Видається
з 1960 року
27 листопада
2007 року
№24
(2044)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАПОРІЖЦІ ВШАНОВУЮТЬ ПАМ'ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ

ГОЛОДОМОР У НАШОМУ КРАЇ
Очима істориків, мовою документів
У 30-ті роки в СРСР проходить суцільна колективізація селян. Завершення її передбачалося до кінця першої п'ятирічки, а в Україні - восени 1931 року або навесні наступного. Та республіканське керівництво вирішило прискорити темпи колективізації: до осені 1930 року завершити її в республіці. До кінця першої п'ятирічки в Україні було колективізовано майже 70 відсотків селянських господарств, які охоплювали понад 80 відсотків посівних площ. Шалені темпи індустріалізації, політика продрозкладки, економічні обмеження куркульських господарств, низький рівень хлібозаготівельних цін позначились на зменшенні одержання зерна для власного споживання селян. Особливий тягар випав на південні області України. У колгоспах вилучали увесь хліб, насінницький фонд зерна. На першому місці був державний план хлібозаготівель.
Для вилучення у колгоспників зерна держава використовувала необмежену розверстку. Селяни були вимушені продавати зерно державі за цінами, які їх не влаштовували. Річний план хлібозаготівель 1932 року Великотокмацький район виконав усього на 20 відсотків, а колгоспи "Пам'ять Леніна" та ім. Калініна Михайлівського району - на 44 відсотки. Аналогічна ситуація була і в інших районах Запорізького краю. За це керівництво і партійні організації суворо карали тих, хто не виконував план заготівель зерна. У Велико-Білозерському районі за це було виключено з партії 71 особу, засуджено 126 членів партії. Аби подолати опір селян у Мелітопольському районі за "спекулянтську кругову поруку", було вирішено виселити 50 сімей. Господарства, які не виконували план заготівель зерна, заносилися на "чорну дошку". А це означало припинення підвозу краму, кооперативна і державна торгівля заборонялись, так само як і кредитування господарств. Серед тих, хто потрапив на "чорну дошку", були колгоспи ім. М.Калініна, Г.Петровського Михайлівського району, артіль "Удар по інтервентах" Василівського району, "Комінтерн", "Нове життя" Бердянського району.
1933 року бюро Михайлівського райпарткому ухвалило таємну постанову про боротьбу з тими, хто затягував план заготівель. Згідно з рішенням у кожному господарстві по 20-30 активістів вилучали увесь хліб, ліквідовували тваринницькі ферми і передавали її колективним господарствам. А тих, у кого вилучали хліб, суворо карали через суд. Місцеві керівники стали зараховувати до куркулів звичайні господарства середняків.
Восени 1932 року прибула в Україну надзвичайна комісія на чолі з В.Молотовим. результати її діяльності не забарилися. Розпочалися тотальні вилучення хліба з господарств, репресії селянства, наростання продовольчих труднощів, а відтак - голодна смерть. Штучно заносили звичайні господарства до "куркульських". Скажімо, у Вознесенці і Новомиколаївці Мелітопольського району не було куркулів, а комісії їх "знайшли" по кілька десятків. Звісно, їх покарали: виселили на Урал, у Сибір, Казахстан як "ворогів" радянської влади. Лише із Запорізького району виселили 438 "куркульських" сімей.
У відповідь на шалені темпи заготівель хліба, експропріацію майна та розкуркулення піднялася хвиля селянських бунтів опору сталінському керівництву. У кожному селі в них брали участь по сто і більше осіб. На станції Пришиб майже 200 жінок, доведених до відчаю, вимагали на І-е Травня: "Дайте нам хліба!". У селі Михайлівці майже 1000 осіб виступили проти незаконних дій влади і місцевого керівництва.
Голодомор 1932-1933 років став в Україні, у тому числі й на Запоріжжі, справжньою катастрофою: селян піддавали небувалим карам, від голоду вони вмирали цілими сім'ями. В Оріхові виїзний обласний суд звинуватив 16 районних керівників у саботажі хлібозаготівель: їх виключили з партії і суворо покарали. У районах були встановлені норми відпускання продуктів на голову сім'ї на день 800 грамів хліба (на утриманця - 400), 400 грамів олії на місяць, 3 банки консервів (3), 2 кг риби (1,4), 2,5 кг цукру, 4,4 кг м'яса (2,2), вершкового масла - 200 грамів тощо.
Смерть "косила" людей сім'ями. Такі печальні "жнива" були в селах на Запоріжжі, як і в інших регіонах України. Лише в селі Тернівці Якимівського району загинуло від голоду з 21 січня по 22 лютого 1933 року 35 чоловік.
На будівництво "Запоріжсталі" 1933 року було завербовано 60 осіб з Білої Церкви. Вони ледь стояли на ногах від виснаження. На день в їдальні отримували лише 50 грамів хліба. Протягом 5 днів загинуло 37 осіб.
Документи того часу засвідчують (звісно, нема офіційних даних), що в березні 1933 року в 13 районах Запоріжжя голодувало 3123 селянські сім'ї . Скільки з них вижило, не відомо. Ще й тепер живе в області майже 123 тисячі осіб, які потерпіли від Голодомору.
Ігор ТКАЧЕНКО, декан історичного факультету ЗНУ

УВІЧНЕННЯ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ
На Запоріжжі, як і у всіх регіонах України, увічнюють пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Із 1991 року державні заходи набули меморіального статусу - Днів скорботи і Днів Пам'яті. Чимало для цього зроблено й робиться у містах і селах нашої області, адже тоді загинули десятки тисяч жителів різного віку, у тому числі й дітей.
На сайті облдержадміністрації започатковано рубрику щодо підготовки до 75-х роковин Голодомору в Україні. У бібліотеках області протягом квітня-травня діяли виставки "Український хліб на експорт". В них повідомлялося, що в той час, коли хліб продавали за кордон, селяни України вмирали від штучно організованого голоду. У Запорізькому краєзнавчому музеї влаштована виставка архівних матеріалів про Голодомор в Україні 1932-1933 років "Розсекречена пам'ять". За підтримки облдержадміністрації діє редакція з видань книг "Реабілітовані історією", в яких публікуються й окремі розділи про події винищення українського селянства. Станом на жовтень поточного року вже видано 5 книг загальним тиражем 8,5 тисяч примірників. Обласна телерадіокомпанія започаткувала передачі, в яких висвітлюються ті трагічні події в області.
Учні шкіл, студенти вищих навчальних закладів створюють пошукові групи, які збирають матеріали, свідчення людей, що розповідають про штучно створений Голодомор в селах області. Студенти запорізьких вузів зібрали чимало свідчень учасників тих подій у Бердянському, Мелітопольському, Куйбишевському, Гуляйпільському, Розівському та інших районах. Протягом двох останніх років ініціативна група "Пам'ять" Гуляйпільського колегіуму "Лідер" здобуває першість в обласному етапі Всеукраїнської історико-географічної експедиції "Краса і біль України" в категорії "З попелу забуття" за роботу "Голодомор 1932-1933 років - трагічна сторінка в історії Гуляйпільщини". У селі Костянтинівка Мелітопольського району встановлено пам'ятний знак на місці масового поховання жертв Голодомору. У цьому районі мешкало майже 4 тисячі осіб, які постраждали від голоду. Мелітопольці вирішили встановити тут пам'ятник, а затим спорудити меморіальний комплекс.
У Запорізькій області виявлено 18 місць масових поховань жертв Голодомору. Встановлено 10 пам'ятників і знаків жертвам Голодомору і політичних репресій. Такі пам'ятники і пам'ятні знаки споруджено також у Запоріжжі, у Токмаку, Василівському, Гуляйпільському, Новомиколаївському, Пологівському та інших районах.
Активно діють держадміністрація та установи Жовтневого району міста Запоріжжя. Студенти університетів, коледжів, учні шкіл збирають матеріали про учасників трагічних подій 30-х років, складають альбоми, влаштовують виставки. У листопаді у навчальних закладах проведені тематичні виховні години. У читальних залах бібліотек загального користування і навчальних закладів влаштовують виставки книг, архівних документів, фотографій, які відображають події, пов'язані з геноцидом українського народу. В університетах, коледжах і ліцеях району викладачі провели бесіди, прочитали лекції про Голодомор 30-х років, політичні репресії.
Указами Президента України Віктора Ющенка визначено як головні події - проведення агітаційно-масової роботи на місцях щодо Голодомору 30-х років, виявлення масових поховань його жертв, увічнення їх пам'яті.
Ніхто не має забути тих, хто загинув у штучно створеному Голодоморі, який є геноцидом українського народу. Це визнали чимало країн світу.
НАШ КОР.

ПАМ'ЯТІ С.З. ЮДОВИЧА
На 3-му навчально - лабораторному корпусі в урочистій обстановці відкрито меморіальну дошку з гранітного металу. На ній викарбувані слова: "На кафедрі обробки металів тиском з 1959 по 1996 рік працював відомий вчений металург лауреат Державної премії України Симон Захарович Юдович". На дошці - його барельєф з металу.
Відтепер С.З. Юдович знову з колективом рідної кафедри щодня.
НАШ КОР.

На виставці у Києві
У Києві пройшла 4-а виставка-презентація "Освіта України. Інноваційні технології навчання". У ній узяв участь і наш університет.
На виставці були представлені розробки із 41 вищого навчального закладу 3 і 4 рівнів акредитації, а також майже сто науково-методичних центрів і професійно-технічних закладів.
За підсумками виставки ЗНТУ отримав почесне звання лауреатів конкурсу в номінаціях "Інновації в розробках сучасних технічних і наочних засобів навчання" та "Інновації в навчальному процесі".
У підготовці і проведенні виставки сумлінно, творчо попрацювали наші співробітники Вікторія Демешко, Олександр Качан, Наталя Кобзар, Дмитро Павленко, Ірина Павлюченко, Юрій Петруша, Тетяна Ситникова, Євген Соколов та Ігор Ткаченко.
Олексій БИЧЕВИЙ, доцент
На знімках О. Качана: ректор ЗНТУ професор Сергій Бєліков знайомить з експонатами університету міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка і президента Академії педагогічних наук України Василя Кременя.

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
СЕРЦЕ, ВІДДАНЕ ЛЮДЯМ
Народилася Тетяна Петрівна Щербина у далекому Дрездені, де діє відома картинна галерея. Можливо, це опосередковано сприяло тому, що Тетяна Петрівна з таким задоволенням читає тепер курси "Культурологія" та "Історія мистецтва та архітектури". Вона має в домашній бібліотеці безліч книг і підручників з різних сфер мистецтва.
Батько, Петро Петрович, був військовослужбовцем. Після звільнення з армії разом із сім'єю оселився в Запоріжжі. Тут Тетяна закінчила 79-ту середню школу з медаллю.
І от перша велика мрія у житті дівчини здійснилась: Тетяна стала студенткою історичного факультету Харківського державного університету. Вона встигає не лише добре навчатись, а і входить до різних громадських організацій університету, бере участь у художній самодіяльності. Тричі в 70-х роках як член і керівник студентського будівельного загону університету Тетяна їздила до Східної Німеччини. За успіхи в навчанні і громадській роботі вона була без іспитів зарахована до аспірантури при Харківському університеті.
1976 року Т.П. Щербина повертається до Запоріжжя, де розпочався її трудовий шлях як історика. А через рік вона пов'язує подальшу долю із Запорізьким машинобудівним інститутом. На кафедрі історії з'явилась неординарна особистість, яку все цікавило, була небайдужа до роботи, до долі своїх колег.
1985 року Тетяна Петрівна захистила кандидатську дисертацію. Як і раніше, бере активну участь у громадській роботі: член лекторської групи, керівник двох студентських гуртків, член Товариства любителів книг, бере участь у написанні історії тресту "Запоріжбуд", історії інституту.
Т.П. Щербина пройшла усі щаблі викладацьких посад. Зараз вона -доцент, передає досвід молодим викладачам кафедри. Її люблять і студенти, яким читає лекції. Під час перерви вони кубляться навколо неї, як курчата навколо своєї матері. Декілька її вихованців, стали переможцями в конкурсі студентських наукових робіт з гуманітарних наук. І вона пишається цим.
Жоден колега кафедри не залишається поза увагою Тетяни Петрівни під час відзначення дня народження. Вона завжди знайде добре слово, вручить подарунок або символічну медаль.
Тетяна Петрівна - член профкому університету, голова профбюро гуманітарного факультету, член ученої ради факультету. Як завжди, вона у клопотах, у вирі життя, яке дуже любить, тому й серце віддає людям.
Віктор КАТРИЧ, доцент кафедри українознавства

ЗНАЙОМТЕСЬ: НОВИЙ ФАКУЛЬТЕТ
МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ ТА УПРАВЛІННЯ
На факультеті міжнародного туризму та управління студент отримує вищу освіту за спеціальностями "туризм" та "управління трудовими ресурсами" за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, спеціаліст, магістр. Навчальний процес забезпечують чотири кафедри: "Міжнародний туризм" (завідувач - професор Валентина Миколаївна Зайцева), "Управління трудовими ресурсами" (завідувач - доцент Світлана Федорівна Горбань), "Інформаційні технології в туризмі" (завідувач - доцент Денис Миколайович Морозов), "Іноземна мова професійного спілкування" (завідувач - доцент В'ячеслав Миколайович Бутов).
На факультеті навчається 1173 студенти, в тому числі 439 - за денною формою навчання, 734 - за заочною. На факультеті працюють висококваліфіковані досвідчені викладачі, професори і доценти, а саме: В'ячеслав Олександрович Толок, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України; доктор технічних наук, професор Олексій В'ячеславович Толок, професор Валентина Миколаївна Зайцева, доценти Дар'я Дмитрівна Гурова, Світлана Володимирівна Домашенко. Середній вік викладацького складу - 34 роки. Спеціалізовані дисципліни ведуть досвідчені викладачі-практики, зокрема, заслужений працівник сфери послуг України, директор ВАТ "Інтурист-Запоріжжя" Володимир Дем'янович Біляченко, почесний працівник туризму України, директор туристичної агенції "Гамалія Інтурист" Лариса Володимирівна Горячева, заступник директора Запорізького краєзнавчого музею з питань охорони пам'яток культури Любов Миколаївна Архипова та інші.
Викладачі факультету активно розробляють і видають підручники та навчальні посібники, у тому числі рекомендовані Міністерством освіти і науки України для навчання студентів.
Система завдань діяльності випускника спеціальності "Управління трудовими ресурсами": аналіз та оцінка економічних процесів, розробка стратегії, організація управління персоналом на рівні підприємств, виконавчих органів, регіонів, центрів зайнятості, виконання обов'язків економістів з праці і заробітної плати. Випускники цієї спеціальності зможуть обіймати такі посади: директор з кадрових питань і побуту, начальник бюро організації праці і заробітної плати цеху, начальник відділу кадрів, заступник начальника департаменту відділу управління персоналом, заступник начальника відділу підготовки кадрів, заступник начальника відділу соціального розвитку, фахівець з питань зайнятості, фахівець пенсійного фонду, податкової служби.
Навчання на факультеті не тільки цікаве й романтичне. Вже на першому курсі студенти спеціальності "Туризм" опановують дисципліну "навчально-тренувальний похід", у плані якої організовуються походи на Хортицю, до Криму. Випускники оволодівають навичками екскурсійної справи, анімаційної діяльності, організацією транспортних перевезень, готельних послуг, ресторанної справи, вільно володіють двома іноземними мовами. Студенти цієї спеціальності проходять туристичну практику на узбережжях Середземного, Чорного та Азовського морів, у п'ятизіркових готелях та фірмах, що професійно займаються туристичними перевезеннями та екскурсійним обслуговуванням. Випускники кафедри можуть працювати в установах систем вищої, середньої та середньої фахової освіти туристичного профілю, в агенціях, фірмах, організаціях та підприємствах, пов'язаних з туристично-рекреаційним бізнесом, туристично-оздоровчих службах різного відомчого підпорядкування, організаціях різних форм власності, що використовують туристично-рекреаційні та оздоровчі технології у своїй виробничій, фінансовій і дослідницькій діяльності, в готельному та ресторанному бізнесі.
Спеціальності факультету є особливо актуальними, оскільки Україна посідає одне з провідних місць в Європі за рівнем забезпеченості цінними природними та історико-культурними ресурсами, здатними генерувати значний інтерес у вітчизняних та іноземних туристів, особливо в умовах проведення всіх заходів чемпіонату Європи з футболу Євро-2012.
Серед випускників факультету 2007 року - Іванченко Олена Григорівна, головний спеціаліст відділу організації працевлаштування Запорізького обласного центру зайнятості, Добровольський Юрій Іванович, депутат Запорізької обласної ради, Майстренко Наталія Іванівна, провідний фахівець ВАТ "Інтурист-Запоріжжя".
Олена ВАСИЛЬЄВА, декан факультету, доцент

УВАГА: КОНКУРС!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:
доцента кафедри "Олімпійські та ігрові види спорту"-1
старшого викладача кафедри "Олімпійські та ігрові види спорту " - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням необхідно зареєструвати в канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

УВАГА: НОВІ КНИГИ
Запрошуємо читачів до 510 аудиторії ознайомитися з новими книгами, які щойно надійшли до нашої бібліотеки. Для студентів, викладачів, фахівців і всіх тих, хто цікавиться проблемами психології, менеджменту, бізнесу, пропонуємо таку літературу:

Навчальний посібник "Психологія управління в бізнесі": Навч. посібник для підготовки бакалаврів усіх форм навчання /Е.Ф. Іпатов, К.М. Лемківський, В.В. Павловський. - Харків - Київ, НМЦВО, 2002. - 320с.
Мета підручника - привернути увагу до психологічних аспектів діяльності бізнесменів в умовах становлення ринкових відносин в Україні. У ньому висвітлюються основні ідеї сучасної теорії й практики соціальної психології, приводяться рекомендації вітчизняних та закордонних фахівців з різних сфер психології, розглядається життєвий досвід відомих бізнесменів сучасності.

Посібник Винославова О.В., Малигіна М.П. "Людські стосунки". 2-е вид., перероб. і доповн. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 142 с. Посібник має стати в пригоді всім, хто прагне вдосконалити свої стосунки з оточуючими, налагодити продуктивні взаємини зі своїми співробітниками та керівником. Вивчення людських стосунків має практичну значимість для студентів, молодих фахівців та працівників із чималим досвідом роботи: набуті знання допоможуть зрозуміти вплив свого ставлення на запланований результат, знайти пристойні виходи з найскладніших ситуацій.

Навчальний посібник Варій М.Й. "Психологія" Для студ. вищ. навч. закладів. - К.: "Центр навчальної літератури". - 2007. - 288 с. призначений для студентів вищих навчальних закладів. У посібнику висвітлено головні аспекти загальної психології, а також соціальні психологічні основи функціонування людських спільнот, зокрема злочинних, а також психологічні основи національної безпеки.

У підручнику Бутенко Н.Ю. "Комунікативні процеси в навчанні"- Вид. 2-е- К.: КНЕУ, 2006. - 384 с. розкриваються основні базові положення теорії спілкування, види, техніки і прийоми спілкування. Запропоновані конкретні рекомендації щодо оптимізації педагогічного та управлінського спілкування на підставі вдосконалення комунікативних вмінь.

Пропонуємо вашій також увазі видання з психології російською мовою:
Волконогова О.Д., Зуб А.Т. Управленческая психология: -Учебник. - М.: ИД "ФОРУМ": ИНФРА-М, 2007. - 352 с. - (профессиональное образование).

Столяренко Л.Д. Психология: Учебник для вузов. - СПб.: Лидер, 2006. - 592 с.
Станкин М.Н. Психология общения: курс лекций. 2-е изд., испр. - М.: Издательство Московского психолого-социального института; Воронеж: Издательство НПО "МОДЭК", 2003. - 336 с. (Серия "Библиотека психолога").
Ягер Джен Деловой протокол: стратегия личного успеха/ пер. с англ. - 2-е изд., переработ. - М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. - 320 с. (Серия "Коротко и по делу").

Бібліотека одержала також нову літературу з економіки, комп'ютерних дисциплін. Досить цікава і добірка видань із соціології.
НАГАДУЄМО, ЩО В 510-Й АУДИТОРІЇ З 9.00 ДО 18-00 ПРАЦЮЄ ПОСТІЙНО ДІЮЧИЙ ПЕРЕГЛЯД НОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ.

Ганна ЄРЕНБУРГ, бібліограф

ОСІННІ СТАРТИ ЛЕГКОАТЛЕТІВ
Для наших легкоатлетів старти в Ялті (кубок України), на обласних і міських були "врожайними": вони виборювали призові місця. У загальному заліку на кубок України серед жінок на дистанціях 800 і 1500 метрів Ганна Верещинська (ІФ-117) була найшвидшою і виборола першість.
У Запоріжжі на стартах, присвячених Дню міста, посідали призові місця: Радомир Осипчук, Ренат Осипчук, Ганна Верещинська. На обласних змаганнях, які проходили на стадіоні "Локомотив", на різних дистанціях відзначилися студенти Радомир Осипчук, Дмитро Польський (штовхання ядра). У спортивній естафеті наша жіноча команда була другою, чоловіча - третьою.
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри фізичної культури і спорту

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок