Видається
з 1960 року
21 жовтня
2008 року
№13
(2059)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БОЛОНСЬКИЙ ПРОЦЕС У ВИЩІЙ ШКОЛІ УКРАЇНИ

   Його досягнення і проблеми обговорювали учасники виїзного засідання президії Академії педагогічних наук України, яке проходило 16-17 жовтня у ЗНТУ. На нього були запрошені керівники, вчені ВНЗ Запоріжжя та регіону.
   Відкрив і вів засідання президент АПН України В. Г. Кремінь. Присутніх в залі тепло вітали М. О. Фролов - заступник голови облдержадміністрації, О. О. Клепаков - заступник голови облради, Ю. С. Коптюх - секретар Запорізької міськради.
   З доповідями про нагальні проблеми впровадження принципів Болонського процесу у навчання ВНЗ України виступили В. І. Луговий - директор Інституту вищої освіти АПН України, С. Б. Беліков - ректор ЗНТУ. В обговоренні доповідей взяли участь О. І. Ляшенко - академік-секретар відділення дидактики, методики та інформаційних технологій в освіті АПН України, В. Ю. Биков - директор Інституту інформаційних технологій і засобів навчання, М. Ф. Степко - заступник директора Інституту вищої освіти АПН України, О. В. Климов - координатор впровадження у навчальний процес кредитно-модульної системи в ЗНТУ.
   Учасники виїзного засідання ознайомилися з кафедрами ЗНТУ, побували в ЗАТ "Запорізький автомобільний завод" та ВАТ "Мотор Січ", бесідували з керівниками та робітниками, цікавилися виробничим процесом, новинками виробництва.
   У вільний час гості здійснили екскурсію по Запоріжжю, на острів Хортиця, де відвідали музейно-туристський комплекс, подивилися виступ кінно-спортивного театру "Запорізькі козаки". Побували також на прогулянці на теплоході по Дніпру.

Власкор
На знімках Олександра Пастушенка: у президії виїзного засідання; президент Академії педагогічних наук України В.Г. Кремень (посередині), доктор Інституту вищої осиіти АПН України В.І. Луговий, ректор ЗНТУ С.Б Бєліков; група учасників виїзного засідання.

Добра новина
Високий рейтинг ЗНТУ
Понад двісті навчальних закладів України організатори нової рейтингової програми Віктора Пінчука розставили за ранжиром, тобто за основними показниками. В опитуванні взяли участь студенти 3-6 курсів, експерти і випускники ВНЗ (1500 осіб), а також промисловці, які надають роботу (1000 осіб).
Із запорізьких ВНЗ 7-е місце в рейтингу здобув ЗНТУ, а за якістю підготовки інженерно-технічних фахівців - 4 місце. Його випередили лише 14 ВНЗ. На 2 місці - Запорізька державна інженерна академія, на 12-ому місці - Бердянський інститут менеджменту і бізнесу.
Власкор

ПРИВІТАЛИ УЧАСНИКІВ ВІЙНИ З ДНЕМ МІСТА ЗАПОРІЖЖЯ
13 жовтня, напередодні 65-ї річниці визволення Запоріжжя від гітлерівських загарбників, ректорат, профком, рада ветеранів запросили до університету учасників минулої війни на зустріч. Тут їх вітали з визначним ювілеєм проректор О. М. Андрієнко, заступник голови профкому Ю. П. Петрушка і голова ради ветеранів В.К. Зайцев, побажали здоров'я, усіх гараздів у житті.
Гості поклали квіти до пам'ятника загиблим у минулій війні викладачам і студентам "машинки". Потім усі сфотографувалися на пам'ять біля головного корпусу. В їдальні на честь гостей було влаштовано святковий обід, на якому виголошували тости за здоров'я колишніх фронтовиків. Полковник у відставці Микола Григорович Рассальський прочитав свій вірш, присвячений визволенню Запоріжжя від гітлерівців. Присутні на обіді аплодували йому, дякуючи за поетичне слово.
Власкор
Фото на пам'ять зробив Олександр Пастушенко

Лист з Куби
Велика подяка інституту за науку
Шановний ректоре, шановні викладачі! Не можу підшукати такі слова, щоб висловити глибоку подяку всім вам за увагу і повсякденну працю з навчання іноземних студентів. Знаю, що ваш інститут є зараз Запорізьким національним технічним університетом і пишаюся цим.
Пам'ять про ваших викладачів і керівників кафедр, факультетів завжди в моєму серці, як і всіх, хто навчався у вас. Ми щиро бажаємо, щоб велика Україна, її народ, працелюбний, талановитий, щиросердний, будували нове життя.
Дорогі викладачі кафедри АКШП (ОМД), мені було приємно з вами спілкуватися, навчатися у вас спеціальності!
Я працюю у Вищому інституті міста Гавана помічником ректора з міжнародних зв'язків, захистив докторську дисертацію, доцент. Дуже хочу співробітничати з вами з академічного дослідницького напряму, щоб вдосконалювати своє формування як фахівця. Я переконаний у тому, що наші зв'язки зміцнюватимуться, адже вони ґрунтуються на щирих стосунках, відчуттях. Бажаю усім вам найкращих успіхів у праці і науці. Від імені всіх колишніх ваших студентів-випускників висловлюю найщирішу подяку, бажаю нових успіхів у праці і науці, щастя в особистому житті!
Дозвольте звернутися до вас словами великого Пушкіна: "Мы вас любим так искренне, так нежно, как дай вам Бог любимым быть другим…"
Чекаю на відповідь!
Мануель Вега Альмагер Куба, Гавана

Портрет студентки
Сходинки до професіоналізму
Перед наполегливими і цілеспрямованими людьми, кажуть, відчиняються всі двері. І це в принципі не дивно, оскільки в нашому житті багато що залежить саме від докладених зусиль.
Постійним прагненням до самовдосконалення завжди відрізнялася студентка Анна Клименко, яка навчається за спеціальністю "Журналістика". Вона перейшла вже на 4 курс, працює над бакалаврською творчою роботою.
Але зараз фахове навчання для неї стало не основним. Але не в значенні байдужості до знань. Після завершення третього курсу Аня почала виконувати обов'язки директора комунального підприємства "Радіо Гуляйпілля", де на практиці застосовує знання, набуті за роки студентства. Тепер, завдяки можливостям графіку вільного відвідування занять, вона поєднує навчання в Запоріжжі і роботу в рідному місті Гуляйполі.
І це дуже важливо: з першого курсу дівчина виявила свій потяг до науки. Наукова робота Ані "Художній образ Нестора Махна у фольклорі Гуляйпільщини" посіла друге місце на всеукраїнському конкурсі "Мова - наріжний камінь національного буття народу" (м. Київ). Цю роботу Аня постійно поєднувала з творчою, журналістською. І це не залишилося непоміченим. У конкурсі студентських наукових робіт "Майбутнє очима молоді" Анна Клименко посіла друге місце, в конкурсі тематичних робіт молодих журналістів, присвяченому Дню міста Запоріжжя, в номінації "Мій улюблений куточок" вона відзначена дипломом другого ступеня. За участь у всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з української літератури в місті Умані також отримала диплом. Аня взяла також участь у конкурсі "Студент року" в номінації "Науковець", в олімпіадах з німецької мови (перше місце в області, в Києві - сьоме місце), журналістики (друге місце).
Сходинки до професії Анни Клименко - це постійні спроби бути позаштатним кореспондентом газет (дописувала в "МИГ", "МАУП-Запоріжінформ"), телеканалів (проходила практику і готувала програми на телеканалі "Запоріжжя"). Минулого навчального року вона багато часу присвятила підготовці студентської навчальної газети "СтудPOL", яку сама намагалася макетувати і верстати.
Не залишається від неї осторонь і виховне життя університету. Аня є членом студентської команди "Ювента" з брейн-рингу, учасницею "Студентської весни", брала участь у підготовці "Тижня науки" і "Тижня журналістики".
Три роки поспіль Анна Клименко із задоволенням виконує обов'язки старости своєї групи ГП-415. З першого курсу їй вдалося об'єднати студентів групи, згуртувати. Анна має повагу й у викладачів, сумлінно виконуючи всі завдання, а тому в заліковій книжці - самі "п'ятірки".
Зараз Анну Клименко викладачі вже рідше бачать на заняттях, а група сумує без свого старости. Та Аня надовго не полишає студентів і викладачів. Кафедрі журналістики вона подарувала календар з фотокартками найкращих гуляйпільців. З нього дивиться і красива дівчина з широко відкритими до світу очима.
Олена Пашник, доцент кафедри журналістики, куратор групи ГП-415

Увага : конкурс!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад :
завідувача кафедрою "Електропостачання промислових підприємств " - 1
доцента кафедри "Філософія" - 1
доцента кафедри "Теорія та практика перекладу" - 1
викладача кафедри "Теорія та практика перекладу" - 1
доцента кафедри "Психологія" -1
доцента кафедри "Фізична реабілітація та рекреація" - 3
доцента кафедри "Журналістика" -1
доцента кафедри "Соціальна робота" -2
старшого викладача "Туризм" -2
старшого викладача "Фізична реабілітація та рекреація" -1
старшого викладача кафедри "Соціальна робота" - 1
старшого викладача кафедри "Журналістика" - 1
старшого викладача кафедри "Інформаційні технології у туризмі" - 2
старшого викладача кафедри "Психологія" - 2
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.
Адреса університету: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64

Міжнародні зв'язки ЗНТУ
За знаннями з Європи - до Запоріжжя
На адресу запорізької групи міжнародної студентської організації BEST надійшов лист від Карлоса Хімено, одного з учасників літнього академічного курсу: "Ми були вражені рівнем організації його проведення та ентузіазмом запорізьких студентів!".
Під девізом "З Європи - за знаннями до ЗНТУ!" влітку у нашому університеті відбувся міжнародний студентський академічний курс з теми "Автоматизація". Організаторами виступили міжнародна студентська організація BEST (Board of European Students of Technology), кафедра "Електроприводу та автоматизації промислових установок" за підтримки ректорату і профкому студентів.
До нас приїхали 20 студентів з 15 країн Європи (Іспанія, Польща, Румунія, Турція, Швеція, Латвія, Сербія, Словакія), а також студенти ВНЗ з Києва і Львова. Протягом двох тижнів під керівництвом викладачів університету та спеціалістів компаній-лідерів в сфері автоматизації (AdAstra, INFOCOM LTD) учасники курсу вивчали нові напрямки в розвитку автоматизації, сучасні пакети прикладних програм, а також здійснили екскурсії на підприємства цієї галузі (ЗАЗ, "Мотор-Січ", INFOCOM LTD). Варто відмітити змістовні лекції і практичні заняття в комп'ютерній лабораторії "ЗНТУ-SIEMENS", які вели завідуючий кафедри ЕПА доцент В.І Бондаренко, доцент А.В. Пірожок, старший викладач М.Л. Антонов, асистент М.Ю. Залужний, доцент кафедри ЕА Л.Б. Жорняк, а також гості нашого університету - технічний директор EPLAN C.I.S & Baltic Неріус Слаткявічюс та керівник відділу INFOCOM LTD О.Ю. Рукас. Усі заняття проходили англійською мовою.
Європейські студенти у вільний час ознайомились із Запоріжжям, українською культурою і традиціями. Учасники курсу відвідали Хортицю, музей історії Запорізького козацтва, ДніпроГЕС, музей зброї, інші історичні і культурні пам'ятки Запоріжжя. Студенти побували у туристичному поході по Хортиці. Тут вони займалися альпінізмом, спортивним орієнтуванням, ходили на байдарках по Дніпру.
BEST-курс справив на його учасників неабияке враження. Вони отримали унікальний досвід зі спілкування з однолітками, роботи в команді, вдосконалили знання. На наш погляд це сприятиме взаємопорозумінню студентів з різних країн, зміцненню дружби.
Ярослав Гришин, Володимир Стельмах, Андрій Шийка - студенти групи Е-315, члени групи BEST-Запоріжжя
На знімках: учасники курсу Алекс Лук'янчик, Оскар Янгуас, Роман Петричкевич, Джіану Крістіна; учасники курсу на екскурсії.

Нам уже 35!
Історія і сьогодення кафедри політології та права
Кафедра політології та права діє з 1973 року, коли з кафедри філософії виділилась кафедра наукового комунізму. Вона стала самостійною структурною одиницею Запорізького машинобудівного інституту. За роки існування кафедра тричі змінювала свою назву - кафедра теорії соціалізму, кафедра політології, соціології та права і, нарешті, в березні 2002 року у зв'язку з реорганізацією структурних підрозділів ЗНТУ вона отримує назву - кафедра політології та права.
Першим завідувачем кафедри стала кандидат історичних наук, доцент В.М.Вагіна. Вона разом з доцентами О.І Кацевалом., П.Т.Бугаєнком, Л.Г. Федоренко, старшим викладачем Ю.В.Назаренком доклала багато зусиль для становлення кафедри, організації навчально-виховного процесу та його науково-методичного забезпечення.
У різні роки кафедру очолювали: кандидати історичних наук, доценти О.І.Кацевал (1978-1983 рр.), Л.Г.Федоренко (1983-1988 рр.), В.Т.Варяник (1988-1995 рр.), М.Д.Ясир (1995-2007 рр.). З лютого 2007 року кафедру очолює кандидат історичних наук доцент В.М.Кириченко, який має великий досвід організаційної, виховної і навчально-методичної роботи, понад 20 років працював у органах внутрішніх справ.
На кафедрі працювали викладачі з відповідною фаховою освітою, зі значним життєвим та професійним досвідом роботи. Зараз колектив кафедри налічує 14 осіб, з них 12 - викладацький склад і 2 особи навчально-допоміжного персоналу. Причому кожний другий із них працює на кафедрі від 10 до 30 років, а доцент В.Т.Варяник і старший лаборант О.Г.Шевцова - понад 30 років, що свідчить про високу стабільність кадрів кафедри.
Кандидат філософських наук Т.Є.Ніколаєва та кандидат історичних наук С.Г.Гузенков, становлення яких відбулося на кафедрі політології та права ЗНТУ, успішно працюють на освітянській ниві: Т.Є.Ніколаєва очолює кафедру політології Запорізького національного університету, є ведучою політичної програми обласного телебачення, а С.Г.Гузенков обіймає посаду доцента в інституті підвищення кваліфікації працівників освіти.
Запровадження на кафедрі системи добору, виховання кадрів та підвищення їх кваліфікації сприяє постійному поліпшенню його якісного складу. За 1973-2008 роки 12 викладачів кафедри захистили дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук (Л.М.Будовська, В.Т.Варяник, О.А.Тарасова, Т.Є.Ніколаєва, Ю.В.Назаренко, О.О.Литвин, М.А.Рудий, В.С.Орлянський, І.С.Рижова, Р.Р.Марутян, М.Д.Ясир, С.Г.Гузенков) і 4 - доктора наук (В.С.Орлянський, Ольга Жорнова, Олена Жорнова, І.С.Рижова). За цей час на роботу до кафедри прийняті доценти В.М.Кириченко, Олена Жорнова, Ольга Жорнова та кандидат соціологічних наук О.А.Безрукова. Зараз понад 50 відсотків професорсько-викладацького складу мають науковий ступінь і наукове звання.
Корінні зміни в соціально-економічному, політичному житті країни та в системі вищої освіти, які відбувалися в Україні наприкінці ХХ - на початку ХХ1 століть, а у зв'язку з цим уведенням нових навчальних дисциплін гуманітарного циклу, змушували викладачів кафедри постійно вдосконалювати форми і методи викладання. Незважаючи на те, що в деякі навчальні роки викладачі кафедри викладали до 20 навчальних дисциплін, усі вони мали навчально-методичне та інформаційне забезпечення. 2007 року професор кафедри В.С.Орлянський видав навчальний посібник "Конфліктологія", а завідувач кафедри доцент В.М.Кириченко - навчальні посібники "Правознавство: курс лекцій" та "Правознавство: модульний курс", яким надано гриф Міністерства освіти і науки України. Зараз на кафедрі всі нормативні навчальні дисципліни викладаються згідно з кредитно-модульною системою.
За роки існування професорсько-викладацький склад кафедри підготував і видав 4 монографії і майже 300 наукових статей. Щороку викладачі здійснюють наукове керівництво студентськими роботами, здійснюють роботу за кафедральною держбюджетною темою. У березні 2008 року за ініціативою кафедри була організована і проведена всеукраїнська студентська науково-практична конференція "Політична реформа: політико-соціальний і правовий аспекти", в якій взяли участь понад 300 студентів та провідні вчені з дев'яти вищих навчальних закладів України.
Колектив кафедри політології та права розуміє, що 35 років - це тільки початок біографії, і тому робить усе можливе, щоб бути завжди на рівні вимог сьогодення.
Віктор Кириченко, завідувач кафедри політології та права, доцент

"Проблеми української термінології"
Їх обговорили учасники міжнародної конференції, яка відбулася у "Львівській політехніці". У ній взяли участь фахівці з України, Росії, Австрії, США. З нашого університету в конференції взяли участь доцент Володимир Плескач і Галина Онуфрієнко. У чотирьох секціях розглядали різні аспекти термінології. Доповіді будуть опубліковані у Віснику "Львівської політехніки", який набув статусу фахового журналу ВАКу.
Власкор

Спорт
ВДАЛІ СТАРТИ НАШИХ ЛЕГКОАТЛЕТІВ
В Ялті відбулися осінні старти на кубок України з легкої атлетики, в яких взяли участь студенти із 43 вищих закладів, у тому числі і з нашого університету. В естафеті 4?400 метрів наші хлопці здобули 8 місце, а дівчата - 5. В особистих заліках на дистанціях 300, 800 і 1500 метрів кращими були Катерина Лиско (ГК-118), Радомир Осіпчук (ІФ-315), Олег Хорін (Е-516) та Євген Баранов (ІОТ-538). Вітаємо з вдалими виступами спортсменів!
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри фізичної культури і спорту ЗНТУ
На знімку: наші легкоатлети, учасники змагань

До уваги студентів!
Стипендія за наукову працю
ЗНТУ уклав угоду зі Стипендіальним фондом Віктора Пінчука "Завтра. UA".
Кожен студент денного відділення 3-5 курсів, який навчається за держбюджетом і займається наукою, може отримати стипендію додатково до академічної.
Конкурс відбуватиметься поетапно. З 1-го жовтня до 10 листопада уповноважені студентського профкому мають зібрати і подати документи студентів, відібраних на першому етапі.
2-й етап (2 листопада цього року - лютий 2009 року). Три фахові експерти розглядають конкурсні і наукові праці, оцінюють їх (есе, нарис), враховуючи їх соціальний характер.
3-й етап (лютий - початок травня 2009 року). Конкурсні праці оцінюють у присутності пошукачів.
Оголошення результатів конкурсу - травень 2009 року.
Пошукач має заповнити анкету реєстрації (заявку) до 31 жовтня цього року. Вона має бути на сайті з 1 жовтня до 10 листопада. Крім цього, треба подати працю за науковим напрямком, а також есе (нариси) соціальної спрямованості з теми "Світ. Україна. Я" обсягом до друкованої сторінки. Подані есе (нарис) необов'язкові, але вони оцінюються додатково.
Конкурсант має подати також ксерокопії паспорта, номер ідентифікаційного коду, студентського квитка, завірені підписом пошукача, а також копії документів, які підтверджують наукову працю конкурсанта за певним напрямком.
Пошукачі мають надіслати всі документи пакетом, а також має бути електронна їх версія - на адресу адміністрації Програми.
Заявка на участь у конкурсі подається в текстовому редакторі WORD.
Андрій Іванченко, голова профкому студентів, аспірантів і докторантів

Вони нас обслуговують
Бібліотекар - це своєрідний психотерапевт
Осягнути високе художнє мистецтво слова нам допомагають справжні цілителі душ - бібліотекарі. Не кожній людині вдається знайти своє покликання. Олена Пантеліївна Муравйова - бібліотекар за покликанням, людина, яка самовіддано любить свою справу. Вона виховувалась у сім'ї військовослужбовця і вчителя російської мови і літератури. Саме батьки прищепили Олені любов до книги. У Запорізькому державному педагогічному інституті Олена Муравйова захоплено вивчала російську філологію. З 1972 року вона працює бібліотекарем у міській бібліотеці ім. В. Комарова, потім - у бібліотеці ім. Н. Крупської, а з 1973 року - в Запорізькому машинобудівному інституті ім. В.Я. Чубаря - ЗНТУ. За 35 років Олена Пантеліївна пройшла трудовий шлях від бібліотекаря до завідувача сектору абонементу художньої літератури.
О.П. Муравйова завжди допоможе вибрати цікаву книгу на будь-який смак, знайти потрібну інформацію, підготуватися до заняття. Вона сама багато читає, завжди обізнана з новинками літератури. У художньому абонементі панує неповторна атмосфера. Тут можна спокійно посидіти з книжкою, поринувши в захоплюючий світ літератури.
О.П. Муравйова вміє знайти підхід до будь-якого читача, навіть найвибагливішого. Вона зберігає почуття такту в спілкуванні як із викладачами, співробітниками, так і зі студентами. А які вечори вона готує! Олена Пантеліївна справді закохана у свою справу. Бібліотекар - це своєрідний психотерапевт, адже книга допомагає знайти ключик до найпотаємніших схованок людської душі. Олена Пантеліївна вміє відчути і створити емоційний настрій читача.
Тетяна Катиш доцент кафедри теорії і практики перекладу

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок