИ !
Національний технічний університет випускає за 25 спеціальностями понад 3100 фахівців: 1559 бакалаврів, 1472 спеціаліста і 70 магістрів.

Вітаємо Сергія Борисовича Бєлікова
з 50 - річчям
Сергій Борисович народився 26 червня 1953 року у м. Запоріжжі. 1970 року, після закінчення із золотою медаллю середньої школи, він став студентом Запорізького машинобудівного інституту (нині Запорізький національний технічний університет - ЗНТУ). Усі подальші 33 роки його трудової діяльності пов'язані із університетом: студент, аспірант, інженер, старший науковий співробітник, доцент, докторант, професор, завідувач кафедри, перший проректор, а з жовтня 1997 р. - ректор університету.
1975 року Сергій Борисович набув кваліфікацію інженера-механіка, отримавши диплом з відзнакою, у 1981 р. захистив кандидатську, а у 1996 р. - докторську дисертацію за спеціальністю "Матеріалознавство в машинобудуванні".
Сергій Борисович - голова спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій, головний редактор журналу "Нові матеріали і технології в металургії та машинобудуванні", що видається в ЗНТУ і входить до переліку фахових видань ВАК України. Він є автором понад 150 наукових публікацій, в тому числі - статей, авторських свідоцтв і патентів на ви-находи, підручників і навчальних посібників.
Демократичні вибори та наступне призначення Сергія Борисовича у жовтні 1997 р. ректором університету надали йому можливість якнайкраще розкрити свої професійні та організаторські здібності. Наполеглива праця, творчий підхід, підтримка його новацій колективом дозволили вийти на найвищий рівень оцінки роботи вищого навчального закладу та набути високого статусу національного університету. У квітні 2003 року ЗНТУ став переможцем міжнародного відкритого академічного рейтингу популярності та якості "Золота фортуна".
Добре ім'я університету, найстарішого технічного навчального закладу регіону, пов'язане із його випускниками, яких понад 62 тисячі. Тисячі випускників особисто вдячні Сергію Борисовичу за його науку, виховання, можливість набути високу професійну кваліфікацію.
Під керівництвом Сергія Борисовича університет, якому зараз понад 100 років, продовжує інтенсивно розвиватися.
За безпосереднім сприянням Сергія Борисовича в університеті діють і набувають по-дальшого розвитку відомі світові наукові школи: ливарного виробництва, металознавства і термообробки, матеріалознавства в машинобудуванні, зварювальних процесів та інші.
Сформовані та успішно працюють нові творчі колективи науковців. Розвиваються навчальні, наукові та культурні зв'язки з навчальними закладами та установами різних країн.
Творчі досягнення Сергія Борисовича Бєлікова відзначені урядовими та міжнародними нагородами: орденом "За заслуги" III ступеня, орденом "За трудові досягнення" IV ступеня, Міжнародною відзнакою "Золотий Меркурій", Міжнародною золотою медаллю "За заслуги в освіті", Міжнародною відзнакою ім. Сократа.
Вітаючи Вас, Сергію Борисовичу, з ювілеєм,
щиро бажаємо Вам
нових здобутків у праці і науці,
міцного здоров'я,
великого особистого щастя !
Викладачі, співробітники і студенти технічного університету

Головний іспит
ПРОЕКТИ ОЦІНЮВАЛИ ЗАВОДЧАНИ
Випускники зі спеціальності "Електричні машини та апарати" захищали дипломні проекти за традицією на філіалі кафедри "Електричні машини", яка діє на ВАТ "Запоріжтрансформатор". Працювали дві державні екзаменаційні комісії, очолювані Олегом Сисуненком - директором з наукової роботи Всеукраїнського інституту трансформаторобудування, та Василем Ясиком - генеральним технологом ВАТ "ЗТЗ". На захист були запрошені провідні спеціалісти й керівники структурних підрозділів підприємства, де проходили практику і працюватимуть тепер випускники кафедри. Вони також оцінювали якість, проблемність, сучасність проектів; висловлювали свої думки. В основному держкомісії і провідні спеціалісти високо оцінили розробки студентів.
Надія Маслова запропонувала розробку конструкції автотрансформатора потужністю 200 тисяч кіловольт-ампер напругою 330 кВ. Він призначений для ліній зв'язку 330 і 110 кіловольт. У новому трансформаторі використана електротехнічна сталь з поліпшеними характеристиками. Це дозволить зменшити витрати потужності на 15 відсотків. Проект Надії комісія оцінила на "відмінно" й випускниця отримає диплом з відзнакою.
Ігор Лебідь виконав кваліфікаційну магістерську роботу на тему "Дослідження індуктивних опорів трансформаторів", у якій використав новий метод розрахунків трансформаторів. Завдяки цьому помітно підвищилась точність розрахунків. Нова методика буде використовуватись конструкторами. Робота оцінена на "відмінно". Ігор отримає диплом з відзнакою.
Олексій Павлов сконструював електромашину постійного струму, дослідивши процес укладання твердих якірних обмоток. Підвищується якість складання машин, поліпшуються експлуатаційні характеристики. Робота оцінена теж вищим балом - "п'ятіркою". Олексій отримає диплом з відзнакою.
Комісії рекомендували Олександру Розумчуку та Олександру Малютіну - магістрам, продовжити навчання в аспірантурі.
Цього року на кафедрі захистили проекти 50 випускників, з них - 4 магістри. Дипломи з відзнакою отримають 6 випускників.
В'ячеслав МАШКІН, доцент кафедри

ЗВІТУЮТЬ ТРАНСПОРТНИКИ
Кафедра "Транспортні технології" готує фахівців для роботи у цехах і на підприємствах залізничного, автомобільного і водного видів транспорту. Цього року захистили дипломні проекти 84 випускника - на 20 більше, ніж минулого року. Майже половина з випускників - заочники, які, до речі, написали дипломні проекти на конкретні теми. Вони вже впроваджені або впроваджуватимуться на виробництві. Це свідчить про те, що студенти мають непогану практику, краще за студентів денного відділення знають виробництво, його проблеми.
Роман Сироватка, машиніст тепловоза транспортної служби комбінату "Запоріжсталь", запропонував державній екзаменаційній комісії, очолюваній М.В.Риженьких - директором АТП-12355, проект підвищення ефективності використання локомотивів. Для цього зробили реконструкцію внутрішньозаводських залізничних шляхів. Що це дає? Вдвічі зменшилась кількість подання вагонів на маршруті. Крім того, на 2 години скоротився час обробки вагонів на добу. Його проект комісія оцінила на "відмінно".
Заочниця Тетяна Мірошниченко запропонувала оптимізувати міжнародні автомобільні перевезення вантажів. Для цього визначила найбільш придатні види транспорту, шляхи доставки вантажів. Економічний ефект від такої пропозиції становить не менше 5 мільйонів гривень на рік.
Майбутній магістр Юрій Данько дослідив сучасні методи моделювання роботи перевантажувального терміналу заводу "Іскра" з використанням персональних комп'ютерів. Це дає значний економічний ефект підприємству.
- На цей час захистили дипломні проекти магістрів троє випускників: Юрій Данько, Ганна Козлитіна і Віталій Чередниченко, - розповідає заступник завідувача кафедри доцент В.П.Юдін. - Чверть дипломників захистили проекти на "відмінно". Реальних проектів - третина. Треба відзначити, що нинішні випускники значно краще підготували проекти, впевненіше захистилися, доводячи право одержати диплом фахівця зі спеціальності "Організація перевезень та управління на транспорті". Попит на наших випускників великий. Усі студенти денного відділення розподілені на робочі місця у транспортних підприємствах.
Десять з них працюватимуть у нових відділах "АвтоЗАЗ"у, створених у зв'язку з переходом заводу на випуск автомобілів, які складатимуть з вузлів.
Володимир НІКОЛЕНКО
Захищається випускник Ш.Дубровін

ВПЕВНЕНО ЗАХИЩАЛИСЯ ФІНАНСИСТИ
. Державну екзаменаційну комісію на кафедрі "Фінанси та банківська справа" очолювала Тетяна Іванівна Єфіменко - перший заступник міністра фінансів України, яка тривалий час працювала головою Запорізької обласної податкової адміністрації. Вона високо оцінила дипломні роботи випускників за спеціальністю "Фінанси" (їх було 68). Висококваліфікована підготовка, поєднання теорії і практики засвідчують готовність випускників до праці у будь-яких організаціях - банках, страхових компаніях, на державних і приватних підприємствах і фірмах. А втім, майже усі вони вже працюють тут ще з 3-4 курсів. Понад дві третини випускників отримали за свої дипломні роботи "п'ятірки".
Юрій Непорожній з третього курсу працював економістом філіалу "Приват-банку", а тепер він - заступник фінансового директора ВАТ "Мегаполіс". На конкретних фінансових матеріалах й розробив дипломну роботу "Валютний ринок і валютне регулювання", за що отримав "п'ятірку". Юрій одержить диплом з відзнакою.
Ігор Гуцал запропонував комісії роботу про основні фонди та лізинг у фінансовій діяльності підприємства. Йому, як головному бухгалтеру, добре відомі секрети цих понять. Навіть відмінно, тому й оцінка така ж. Він отримає диплом з відзнакою.
Молоде подружжя Анна та Сергій Катиші захистили дипломні роботи на "п'ятірку". Про що вони? Про економічну сутність та основи управління підприємством, про позиковий капітал та основи управління позиковим капіталом. Обидва працювали бухгалтерами. Тепер Анна і Сергій разом працюватимуть на пологівському заводі "Коагулянт". Так що фінанси , а одже й економіка будуть тут на висоті.
- Останнім часом попит на наших випускників зростає, - говорить завідувач кафедри доцент Жанна Кирилівна Нестеренко. - На цей час ми не змогли задовольнити заявки на п'ятнадцять фахівців. Наші випускники - справжні фінансисти, досвідчені й сумлінні працівники. Вісімнадцять з них захистили дипломні роботи на "відмінно" - це майже третина...
Микола КЛИМЕНКО

ДЛЯ ЗАХИСТУ КОМП'ЮТЕРНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
- Саме з цією метою наші студенти розробили кілька дипломних проектів, - розповідає завідувач кафедри "Комп'ютерні системи і мережі" Равіль Камілович Кудерметов. - Ці проекти - реальні: вони вже впроваджуються в лабораторіях університету...
Ігор Гончаров запропонував державній екзаменаційний комісії проект на тему "Система захисту інформації для персональних комп'ютерів з оперативною системою Windows 95/98". До речі, з такою доповіддю Ігор виступив на Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих вчених. Ця система впроваджуватиметься в лабораторії кафедри, щоб допомогти студентам при виконанні лабораторних робіт з дисципліни "Захист інформації". Проект одержав оцінку "відмінно".
Антон Грецький теж виконав проект з подібної теми "Система заходів захисту інформації у дистанційному навчанні". А от Олександр Шелудяков розробив дипломний проект з космічним ухилом "Система паралельного моделювання обертального руху космічного апарата". Це науково-дослідний проект, він впроваджуватиметься у спеціальних фірмах.
Цього року на кафедрі захистили дипломні проекти і науково-дослідні роботи 37 випускників. "Відмінно" отримали 39. Дипломи з відзнакою отримають 11 випускників. Семеро захистили магістерські роботи.
Олена СТАФОРОВА, студентка 2-го курсу

На початок