Видається
з 1960 року
25 вересня
2008 року
№12
(2058)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А  

Зустріч зі спікером парламенту
12 вересня у переповненій актовій залі ЗНТУ відбулася зустріч студентів і викладачів університету з Головою Верховної Ради України Арсенієм Яценюком.
Вів її ректор ЗНТУ професор С.Б.Бєліков. Він коротко ознайомив шановного гостя з основними віхами ЗНТУ, його буднями і святами, перспективами розвитку університету. Арсеній Яценюк розповів про діяльність Верховної Ради, стосунки між фракціями, проблеми, які вирішують депутати.
А.Яценюк відповів на численні запитання студентів. Потім провів прес-конференцію.
Цього ж дня спікер парламенту А.Яценюк у супроводі очільників обласних та міських установ побував на автомобільному заводі, в селі Новобогданівці на Мелітопольщині, в оновленому Будинку реєстрації актів громадянського стану в Запоріжжі.
Наш власкор.
На знімку О.Пастушенка: А.Яценюк (посередині) з керівниками області та ЗНТУ

Нове у навчанні
За програмою "Темпус"
Завершена підготовка проекту європейської програми "Темпус", яка називається "Навчання комп'ютерному промисловому проектуванню українських інженерів". Вона вперше впроваджена в ЗНТУ на кафедрі "Металорізальні верстати та інструмент" (керівники проекту -- Олександр Андрієнко, проректор ЗНТУ, та Леонід Івщенко, професор, завідувач кафедри).
Мета цього проекту -- розроблення і впровадження навчальної програми з магістерського курсу "Автоматизований промисловий дизайн".
Вже розроблено план магістерського курсу, в якому фахівці ЗНТУ і наші партнери -- Дрезденський технічний університет (Німеччина), Ліберецький технічний університет (Чехія), Житомирський державний технічний університет, ХПУ (Харків), Національний авіаційний університет (Київ).
Європейські партнери з цієї програми вже передали українським ВНЗ комп'ютерне обладнання для створення сучасних лабораторій з автоматизованого промислового дизайну. Тут навчатимуться майбутні магістри. Така лабораторія має відкритися в ЗНТУ у жовтні цього року. Обладнання для неї вже надійшло з Європи. Викладачі розробляють навчальні посібники для проведення занять з нових предметів. По закінченні курсу дипломні роботи магістри захищатимуть у присутності представників-партнерів з України та Європи.
Після завершення впровадження проекту ЗНТУ та його українські партнери продовжуватимуть підготовку студентів з магістерського курсу "Автоматизований промисловий дизайн". Це дозволить підвищити рівень підготовки магістрів для проектування технічних виробів за сучасними світовими вимогами.
Віталій Клименко, асистент кафедри "Металорізальні верстати та інструмент", виконавець проекту за програмою "Темпус"
На знімку: учасники розроблення проекту за програмою "Темпус" обмінюються думками

ВІТАЄМО ЮДІНА Володимира Петровича з 70-річчям!
Володимир Петрович майже 40 років працює в нашій "машинці" -- ЗНТУ. За цей час він пройшов шлях від асистента кафедри "Автомобілі" до завідувача кафедри "Транспортні технології". А перед цим закінчив 1961 року Львівський політехнічний інститут і шість років працював інженером автотранспортних підприємств, потім навчався в аспірантурі Харківського автомобіле-дорожнього інституту.
Після її закінчення був направлений на роботу до Запорізького машинобудівного інституту. 1971 року захистив кандидатську дисертацію з проблем тертя і зносу машин.
За час роботи на кафедрі "Автомобілі" Володимир Петрович з колегами чимало приділяв уваги вдосконаленню лабораторної бази з технічної експлуатації і діагностики автомобілів, створив оригінальні навчальні й випробувальні стенди.
Очолюючи кафедру "Промисловий транспорт" (нині -- "Транспортні технології"), В.П.Юдін уміло скеровував зусилля колективу на комп'ютеризацію навчального процесу, відкриття нової спеціальності "Організація та регулювання дорожнього руху, розвитку наукового напряму з транспортної екології. Він є автором понад 60 наукових статей.
Володимир Петрович не лише просто і змістовно викладає технічні дисципліни, а й уміє заохотити студентів на творчий пошук, залучає їх до наукової роботи. Тисячі випускників кафедри добрим словом відгукуються про свого наставника-педагога, прагнуть допомогти кафедрі вдосконалювати навчально-технічну базу. Його вихованці працюють на керівних посадах у транспортних підприємствах та установах, чим пишається Володимир Петрович.
В.П.Юдін охоче виконує громадську роботу, аби допомогти колективу у виконанні важливих завдань. Його професіоналізм, людяність і намагання допомогти іншим -- найважливіші риси його характеру.
В.П.Юдін -- член-кореспондент Транспортної академії наук України, відмінник освіти України, Почесний автотранспортник України.
Вітаючи Вас, шановний Володимире Петровичу, з визначним ювілеєм, щиросердно бажаємо Вам міцного здоров'я і творчих здобутків, родинного щастя!
Ректорат Профком деканат транспортного факультету Кафедра "Транспортні технології"

Нові вчені звання і ступені
Науковий ступінь доктора філософських наук присуджено Ірині Рижовій -- доцентові кафедри політології і права, доктора філософських наук -- Ользі Бондаренко, завідувачеві кафедри філософії.
Науковий ступінь кандидата історичних наук присуджено молодим викладачам кафедри українознавства Тетяні Васильчук та Ірині Спудці.
Вчене звання доцента присвоєно Юлії Пирожковій -- старшому викладачеві кафедри правознавства, Миколі Гапоненку -- кандидатові технічних наук з кафедри конструювання і технології виробництва радіоапаратури, Володимиру Козлову -- кандидатові технічних наук з кафедри теоретичної і загальної електротехніки, Вірі Мінаковій -- кандидатові технічних наук з кафедри машин і технології ливарного виробництва, Валерієві Кудіну -- кандидатові технічних наук з кафедри механіки.
Щиро вітаємо науковців з новими вченими ступенями і вченими званнями!
Валентина Білостоцька, провідний спеціаліст відділу кадрів

Вітаємо ЗАЙЦЕВА Валентина Костянтиновича з 70-річчям!
Ветерани ЗНТУ добре знають і глибоко поважають струнку, з військовою статурою людину - полковника запасу Валентина Костянтиновича Зайцева.
Військову службу він розпочав з 12 років у Казанському суворовському училищі. Вісім років навчання визначило його майбутнє, прищепило повагу і любов до професії військового. 1958 року Валентин Костянтинович закінчив Хабаровське артилерійське училище, служив на різних посадах - від командира взводу до командира військової частини.
Навчання у військовій академії в Ленінграді дозволило йому піднятися на вищі щаблі військової служби: став начальником навчальної частини військової кафедри машинобудівного інституту в Могильові, а пізніше, з 1984 року, начальником військової кафедри Запорізького машинобудівного інституту.
Кафедра під його керівництвом стала однією з кращих в Одеському військовому окрузі. Матеріальне забезпечення кафедри сучасним озброєнням, правильна кадрова політика, постійне вдосконалення навчального процесу дозволили значно покращити підготовку офіцерів запасу.
Спокійний, завжди урівноважений і принциповий, Валентин Костянтинович знайшов підтримку ректорату і деканатів університету, що сприяло відвідування студентами занять, покращенню дисципліни на військовій кафедрі.
Звільнившись із лав Збройних сил, Валентин Костянтинович з 1989 року працює старшим інспектором, начальником спецвідділу ЗНТУ, де разом з обласним і районним військкоматами веде облік допризивної молоді . 1996 року Валентина Костянтиновича обрали головою ради ветеранів університету, яку він очолює поспіль 12 років. Громадська робота вимагає багато часу, але ветерани, яких на обліку понад 300 осіб, впевнені, що, звернувшись до Валентина Костянтиновича зі своїми потребами, зустрінуть взаєморозуміння і підтримку.
Зазнавши в дитинстві сирітство, скруту і незгоди, загартувавши на військовій службі свій характер, В.К. Зайцев зберіг душевність і теплоту у ставленні до людей, що сприяє вирішувати справи ветеранської організації ЗНТУ, котра є однією з кращих у місті.
Донька Ірина і син Ігор закінчили наш університет. Ірина Валентинівна працює асистентом кафедри менеджменту і маркетингу.
Вітаючи Вас, шановний Валентине Костянтиновичу, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам всіляких гараздів, козацького здоров'я, родинного щастя!
Ректорат Профком Рада ветеранів ЗНТУ

Портрет викладача
Закоханий у красу
Олександр Демиденко ще у школі відрізнявся від ровесників лагідністю характеру, неабияким відчуттям краси у всьому - в природі, одязі, будівлях рідного Запоріжжя, неповторній Хортиці. Після уроків охоче відвідував заняття у студії образотворчого мистецтва при Палаці піонерів. Розумом і душею всотував поради художників Івана Федяніна і Сергія Латанського. Мріяв навчитися малювати так, як вони, так розуміти красу в житті, як вони. Він навчився у своїх наставників секретів малюнку, розмаїття барв і кольорів, які оточують життя. Хлопець, за відгуками викладачів студії, здібний, слухняний, успішно закінчив навчання у студії і після школи вступив до Дніпропетровського художнього училища. Затим навчався в Харківському художньо-промисловому інституті. Коли повернувся до Запоріжжя дипломованим митцем, його радо прийняли художники до своєї творчої сім'ї. Працював Олександр постійно, натхненно, з неабияким бажанням досягти необхідної практики митця. За кілька років він став відомим не лише на Запоріжжі, а й у інших регіонах України. Його картини, портрети, виконані вправною рукою, приваблюють глядачів, мають високу оцінку колег. Його твори виставляються на різних художніх виставках, про нього писали газети і мистецькі видання. Це надихало Олександра на подальше зростання як митця, і він шукав нових тем, кольорів, методів малювання.
Незабаром його почали називати співцем рідного краю, його трудівників. З-під пензля О.Демиденка вийшло чимало картин, портретів, натюрмортів, більшість з них - про край запорозького козацтва, Хортицю, Дніпро.
З роками Олександр Іванович влаштував кілька особистих художніх виставок, його твори з'явилися в багатьох музеях України, Росії, Німеччини, Італії. Його ім'я внесено до "Енциклопедії художників усіх часів і народів" (Мюнхен-Лейпциг).
-- Мені дуже хочеться прищепити молоді почуття і розуміння прекрасного, -- розмірковує Олександр Іванович Демиденко, заслужений художник України, завідувач кафедри "Дизайн" нашого університету. - Аби вона не лише розуміла красу життя, а й збагачувала її новими барвами. Тому й прийшов працювати до університету. Кафедра вже випустила дві групи дизайнерів, які охоче працюють на підприємствах, у фірмах, дизайнерських салонах. Нині навчаються понад дев'яносто першокурсників, хоча заяв було удвічі більше…
Разом з Олександром Івановичем творчі дисципліни живопис, скульптуру, дизайн викладають фахівці з вищою спеціальною освітою. Серед них -- Михайло Пантус, Майя Дудник, Володимир Гавронський, Віталій Кругляк… Олександр Іванович навчає студентів секретам живопису, рисунка, портрету, натюрморту, фігури. Після лекцій студенти - майбутні дизайнери - набувають на практичних заняттях навичок, відшліфовують пробні завдання. В аудиторії -- 6-8 студентів, аби кожен з них усе бачив і навчався у викладача. Олександр Іванович показує, як і що робити, аби створити пейзаж, портрет, фігуру.
О.І.Демиденко і його колеги задоволені тим, що майже всі студенти мають не лише розуміння прекрасного, а й деякі навички з практики. Значить, стануть добрими фахівцями -- дизайнерами. Їхні старші колеги, які захистили дипломи, розробляли проекти транспортних засобів, обладнання для побутових інтер'єрів, малих форм архітектури.
Щодня на робочі місця в аудиторіях кафедри сідають 120 студентів. І в кожного з них у душі - бажання успішно закінчити навчання, стати потрібними скрізь фахівцями-дизайнерами, аби прикрашати наше життя і побут.
Микола Клименко
Репродукція картини О.Демиденка: "Козача переправа" (полотно, олія)

Портрет студентки
Душа нашої групи
   Tак називають жартома студенти групи ГФ-226 третьокурсницю Тетяну Волошко. Вона ніяковіє при цьому: мовляв, я така ж, як і всі, не треба перебільшувати.
Так, Тетяна така ж, як і всі 26 студентів її групи, і все ж трохи не така. Вона винятково щира, старанна, доброзичлива, завжди готова допомогти іншому. До того ж, дівчина красива, усміхнена, швидка у рухах і говірці. Навчається усі семестри лише на відмінно, отримує стипендію міського голови Запоріжжя. Як профорг, Тетяна Волошко організовує культпоходи студентів до театру, музеїв, суботники з наведення чистоти в місті, зокрема на дитячій залізниці. І на відпочинок на лоно природи збирає чимало ровесників, які потім дякують їй за це.
  Якось Тетяна дізналася, що деканат гуманітарного факультету і, зокрема, кафедра українознавства готує дарунки для своїх підшефних-учнів Новомиколаївської школи-інтернату на Мелітопольщині, і одразу ж провела відповідну роботу в групі. Зібрали чимало необхідних речей для учнів і передали на кафедру. А потім поїхала туди разом з викладачами і працівниками кафедри, де вручили дітям одяг, взуття, солодощі. Повернувшись звідти, Тетяна розповідала, як раділи діти дарункам і своїм підшефним.
Тетяна ще в школі обрала собі спеціальність економіста. До того ж, хотіла вступити лише до ЗНТУ, адже "машинку" у свій час закінчили батьки -- Лариса Іванівна та Олександр Васильович.
-- Я хочу більше знати про економіку не лише України, а й інших країн, -- говорить Тетяна Волошко. -- Це ж так цікаво -- розуміти, як живуть, як заробляють, як розвиваються країни. Тому я й зробила доповідь на секції "Країнознавство" про податки в США і Великобританії…
Цікаво, що Тетяна доповіді робить англійською мовою. На студентській конференції доповіла про видатного італійського вченого Ніколу Маккіаелі.
А як член секції з культурології дівчина українською мовою розповіла про наші народні обряди.
За що не візьметься Тетяна, обов'язково доведе справу до позитивного результату. Ні, недарма студенти кафедри "Міжнародні економічні відносини" називають Тетяну Волошко душею групи.
Ірина Посталатій, студентка ГФ-226

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок