Видається
з 1960 року
7 листопада
2007 року
№12
(2043)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А   


ЩИРО ВІТАЄМО
професора Бєлікова Сергія Борисовича
з 10-ю річницею роботи ректором славетної запорізької "Машинки"!
   Bисловлюємо вдячність за Вашу наполегливу працю з розвитку університету, студентського самоврядування, всіх напрямків освітянської діяльності, студентського життя та побуту.
Бажаємо творчих успіхів у розбудові вищої освіти і керівництві запорізьким національним технічним університетом, міцного здоров'я і довголіття!

Викладачі, співробітники, студенти, аспіранти і докторанти
Запорізького національного технічного університету


Почесні відзнаки
Наказами ректора від 31.10.07 і 25.05.07 відзначені грошовими преміями 9 студентів переможців Всеукраїнської студентської олімпіади з предметів та спеціальностей, а також 11 студентів дипломантів Всеукраїнського конкурсу на кращу студентську наукову роботу. Дипломант міжнародного конкурсу дипломних проектів аспірант Ю.В. Самойлов відзначений грошовою премією. Переможцям, випускникам ЗНТУ, ректор висловив подяку.
Неоніла Ушакова
ДРУГЕ ЖИТТЯ СОБОРУ
14 жовтня у День Покрови Святої Богородиці в новозбудованому Свято-Покровському кафедральному соборі відбувся перший молебен, який провів архієпископ Запорізький і Мелітопольський Василій. Так розпочалося друге життя Собору, який підвівся п'ятьма золотими банями у сквері неподалік від вулиці Анголенка.
Побудований він був у Олександрівську в XIX-му столітті, а в 30-ті роки XX століття його зруйнували. І от він знову прикрашає місто, кличе до себе мирян на молитву.
Ще півроку його внутрішні стіни розписуватимуть художники, а будівельники завершатимуть оздоблювальні роботи, поставлять дзвіницю з п'ятьма мідними дзвонами. Собор споруджували методом народної будови, коштом запоріжців, деяких промислових підприємств та установ протягом майже десяти років.
ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ
4 листопада, у суботу, в поза навчальний час, студенти 1-го курсу гуманітарного факультету та ФЕУ (усього понад 150 осіб) взяли участь у мітингу на честь пам'яті жертв політичних репресій 30-50 років минулого століття.
На мітингу, який відбувся біля пам'ятника на вулиці Дзержинського, витупили перший заступник голови облдержадміністрації О.П. бережний, голова громадської організації "Меморіал" народна артистка України Т.К. Мірошниченко.
Квіти до пам'ятника від імені колективу ЗНТУ поклав ректор професор С.Б. Бєліков.
Микола ДЄДКОВ, декан гуманітарного факультету

МІЖНАРОДНІ ЗВ'ЯЗКИ
ЗУСТРІЧ КОЛЕГ
У жовтні в ЗНТУ проводилася школа-семінар за міжнародним проектом "Європейсько-український ступінь магістра з програмного забезпечення". У роботі школи взяли участь викладачі - представники технічних університетів Чехії (Ліберець), Польщі (Вроцлав) та України (Житомир та Запоріжжя), а також студенти магістратури, які навчаються в ЗНТУ за спеціальністю "Програмне забезпечення автоматизованих систем".
Учасників проекту привітали ректор ЗНТУ Сергій Бєліков і проректор з гуманітарних питань та міжнародних зв'язків Олександр Андрієнко.
Мета проекту - спільна підготовка навчальних курсів для студентів-програмістів. Були заслухані лекції викладачів - учасників проекту, продемонстровані розроблені навчально-методичні матеріали, відбувся корисний обмін думками. Чеські викладачі Мирослав Голубець та Ярослав Млинек розповіли про місто Ліберець, свій університет, про організацію підготовки магістрів у Чехії.
Делегація викладачів Житомира на чолі з завідувачем кафедри програмного забезпечення обчислювальної техніки Олександром Данильченком презентувала робочі програми з окремих дисциплін проекту. Викладачі Інституту інформатики та радіоелектроніки ЗНТУ звітували про виконану роботу зі створення навчально-методичного забезпечення, показали гостям матеріально-технічну базу інституту.
Куратор проекту - професор Вроцлавської політехніки Ян Квятковський - спілкувався зі студентами кафедри програмних засобів ЗНТУ, які матимуть змогу навчатися у Вроцлаві.
Організатори школи запропонували учасникам цікаву культурну програму. Гості ознайомилися з колекцією експонатів музею зброї, відвідали заводи "Хортиця" та "АвтоЗАЗ", побували на острові Хортиця, біля Запорізького дуба.
Наприкінці семінару було проведено "круглий стіл". Гості відзначили високий рівень науково-методичної підготовки навчальних дисциплін у ЗНТУ, подякували організаторам за теплий прийом.
Проведення школи-семінару в ЗНТУ сприятиме зміцненню міжнародних зв'язків між слов'янськими державами, поглибленню інтеграції України до Європейської спільноти.
Анатолій ПРИТУЛА, завідувач кафедри програмних засобів

ЮВІЛЕЙ
Кафедрі "Транспортні технології"- 35 років
У 1990-х роках виникла необхідність відкрити на базі кафедри підготовку фахівців за спеціальністю "Організація перевезень та управління на автомобільному транспорті". Після отримання ліцензії на право підготовки кафедра змінила назву на "Транспортні технології".
Нині кафедра готує фахівців за денною та заочною формами навчання за трьома спеціальностями, в тому числі за новою спеціальністю "Транспортні системи" (спеціалізація "Транспортні системи вантажних перевезень та логістичне управління на транспорті промислових підприємств"). Готують фахівців висококваліфіковані викладачі, серед яких один доктор технічних наук, професор, 5 кандидатів наук, 5 доцентів; 5 старших викладачів, 4 асистенти.
За 35 років кафедра підготувала понад 4 тисячі фахівців. За цей час виконано 38 науково-дослідницьких робіт, отримано 58 авторські свідоцтва і патентів. Викладачі кафедри видали 2 монографії, підручник, два навчальні посібники і понад 350 наукових статей. Звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки отримав доцент І.П. Завгородній, заслуженого винахідника і раціоналізатора України - доцент В.І. Підгорний, почесне звання члена-кореспондента Транспортної академії наук України - доцент В.П. Юдін. Захищено докторську і 5 кандидатських дисертацій.
Пріоритетними напрямками наукової і навчальної діяльності колективу кафедри стали підвищення якості підготовки фахівців завдяки впровадженню в навчальний процес прогресивних технічних засобів та комп'ютерних технологій, а також активізації роботи з обдарованою молоддю з метою підготовки наукових і викладацьких кадрів.
Кафедра має розвинуту матеріально-технічну базу: шість предметних навчальних аудиторій, устаткованих наочними матеріалами, діє комп'ютерний клас - 25 комп'ютерів, включених до локальної мережі університету та до іnternet. Коллектив активно переходить на кредитно - модульну систему навчання для інтеграції у Європейський освітній простір згідно з вимогами Болонського процесу: видає відповідні навчально-методичні комплекси з дисциплін, що викладаються.
Сумлінно, творчо працюють доценти В.П. Юдін, О.А. Лащених, О.Ф. Кузькін, В.І. Підгорний, С.М. Турпак, старші викладачі Т.В. Харченко, Л.О. Васильєва, А.М. Каплуновська, О.В. Тарасенко, І.М. Райда, С.В. Грицай, Г.О. Лебідь, асистенти Л.А. Веремєєнко, О.О. Падченко, В.Е. Трушевський.
Кафедра пишається обдарованою молоддю. Майже сто студентів - відмінники навчання. Багато з них разом зі своїми науковими керівниками беруть участь у науково-дослідній роботі.
У березні цього року кафедра провела всеукраїнську олімпіаду "Організація дорожнього руху", що сприяє підвищенню якості підготовки фахівців.
Готуються до захисту докторської дисертації доцент О.Ф. Кузькін, кандидатських - старші викладачі І.М. Райда, С.В. Грицай, О.В. Тарасенко, Г.О. Лебідь, асистент О.О. Падченко, аспіранти Ю.О. Стовбур, І.М. Кревега. Молоде покоління приймає наукову естафету від старших викладачів і науковців.
Геннадій Бабушкін, завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор.

ВОНИ НАС ОБСЛУГОВУЮТЬ
МАЙСТЕР "ЗОЛОТІ РУКИ"
Так звуть робітники ремонтно-будівельної дільниці ЗНТУ столяра Миколу Івановича Лістратенка. Адже він має статус "робітник вищої кваліфікації" так само як і Сергій Анатолійович Кисельов.
У колективі знають: за що не візьметься Микола Іванович, обов'язково зробить, причому швидко і високоякісно. "Щоб не соромно було від людей, - пояснює він. - Справжній робітник не може бути халтурником...".
У 60-ті роки минулого століття сільський хлопець із Сумщини Микола Лістратенко захотів стати майстром на всі руки, таким, як їх сусіда: і хату збудує, і вікна засклить, і столярку зробить так, що замовники дивуються, мовляв, як на фабриці... Вступив навчатися до професійно-технічного училища, де здобув спеціальність столяра. І от уже 45 років столярує Микола Іванович, ніколи не зрадив своїй професії. Інструмент в його руках завжди безвідмовний.
Працював і навчався самотужки або у колег по роботі: переймав нові технології, нові прийоми, недарма його вважали кращим робітником. І на будові, і на Запорізькій меблевій фабриці, де працював у заготівельному цеху. Його вироби були найвищої якості, відповідали кращим зразкам і стандартам.
За багаторічну сумлінну працю столяр Микола Іванович Лістратенко нагороджений двома орденами Трудової Слави, якими він пишається.
Уже 6 років Микола Іванович працює на ремонтно-будівельній дільниці ЗНТУ. Що саме робить? Все, що необхідно встановити, відремонтувати, полагодити. І дах з колегами криє на корпусах, і вікна та двері встановлює, і підлогу ремонтує, і замки у дверях. Простіше сказати, чого він не вміє і не робить.
На дільниці - 5 столярів і теслярів, кращі серед них - М.І. Лістратенко і С.А. Кисельов. Майже щодня виконують термінові завдання у навчальних корпусах, аудиторіях і лабораторіях, на подвір'ї університету. Не було жодного випадку, коли б вони не впоралися з роботою, або виконали не сумлінно, припустилися браку.
Недавно в 4-му корпусі Микола Іванович з колегами встановлював євро вікна. За його пропозицією замість суцільних вікон зробили кожне з трьох секцій. Вони міцніші, користуватися ними зручніше. Для М.І. Лістратенка не існує в роботі складнощів, яких він не подолав.
- Коли б усі робітники так працювали, як Микола Іванович, то не було б ніяких проблем, - говорить начальник дільниці Євген Борисович Проштика. - За що не візьметься, зробить якнайкраще і найшвидше. Інакше він не може. Золоті руки у столяра...
Микола Іванович з дружиною виростили двох синів - Сергія і Дмитра. Обидва пішли батьківською стежкою у життя: працюють ремонтниками, будівельниками. Намагаються не підвести батька ні в чому. Хлопці разом з ним упорядкували свою трикімнатну квартиру, виготовили меблі, засклили вікна і балкон.
Тепер у синів своя справа, пов'язана з ремонтом і будівництвом. Вони прагнуть у всьому наслідувати батьків приклад: майстерність, діловитість, сумлінність. І тому радіє Микола Іванович, пишаючись своїми синами-соколами.
Микола КЛИМЕНКО

ЗНАЙОМТЕСЬ: НОВИЙ ФАКУЛ ЬТЕТ
Цього року в складі ЗНТУ з'явився шостий інститут - управління та права. У вересні 144 його випускники отримали дипломи державного зразка. В інституті навчається майже 3 тисячі студентів на 3 факультетах ( 10 кафедрах).
Факультети, що входять до складу інституту: гуманітарно-правовий, міжнародного туризму та управління, управління фізичною культурою і спортом.
Газета "Інженер-машинобудівник знайомить читачів з новими факультетами.
            ГУМАНІТАРНО-ПРАВОВИЙ ФАКУЛЬТЕТ
У складі факультету 4 кафедри: правознавства ( завідувач - доцент Юрій Володимирович Філей); психології ( завідувач - доцент Світлана Володимирівна Походенко); соціальної роботи ( завідувач - доцент Олег Анатолійович Агарков); журналістики ( завідувач - доцент Маргарита Альфрітовна Дергач).
На факультеті працюють висококваліфіковані спеціалісти, які мають багаторічний науково-педагогічний досвід, серед них - 2 доктори наук, професори, 22 кандидати наук, доценти.
На факультеті навчається 298 студентів на денному і 465 - на заочному відділеннях. Цього року 87 студентів факультету отримали дипломи спеціалістів і троє - диплом бакалавра зі спеціальностей правознавства, психології і соціальної роботи.
Кафедра правознавства готує молодших спеціалістів, бакалаврів і спеціалістів за спеціальністю "Правознавство".У навчальному процесі враховуються останні досягнення вітчизняної і світової науки та зміни в законодавстві, пов'язані з розбудовою України як демократичної і правової держави.
Спеціаліст-правознавець - професіонал у галузі господарсько-правової, кримінальної, судової, адміністративної діяльності в організаціях та установах різних форм власності, органах державної влади, управління і правоохоронних органах, а також у наукових і навчальних закладах.
Кафедра психології готує психологів за рівнем підготовки - бакалавр, спеціаліст, магістр. Диплом психолога дає можливість випускникам працювати на посаді психолога в соціальній сфері, у центрах соціально-психологічної реабілітації, приватних центрах, здійснювати психологічну підтримку в закладах освіти, дитячих центрах, сфері середнього і великого бізнесу. Випускники мають також можливість обіймати престижні посади у відділах роботи з персоналом, маркетингових відділах на підприємствах, у кадрових та рекламних агенціях, консалтингових компаніях.
Кафедра соціальної роботи готує бакалаврів, спеціалістів і магістрів за спеціальністю "Соціальна робота". Випускники зможуть працювати в органах державної адміністрації та місцевого самоврядування, аналітичних та консультативних центрах, соціологічних службах, маркетингових відділах підприємств різних форм власності, приватних фірмах, рекламних агентствах, засобах масової інформації, центрах зайнятості, вищих і середніх спеціальних навчальних закладах.
Кафедра журналістики готує бакалаврів, спеціалістів і магістрів за відповідною спеціальністю. Отриманий випускниками диплом за спеціалізацією "Масова інформація" дає можливість для працевлаштування в засобах масової інформації, прес-службах, відділах зв'язків з громадськістю, видавництвах, рекламних агенціях.
Кафедри психології і соціальної роботи створюють соціально-психологічну лабораторію, а кафедра психології - "Психологічний клуб", який залучатиме до обговорення сучасних теоретичних і практичних проблем психології не тільки фахівців цієї галузі науки, а й студентів, усіх небайдужих до питань буття сучасного людства.
Викладачі кафедри журналістики активно співпрацюють ыз ЗМІ, зокрема з телевізійними каналами "АЛЕКС" і "Запоріжжя", а також з газетою "МИГ". Провідні журналісти Запоріжжя, члени Спілки журналістів України проводять практичні заняття зі студентами кафедри. Троє студентів кафедри журналістики були запрошені на навчання до Швеції і зараз навчаються в Університеті технологій "Люлео" ( м. Пітео, Швеція).
Серед студентів факультету є переможці всеукраїнських та обласних конкурсів. Студентка 3-го курсу Ганна Клименко - переможниця всеукраїнського конкурсу "Мова - наріжний камінь національного буття", отримала також 2-е місце в конкурсі тематичних робіт молодих журналістів, присвяченому Дню міста Запоріжжя. Студент 3-го курсу Дмитро Надієнко - переможець міжнародного фестивалю преси , радіо і телебачення "Золота осінь Славутича", лауреат обласного фестивалю "Співає юність України".
Студенти нашого факультету беруть участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, приєднуються до різних заходів студентського життя і самоврядування в університеті.
Усі спеціальності гуманітарно-правового факультету є актуальними в сучасному світі, і знання, отримані його випускниками, будуть основою професійного зросту фахівця й самореалізації
Таїсія ГАЙВОРОНСЬКА, декан факультету, доцент

ВІТАЄМО КРИМСЬКУ ЛЮБОВ ОЛЕКСАНДРІВНУ З ЮВІЛЕЄМ!
Закінчивши 1975 року Уфімський авіаційний інститут з дипломом інженера - економіста, Любов Олександрівна розпочала трудовий шлях на Омському моторобудівному заводі ім. Баранова. Згодом змінила холодний Сибір на сонячну Україну. Працювала на Запорізькому заводі "Радіоприлад" інженером. Колишні співробітники тепло і щиро згадують "нашу Любашу"
Особистість Любові Олександрівни яскраво проявилась у стінах "машинки". 1980 року вона почала науково - педагогічну діяльність з посади асистента кафедри "Економіка та організація виробництва" ЗМІ ім. В.Я.Чубаря. Захистивши дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук, Любов Олександрівна очолила 1989 року кафедру "Економіка та управління виробництва" А коли відкрився факультет економіки та управління, вона очолила кафедру "Менеджмент і маркетинг". За її активної участі створене методичне забезпечення циклу профільних дисциплін. Під її науковим керівництвом захистили кандидатські дисертації І.І.Білецька і В.В.Лифар.
Визнаний педагог, вдумливий і кваліфікований науковий працівник, Любов Олександрівна добре відома не лише в ЗНТУ, а й у інших ВНЗ.
Вітаючи Вас, шановна Любов Олександрівно, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам міцного здоров'я, оптимізму, здійснення всіх починань і прагнень.
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ "МЕНЕДЖМЕНТ І М АРКЕТИНГ"

ПОРТРЕТ СТУДЕНТА
ПРОДОВЖУЄ СІМЕЙНУ ТРАДИЦІЮ
Андрій Кашицин, першокурсник інженерно-фізичного факультету (група ІФ-417), оволодіває спеціальністю "Технологія та обладнання з підвищення зносостійкості машин і механізмів". Його перші п'ятірки, серйозне ставлення до навчання, захоплення основними предметами свідчать про те, що Андрій буде завжди відмінником. До того ж, він активний, за що його призначили старостою групи, і він виправдовує сподівання деканату.
Зі шкільних років хлопець захоплюється комп'ютерними технологіями, зокрема графікою, музикою, текстовим редагуванням. Батьки всіляко підтримують сина у всьому, що він робить, зокрема, його захопленням, радять, як краще засвоювати матеріал на лекціях і при виконанні лабораторних робіт. Адже в них неабиякий досвід у цьому. Володимир Олександрович у 80-ті роки закінчив автомобільний факультет "машинки", працює заступником директора одного із запорізьких промислових підприємств. Людмила Яківна в цей же час отримала диплом "машинки" за спеціальністю "Обробка металів різанням", теж працює інженером.
Батьки задоволені тим, що син продовжує сімейну традицію інженерів. Андрій з перших тижнів навчання в ЗНТУ захоплюється спортом - записався до секції гиревиків.
- Хочу бути сильним і витривалим, - усміхається хлопець. - Мені цікаво займатися в тренерів, які готують переможців і призерів з цього виду спорту. У секції виросло декілька майстрів спорту. Гиревики університету, як сказали мені, одні з кращих не лише на Запоріжжі, а і в Україні...
Андрій Кашицин задоволений тим, що в університеті, на відміну від школи, можна більше часу приділяти самостійній праці, що сприяє успіху в навчанні. Задоволений хлопець і викладанням дисциплін. Він та його товариші по групі добре відгукуються про викладачів Тетяну Петрівну Щербину з кафедри українознавства, Олександра Віталійовича Капітана з кафедри "Хімія та екологія".
Я знаю з досвіду, що наполегливі, дисципліновані студенти, такі як Андрій Кашицин, завжди навчаються на відмінно. Нехай щастить тобі, Андрію!
Євген ІВАХНЕНКО, заступник декана інженерно-фізичного факультету, доцент

СПОРТ
СТАРТ І ФІНІШ
Розпочався чемпіонат України з баскетболу серед команд вищої ліги. Перший тур відбувся у спорткомплексі ЗНТУ. Команда господарів Феро - ЗНТУ перемогла харків'ян(ХПІ), записавши на свій рахунок 4 очки. Тренує команду заслужений тренер України О. Широбоков.
Наша команда перемогла у двох зустрічах також дніпропетровців з університету економіки і права, здобувши теж 4 очки.
Чемпіонат триватиме до травня 2008 року в різних містах України.
***
На запорізькому стадіоні "Локомотив" за програмою спартакіади студентів ВНЗ 3-4 рівня відбулися змагання з легкої атлетики. Команда ЗНТУ була третьою. Тренує легкоатлетів Ніна Музичова.
Валентин БАКУШ, голова спортклубу ЗНТУ

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
завідувача кафедри "Електричні апарати" - 1
асистента кафедри "Електричні апарати" - 2
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням необхідно зареєструвати в канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок