Видається
з 1960 року
Четвер
8 вересня
2003 року
№13
(2061)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В  І  Т  А  Є  М  О  !
Указом Президента України Л.Д.Кучми ректор ЗНТУ Сергію Борисовичу Бєлікову надане почесне звання "Заслужений працівник освіти України".
В указі зокрема сказан: "3а значний особистий внесок у соціальний, економічний і культурний розвиток України, зразкове виконання службових обов'язків, вагомий внесок у професійну і громадську діяльність".
Сердечно вітаємо С.Б.Бєлікова з почесним званням! Бажаємо нових творчих здобутків, міцного здоров'я й особистого щастя!
Викладачі Співробітники Студенти

Репортаж
"...А сьогодні ви студенти!"
Ця фраза неодноразово лунала на урочистому мітингу на честь Дня науки і посвяти першокурсників у студенти, який відбувся І-го вересня на майдані біля входу в головний корпус університету. Її сказав ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков у привітанні до першокурсників та їх батьків і друзів, її вимовляли шановні гості, виступаючи з напутнім словом.
…Велелюдний майдан неначе розцвів від квітів і вбрання. Лунають гімни України, ЗНТУ, а на щоглах повільно піднімаються прапори країни й університету. Мітинг відкрила Катерина Сергіївна Бондарчук, завідувач кафедри загального мовознавства, запросивши до слова ректора, Заслуженого працівника освіти України С.Б. Бєлікова. Присутні зустріли його аплодисментами, схвальними вигуками.
- Я щиро вітаю вас із Днем науки і урочистою посвятою першокурсників у студенти. Цьогорік студентська сім'я поповнилася майже на тисячу чотириста юнаків і дівчат. Ще вчора ви були школярами, гімназистами, ліцеїстами, а сьогодні ви - студенти Національного технічного університету - флагмана технічної освіти на Запоріжжі. Цього сонячного дня ми відкриваємо пам'ятник першому директору механіко-технічного училища Денису Миколайовичу Поддєрьогіну. Сьогодні ж відзначаємо майже сторіччя головного корпусу, який будував директор зі своїм колективом.
Сергій Борисович нагадує присутнім про умови навчання і відпочинку, про випускників "машинки", які вславили й вславляють університет працею, науковими досягненнями і називає їхні імена: В.П. Березовський - голова облради, В.О. Лейбензон - генеральний директор ВАТ "Завод Дніпроспецталь", Г.І. Пейчев - технічний директор ЗМКБ "Прогрес", О.Х. Папашев - генерального директор автомобілебудівного заводу…
Затим настає хвилююча мить відкриття пам'ятника першому директору Олександрівського механіко-технічного училища Д.М. Поддєрьогіна: спадає покрив і перед, - присутніми постає бронзове погруддя Дениса Миколайовича, виблискуючи на сонці золотом. Тепер він завжди дивитиметься услід тим, хто йде до університету чи виходить звідти. І вони бачитимуть обличчя того, хто започаткував училище, яке згодом переросло в технікум, інститут й університет. Автори пам'ятника - скульптори Федір Зайцев та Борис Чак.
З вітанням і напуттям першокурсникам виступають також перед мікрофоном голова обласної ради В.П.Березовський, президент асоціації промисловців і підприємців "Потенціал" П.М.Ванат, генеральний директор ВАТ „Завод Дніпроспецсталь" В.О.Лейбензон, народний депутат України О.В.Бабурін, технічний директор ЗМКБ "Прогрес" Г.І.Пейчев, почесний професор ЗНТУ Л.П.Хаджинов, голова профспілки працівників освіти і науки О.С.Альохін, начальник Запорізької митниці А.І.Конєв та інші.
Від імені першокурсників присягу зачитують Катерина Павленко та Іван Гембель. Їм же ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков вручає символічний студентський білет і ключі до знань.
Першокурсники вперше зустрілися в аудиторіях зі своїми деканами факультетів, їхніми заступниками, завідувачами кафедр, викладачами - тими, хто протягом п'яти років буде для них батьком і наставником, хто вестиме їх до Країни знань.
На закінчення урочистостей на честь Дня знань посвяти у студенти і відкриття пам'ятника Д.М.Поддєрьогіну студенти, їхні батьки і друзі подивилися козацькі розваги артистів Запорізького кінного театру на внутрішньому подвір'ї університету.
Ввечері в обласному театрі відбувся великий концерт артистів та учасників художньої самодіяльності університету, палаців культури підприємств. Він теж був присвячений Дню знань і початку нового навчального року. З вітанням і побажанням добра і щастя звернулися до присутніх ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков, випускники "машинки" Є.Г.Карташов - Запорізький міський голова та О.Х.Папашев - генеральний директор автомобілебудівного заводу.
Микола Клименко

Вітаємо ЦИПАКА Віктора Івановича із 70-річчям!
До праці у "машинці" Віктор навчався у середній школі на Херсонщині, затим кілька років вчителював. Після закінчення у Запоріжжі профтехучилища працював токарем на заводі "Комунар".
1955 року Віктор Іванович Ципак прийшов до Запорізького машинобудівного інституту й влаштувався механіком у навчально-виробничі майстерні. Був і лаборантом, і завідувачем лабораторії кафедри "Технологія машинобудування" й одночасно навчався за спеціальністю "інженера-механіка". Отримавши диплом інженера, брав активну участь у науково-дослідних розробках, готує до захисту кандидатську дисертацію, яку захистив 1981 року. На яких би посадах не працював Віктор Іванович - асистент, викладач, доцент, - завжди займався науковими дослідженнями.
Як доцент В.І.Ципак зробив значний внесок у підготовку й становлення навчального процесу на кафедрі. Підготував нові курси лекцій "Технологія деталей двигунів внутрішнього згоряння", "Технологія машинобудування" і "Технологія будівництва авіаційних двигунів". Він розробив також й успішно викладає студентам нові курси лекцій "Розмірні розрахунки" та " Групові технології в авіадвигунобудуванні".
Віктор Іванович плідно працює над розв'язанням проблем з підвищення ресурсу деталей авіаційних двигунів у ВАТ "Мотор Січ". Він - автор понад 50 друкованих наукових праць, постійно готує навчально-методичну літературу. Написав і підготував до видання навчальний посібник "Основи технології машинобудування".
Вітаючи Вас, шановний Вікторе Івановичу, з ювілеєм, від щирого серця бажаємо Вам нових творчих здобутків, успіхів у праці, міцного здоров'я і щастя в особистому житті!
Ректорат, Профком, Кафедра "Технології авіаційних двигунів і машинобудування"

ПАМ'ЯТІ ПЕРШОГО ДИРЕКТОРА УЧИЛИЩА
У сквері, зліва від центрального входу у університет встановлено величний пам'ятник Денису Миколайовичу Поддєрьогіну - першому директору Олександрівського механіко-технічного училища, з якого починається біографія ЗНТУ.
На гранітному постаменті-погруддя з кованої міді. Обличчя
Д.М. Поддєрьогіна, серйозне, зосереджене, відоме багатьом в нашому університеті. Адже саме з його ім'ям, його особистістю пов'язана технічна освіта в Запоріжжі (тоді 1900 року - Олександрівськ). Одночасно з педагогічною роботою Денис Миколайович займався будівництвом приміщення училища, спортивних майданчиків, виробничих майстерень. А 1909 року колектив власними силами спорудив гімнастичний павільйон.
1910 року училище взяло участь у Південноросійській сільськогосподарській, промисловій і кустарній виставці у Катеринославі (нині - Дніпропетровськ). За високу організацію навчального процесу і фізичного виховання училище відзначили золотою медаллю виставки.
Протягом 18 років Д.М. Поддєрьогін очолював училище. За цей час воно стало одним з кращих не лише в Україні, а й в Росії і навіть у Європі. Директор був нагороджений орденом Станіслава 2-го і 3-го ступенів. Йому надали чин статського радника.
Відтепер Д.М. Поддєрьогін зустрічатиме й проводжатиме очима усіх, хто йде до університету або з нього.
Автори погруддя - запорізькі скульптори Федір Зайцев і Борис Чак.
Пам'ятник виготовлений і встановлений коштом ЗНТУ.
Власн. інф.

На початок