Видається
з 1960 року
19 жовтня
2005 року
№14
(2110)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А   П А Н О Р А М А  


ВІТАЄМО
ВИЯВИЛИ НЕАБИЯКІ ЗНАННЯ ТА УМІННЯ
5-7 жовтня в Самарському державному технічному університеті (Росія) проходила міжнародна студентська олімпіада користувачів CAD-CAM-CAE програм при інженерному проектуванні та аналізі. У ній взяла участь і команда ЗНТУ. В олімпіаді змагалися понад 20 провідних колективів вищих навчальних закладів Росії і лише єдина команда з України. Наші студенти проявили досить високий рівень з комп'ютерного проектування і розроблення керуючих програм для верстатів з ЧПК.
У номінації "Комп'ютерне проектування в системі PowerSHAPE (Delcam plc)" в особистому заліку 2 місце посів наш студент Максим Проценко (М-211), а Василь Прокопенко (М-211) - 4 місце. У командному заліку ці студенти посіли 2-ге місце. У номінації "Розроблення керуючих програм для верстатів з ЧПК у системі PowerMILL(Delcam plc)" в особистому заліку Олександр Татарінов (М-221) посів 3 місце, а Василь Прокопенко (М-211) - 8 місце. У командному заліку наші студенти - на 2 місці. У номінації "Компас - 3D" студенти Данило Бевз (М-211) і Максим Проценко (М-211) посіли 7-е командне місце.
Віталій КЛИМЕНКО, асистент кафедри "Металорізальні верстати та інструмент"
На знімку: команда ЗНТУ

ЗУСТРІЧ З ВЕТЕРАНАМИ
Ветерани праці університету зустрілися з ректоратом, профкомом на честь Дня людей похилого віку. Вони поклали квіти до пам'ятника загиблим у минулій війні викладачам, студентам, співробітникам "машинки".
Затим в їдальні було влаштовано святковий обід. З подякою за зроблене для людей присутніх привітали ректор С.Б. Бєліков, проректор О.М. Андрієнко і голова профкому М.С. Гамов.
Кожен ветеран отримав допомогу від ректорату.
Валентин ЗАЙЦЕВ, голова ради ветеранів

ПРО ВИЩУ ОСВІТУ - МІНІСТР ОСВІТИ Й НАУКИ СТАНІСЛАВ НІКОЛАЄНКО
Про нагальні проблеми вищої освіти в Україні розповів кореспондентам газети "Товариш" міністр Станіслав Ніколаєнко. Друкуємо його відповіді на деякі запитання.
- Цього року була найкраща ситуація за час існування незалежної України. Якщо в минулі роки до вищих навчальних закладів щороку вступала третина випускників шкіл, то нині - майже половина, які навчатимуться за державний кошт. При цьому зберігаються пільги при вступі для сільських дітей, чорнобильців, інвалідів.
Та чи усі школярі мають стати студентами? За часів Радянського Союзу лише чверть дітей одержувала вищу освіту, у США - 50 відсотків, в Японії - 60. Думаю, що і ми маємо надати такі можливості майже половині школярів. Треба підтримати технікуми і профтехучилища. За кордоном кваліфікований робітник - це забезпечена людина. Погано, коли в інституті чи університеті "мучиться" студент - ледар за гроші батьків. Нехай краще йде працювати.
Незабаром підвищиться стипендія студентам.

Вітаємо ЧОРНОГО Валентина Івановича з 50-річчям!
Практично, все його свідоме життя пов'язане з "машинкою" - і навчання, і праця. Будучи студентом, Валентин уже тоді проявив себе здібним фахівцем, і його призначили завідувачем лабораторії кафедри. І ось уже майже 30 років Валентин Іванович сумлінно виконує свої обов'язки: ретельно готується і проводить лабораторні роботи, добирає методичні матеріали.
Про В.І. Чорного на кафедрі кажуть, що в нього "золоті руки": за що не візьметься, обов'язково доведе справу до позитивного результату. Він бере активну участь у наукових дослідженнях, виготовленні унікальних установок, які мають науково-практичне значення. Колеги і студенти знають Валентина Івановича як порядну, товариську людину, яка завжди готова вислухати кожного й допомогти йому. Він щедро ділиться з іншими своїми знаннями і досвідом.
Відпочиває В.І. Чорний у туристичних подорожах, на природі, згуртовуючи навколо себе товаришів.
Вітаючи Вас, шановний Валентине Івановичу, з ювілеєм, від щирого серця бажаємо Вам міцного здоров'я, творчого натхнення, особистого щастя!
КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ "МЕТАЛОРІЗАЛЬНІ ВЕРСТАТИ ТА ІНСТРУМЕНТИ"

ТРАДИЦІЇ ЖИВУТЬ!
VІ ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ "ДЕРЖАВНА ЕТНОНАЦІОНАЛЬНА ПОЛІТИКА: ПРАВОВИЙ ТА КУЛЬТУРОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТИ В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ"
6-8 жовтня 2005 року на базі Запорізького національного технічного університету відбулася УІ Всеукраїнська науково-практична конференція "Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України". Співорганізаторами її були Міністерство освіти і науки України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, Запорізька облдержадміністрація та Запорізький національний технічний університет.
У роботі конференції взяли участь понад 80 осіб - учені запорізьких ВНЗ, науковці з Києва (в т.ч.з Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ, Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ), а також Харкова, Одеси, Донецька, Дніпропетровська, Херсона, Мелітополя і навіть з Російської Федерації (м.Таганрог). Треба відзначити участь керівників і представників національно-культурних товариств міста Запоріжжя та області: польського, волзько-татарського, чеського, грецького, білоруського, єврейського, німецького, болгарського, азербайджанського,німецького, а також заступника голови Запорізької облдержадміністрації з гуманітарних питань О.А. Зайковської, начальника управління освіти і науки О.В. Свєткової, в.о. начальника управління культури і туризму І.А. Панькіної, зав. відділу збереження історичної спадщини Л.Ф. Брацило та головного спеціаліста цього ж відділу І.В.Романенко.
Відкриваючи конференцію, ректор ЗНТУ, доктор технічних наук, професор С.Б.Бєліков зокрема наголосив: традиція проведення цих конференцій у технічному університеті свідчить про ефективність та результативність наукової роботи не тільки на технічних факультетах, але й на гуманітарному, до складу якого входить кафедра українознавства. Робота конференції відбувалася на пленарних засіданнях і засіданнях п'яти секцій: теоретичні проблеми етнокультурознавства; етнічні групи регіону; правові аспекти державної етнополітики: історія та сучасність; культурний процес: національний вимір; мовна політика та освіта: інтернаціональна і національна.
Серед доповідей і повідомлень привернули особливу увагу виступи головного наукового співробітника Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ В.О.Котигоренка, який висвітлив психологічні контексти етнонаціональних відносин в Україні , підкресливши важливість не тільки групового, але й індивідуального етнонаціонального самоусвідомлення громадян; декана гуманітарного факультету ЗНТУ М.В.Дєдкова з проблеми сучасної історіографії етноконфліктології з акцентом на теоретико-методологічніх параметрах наукових досліджень; провідного економіста Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ А.О.Чепцової, яка проаналізувала вплив на формування етнічної структури Півдня України на міграцію з країн, що розвиваються; доцента Запорізького національного університету В.Г.Космини, що зупинився на концепції цивілізаційного розвитку, автором якої є російський біолог і соціолог ХІХ ст. М.Данилевський; доцента Донбаської національної академії будівництва та архітектури В.Г.Коваленка, який порівняв досвід етнополітики в Канаді та Україні.
Важливою складовою конференції був "круглий стіл", присвячений проблемі врахування етнокультурних особливостей Півдня України при розробленнв та проведенні державної етнополітики. Активну участь у ньому взяли представники національно-культурних товариств Запоріжжя і області, вчені, а також зав. відділу збереження історичної спадщини облдержадміністрації Л.Ф.Брацило, головний спеціаліст цього ж відділу І.В.Романенко. У своїх виступах керівники національно-культурних товариств висловилися з приводу цілої низки питань, які їх хвилюють: тенденція до перетворення деяких національно-культурних товариств у підприємницькі структури (Б.Л.Естеркін, Єврейська рада Запорізької області), проти політизації діяльності національно-культурних товариств, за цільове використання коштів, виділених з бюджету для товариств (Р.С.Ахмерова, голова правління Запорізького центру волзько-татарської культури "Алтин Ай"), за продовження проведення фестивалю національних культур "Ми - українські" (Р.В.Ліфантій, голова Запорізької філії міжнародної громадської організації "Земляцтво "Хмельниччина") та інші. Майже всі представники національно-культурних товариств висловилися за відновлення у складі Запорізької облдержадміністрації відділу з питань національностей, який було скасовано, а деяких його працівників переведено до управління у справах культури і туризму. До речі, на цьому засіданні співробітники облдержадміністрації одразу ж дали відповіді на запитання, порушені представниками національно-культурних товариств.
На підсумковому пленарному засіданні прийнято рекомендації конференції, матеріали якої увійдуть до збірника.
Учасникам конференції було запропоновано також різноманітну і цікаву культурну програму, яка включала екскурсію по ЗНТУ, відвідання музеїв- обласного краєзнавчого та історії Запорозького козацтва на Хортиці, Покровського ярмарку, теплохідну екскурсію навколо Хортиці.
Микола ДЄДКОВ, декан гуманітарного факультету ЗНТУ

ВОНИ НАС ОБСЛУГОВУЮТЬ
Т У Т   Д А Р У Ю Т Ь   З Д О Р О В' Я
Кажуть, чутливі, добрі люди відчувають чужий біль, як свій, і прагнуть всіляко допомогти іншому в біді. Ця риса характеру притаманна, мабуть, кожному працівниові Запорізької басейнової лікарні - лікарям, медсестрам, технічним працівникам.
Цю красиву будівлю з силікатної цегли у 4-6 поверхів, розташовану майже поряд з парком "Дубовий гай", знають багато запоріжців. Саме тут вони лікувалися і згадують добрим словом своїх рятівників. Характерно, що тут лікують не лише річковиків, а й мешканців з кількох районів Запоріжжя.
Я бесідував з працівниками нашого університету, які поправляли своє здоров'я в басейновій лікарні. Кожен з них й досі вдячний медикам за допомогу у важку годину життя. Схвально відгукуються про колектив лікарні професор Іван Дмитрович Труфанов, старший викладач Борис Миколайович Кутепов, завідувач друкарні Микола Леонідович М'ясников, завідувач кабінету філософії Параска Степанівна Антипенко та інші, майже всі, хто поправляв здоров'я у цій лікарні.
- У нас, крім поліклініки, три стаціонарні відділення - терапевтичне, кардіологічне, неврологічне, - розповідає головний лікар Віктор Миколайович Жаліков (до речі, його батько тривалий час працював викладачем на кафедрі "Верстати та інструмент"). - Ми приймаємо хворих не лише за направленнями з інших лікарень, а й тих, хто сам хоче оздоровлюватися саме в нас. Можна сказати, що наша лікарня стала загальноміською. Ми раді, коли врятуємо когось від хвороби. Щороку допомагаємо видужати майже трьом з половиною тисячам мешканців обласного центру. Для цього у нас є новітнє діагностичне і лікувальне обладнання, наші фахівці застосовують передові технології й методи лікування...
Я познайомився з колективом неврологічного відділення, яке очолює досвідчений лікар Анатолій Олександрович Волик. Він, як медик, постійно у творчому пошуку. Цьому вчить і своїх колег, не лише лікарів, а й медичних сестер. Випускник Запорізького медичного інституту, він закінчив ординатуру, працює тут майже 20 років. Вивчає й узагальнює новітні технології і методи світової медицини, впроваджує окремі з них у своїй роботі.
Одночасно у світлих, чистих палатах відділення, розташованого на другому поверсі стаціонару, лікується 40 хворих різного віку - молодь і літні люди, пенсіонери, інваліди. До кожного з них Анатолій Олександрович, лікар Світлана Яркова, медичні сестри Лідія Легка, Вікторія Чкадуа, Ніна Зацарна, масажист Світлана Федорець та інші застосовують індивідуальний підхід у лікуванні, і навіть у догляді. Обхід палат лікарі здійснюють щоранку, уважно слідкуючи за станом хворого, змінами у самопочутті підопічних. Коли треба, одразу ж вносять корективи.
- У лікуванні пацієнтів ми застосовуємо комплексний метод: мануальну терапію, масаж, рефлектори, ну і, звісно, традиційні - крапельниці, уколи, таблетки, - говорить Анатолій Олександрович Волик. - Це й дає бажані результати. Ми радіємо з цього, дивлячись на пацієнтів, які видужують буквально на очах...
У палатах і коридорах - виняткова чистота, адже санітарки двічі на день ретельно прибирають, стараються, аби скрізь було чисто. До речі, хворі харчуються тут безкоштовно.
Скільки працівників нашого університету різного рангу і віку оздоровилися у басейновій лікарні? Важко підрахувати: мабуть, сотні лише останнім часом. Вони щиро дякують медикам за подароване здоров'я.
Микола КЛИМЕНКО

ПОРТРЕТ СТУДЕНТКИ
ЧОТИРИ "ПЯТІРКИ" ЗА МІСЯЦЬ
отримала другокурсниця машинобудівного факультету (М-214) Олена Шиманська. Вона охоче засвоює не лише технічні дисципліни, а й гуманітарні - культурологію, історію України, філософію. Дівчина міркує так: не може бути інженера, який не знається хоч би трохи на історії рідної країни, новинках з філософії. Обмеженість фахівця одразу ж помітять товариші по роботі або підлеглі і дивуватимуться з цього.
Олена успішно закінчила вільнянську гімназію "Світоч", де навчалася в класі з природничим ухилом - біологією та хімією. Мріяла стати лікарем, та згодом передумала, зваживши на переваги технічної спеціальності, і вирішила навчатися в технічному університеті. Тут закінчила підготовчі курси, успішно склала іспити. І ніскільки не шкодує, а навпаки, радіє, що стане сучасним інженером, які скрізь потрібні.
- Наша група дружна, весела, винахідлива, - говорить Олена. - Ми і навчатися можемо добре, і відпочивати. На заняття йду, як на свято, бо щодня знайомлюсь з новинами, стараюсь запам'ятати, адже це може знадобитися в житті...
Я спитав Олену після занять: "Чим тобі подобається філософія? Ти була сьогодні активніша за всіх на занятті..".
- Тим, що вона розширює світогляд, хоча, звісно, філософія - складна дисципліна і водночас дуже цікава: допомагає аналізувати події, мислити по-своєму... І той, хто зневажливо дивиться на філософію, обкрадає себе морально...
Особливо дівчині подобаються лекції доцента Вікторії Миколаївни Кореневської: начебто теми складні, а водночас дохідливі, зрозумілі.
Щоранку йде до університету на заняття струнка, гарна, весела дівчина Олена Шиманська. Іде як на свято. Тому й навчається відмінно з усіх дисциплін.

Володимир ГОРДІЙЧЕНКО, викладач кафедри філософії
Малюнок автора(олівець)


СТУДЕНТСЬКИЙ БАЛ АЕРОБІКИ
Так називались змагання "Відкритий кубок ЗНТУ-2005", які відбулися у Палаці спорту "Юність". У них взяли учать 17 збірних команд з вищих навчальних закладів Запоріжжя, Донецька, Мелітополя, Харкова.
Головними спонсорами змагань були ЗНТУ і ЗНУ, а спонсорами - багато підприємств і політичних партій. Це було яскраве свято краси і музики, яке надовго лишиться у пам'яті тих, хто був на ньому. Чимало зусиль доклали в організації і проведенні змагань викладачі кафедри фізкультури і спорту нашого університету, і зокрема завідуюча кафедри Людмила Соловйова і старший викладач Світлана Атаманюк - тренер нашої команди.
На відкритті балу з привітаннями учасників і гостей виступили голова облдержадміністрації Ю.А. Артеменко, мер Запоріжжя Є.Г. Карташов, ректори ЗНТУ С.Б. Бєліков і ЗНУ - С.Тимченко. тут були присутні також керівники багатьох підприємств і політичних партій.
Кубок змагань виборола команда ЗНТУ, вона ж перемогла і в номінації "Степ-аеробіка". У категорії "Базова аеробіка" першість здобула команда ЗНУ, друге - команда "Фаворит" (Донецьк), третє - ЗІДМУ. У номінації "Степ-аеробіка" друге місце посіла команда донецького національного університету, третє - Харківського державного медуніверситету. В номінації "Фанк-аеробіка" переможці розподілилися так: ЗНТУ - 1 місце, ЗНУ - 2 місце, фінансово-гуманітарний інститут ЗНТУ - 3 місце.
Переможці відзначені медалями, призами і подарунками, а усі учасники змагань - пам'ятними призами.
Наталя ГОЛЄВА, старший викладач кафедри фізкультури і спорту
На знімках О. Пастушенка: наша команда, виступ наших спортсменів.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок