Видається
з 1960 року
8 листопада
2006 року
№13
(2028)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РАДИЛИСЯ ЛИВАРНИКИ
В ЗНТУ пройшла міжнародна науково-технічна конференція "Неметалеві вкраплення і гази в ливарних сплавах". Перша така конференція відбулася в "машинці" 30 років тому, 1976 року. Згодом вона набула статусу міжнародної.
Цього разу досвідом обмінювалися понад 100 науковців з багатьох вищих навчальних закладів України.
На пленарному засіданні виступили професор, завідувач кафедри ливарного виробництва В.В. Луньов, професори В.Ю. Ольшанецький, Г.І. Слинько, а також В.Є. Хричиков (Дніпропетровськ). Учасники конференції обмінювалися досвідом у двох секціях: "Сталі і сплави" та "Чавунне і кольорове литво".
Гості побували на екскурсії на Дніпрогесі, відпочили на Хортиці.
Наталя БУРОВА, секретар оргкомітету конференції
На знімку: учасники конференції

АКАДЕМЧНІ КУРСИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ
У Румунії були організовані академічні курси для студентів технічних вищих навчальних закладів на програмою БЕСТ(рада студентів). Туди запросили і мене як співорганізатора цих курсів.
Протягом двох тижнів ми спілкувалися з ровесниками багатьох країн Європи - України, Латвії, Литви, Словаччини, Македонії, Італії, Іспанії, Бельгії, Туречини. Чому саме вчили нас? Кожен день був розпланований до хвилини. Зранку - лекції професорів та аспірантів, потім - практичні заняття у комп'ютерних класах. Ми прослухали 40 годин академічних лекцій, вчилися тут і як організатори, допомагали студентам виконувати завдання.
У вільний від занять час брали участь в екскурсіях по місту Клуж-Напока, спортивних змаганнях, розважалися в клубах. Причому дозвілля проводили разом - організатори і слухачі курсів, відчуваючи підтримку одне одного.
Усім учасникам видали сертифікати про те, що вони прослухали курс лекцій.
Олександра ДОЛГА, студентка (ІОТ-422), член локального осередку БЕСТ

ВІТАЄМО!
ПРОФЕСОР Е.І. ЦИВІРКО НАГОРОДЖЕНИЙ ГРАМОТОЮ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Цю високу нагороду Едуарду Івановичу вручили в Києві. У почесній грамоті, підписаній Прем'єр-Міністром Віктором Януковичем, зазначено: "За вагомий особистий внесок у забезпечення розвитку освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня працівника освіти".
Е.І. Цивірко закінчив "машинку" з відзнакою 1961 року і лишився тут працювати начальником лабораторії кафедри "Машини і технологія ливарного виробництва". Закінчив аспірантуру і захистив кандидатську дисертацію з проблем підвищення якості електрошлакової та вакуумно-дугової підшипникової сталі 1966 року. Працював викладачем, доцентом кафедри. А з 1983 по 1988 рік був секретарем парткому інституту.
1989 року Е.І. Цивірко захистив докторську дисертацію. З того часу працює професором рідної кафедри. За цей час надрукував понад 350 накових статей, 4 монографії, отримав 15 патентів та авторських свідоцтв на винаходи.
Щиро вітаємо шановного Едуарда Івановича з почесною відзнакою, бажаємо подальших творчих успіхів!
Наш кор.

ВІТАЄМО БОМБУШКАР Марію Федорівну з ювілеєм!

Швидка річечка Латориця, що несе гірську холодну воду, наділила її метким, швидким розумом та скоромовкою, смереки та ялиці - статурою, а гори - звичкою не хилити голову під ударами життя.
Народилася Марія Федорівна у великій і дружній родині, але нещастя не обминуло її - рано загинув батько. Марічка чим могла допомагала матері поставити на ноги молодших, дати їм освіту. 1973 року вона закінчила хімічний факультет Дніпропетровського університету, отримавши диплом з відзнакою.
Після навчання в університеті Марія Федорівна працювала в металургійній промисловості - лаборантом, інженером, начальником лабораторії. Однак бажання продовжувати освіту привело її до аспірантури рідного Дніпропетровського університету. 1978 року Марія закінчила аспірантуру і з 1980 року працює на кафедрі хімії та екології ЗНТУ - спершу інженером НДС на кафедрі хімії та екології, потім - асистентом, доцентом. Ще в роки навчання Марія Федорівна брала участь в олімпіадах з хімії, математики. Нині вона очолює цю роботу на кафедрі, допитлива молодь завжди гуртується біля неї.
Бажаємо Вам подальших успіхів у нелегкій роботі викладача, доброго здоров'я і невичерпної енергії, шановна Маріє Федорівно, на багато-багато років!
Колектив кафедри хімії та екології

ВІТАЄМО ЖУКА Віктора Степановича з 50-річчям!
Футбол - його життя, його радощі й тривоги. Віктор з дитинства любить футбол, тому й прийшов до відомих команд, аби завжди бути готовим до гри. Він виступав у командах майстрів, у тому числі й у "Чорноморці" (Одеса). У 80-х роках Віктор був кумиром хлопчаків, які копіювали його стиль воротаря. Віктор зростав у майстерності разом з командою "Металург", у складі якої зіграв понад 170 матчів воротарем.
І от уже дванадцять років Віктор Степанович працює тренером з футболу, викладачем нашої кафедри. Студенти шанують його як фахівця, гарну, доброзичливу людину. Він успішно поєднує роботу на кафедрі з громадськими дорученнями. Як член профкому університету, відповідає за спортивно-масову роботу, організовує змагання і спартакіади викладачів і співробітників "За бадьорість і здоров'я", є головним суддею не лише спартакіад, але й обласних змагань студентів.
Сердечно вітаючи Вас, шановний Вікторе Степановичу, з ювілеєм, бажаємо Вам козацького здоров'я, натхнення у праці, щастя в особистому житті!
Колектив кафедри фізкультури і спорту ЗНТУ

ВІТАЄМО СОЧАВУ Анатолія Івановича з 70-річчям!
1963 року Анатолій закінчив наш інститут з відзнакою і залишився працювати на кафедрі ТМ і ПТМ. З того часу й дотепер А.І. Сочава працює на кафедрі - інженером, ассистентом, старшим викладачем, доцентом (кандидатську дисертацію захистив 1978 року). Анатолій Іванович докладає творчого хисту і зусиль для розвитку матеріально-технічної бази кафедри, наукових досліджень, написання методичних вказівок.
Він разом з колегами розробив і зібрав складну машину для динамічних випробувань під науковим керівництвом професора П.А. Михайлова. Вона унікальна, аналогії їй немає в жодному вищому навчальному закладі України. На цій машині проводили дослідження на замовлення підприємств та установ оборонної промисловості, авіації і космонавтики. Тут проводять наукові дослідження студенти й аспіранти, фахівці підприємств міста й області.
А.І. Сочава відзначений знаком "Відмінник освіти України", багатьма грамотами й дипломами. Анатолій Іванович - майстер на всі руки, може зібрати й розібрати будь-яку машину, в тому числі автомобіль. Анатолій Іванович захоплюється вирощуванням овочів, фруктів, винограду на своїй дачі, займається фізкультурою, аби підтримувати здоров'я.
Вітаючи Вас, шановний Анатолію Івановичу, з визначним ювілеєм, щиро бажаємо Вам усіляких гараздів, творчого натхнення, сімейного щастя!
Колектив кафедри ТМ і ПТМ

ВІТАЄМО КОЛЕСНИКА Фреда Ілліча з 70-річчям!
Закінчивши Харківський політехнічний інститут 1960 року, Фред Ілліч працював майстром, технологом на Запорізькому сталепрокатному заводі. А через три роки - він уже асистент кафедри "Машини і технологія оброблення металів тиском" у "машинці". Після закінчення аспірантури і захисту кандидатської дисертації у Московському автомеханічному інституті 1967 року Ф.І. Колесник- старший викладач , доцент кафедри, на якій розпочав роботу в "машинці". Викладає і займається науково-дослідницькою роботою з напрямку трибометрії, вібрації і шумоглушіння у пресах. Деякий час Фред Ілліч був відповідальним секретарем приймальної комісії в "машинці", затим - завідувачем підготовчого відділення, деканом факультету роботи з іноземними студентами. У 70-х роках процював викладачем університету в Алжирі, за що відзначений почесною грамотою Міністерства закордонних справ СРСР.
Протягом роботи в інституті - університеті Фред Ілліч написав і надрукував 80 наукових статей, має 12 авторських свідоцтв на винаходи, він - автор підручника і посібника.
Ф.І. Колесник - поважна, шанована людина в колективах кафедри, факультету, університету.
Вітаючи Вас, шановний Фреде Іллічу, з визначним ювілеєм, бажаємо Вам міцного здоров'я, творчої наснаги, щастя у сімейному житті!
Коллектив кафедри "Оброблення металів тиском"

ЗАРУБІЖНІ ЗВ'ЯЗКИ ЗНТУ
СЕРТИФІКАТИ ФІРМИ "ДЕЛКАМ"
Їх вручили нам на фірмі, з якою наш університет підтримує ділові зв'язки, після стажування в Англії. Ми успішно пройшли заняття з програмних продуктів відомої у всьому світі фірми, виконали тестові завдання й отримали сертифікати. Наталя Сахнюк отримала сертифікат з програмного модулю "П'ятиосьова обробка", а Віталій Клименко - два сертифікати високого рівня за двома програмами.
Це стажування в Англії - черговий етап дружніх зв'язків нашого університету і фірми "Делкам", який засвідчує подальше зміцнення наших ділових стосунків, а відтак сприятиме поліпшенню викладання дисциплін з програмного забезпечення цієї фірми. Воно використовується в машинобудуванні, верстатобудуванні, авіадвигунобудуванні, конструюванні виробів, при їх виготовленні й контролі. Ця програма широко застосовується також при створенні художніх виробів.
Ознайомившись з роботою фірми, ми переконалися в тому, що тут створені гарні умови для праці кожного співробітника, завдяки чому відносно невеликий штат забезпечує великий обсяг виробництва. Ми переконалися у важливості наукової організації праці, виняткової чистоти й порядку.
Заняття проходили у спеціально обладнаних класах з проекційною установкою. У кожній групі було 5-6 осіб. У складі нашої групи були колеги-викладачі з вищих навчальних закладів Москви, Самари, Жуковського. Під час стажування ми відвідали виробничий цех, який виконує замовлення з виготовлення найскладніших деталей, вимірювальну та ювелірну дільниці. За час стажування ми одержали не лише інформацію про програмні продукти фірми, а й великий обсяг корисної інформації про сучасні високі технології, організацію праці, новітнє обладнання та інструмент.
У вихідні фірма організувала для стажистів екскурсії по Лондону, столиці Уельсу - місту Кардіафф. Ми відвідали Тауер, Букінгемський палац, Біг Бен, Гайд-парк, батьківщину В. Шекспіра - місто Стратфорд.
Наталя САХНЮК, старший викладач кафедри "Технологія авіадвигунобудування"
Віталій КЛИМЕНКО, асистент кафедри "Металорізальні верстати та інструмент"

СТУДЕНТСЬКИЙ БАЛ АЕРОБІКИ
Вже вп'яте відбувся він у Палаці спорту "Юність" 3 листопада. Його організували облдержадміністрація, Запорізька міська Рада, Федерація аеробіки і фітнесу України, ЗНТУ.
Свою майстерність і красу демонстрували на великій арені студентські команди з Києва, Донецька, Харкова, Запоріжжя, Тернополя, Луганська, Сум, Мелітополя. За першість змагалося 17 команд. Від Запоріжжя брали участь колективи ЗНТУ, ЗНУ, ЗІДМУ, ЗДІА, медуніверситету. Змагання проходили за трьома номінаціями: базова аеробіка, фітнес і степ.
Учасників змагань привітали і побажали успішних виступів заступник голови облдержадміністрації М. Фролов, голова Запорізької міськради Є. Карташов, президент федерації аеробіки і фітнесу України Т. Пасічна, ректор ЗНТУ С. Бєліков.
Т.Пасічна оголосила рішення про присвоєння звання "Заслужений тренер України" Світлані Атаманюк, викладачу кафедри фізичного виховання та спорту ЗНТУ, яка тренує команду-переможницю багатьох змагань. Вона вручила С. Атаманюк посвідчення і нагрудний знак.
Протягом кількох годин у Палаці спорту лунала приємна музика, студенти демонстрували фахівцям і глядачам майстерність з аеробіки і фітнесу.
У всіх трьох номінаціях перемогла команда ЗНТУ, виборовши медалі і перехідний кубок. Уже п'ятий раз поспіль.
Серед призерів також команди студентів ЗНУ, ЗІДМУ, Києва, Луганська. Їм вручено медалі і кубки.
Олексій БИЧЕВИЙ, доцент ЗНТУ

ВДАЛО ВИСТУПИЛИ ЛЕГКОАТЛЕТИ
На всіх осінніх стартах студентів-легкоатлетів міста та області наші спортсмени виступали вдало. І в Запоріжжі, і в Ялті вони перемагали на різних дистанціях, особливо Радомир Остапчук(ІФ-315), Максим Лук'яненко(ІОТ-534), Віктор Ісаєнко(ГФ-215), Юрій Лосєв(М-716) та Володимир Скусков(ІОТ-426). Зараз вони готуються до зимових змагань, аби поліпшити свої показники.
На знімку: Радомир Осипчук, Віктор Ісаєнко, Максим Лук'яненко та Антон Клочок.
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри фізкультури і спорту ЗНТУ

ТУРИЗМ
"КРИМСЬКА СОТКА"

Так називалися змагання з туризму й орієнтування. За 3 дні потрібно було пройти 105 гірських кілометрів. Стартували з Інкермана. Перед початком змагань бажаючих повели в Інкерманський монастир на молебінь. І ось 23 команди вирушили в дорогу. Нам видал

ди допомагали одне одному. Це був мій перший досвід завгоспа, і я добре, за відгуками членів команди, упоралась із цим завданням.
Нам доводилося вставати о четвертій ранку і йти до 8 вечора, щоб укластися в контрольний час і дійти до фінішу. Іноді, щоб дійти до наступного контрольного пункту, треба було витратити декілька годин. Так називалися змагання з туризму й орієнтування. За 3 дні потрібно було пройти 105 гірських кілометрів. Стартували з Інкермана. Перед початком змагань бажаючих повели в Інкерманський монастир на молебінь. І ось 23 команди вирушили в дорогу. Нам видали карту з маршрутом, 39 фотографій з краєвидами і пам'ятками, на фоні яких треба було сфотографуватися, і побажали удачі. Спочатку ми часто бачили інші команди, але надвечір другого дня вже рідко кого зустрічали.
Наша команда (четверо) була дружною. Три дні стали незабутніми для мене й моїх колег. Ми завжди допомагали одне одному. Це був мій перший досвід завгоспа, і я добре, за відгуками членів команди, упоралась із цим завданням.
Нам доводилося вставати о четвертій ранку і йти до 8 вечора, щоб укластися в контрольний час і дійти до фінішу. Іноді, щоб дійти до наступного контрольного пункту, треба було витратити декілька годин.

Тетяна ПИРОГ, студентка(ГФ-315)

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок