Видається
з 1960 року
6 вересня
2005 року
№12
(2108)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ї М   І   С О Н Ц Е   У С М І Х А Л О С Ь
РЕПОРТАЖ З ПОСВЯТИ У СТУДЕНТИ
День 31 серпня видався напрочуд теплим, тихим, гарним, як навесні. Майдан біля центрального входу до головного корпусу університету гудить, мов стривожений бджолиний вулик, квітне різнобарвним одягом першокурсників та їх батьків. Від посмішок навколо ніби посвітлішало. Біляві хмарки на синьому небі здаються казковими лілеями, а сонце ніби усміхається щасливим юнакам і дівчатам. Від сьогодні вони - не діти, а студенти ЗНТУ, найстарішого і найбільшого вищого навчального закладу регіону.
Майже 1500 осіб - випускників гімназій, шкіл, коледжів, технікумів - поповнили величезну студентську сімю університету. Серед них - Руслан Пазій із Соколівки Вільнянського району, Андрій Якименко з Олександрівки Куйбишевського району, Олена Кравченко з Якимівни, Ірина Малярова із Запоріжжя та інші.
Із посвятою у студенти, побажанням всього найкращого вітає присутніх Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загального мовознавства, і передає слово ректорові ЗНТУ Сергію Борисовичу Бєлікову. Він відкриває урочистий мітинг. Лунають мелодії гімнів України і технічного університету у виконанні духового оркестру. Сергій Борисович вітає усіх і представляє почесних гостей, серед яких - керівники області і міста, великих підприємств і громадських організацій, представники духовенства.
- Вам тепер думати і дбати про майбутнє України! - наголошує С.Б. Бєліков. - Наше майбутнє - у ваших руках, шановні першокурсники. Вам продовжувати нашу справу. Хай вам щастить у навчанні і житті!
Сергій Борисович говорить це не лише українською, а й англійською і німецькою мовами, за що присутні на святі дякували йому бурхливими оплесками.
- Ваш університет готує не лише інженерів, а й громадських діячів, письменників, журналістів, артистів, - підкреслює Юрій Артеменко, голова облдержадміністрації. - Тому університет найкращий не лише в регіоні, а й в Україні! Такий же самий і його ректор, вельмишановний Сергій Борисович Бєліков!...
Заступник голови облради Олександр Бережний сказав, що вихованці і студенти університету є переможцями багатьох різних змагань, конкурсів, а це свідчить про те, що у вас готують не лише справжніх інженерів і вчених, а й виховують їх на давніх традиціях "машинки"...
Зі щирими вітаннями і побажаннями успіхів у навчанні і житті до першокурсників звернувся також голова Жовтневої райадміністрації Петро Зубков, президент асоціації промисловців і підприємців області "Потенціал" Петро Ванат, головний інженер підприємства "Івченко - Прогрес", колишній випускник "машинки" Георгій Пейчев, народний депутат України Олексій Бабурін. Архієпископ Запорізький і Мелітопольський владика Василій закликав молодь збирати під час навчання "букет" з різних знань, аби він яскраво розквітнув через п'ять років.
- Нехай благословить Вас Бог! - бажає владика Василій. - Нехай Господь вкладе у ваше серце неодолиме тяжіння до знань!..
Клятву першокурсників зачитують Олена Конькова та Олександр Яланський. Ректор С.Б. Бєліков вручає їм символічні студентський квиток і ключ від країни знань.
Урочистості завершуються виконанням гімнів.
Затим першокурсники розійшлися в аудиторії для знайомства з деканами факультетів, їхніми заступниками, керівниками кафедр.
1-го вересня розпочалися заняття - перші студентські лекції.
Микола КЛИМЕНКО
На знімках О.Пастушенка: ректор С.Б.Бєліков вручає першокурсникам символічні студентський квиток та ключ до країни знань.

       В І С Т І   У Н І В Е Р С И Т Е Т У


КОНФЕРЕНЦІЯ КОЛЕКТИВУ
Відбулася 30 серпня в актовій залі. Вона заслухала звіт ректора С.Б. Бєлікова про підсумки роботи колективу університету протягом навчального року, що минув, і завдання на новий. Планується зробити чимало нового, зокрема, впровадити у навчальний процес кредитно-модульну систему.
Перший проректор А.Д. Коваль поінформував членів конференції, як вирішуються ті чи інші нагальні питання, відповів на запитання.
ВДОСКОНАЛЄТЬСЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС
З нового навчального року впроваджуватиметься на першому курсі всіх факультетів кредитно-модульна організація навчального процесу. Вона має забезпечити вищу якість освіти. Новинка сприятиме відпрацюванню навчальних дисциплін блоками-модулями з оцінкою знань і вміння студентів за сумою балів з окремих модулів.
На кафедрі українознавства створені робочі групи, які конкретно займаються впровадженням нової системи навчання. Вже розроблено для першокурсників 18 тем з курсу "Історія України". Постійний контроль здійснюватиметься на семінарських заняттях.
Тетяна ЩЕРБИНА, декан кафедри
ЗРОСЛА КІЛЬКІСТЬ ДЕРЖБЮДЖЕТНИХ МІСЦЬ
Нині до університету вступило 895 студентів на держбюджетне навчання. Це на 90 осіб більше, ніж торік.
Найвищий вступний конкурс - на спеціальність "Переклад" (6 осіб на одне місце). Майже три особи подали заяви на одне місце на економічні спеціальності, півтори - на інженерні.
Абітурієнтів приймали на навчання за 38 спеціальностями, з них на дві нові - "Транспортні системи" (кафедра "Транспортні технології") та "Електротехнічне обладнання енергоємних виробництв" (кафедра "Електричні апарати").
ВЛАСН. ІНФ.
ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАМ'ЯТОК ІСТОРІЇ
За рішенням Запорізької міськради всі історичні та архітектурні пам'ятки старого Олександрівська їх сучасні господарі мають берегти й охороняти. З цією метою прилегла до головного корпусу територія обнесена красивою металевою огорожею заввишки 2,5 метри і завдовжки 132 метри. З часом така огорожа з'явиться й праворуч від головного корпусу завдожки 150 метрів.
Над встановленням огорожі працювали робітники різних спеціальностей ремонтно-будівельного управління ЗНТУ.

В І Т А Є М О   З   Ю В І Л Е Є М !

ШАПОВАЛОВА ГЕОРГІЯ ІВАНОВИЧА З 60-РІЧЧЯМ!
Майже все свідоме життя Георгій Іванович присвятив історичній науці. 1970 року заснував Хортицьку експедицію підводних археологічних робіт. Працював у Державному історико-культурному заповіднику запорозького козацтва на о. Хортиці, затим - зав. відділу фондів і реставрації. 1973 року виступив ініціатором створення музею давнього судноплавства на Дніпрі. Два роки працював заступником директора з наукової роботи обласного краєзнавчого музею, а нині він - директор музею. Г.І. Шаповалов керував управлінням культури облдержадміністрації.
Де б не працював Георгій Іванович, він завжди брав участь у пошукових експедиціях. Результатом його багаторічної експедиційної діяльності є не лише врятовані старожитності, а й розробка нових сучасних методів і прийомів підводних археологічних досліджень у Дніпрі, створення запорізької наукової школи гідроархеології.
Г.І. Шаповалов - організатор і учасник усіх історико-краєзнавчих конференцій у Запоріжжі та багатьох всеукраїнських і закордонних наукових зібрань. Він - автор понад 200 наукових та науково-популярних праць з історії судноплавства в Україні. Вагомим науковим підсумком його досліджень стало видання монографії "Судноплавство в духовності давньої України", захист докторської дисертації.
Понад 20 років професор Г.І. Шаповалов викладає історію, археологію, етнографію, культурологію. Зараз він - професор кафедри українознавства ЗНТУ, бере активну участь у підготовці та атестації науково-педагогічних кадрів, у науково-організаційній роботі, у методичному забезпеченні навчального процесу. Постійно працює над вивченням важливих для сучасного етапу розвитку української держави проблем історії і духовної культури України з найдавніших часів, розробив текст лекцій "Культура Візантії" для навчального посібника "Культурологія. Історія світової культури. Тексти(конспект) лекцій для студентів усіх спеціальностей всіх форм навчання - від найдавніших часів до епохи середньовіччя". Г.І. Шаповалов склав методичні поради для проведення самостійної роботи студентів з курсу "Історія України" під керівництвом викладача до заняття з теми "Україна у Другій світовій війні", методичні поради щодо проведення самостійної роботи студентів до заняття з теми "Культура античного світу". Він проводить роботу із залучення студентів до наукової роботи на кафедрі, є членом вченої ради економіко-гуманітарного факультету ЗНТУ і вченої ради із захисту кандидатських дисертацій при історичному факультеті ЗНУ, науковим керівником аспірантів кафедри джерелознавства та історіографії ЗНУ.
Г.І. Шаповалов бере активну участь у виконанні держбюджетної програми "Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України". Георгій Іванович - засновник редколегії щорічника "Культурологічний вісник", а 2001 року започаткував видання обласним краєзнавчим музеєм науково - теоретичного щорічника "Музейний вісник".
Георгій Іванович неодноразово відзначався грамотами Міністерства культури і мистецтв України. За підсумками роботи 2003 року Міністерство культури і мистецтв України визнало його кращим директором музею обласного підпорядкування, нагородивши дипломом. У лютому 2004 року він став першим лауреатом премії обласної державної адміністрації за досягнення у розвитку Запорізького краю у номінації "За досягнення у розвитку музейної справи", його нагороджено "Почесною відзнакою" Міністерства культури і мистецтв України.
Де б не працював Г.І. Шаповалов, він всюди проявляв і проявляє професіоналізм, цілеспрямованість, обов'язковість як організатор і вчений. Георгій Іванович доброзичливо, з турботою ставиться до колег, завжди відкритий для спілкування, користується неабияким авторитетом.
Сердечно вітаючи вас, шановний Георгію Івановичу, з 60-річчям від дня народження, бажаємо Вам козацького здоров'я, життєвої енергії, наукової і творчої наснаги, сімейного благополуччя!
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ КАФЕДРА УКРАЇНОЗНАВСТВА

ГАМОВА Миколу Семеновича з 65-річчям
Його, напевне, кожен знає в університеті: завжди рухливий, веселий, доброзичливий. На громадській посаді голови профкому іншим бути не можна, адже до нього звертаються і викладачі, і співробітники, і студенти.
Микола Семенович працює у "машинці" з 1968 року - лаборант, науковий співробітник, викладач, доцент. А десять років тому він доклав багато зусиль й хисту, аби створити нову кафедру - "Міжнародні економічні відносини", яку очолює з того часу. Вже відкрита нова спеціалізація - "Міжнародні відносини", кафедра щороку випускає кваліфікованих спеціалістів.
Дуже багато питань щодня вирішує Микола Семенович, завідувач кафедри, керівник профспілкового комітету 1977 року.
Щиро вітаючи Вас, шановний Миколо Семеновичу, з визначною датою, бажаємо Вам козацького здоров'я, радощів у праці, благополуччя у сім'ї!
РЕКТОРАТ ЕКОНОМІКО-ГУМАНІТАРНИЙ ІНСТИТУТ ПРОФКОМ СТУДЕНТІВ, АСПІРАНТІВ І ДОКТОРАНТІВ

ГРАБОВСЬКОГО ВОЛОДИМИРА ЯКОВИЧА З 60-РІЧЧЯМ!
1968 року після навчання на фізико-технічному факультету Харківського університету В.Я. Грабовський почав працювати у науково-дослідній групі кафедри металознавства, якою керував професор Б.С. Натапов. Разом із спеціалістами заводу "Запоріжсталь" група вдосконалювала якість і технології виготовлення автомобільного листа. В.Я. Грабовський разом з іншими фахівцями видрукував декілька наукових статей у центральних науково-технічних журналах.
З 1970 до 1991 року Володимир Якович працював в Українському науково-дослідному інституті сталей і сплавів. Там захистив кандидатську дисертацію, став провідним спеціалістом із створення складнолегованих штампових сталей з кращими властивостями. Дослідницькі розробки впроваджені на підприємствах України і Росії. 1991 року, збагачений знаннями і виробничим досвідом, В.Я. Грабовський повернувся до університету, де працює доцентом кафедри фізичного матеріалознавства, читає лекції з чотирьох дисциплін. Під його керівництвом виконуються дипломні та курсові роботи. Його педагогічна праця відзначається високим професіоналізмом і майстерністю, вмінням зацікавити студентів, залучити їх до навчання. Він вважає, що рівень знань студентів має відповідати високому статусу вищої школи і передусім національного вищого закладу.
В.Я. Грабовський вимогливий до студентів, а ще з вищими вимогами ставиться до себе. Наполегливість у досягненні мети, надзвичайна працездатність притаманні Володимиру Яковичу. За це його шанують колеги і поважають студенти. Він видрукував декілька десятків статей, наукових праць, отримав 15 авторських свідоцтв на винаходи, підготував докторську дисертацію. Він люблячий батько, виховує доньку й сина, допомагає їм долати труднощі в житті. Є в нього захоплення, що робить більш радісним і насиченим життя, - класична та оперна музика. Володимир Якович пише дотепні вірші, може будь-кому підняти настрій.
Вітаємо Вас, шановний Володимире Яковичу, з ювілеєм! Бажаємо міцного здоров'я, повноцінного життя на довгі роки, радості й любові. Нехай у вашій душі завжди звучать музика і поетичне слово.
КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ "ФІЗИЧНЕ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО"

ШЕСТОПАЛОВУ ЛЮДМИЛУ ІВАНІВНУ!
          БЕРЕГИНЯ КАФЕДРИ
Народилася Людмила Іванівна в Кадіївці. Зі срібною медаллю закінчила середню школу. Любов до точних наук привела її до Бердянського педагогічного інституту на фізико-математичний факультет (відділення математики та програмування).
Ще в роки навчання Людмила виявила неабиякі характер та старанність: була Ленінською стипендіаткою, отримала червоний диплом. Затим працювала викладачем математики в Бердянському педінституті.
Зі студентських років Людмила Іванівна користується повагою серед ровесників, колег. Про таких кажуть: "Справжній лідер, ватажок молоді". 1971 року вона була делегатом Всесоюзного зльоту студентів у Москві. Два роки працювала другим секретарем міського комсомолу Бердянська, завідувачем відділу пропаганди і культурно-масової роботи обкому ЛКСМУ м. Запоріжжя.
З 1979 року Людмила Іванівна Шестопалова працює завідувачем кабінету кафедри українознавства. Вона, на вид тендітна жінка, має твердий характер. Багатьма успіхами кафедра завдячує саме їй, скромній, працьовитій, відповідальній людині. Викладачі і співробітники вважають її берегинею кафедри. Людмилу Іванівну поважають і люблять усі, хто з нею спілкується. Адже вона творчо ставиться до своєї роботи, вміє знайти вихід з будь-якого складного становища.
Разом з нею колеги вирішують будь-які професійні питання, діляться своїми проблемами. Вона уважно вислухає і завжди дасть пораду, аби заспокоїти, знайде добре слово. Вона має чуйне серце, опікується, не залишаючи без уваги, Прасковію Степанівну Антипенко, вдову Б.В. Гордєєва.
Л.І. Шестопалову добре знають і в підшефному Новомиколаївському інтернаті Мелітопольського району, куди вона їздить разом з колегами. Діти-сироти у своїх листах передають тьоті Люді щирій привіт. Їй вистачає сил, аби щодня провідувати стареньку маму Марію Кузьмівну.
Наша Людмила Іванівна - прекрасна, ділова, ніжна, модно вдягнута, з гарною зачіскою. У неї молода душа, щедре серце, лагідна вдача.
Нехай щастить Вам, шановна Людмило Іванівна, завжди і в усьому!

КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ УКРАЇНОЗНАВСТВА

     Г О Л О В Н И Й   І С П И Т


ЗА НОВОЮ СПЕЦІАЛЬНІСТЮ
Вперше звітували перед державною екзаменаційною комісією, очолюваною Віктором Олександровичем Іванковим, заступником головного конструктора КБ поршневих двигунів ВАТ "Мотор Січ", випускники кафедри "Автомобілі" за новою спеціальністю "Двигуни внутрішнього згоряння". Члени комісії переконалися в тому, що майбутні фахівці (30 осіб) мають і знання, і навички для самосійної конструкторської роботи.
Дмитро Дьяконов та Олександр Стремоухов розробили на замовлення ВАТ "Мотор Січ" чотиритактний дизельний двигун для катерів. Він значно економічніший, ніж карбюраторний, менша його вага. Номінальна потужність - 13 кіловат. У нового двигуна кращі експлуатаційні якості, екологічні показники, адже працює він не на бензині, а на дизельному паливі. Серійне виробництво двигуна для катерів освоює ВАТ "Мотор Січ".
У групі інженерів-механіків теж добре підготувалися до головного іспиту. Це відзначили члени ДЕКу, очолюваної Юрієм Івановичем Плечуном, технічним директором ЗАТ "АвтоЗАЗ". Федір Терьошин і Сергій Копицин розробили науково-дослідницькі роботи з аналізу параметрів установки керованих коліс легкового автомобіля, а також дослідили теплові напруженості гальмового механізму автомобіля. Роботи обох магістрів можна впроваджувати у виробництво на "АвтоЗАЗі". І не тільки тут.
Нині кафедра випустила за двома спеціальностями 71 фахівця, з них 11 - за заочною формою навчання.
- Важливо, що наші випускники добре допомагають кафедрі вдосконалювати навчальне технічне обладнання, - розповів старший викладач Олександр Артюх. - Євген Громов і Володимир Комар модернізували роликовий гальмівний стенд для діагностики гальмових систем автомобілів. Ця розробка сприяла оновленню навчальної бази кафедри, вже впроваджується на "АвтоЗАЗі". Дипломні проекти обох оцінені вищим балом...
Більшість магістерських робіт і дипломних проектів захищені на 4 і 5, вони - реальні. Наприклад, Юрій Гудзієнко і Дмитро Семенкін розробили реальний проект на завдання КЕО "АвтоЗАЗу": двигун внутрішнього згоряння з каталізатором вихлопних газів. Розробка впроваджується на підприємстві.
НАШ. КОР.

УСІ ДИПЛОМНІ ПРОЕКТИ - РЕАЛЬНІ
Це рідко буває на захисті дипломних проектів, і все ж буває. На кафедрі "Технологія машинобудування" кожен магістр чи інженер-механік запропонував на розгляд державній екзаменаційній комісії, очолюваній Георгієм Івановичем Пейчевим, головним інженером державного підприємства "Івченко - Прогрес", магістерську роботу чи дипломний проект, в яких розглядаються нагальні проблеми конкретного виробництва. Адже їх автори навчалися на філіалі кафедри, яка діє на ВАТ "Мотор Січ", а практику проходили тут або на державному підприємстві "Івченко - Прогрес".
Олена Канишева дослідила у магістерській роботі і розробила механічний цех з виробництва валів і зубчастих коліс для коробки перемінних передач автомобілів, які виготовляють на підприємстві "Івеко". Керівник - доцент Віктор Ципак. Такі деталі замінять старі, браковані. Результат, досягнутий за рахунок уточнення припусків при механічній розробці. Новинка буде впроваджена у виробництво на ВАТ "Мотор Січ".
Комплексний науково - дослідницький проект розробили Костянтин Мішура та Андрій Трипак - "Оптимальний режим алмазного зміцнення валів авіадвигунів". Вони розрахували ефективність розробки технологічного процесу. Науковий керівник - доцент кафедри Гульнара Пухальська. Ця розробка впроваджуватиметься на "Мотор Січі", що дозволить значно підвищити ресурси газотурбінних двигунів.
Високо оцінили також члени комісії дипломні проекти Зої Корнієнко, Юлії Андрієнко, заочника Дмитра Марченка та інших.
- Приємно, що понад вісімдесят відсотків випускників захистили роботи і проекти на "пятірку", - уточнює завідувач кафедри професор Віктор Кузьмич Яценко. - Це результат творчого ставлення авторів робіт і проектів, допомога викладачів кафедри і спеціалістів підприємств. До речі, усі сорок п'ять випускників працевлаштовані на "Мотор Січі" і державному підприємстві "Івченко - Прогрес"...
Володимир МИКОЛЕНКО

ДЛЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ РАДІОТЕХНІКИ
Майже кожен із 45 випускників кафедри "Радіотехніка" пропонував у магістерських роботах і дипломних проектах шляхи вдосконалення сучасної радіоапаратури. Це відзначила державна екзаменаційна комісія, очолювана Миколою Івановичем Кудіним, директором підприємства "Хартрон-Консат". Михайло Лихошерстний у своїй науково-дослідній магістерській роботі дослідив продуктивність сигнальних процесорів, використовуваних у сучасних радіолокаторах державного підприємства "Іскра". Із впровадженням новинки у виробництві можна замінити старі процесори новими. Це підвищить точність і час визначення мети, зменшить вартість виробів. Вадим Лаврик у своїй магістерській роботі дослідив можливість дистанційного зйому інформації, аби захистити персональні комп'ютери. Ця проблема безпосередньо пов'язана з виробництвом заводу "Радіоприлад". Це дозволить значно зменшити вартість захищених комп'ютерів, полегшити їх вагу. Обидві роботи відзначені "п'ятіркою". Так само, як і робота Олексія Дорофєєва "Лабораторна модель інтерфейсу фізичного рівня з використанням різноманітних методів керування сигналами". Усім трьом випускниками надане звання "Магістр з радіотехніки".
На відмінно захистила Тетяна Тюрева дипломний проект з теми "Створення сучасних мобільних оптичних систем зв'язку для підвищення ефективності мереж зв'язку і зменшення їх вартості". Відтепер Тетяна впроваджуватиме свою розробку у виробництво на підприємствах зв'язку.
Впевнено захистив дипломний проект громадянин Тунісу Бен Аллея Лассад з теми "Проектування і виготовлення телефонів мобільного зв'язку".
- Половина магістерських робіт і дипломних проектів - реальні, - сказав декан радіо приладобудівного факультету Владислав Кабак. - Це свідчення того, що студенти були безпосередньо зв'язані з виробництвом, вивчили його проблеми і резерви, а відтак створили їх у своїх розробках...
НАШ. КОР.
Захист дипломних проектів на кафедрі "Технологія будівництва авіаіційних двигунів"

ВРУЧИЛИ ГРАМОТУ
Голова ДЕКу Юрій Логвин, заступник головного інженера ВАТ "Мотор Січ", привітав Володимира Голтвяницю з успішним захистом магістерської роботи "Вплив легування титанових сплавів на структуру і властивості виливків" і вручив грамоту університету за активну науково-дослідну роботу на кафедрі "Машини і технологія ливарного виробництва". Магістерську роботу Володимир виконав під науковим керівництвом професора Е.І. Цивірка. Комісія рекомендувала магістру продовжити навчання в аспірантурі.
Вищим балом також комісія відзначила і магістерську роботу Дмитра Лазаренка на тему "Проектування устаткування для визначення розкиснованої здатності хімічних елементів і дослідження активності кисню в різних сплавах на основі заліза". На "відмінно" захистила дипломний проект "Цех ковкого чавуну арматурного заводу" Ангеліна Пітора, а В'ячеслав Білоножко - "Цех виливниць металургійного комбінату з випуском 350 тисяч тонн на рік". Відтепер інженери-металурги працюватимуть на виробництві, впроваджуватимуть свої розробки.
Інша ДЕК на чолі з І.Д. Биковим, заступником головного металурга ВАТ "Мотор Січ", приймала захист магістерських робіт і дипломних проектів майбутніх інженерів-механіків. Актуальною для виробництва комісія визнала магістерську роботу Ольги Зінькової з теми "Вплив металургійних факторів на якісні показники ковкого чавуну" (науковий керівник - професор В.І. Гонтаренко). Роботу оцінили на "відмінно". Вищим балом також оцінені магістерська робота Євгена Івченка, дипломні проекти Наталі Архипової, Олексія Єлькіна та інших.
Усього на кафедрі за двома спеціальностями захистилися 72 випускники, з них 5 - магістрів та 5 заочників.
Наталя БУРОВА, секретар ДЕКу, Валерій ІВАНОВ, доцент, член ДЕКу

ЛІТО - ЧАС ВІДПОЧИНКУ
В "АЛТАГІРІ" НЕ СУМУВАВ НІХТО
Понад сто двадцять осіб - викладачів, студентів, співробітників нашого університету - протягом дванадцяти днів у липні відпочивали у здравниці "Алтагір", розташованій у чудовому куточку Молочної затоки Азовського моря. Для них були створені добрі умови: і побут, і харчування, і розваги. Крім купання і загоряння на пляжі, кожен знаходив собі корисне заняття - спортивні ігри, змагання, конкурси малюнка і ліплення, дискотека, телевізор. Чимало відпочиваючих з цікавістю спостерігали в мікроскоп за живністю затоки, а ввечері розглядали небесні планети і зірки. Мікроскоп і телескоп я привіз в "Алтагір", аби займатися корисними спостереженнями й інших зацікавити цим. Хіба не цікаво побачити у краплині води життя мікроорганізмів або в телескоп - Місяць з його кратерами, горами?
Спершу я із завідувачем кафедри "Оброблення металів тиском" Олександром Євтушенком хотіли самі користуватися мікроскопом і телескопом, та на пляжі біля нас щоразу збиралося стільки бажаючих подивитися, що робиться у затоці і в небі, що ми вирішили створити мікробіологічний та астрологічний гуртки. І були раді з того, що діти, молодь і ветерани, які відпочивали в "Алтагірі", отримали можливість спостерігати за живністю затоки і життям неба. Ввечері ми роздивлялися (телескоп збільшує об'єкт у 75 разів) Юпітер з його чотирма супутниками, красуню Венеру. А вночі милувалися зірками Чумацького Шляху і Туманністю Андромеди. З балкона міського будинку такого не побачиш.
Якось увечері я помітив білий слід за пасажирським авіалайнером, а за ним - білу круглу пляму. Подумав, що це - парашут. Та пляма не спускалась і не піднімалась. Через кілька хвилин сліду вже не було видно , зате я побачив невідомий об'єкт, напевне НЛО, який рухався над дитячим табором. Та, на жаль, він швидко кудись зник. А в душі лишилась загадка: що це могло бути?
Володимир ГОРДІЙЧЕНКО, викладач кафедри філософії
На знімках автора: відпочиваючі розглядають життя Молочної затоки і нічного неба.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок