Видається
з 1960 року
22 вересня
2005 року
№13
(2109)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МІЖНАРОДНІ ЗВ'ЯЗКИ ЗНТУ
П О Д А Р У Н О К   Ф І Р М И   "Д Е Л К А М"
Три роки тому директор цієї фірми з Бірмінгему Х'ю Хемфріс побував у нашому університеті, познайомився з комп'ютерними класами і студентами, які тут навчаються. Він подарував кафедрі "Металорізальні верстати та інструмент" комплект програмного забезпечення комп'ютерного моделювання і розроблення керуючих програм. Клас обладнали 25 персональними комп'ютерами, де успішно використовують це програмне забезпечення. Завдяки цьому значно підвищилася якість підготовки інженерів зі спеціальностей "Металорізальні верстати та системи" і "Технічний дизайн". Підготовка таких фахівців відповідає загальноєвропейським вимогам.
І от знову у вересні пан Х'ю Хемфріс приїхав до нашого університету, зустрівся з ректором С.Б. Бєліковим, проректорами, викладачами, студентами машинобудівного факультету. Він лишився задоволений тим, як запоріжці використовують і пропагують продукцію їхньої фірми. В урочистій обстановці у комп'ютерному класі кафедри відбувся обмін думками щодо використання програмного забезпечення на новій кафедрі "Технологія авіаційних двигунів". Тут буде обладнано комп'ютерний клас на 25 робочих місць, де використовуватимуть у навчальному процесі програмне забезпечення фірми "Делкам".
Подякувавши запоріжцям за вміле використання їх програмного забезпечення, пан Х'ю Хемфріс вручив ректору С.Б. Бєлікову ключ від цього класу, а він, можна сказати, золотий. Адже комплект програмного забезпечення коштує 1 мільйон 200 тисяч доларів. Ректор передав ключ завідувачеві кафедри професору Олексію Яковичу Качану. Він запевнив присутніх, що, цінуючи подарунок англійських друзів, кафедра буде якнайкраще використовувати його в навчальному процесі, готуватиме висококваліфікованих спеціалістів.
До речі, програмне забезпечення цієї фірми впроваджено у навчальний процес у 39 вищих навчальних закладах країн СНД, а в Україні - тільки в ЗНТУ
Ірина ПАВЛЮЧЕНКО, доцент кафедри "Металорізальні верстати та інструмент"
На знімках О. Пастушенка: Х'ю Хемфріс вручає С.Б. Бєлікову ключ від класу; професор Л.Й. Івщенко знайомить гостя з результатами роботи нового обладнання.

ВІТАЄМО СПЕКТОРОВА ЯКОВА ГРИГОРОВИЧА З 60-РІЧЧЯМ!
1972 року Яків Григорович закінчив Запорізький машинобудівний інститут.
Усе його життя пов'язане з великим спортом. Він-майстер спорту СРСР, срібний призер спартакіади народів країни, бронзовий призер, чемпіон Збройних сил СРСР, багаторазовий чемпіон України і Молдавії.
Яків Григорович пов'язав своє життя також із пожежною охороною. За 23 роки в цій службі він пройшов шлях від інспектора до заступника начальника міського управління. Нагороджений медаллю "За відвагу на пожежі".
З 1998 року Я.Г. Спекторов працює в ЗНТУ, зараз - помічник ректора. Завжди рухливий, веселий, доброзичливий, чуйний. До нього можна звернутися з будь-якими проханнями, і він завжди допоможе.
Сердечно вітаємо Вас, Якове Григоровичу, з ювілеєм! Бажаємо Вам міцного здоров'я, успіхів у праці, благополуччя в сім'ї.
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ

НА ЗАМОВЛЕННЯ ЧИТАЧІВ
ВИПУСКНИКИ "МАШИНКИ" СТВОРЮЮТЬ АВІАДВИГУНИ
На урочистій посвяті в студенти, що відбулася в ЗНТУ 31-го серпня, наш колишній випускник, а нині - головний інженер державного машинобудівного підприємства "Івченко - Прогрес" Георгій Іванович Пейчев, звертаючись до першокурсників, сказав:
- Навчайтесь добре, отримуйте диплом університету і приходьте до нас працювати. Понад дев'яносто відсотків нашого колективу складають випускники "машинки". Працею своєю вони вславляють колектив. Чекаємо на вас, юні друзі!..
Розповідаємо на прохання читачів газети про державне машинобудівне підприємство "Івченко - Прогрес".
…У розвитку вітчизняної авіації Запорізькому машинобудівному конструкторському бюро "Івченко - Прогрес" належить особлива роль - саме тут протягом 57 років створюють двигуни для багатьох типів літаків і гелікоптерів.
Підприємство засноване 5 травня 1945 року Олександром Георгієвичем Івченком. Тоді воно іменувалося просто - ОКБ - 478. Саме Т.І. Івченко став першим генеральним конструктором і керівником (1945 - 1968 роки).
Підприємство увійшло в еліту світового авіадвигунобудування, здобуло популярність як фірма, що розробляє конкурентноспроможну техніку.
Підприємству вдається підтримувати пріоритет у своїй галузі, з кожним роком розширювати номенклатуру виробів, що випускаються. Впровадження своєї продукції тут здійснюється в тісному співробітництві з діловими партнерами ВАТ "Мотор Січ", АНТК ім. О.К. Антонова, Сумським машинобудівним об'єднанням ім. М.В. Фрунзе. Колектив працює за 50-ма тематичними напрямками. Це двигуни для літаків АН-140, Ту-334, АН-70, Ту-324, для навчально-тренувального Як-130, гелікоптерів Ка-226, Мі-2. Найуспішнішою розробкою на сьогодні є двигун для АН-148. Це підтвердив і авіасалон "МАКС-2005", який нещодавно відбувся у Жуковському, під Москвою. За його результатами українські літакобудівники підписали низку контрактів, один з яких з Китаєм - на поставку двигунів аж на три мільярди доларів.
Ще один напрямок діяльності колективу - розробка і впровадження газотурбінних двигунів для нафтогазодобувної промисловості, транспортування газу.
Роман ПРЯДУН

ПОРТРЕТ СТУДЕНТА
І ФІЗИК, І ЛІРИК
Саме так називають жартома товариші Михайла Цюртока, третьокурсника з кафедри "Електропривод і системи автоматизації". Він відмінно оволодіває технічними науками і дуже полюбляє літературу. Не просто зачитується книжками, а й сам пробує писати вірші. У творчому доробку Михайла чимало віршів, присвячених Україні, дружбі, коханню. Він читає їх батькам, коли приїздить додому в Матвіївку, і друзям по навчанню. Пише хлопець вірші українською і російською мовами.
Звісно, Михайло насамперед вважає головним своїм завданням навчання премудростям науки: захоплено вивчає комп'ютер, електромашини, системи автоматики. Третій рік у його заліковій книжці - лише "п'ятірки". Отримує підвищену стипендію. А ще знаходить час для виконання громадських обов'язків профорга групи, занять у гуртках художньої самодіяльності, тренування в секції баскетболу, участі у збірній команді факультету.
Середнього зросту, худорлявий, русявий, Михайло прагне у всьому бути першим. Це в нього зі школи, де хлопець був і співаком, і футболістом, і самодіяльним артистом. Мати, Людмила Олексіївна, вчитель історії і правознавства, і батько, Сергій Володимирович, електрик Запорізького титано-магнієвого комбінату, змалечку привчали сина до роботи по господарству, переборювати труднощі у навчання і побуті. Вони й порадили Михайлові вступити до технічного університету на престижну спеціальність. "Електрики, сину, потрібні всюди, - сказав батько, - і в місті, і в селі. Не просто електрики, а сучасні, які володіють комп'ютерними технологіями, автоматизацією виробництва… Без роботи не будеш".
Батьки привчили сина й до праці по господарству: хазяйнувати у теплицях, де вирощують овочі, вправлятися з худобою і домашньою птицею. Він і зараз цим займається, адже на вихідні їздить електричкою додому: півгодини - і він у Матвіївці. Встигає допомогти батькам по господарству, і м'яча з хлопцями поганяти на футбольному полі, і сучасну музику послухати в записах, і цікаву книжку почитати. "Вірші складаються самі, в дорозі чи після лекцій в університеті, - усміхається Михайло. - Рядки самі йдуть з душі, складаються в поетичні строфи. А затим обробляю їх, відшліфовую кожен рядок, кожне слово. Мені це дуже подобається…"
Михайло Цюрток охоче береться за громадську роботу, яку доручають на факультеті. Нещодавно його обрали громадським деканом факультету, а це значить, що буде клопотатися разом з деканатом факультету і про успішність навчання, і дисципліну студентів, і їх виховання. Сподіваюся, що і з цією роботою Михайло справлятиметься добре.
Хлопець, закоханий в поезію і малярство Тараса Шевченка, за дорученням і за допомогою викладача кафедри філософії Володимира Гордійченка написав статтю про творчість Кобзаря як поета і художника, проявивши при цьому неабиякий хист історика і філософа. Так оцінив його працю викладач кафедри філософії.
Василь САВЕЛЬЄВ, доцент, заступник декана електротехнічного факультету

ЛІТО - ПОРА ВІДПОЧИНКУ
ЗА ПІЛЬГОВИМИ ПУТІВКАМИ ПРОФКОМУ
Цього літа на базах відпочинку, розташованих на берегах Чорного та Азовського морів, оздоровилося вдвічі більше, ніж торік, викладачів, співробітників та їх дітей. Добре відгукуються наші члени профспілки про тижневий відпочинок на базі "Дружба" в Кирилівці, на косі Пересип. Тут створені гарні умови для оздоровлення: у кімнатах - хороші меблі, холодильник, кондиціонер, у їдальні - смачні, калорійні страви. А ввечері - дискотека, спортивні ігри. Такого теплого моря не було тут давно: температура води дорівнювала 25-27 градусам.
Члени нашої профспілки за пільговими путівками оздоровлювалися також протягом тижня на базах відпочинку в Бердянську, на Південному березі Криму, а також у "Алтагірі" (12 діб). Цього року вода у затоці була чистою, теплою як ніколи.
Майже 300 осіб - викладачів, співробітників та їх дітей - оздоровилися на Азовському і Чорноморському узбережжях, за що сердечно дякують тим, хто про них потурбувався.
Днями профком організовує автобусну триденну екскурсію до Ялти та інших міст Південного берега Криму.
Тетяна КОНЬКОВА, головний бухгалтер профкому викладачів і співробітників університету

СПОРТ СПОРТ СПОРТ
НАШІ ЛЕГКОАТЛЕТИ - ДРУГІ
10 вересня у парку "Дубовий гай" відбулися обласні змагання студентів з легкоатлетичної естафети (10х100 м), присвячені Дню фізичної культури і спорту України. Спортсмени збірної ЗНТУ здобули друге місце.
У складі команди виступали (вони - на знімку): Олексій Зав'язун (М-314), Ганна Кравцова (РП-314), Ірина Фесенко (ІФ-415), Ян Мамойко (ГФ-314), Інна Гавриленко (ІОТ-433), Інна Чернега (Т-315), Віктор Ісаєнко (ГФ-215), Максим Лук'яненко (ІОТ-534), Радомир Осіпчук (ІФ-315).
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри фізичної культури і спорту

СТАРТИ І ФІНІШІ
Останнім часом, наприкінці літа і на початку осені, студенти ЗНТУ успішно виступили у різних змаганнях і матчах. Збірна команда зі спортивної аеробіки (тренер Світлана Атаманюк) стала чемпіоном Універсіади України. Гандболісти (заслужений тренер О.Ф. Невинський) були другими в заліку Універсіади.
П'яте місце в баскетбольному чемпіонаті України, в якому взяли участь команди з 12 вищих навчальних закладів, здобули наші спортсменки (тренер Л.Г. Соловйова).
Непогано виступила також і наша команда гандболістів у турнірі пам'яті Б.Г. Бєлікова та І.В. Соболевського, а кубок здобула команда "Запоріжтрансформатор". Кращими гравцями нашої команди визнано Горбачова, Сапуна і Шевченка.
Ольга ФЕДОРОВА, старший викладач кафедри фізкультури і спорту ЗНТУ

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок