Видається
з 1960 року
24 вересня
2004 року
№13
(2091)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТВОРІТЬ ДЕРЖАВУ УКРАЇНА! 

Репортаж
Ці слова пролунали у вітанні ректора ЗНТУ С.Б.Бєлікова першокурсників на урочистій посвяті у студенти. Сергій Борисович підкреслив: "Сьогодні ви лише на початку шляху з оволодіння знаннями, професіями. Тож робіть усе можливе, аби стати фахівцями з вищою освітою. І творити нашу незалежну державу..."
Ранок 31 серпня видався напрочуд тихим, сонячним, світлим. Тисячі першокурсників, їх батьків і друзів зібралися на майдані перед входом у головний корпус університету на свято - урочисту посвяту в студенти. Вони вишикувалися групами пофакультетно. Грає духовий оркестр, додаючи гарного настрою всім - гостям, студентам, викладачам, керівникам університету. У всьому відчувається урочистість, святковий настрій: у квітах в руках першокурсників, одязі, усмішках.
Катерина Бондарчук, завідувач кафедри загальної мовної підготовки, вітає присутніх зі святом, бажає успіхів у навчанні. Затим до гостей і студентів звертається ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков: "Сьогодні наша студентська сім'я поповнилася більш ніж на півтори тисячі першокурсників. Таке чудове свято буває лише раз у житті, тож нехай воно стане дороговказом на всі роки навчання і праці спеціаліста у подальшому житті. Сьогодні у нас ще одна визначна подія: ми вшановуємо першого повоєнного ректора нашого інституту Мануїла Йосиповича Бодзича. Відкриваємо присвячену йому меморіальну дошку. Тоді, в 1944 році, коли він очолив наш інститут сільгоспмашинобудування, налічувалось близько двохсот студентів, а нині ми прийняли на перший курс понад півтори тисячі юнаків і дівчат..."
Знімають покрив, і перед присутніми постає бронзовий барельєф М.Й. Бодзича. Це вже п'ята за рахунком меморіальна дошка, встановлена на фасаді головного корпусу ЗНТУ.
Двоє студентів і декан транспортного факультету В.Х. Козирев з кошиком квітів направляються на Капустянське кладовище, аби покласти квіти на могилі М.Й. Бодзича.
- Сердечно вітаю першокурсників університету з тим, що вони витримали вступний конкурс, який складав два-шість чоловік на місце! - говорить Є.Г. Карташов, випускник "машинки", мер Запоріжжя - Ви перемогли, а відтак перемагайте і у навчанні, оволодінні необхідними для нової країни спеціальностями. Творіть добре, світле, прекрасне, аби прославити ділами своїми нашу Україну. Прем'єр - міністр Віктор Федорович Янукович просив мене особисто передати вам найщиріші побажання і запевнити в тому, що уряд дбає і дбатиме про студентство...
Архієпископ Запорізький і Мелітопольський Василій побажав першокурсникам щастя, любові, Божої благодаті у навчанні і житті. А для цього необхідне здоров'я, тож турбуйтеся про нього завжди. Радію разом з вами, що уряд України зробив для студентів подарунок: стипендія зросла від 46 до 106 гривень.
З привітаннями першокурсникам виступили також ректор Запорізького медичного університету Юрій Колесник, ветеран університету, перший декан автомобільного факультету "машинки" Борис Петрович Борисов, голова студсектору ЗНТУ Андрій Іванченко та інші.
Першокурсники Христина Рубчева та Ян Мамойко зачитують клятву першокурсників. А затим ректор С.Б. Бєліков вручає їм символічні студентський квиток нового зразка і ключ до знань.
І знову лунають мелодії Гімну України а гімну університету на завершення свята. Першокурсники розходяться по аудиторіях для знайомства з деканами, викладачами, розкладом занять. Радісні, схвильовані, усміхнені. Так, для них після свята розпочинається нове життя. Тож нехай щастить вам, першокурсники, завжди і у всьому!
Микола Клименко
Знімки О. Пастушенка

ПОРТРЕТ УЧЕНОГО
ВИСОКИЙ ІМІДЖ НАУКОВОЇ ШКОЛИ
Колектив кафедри "Технологія металів" привітав свого завідувача з черговою відзнакою - премією Академії наук України. Професор Іван Петрович Волчок відзначений дипломом і премією імені Г.В. Карпенка за роботу "Фізико-хімічна механіка руйнування структурно-неоднорідних вуглецевих сплавів" (спільно з колегами зі Львова Ігорем Андрійком та Віктором Силованюком).
Це лише одна з багатьох відзнак протягом десяти останніх років, яку отримав І. П.Волчок за результатами наукових робіт в галузі металознавства, зокрема підвищення опору руйнуванню сталей та чавунів. І це цілком закономірно, адже наукова школа металознавців, яку створив і протягом понад 30 років очолює професор, заслужений діяч науки і техніки України Іван Петрович Волчок, стала широко відомою не лише в Україні, а й в інших країнах - Росії, Білорусі, Польщі та інших. На рахунку вченого та його колег - десятки визначних наукових праць, уже впроваджених у виробництво в галузях металургії та гірничо - збагачувальних підприємств. Розробки запоріжців допомагають металургам і гірникам у розвитку науково-технічного прогресу, успішно виконувати виробничі завдання.
За результатами наукових розробок І. П. Волчок та його колеги по кафедрі видали 3 монографії, десятки брошур з проблем підвищення опору руйнуванню сталей і чавунів. Що це дає? Стійкість деталей у гірничо-видобувному обладнанні зросла у півтора рази, що дозволяє економити сотні тисяч гривень щороку.
1962 року випускник Білоруського політехнічного інституту Іван Волчок приїхав до Запоріжжя і був прийнятий в аспірантуру інституту. Під час навчання працював інженером, лаборантом і продовжував вдосконалюватись у своїй професії. Через чотири роки закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. Тоді ж очолив тільки - но створену галузеву науково-дослідницьку лабораторію, яка мала займатися проблемами зносостійких і холодостійких сталей і сплавів. Незабаром вона стала однією з кращих у Міністерстві вищої школи України та Міністерстві кольорової металургії СРСР. А 1980 року ректорат доручив Іванові Петровичу очолити кафедру "Технологія металів". Він запросив до штату чотирьох своїх аспірантів, теми дисертацій яких збігалися з проблемами, які мала розробляти кафедра. З того часу науковці кафедри, яка стала згодом справжньою науковою школою металознавства, працюють над загальними проблемами сьогодення, аби допомогти металургам і гірникам вирішувати головні завдання. І вони добиваються бажаних результатів.
Викладачі кафедри уміло ведуть навчальний процес, готуючи фахівців. Нині на кафедрі працює 2 доктори і 5 кандидатів наук, які постійно підтримують високий імідж наукової школи металознавців. В аспірантурі кафедри навчаються 4 аспіранти і 5 пошукувачів наукових ступенів. Серед них - професор Г.І Слинько, доценти В.Г. Міщенко та О.Б. Колотілкін. Вони вже завершують роботу над докторськими дисертаціями.
Члени наукової школи кафедри лише останнім часом розробили й упровадили десятки технічних новинок, які високо оцінені колегами і виробничниками. Це, зокрема, економно леговані чавуни, сталі і наплавні матеріали. Річний економічний ефект від цього дорівнює понад 1,5 мільйона гривень. Серед новітніх розробок школи - технологія виробництва сталевих термозміцнених литих чавунних куль, нові марки холодостійких сталей, конструктивні матеріали для склоформувального інструменту.
За результатами наукових розробок запоріжці розробили і видали чимало монографій, брошур, статей, одержали понад 150 патентів, авторських свідоцтв на винаходи.
Наукова школа кафедри ЗНТУ стала колективним членом Українського товариства з проблем механіки руйнування матеріалів, а І.В Волчок обраний членом правління цього товариства, а також членом Європейського товариства вчених та інженерів з питань міцності та цілісності конструкцій.
Наукова школа, керована доктором наук професором Іваном Петровичем Волчком, набуває дедалі ширшого визнання колег і виробничників у багатьох регіонах України, Росії, Білорусі, Польщі, інших зарубіжних країн. Творчий пошук науковців ЗНТУ триває, адже вони розуміють: зупинитися не можна ні на рік, ні на день.
Микола ВОЛОДИМИРОВ

НОВА СПЕЦІАЛЬНІСТЬ У ЗНТУ
В умовах економічного зростання і розвитку промислового виробництва в регіоні, необхідним є забезпечення конкурентоспроможності його продукції. Першочергова роль у цьому належить інженерам з якості продукції. Відкриття нової спеціальності "Якість, стандартизація та сертифікація" дозволить забезпечити промислові підприємства, недержавні структури, малий бізнес відповідними кадрами.
Понад 2500 підприємств та організацій Запорізького регіону не мають дипломованих фахівців з управління якістю, стандартизацією та сертифікацією.
Підготовка фахівців за новою спеціальністю здійснюватиметься вперше в області.
Стандартизація - це "технічна конституція промисловості", що встановлює норми, правила при створенні й експлуатації виробництв і продукції.
Сертифікація - це оцінка відповідності вимогам, нормам і стандартам товару, технології його виготовлення, системам керування якістю, кваліфікації виробничого персоналу. Іншими словами, експертиза і "товарознавство" продукції та її виробництв.
Вони є основою менеджменту якості та економіки виробництва. Менеджмент якості вважається у всьому світі головним видом управлінської діяльності у сфері виробництва, при цьому особлива роль приділяється фахівцям нового покоління.
Інженер спеціальності "Якість, стандартизація та сертифікація" може працювати в дослідних лабораторіях і відділах із сертифікації якості; в організаціях, що видають вітчизняні і підтверджують закордонні сертифікати якості; в експертних центрах, на підприємствах з оцінки якості і безпеки виробів і виробництв, з технічного аудиту, консалтингу вітчизняних і закордонних фірм; в органах технічного й екологічного нагляду та інших установах і фірмах.
На денну та заочну форми навчання приймаються абітурієнти як за держзамовленням, так і за контрактом; на післядипломне, довузівське навчання - тільки за контрактом.
Інформацію про особливості прийому та зарахування можна отримати в ЗНТУ, за адресою: 69063, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 64, ауд. 113, тел. 64-67-33.
Валентин Погосов, завідувач кафедри "Мікроелектроніка та напівпровідникові прилади", професор

Розпочалися заняття
Завідувач кафедри “Механіка“ В.Г. Шевченко веде заняття.

У Запоріжжі побував перший заступник міністра освіти та науки України
А.М. Гуржій, який виступив на обласній педагогічній нараді. Він відвідав також наш університет, мав розмову з керівництвом.
На знімку О.Пастушенка: А М. Гуржій і ректор С.Б. Бєліков

           Вітаємо з ювілеєм
Полежаєву Ніну Антонівну!
На кафедрі загальної мовної підготовки – особливий день: ювілей в одного з найдосвідченіших
викладачів – Ніни Антонівни Полежаєвої. Тридцять п’ять років присвятила
вона викладацькій роботі і ніколи не зрадила їй. Ще юною дівчиною прийшла працювати до Запорізького педінституту, потім – педагогічне училище No1, а 1980 року почала викладацьку діяльність у Запорізькому
машинобудівному інституті.Елегантна, чуйна, справедлива, і, що особливо
цінно, дуже самокритична. Поруч з такими людьми легко і затишно. Прекрасний педагог, гарний стиліст. Їй можна сміливо довірити виконати найвідповідальнішу роботу. До слова (особливо художнього) ставиться не просто уважно, а й з побожністю. Добра душа не збирає в свої комори дріб’язкове і несуттєве. Адже пам’ять про людей – це те найкраще, що вони принесли у наш світ. Вітаючи Вас, шановна Ніно Антонівно, з ювілеєм, щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, радощів у творчій праці, сімейного щастя!
Ректорат. Профком. Кафедра

Портрет викладача
ДУША, СПОВНЕНА ДОБРА
Саме так говорять колеги по кафедрі українознавства про доцента Валентину Кузьменко. Невеликого зросту, дуже проста у спілкуванні з людьми, щиросердна, вона, здається, завжди випромінює серцем доброту, бажання допомогти іншому.
І в роботі викладача, і в громадських справах вона завжди - перша, бо старається зробити все необхідне якнайкраще і своєчасно. Її лекції "Історія України" і "Культурологія", семінари, які вона творчо проводить, викликають у студентів дискусії, інтерес до дисциплін. Валентина Володимирівна прагне урізноманітнювати форми й методи семінарських занять: це і диспути, і проблемні розмови, і ділові ігри. Вона хоче, аби студенти запам'ятали матеріал, могли вільно орієнтуватися у проблемах.
Валентина Володимирівна активно береться за розробку методичних вказівок, написання посібників для студентів, вишукування ілюстрацій, поповнення відеотеки кафедри. Охоче й зацікавлено працювала вона над нарисами для підручника "Історія України" та збірника "Запорізький державний технічний університет." Валентина Володимирівна охоче залучає до науково-дослідницької праці студентів, які не раз були переможцями конкурсів з гуманітарних наук.
Народилася Валентина у робітничій сім'ї у Токмаку. Тут же й розпочала свій трудовий шлях: працювала помічником токаря на дизелебудівному заводі. А закінчила історичний факультет Сімферопольського державного університету, бо захоплювалася історією зі школи. Працювала вчителем середньої школи в Запоріжжі, викладачем педучилища у місті Олександрії Кіровоградської області. А 1985 року Валентина почала працювати в нашому інституті завідувачем навчально-методичного кабінету. Через чотири роки захистила кандидатську дисертацію в Ленінградському педінституті, зайняла посаду асистента на рідній кафедрі. Так з того часу й працює тут, постійно вдосконалюючи професію.
Ми, колеги Валентини Кузьменко, помічаємо, як вона турбується про тих, хто потребує допомоги. Опікується племінницею-студенткою і далекою родичкою Юлею та її друзями - вихованцями школи-інтернату села Новомиколаївка Мелітопольського району. Вже кілька разів ми разом з Валентиною бували тут з подарунками для багатьох ровесників Юлі, круглої сироти.
Цікаво, що Валентина знається на футболі, вболіває за улюблені команди як справжній вболівальник. Вона гарна господарка: готує дуже смачні печені і салати, якими пригощає колег по кафедрі. А у вільний час відвідує музеї, театри й залучає до цього студентів.
Ми пишаємося тим, що разом з нами працює й живе гарна, чуйна, доброзичлива людина - Валентина Кузьменко.
Тетяна Щербина, доцент кафедри українознавства

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок