Видається
з 1960 року
Четвер
09 жовтня
2003 року
№15
(2063)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кафедрі політології та права - 30 років
НА РІВНІ СУЧАСНИХ ВИМОГ
Понад 30 років кафедра політології та права діє в нашому університеті як самостійна адміністративна одиниця. З 1973 року кафедра наукового комунізму виділилась зі складу кафедри філософії ЗМІ. Засновниками кафедри були доц. В.М.Вагіна (перший зав. кафедри, доц. А.І.Кацевал, доц. П.Т.Бугаєнко, доц. Л.Г.Федоренко, ст. викл. Ю.В.Назаренко). За роки існування кафедри багато зроблено з питань підготовки інженерів, виховної роботи, пропаганди політичних знань серед студентської молоді, мешканців міста та області.
При кафедрі довгий час під керівництвом доц. П.Т.Бугаєнка працювала соціологічна лабораторія. Її співробітники чимало зробили для розробки планів соціально-економічного розвитку області, міста, районів та підприємств, таких, як Запорізький титаномагнієвий комбінат, Запорізький вагоноремонтний завод. Постійно зростає професійна майстерність викладачів кафедри, чому, зокрема, сприяла їх участь у науковій роботі та соціологічних дослідженнях. В 1970- 2003 рр. захистили кандидатські дисертації Л. М. Будовська , В.Т.Варяник, О.А.Тарасова, Т.Є.Ніколаєва , Ю.В.Назаренко, О.О.Литвин, М.А.Рудий, В.С.Орлянський, І.С.Рижова, Р.Р.Марутян.
Кафедра приділяла й приділяє особливу увагу підвищенню вимог до викладання правових дисциплін. Першопрохідником у розробці правових дисциплін в університеті був доц. Д.Є.Дядько, який багато зробив для пропаганди правових знань серед студентів. Він опікувався проблемами іноземних студентів як декан по роботі з іноземними студентами.
90- ті роки XX століття - це період якісно нового підходу у вищій школі України до викладання суспільних дисциплін. Ми перейшли до викладання нового курсу - політології. Викладачі пройшли перепідготовку у Київському та Московському держуніверситетах. Колектив кафедри підготував необхідну науково-методичну літературу з курсу політології. Працювати зі студентами стало цікавіше, коли почали викладати не партійну науку, як було, а науку, яка викладається в усьому світі. Ми почали вводити нові курси, зокрема, курс загальної соціології, соціології праці та управління (викладачі - доц. Ж.Д.Івченко, ст. викл. О.Г.Ратієва, ас. М.М.Ясир, ас. Ю.М.Соколенко).
Створення факультету економіки та управління в ЗНТУ обумовило введення нових спеціальностей гуманітарного профілю. Нові навчальні курси розробили Л.О.Кірєєва, Т.М.Петрова, В.Ф.Жуков, Г.Г.Михайлова, А.В.Нудьга. Для студентів ФЕУ (спеціальність "Міжнародні економічні відносини") впроваджено у навчальний процес нові дисципліни: "Політичні інститути і процеси", "Міжнародні організації", "Конфліктологія і теорія переговорів", "Міжнародний захист прав людини", "Міжнародне право", "Міжнародне приватне право". Їх викладають наші правознавці.
З прийняттям Конституції України (1996 р.) у навчальний процес був введений курс "Основи конституційного права України". На кафедрі розробили методичні вказівки для вивчення цього курсу (доц. П. Т. Бугаєнко). Колектив кафедри підготував і видав кілька посібників з різних навчальних курсів. У їх підготовці взяли активну участь не лише викладачі кафедри, але й співробітники.
За роки існування кафедру очолювали викладачі (доц. В.М.Вагіна, доц. Л.Т.Кацевал, доц. Л.Т.Федоренко, доц. В.Т.Варяник, а з грудня 1995 року очолює доц. М.Д.Ясир). Викладачі кафедри беруть активну участь у наукових конференціях різних рівнів, постійно підвищують свій науковий рівень. 2003 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук доц. В.С.Орлянський. Над кандидатськими дисертаціями працюють Л.О.Кіреєва, А.В.Нудьга, О.Г.Ратієва, Ю.М.Соколенко, Г.Г.Михайлова, М.М.Ясир, Г.В.Давлєтова, а над докторськими - доц. М.Д.Ясир і доц. І.С.Рижова. Колектив кафедри робить усе можливе, аби бути завжди на рівні вимог сьогодення.
Микола Ясир, завідувач кафедри політології та права

    Н  О  В  И  Н  И 

                ДИПЛОМ НАШІЙ ГАЗЕТІ
На обласному фестивалі журналістів, який відбувся на Хортиці, підбиті підсумки творчого конкурсу на кращий засіб масової інформації. У 17 номінаціях відзначені кращі редакції газет і телерадіоканалів, а також окремі журналісти. У номінації "Газета року" (серед багатотиражних газет) відзначена дипломом третього ступеня лауреата газета "Інженер-машинобудівник" (редактор - Микола Клименко).
 ОБГОВОРИЛИ ПРОБЛЕМИ ЕТНОНАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ
Протягом двох днів - 2 і 3 жовтня - понад 70 науковців вищих навчальних закладів України обговорювали на пленарних засіданнях і в секціях V-ї науково-практичної конференції проблеми державної етнонаціональної політики та культурологічні аспекти в умовах Півдня України. Її організували й провели в ЗНТУ Міносвіти та науки України, Держкомітет України у справах національностей та міграцій, Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України, обласна держадміністрація та Запорізький національний технічний університет.
Учасників конференції привітали і побажали успіхів в роботі ректор ЗНТУ С.Б.Бєліков та заступник голови облдержадміністрації А.І.Стрюк. У ній взяла участь начальник відділу у справах національностей та міграції облдержадміністрації Н.В.Деркач.
З доповідями на пленарному засіданні виступили вчений секретар Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України В.О.Котигоренко, декан гуманітарного факультету ЗНТУ М.В.Дєдков, професор Одеського державного економічного університету В.М.Оніщук та інші.
В чотирьох секціях, якими керували професори ЗНТУ Ю.В.Іващенко та Г.І.Шаповалов, професор Одеського державного економічного університету В.М.Оніщук та доцент ЗНТУ В.П.Катріч, обговорювалися ці ж самі проблеми, намічалися конкретні заходи щодо поліпшення вивчення їх надалі.
Учасники конференції побували на регіональній книжковій виставці-ярмарку влаштованій у кіноконцертному залі ім. Глінки, подивилися п'єсу "Кадиш" за мотивами поеми Олександра Галича (театр авторської пісні)
     Власн. інф.

До 60-річчя визволення Запоріжжя
Н І Ч Н И Й      Ш Т У Р М
Вперше у радянській військовій стратегії і тактиці був використаний нічний штурм у жовтні 1943 року при визволенні Запоріжжя від німецько-фашистських загарбників. 14 жовтня він увійшов золотою сторінкою до військової історії.
. . . На початку жовтня 43-го року війська Південно-Західного фронту, яким командував генерал армії Р. Я. Малиновській, підійшли з боями до Запоріжжя. Противник спорудив на плацдармі дві оборонні лінії з протитанковими ровами, дотами, дзотами. Гітлерівці зібрали тут в кулак три піхотні дивізії, танковий корпус у складі двох танкових, однієї моторизованої та однієї кавалерійської дивізій. Їм протистояли радянські 8-а гвардійська армія під командуванням генерала В.І.Чуйкова, 3-я гвардійська армія генерала Д.Д.Лелющенка, І2-а армія генерала О.І.Данилова і І7-а повітряна армія, якою командував земляк запоріжців генерал В О.Судець. До речі, Володимир Олександрович Судець - випускник Олександрійського механіко-технічного училища.
У результаті двох атак наших військ противник втратив чимало танків, артилерії, живої сили. І все-таки радянські війська не досягли бажаного успіху - прориву німецької оборони, зате скували величезні сили ворога, що використали інші наші фронти для наступу. Р. Я. Малиновський, порадившись з командуючими арміями, вирішив змінити тактику наступу на Запорізькому плацдармі: перегрупувати сили й знову атакувати укріплення. Це було в ніч з 9-го на 10-е жовтня. На світанку розпочалася атака. Головне - опорні пункти та висотки. В атаку пішли наші танки, які майже в упор розстрілювали ворога. Німці були вибиті зі своїх позицій. За день боїв було вбито майже 2, 5 тисячі німецьких солдат та офіцерів, знищено понад 70 одиниць техніки, 3 склади з боєзапасами.
Назавтра знову - атака. 12 жовтня розпочалася артпідготовка по зафіксованих цілях противника. Після півгодинної артпідготовки наша піхота і танки знову пішли в атаку, прогризаючи оборону ворога. Протягом трьох днів тривали напружені бої, солдати й офіцери втомилися, а відпочивати було ніколи.
У землянці командування фронтом та армій розпочали складати план нічного штурму Запоріжжя.
Терміново передавалися накази підрозділам військ: підтягувати боєзапаси снарядів, готуватися до нічного артнальоту. Штаби усіх з'єднань були зорієнтовані на розробку нічного штурму. Особливі завдання було покладено на І- й гвардійський механізований та 23-й танковий корпуси. Перед нашими військами було Запоріжжя, а за ним - Дніпро. Командуючий фронтом поставив завдання на нічний штурм 3- й гвардійській та І2- й арміям.
- О 21-й годині 50 хвилин небо попереду нас і позаду спалахнуло багровим та червоногарячими відблисками: уся артилерія фронту вела вогонь по ворогу. Командуючий 8-ю гвардійською армією маршал Радянського Союзу Василь Іванович Чуйков пригадував: "Усе злилося в єдиний гул і грохіт. Артнальот продовжувався лише десять хвилин, а за ним заскреготали й загули танки, які із запаленими фарами на повному ходу мчали у напрямку оборони ворога. На їх броні були автоматники. Опівночі з'ясувалося, що нічний штурм виявився для німців непередбаченим. Наші війська вибили ворога з другої лінії оборони".
Світанок наші війська зустріли на околицях Запоріжжя. Танки й піхота вдерлися на вулиці й вели там бої. О 8- й годині ранку одночасно ударами з усіх боків наші війська завершували нічний штурм міста. 14 жовтня о 13. 00 радянські війська повністю оволоділи містом на добу раніше встановленого строку Головним командуванням для ліквідації Запорізького плацдарму. Понад сто солдат та офіцерів удостоїлися звання Героя Радянського Союзу. Фашисти втратили у цих боях майже 23 тисячі солдат та офіцерів, 153 танки і самохідних гармат, 238 гармат і мінометів. Наші війська знищили 127 дотів і дзотів. Лише 13 і 14 жовтня було вбито понад 3 тисячі солдат та офіцерів вермахту.
Ввечері солдати, офіцери й генерали радянської армії з хвилюванням слухали по радіо наказ Верховного Головнокомандуючого генерала армії Маліновського, в якому він привітав з перемогою усіх генералів, офіцерів, солдат, що відзначилися у битві на Запорізькому плацдармі. А о 23-й годині 30 хвилин Москва салютувала доблесним військам, які визволили Запоріжжя двадцятьма артилерійськими залпами із 224 гармат.
Микола КЛИМЕНКО, учасник війни

Конференції
Наукове співробітництво матеріалознавців
Із 23 по 26 вересня 2003 р. в нашому університеті відбулися дві Міжнародні науково-технічні конференції "Нові конструкційні сталі та стопи і методи їх обробки для підвищення надійності та довговічності виробів", а також "Евтектика VI".
Організатор IX Міжнародної науково-технічної конференції "Нові конструкційні сталі та стопи і методи їх обробки для підвищення надійності та довговічності виробів" - наш університет. В її роботі взяли участь науковці України, Росії, Польщі, Німеччини. До збірки наукових праць увійшли 74 роботи. Серед доповідей на пленарному засіданні слід відмітити такі: "Матеріалознавчі аспекти відновлення працездатності лопаток ГТУ" (автори - С.Б.Бєліков, А.Д.Коваль, А.Г.Андрієнко), "Лазерне оплавлення після пластичної деформації. Структура, фізичні властивості, термодинамічний аналіз" (В.Я.Прохоренко, А.Биліца, С.В.Прохоренко), "Зарождение усталостных трещин в гетерофазных мартенситно-карбидных структурах" (Я.И.Спектор) та інші.
Серед учасників конференції з інших міст України були матеріалознавці з Києва, Львова, Маріуполя, Миколаєва, Черкас, Краматорська, Дніпропетровська, Донецька. Оргкомітет конференції вдячний співробітникам кафедр фізичного матеріалознавства, "Машини і технологія ливарного виробництва", технології металів, "Обладнання і технологія зварювального виробництва", технологія авіаційних двигунів та машинобудування, КВР, обчислювальної математики, вищої математики, фізики, теплотехніки та гідравліки, охорони праці, хімії, механіки за те, що ознайомили наукову спільноту зі своїми науковими доробками.
Виступи на конференції - це добра нагода для докторантів, науковців, аспірантів подати науковому загалу головну ідею своїх дисертаційних робіт. Серед доповідачів - професор Г.І.Слинько, доценти С.М.Попов, В.Я.Грабовський, старші викладачі В.Л.Грешта, Н.Ю.Лебедєва, асистенти Ю. І. Спіцина, Н.М.Гончар, наукові співробітники О.В.Овчинніков, І.В.Акімов, С.В.Гайдук, О.Є.Капустян, В.П.Бень, аспіранти Т.А.Ільєнко, Р.А.Куликовський та інші.
Дніпропетровська національна металургійна академія і ЗНТУ організували Міжнародну науково-технічну конференцію "Евтектика-VI". На відкритті обох конференцій присутні вшанували пам'ять видатного вченого, талановитого педагога, ініціатора проведення наукових конференцій із закономірностей утворення структур сплавів евтектичного типу, академіка НАН України, заслуженого діяча науки України Юрія Миколайовича Тарана-Жовніра. Серед численних наукових праць, поданих на конференції вченими України, Росії, Японії, Польщі, США, Фінляндії, значна частка припадає на дніпропетровську школу металознавців - колег, послідовників та учнів Ю. М. Тарана.
Учасники конференцій ознайомилися з кафедрами та лабораторіями ЗНТУ, відвідали музеї ВАТ "Мотор-Січ" та Історії запорозького козацтва, побували на екскурсії по Запоріжжі.
Подібні зустрічі науковців різних шкіл сприяють встановленню особистих контактів, обміну науковою і технічною інформацією, розвитку метало- та матеріалознавства, тому вони стали традиційними.
Іван Лазечний, доцент кафедри фізичного матеріалознавства

Нова рубрика:         Будні деканатів
НАЙСТАРІШИЙ В УНІВЕРСИТЕТІ
З організацією інженерно-фізичного факультету (тоді він називався "Ливарний") розпочалися розвиток і становлення нашого університету, тобто "машинки". Факультет, а відтак і деканат, 2004 року відзначить 70- річчя. З розповіді про нього газета розпочинає нову рубрику "Будні деканату"
. . . Спершу підготовку інженерів для народного господарства вели викладачі і науковці ливарного відділення, яке, по суті, відігравало роль факультету. Та коли 1966 року в інституті організували механіко-металургійний факультет, тут розпочали готувати інженерів-металургів широкого профілю. А з 1980 року в інституті відкрився новий факультет - механіко-технологічний. 1994 року механіко-технологічний факультет було розформовано, а механіко-металургійний перейменовано в інженерно-фізичний.
З того часу він готує інженерні кадри з п'яти спеціальностей і двох спеціалізацій. Тут діють кафедри: "Машини і технологія ливарного виробництва", "Обладнання і технологія зварювального виробництва", "Фізичне матеріалознавство", "Технологія металів", "Хімія та екологія", "Охорона праці та навколишнього середовища". На них опановують потрібні на виробництві професії майже 1000 студентів (50 груп на денному відділенні і 25 - на заочному). Вони навчаються у добре обладнаних аудиторіях і лабораторіях. Свій багатий досвід і знання майбутнім фахівцям передають понад 200 викладачів, серед яких - одинадцять професорів: С.Б.Бєліков, А.Д.Коваль, В.В.Луньов, Е.І.Цивірко, В.І.Гонтаренко, В.С.Попов, В.Ю.Ольшанецький, М.М.Бриков, О.Г.Биковський, І.П.Волчок, Б.Б.Гавриленко.
Слід згадати імена колишніх деканів факультету. Це - В.С.Попов, Р.С.Беляков, Б.С.Сперанський, А.В.Сипко, Б.М.Чумаков, В.І.Гонтаренко, А.О.Шаломєєв, В.М.Сажнєв. А з 1997 року цю посаду обіймає доцент Андрій Олександрович Шумілов, а заступника декана - доцент Євген Іванович Івахненко. Деканат - це своєрідний штаб факультету, де розробляються плани занять, ведеться їх організація і контроль, необхідна документація.
Отже, в деканаті вирішуються невідкладні питання сьогодення, причому з 8- ї ранку до І9-ї години. Можна уявити собі, яке напруження панує тут щодня з ранку до вечора. Сюди постійно заходять викладачі, старости навчальних груп, студенти, колеги з інших деканатів, аби з'ясувати якісь питання чи деталі, домовитися про спільні дії у проведенні загально-університетських заходів, тощо.
В деканаті працює лише п'ятеро: декан, його заступник і три методисти з вищою технічною освітою, молоді інженери Інна Пономаренко, Євгенія Іванченко та Валентина Костюк. Ніхто не скаржиться на перевантаженість роботою, не шукає затишку в інших аудиторіях: сумління не дозволяє.
Адже коли не вони, то хто ж тоді зробить їхню справу? Керівники факультету задоволені своїми методистами, вважають, що в них колектив маленький, але дружний, працелюбний.
Тож нехай вам щастить шановні товариші - "штабісти" факультету, у праці і відпочинку!
Власн інф.
На фото: співробітники деканату

Найкращі програмісти університету
У Вінницькому національному технічному університеті відбувся чвертьфінал міжнародних командних змагань з програмування. Студенти із 40 команд України, Росії, Білорусії, Румунії виборювали першість. Команда ЗНТУ стала найкращою серед студентів Півдня України. До її складу входили Кирило Бойченко, Ігор Дарков, Андрій Матирьов, Олександр Риман, 0лександр Єрмоленко та Костянтин Лютий. Підготували й супроводжували команду на змагання доцент кафедри "Радіотехніка" Галина Козіна та інженер-програміст центру інформаційних технологій Олександр Качан.
Програмістів - олімпіадників тренують викладачі кафедр факультету Інформатики та обчислювальної техніки Г.Л.Козіна, В.П.Пінчук, А Т.Лозовська, Н.Л.Біла. Характерно, що усі члени команди - стипендіати міської ради м. Запоріжжя.
Олена СТАФОРОВА, студентка 3-го курсу ФІОТ
На фото зліва направо: А.Матирьов, К.Лютий, О.Єрмоленко, К.Бойченко, О.Ріман, І.Дарков, О.І.Качан.

Альпінізм
НА "ДАХУ ЄВРОПИ"
Саме так називають альпіністи кавказьку гору Ельбрус, висота якої складає 5642 метри. Дістатися її вершини - мрія кожного альпініста. Мені, членові турклубу ЗНТУ "Романтик", довелося цього року піднятися на Ельбрус у складі команди альпіністів турклубу "Мотор", який діє на ВАТ "Мотор Січ". А перед цим я побував у горах Криму, Карпатах, на Кавказі.
Кавказ відкрився для мене зовсім у новому світлі, ніж я думав про нього. Перебуваючи у таких гірських походах і сходженнях, я зрозумів, що спершу треба перемогти самого себе. А коли досягнеш цього, то й дістанешся будь-якої вершини гір.
Що таке - Ельбрус? Це двоголовий сплячий вулкан, який вищий за усі гірські масиви Кавказу. За хороших погодних умов на її вершину можна піднятися протягом двох днів. Хоча, звісно, не все так просто. Адже тут щороку гине майже 20 альпіністів: замерзають, потрапляють у тріщини, губляться в тумані.
Першого дня ми піднялися до селища Терскол, розташованого поблизу відомого "Приюту одинадцяти" (висота 4200 метрів). Знаходиться він на схилах Ельбрусу. Тут переночували і о четвертій ранку відправилися на вершину гори. Підйом на неї займає 5- 6 годин. Саме на підйомі ми побачили світанок незвичайної, казкової краси. А о десятій годині ми вже були на вершині. Звідси видно майже весь Головний Кавказький хребет. Дивно бачити, як внизу клубочаться хмари. О І4- й годині ми були вже у приюті, де відпочивають альпіністи. Цікаво, що перепад температур тут, як у пустелі: вночі - 10 градусів морозу, а вдень - 20 градусів тепла).
Цим сходженням я виконав норматив 3-го розряду альпініста. Я побачив таку красу, відчув таку насолоду, що гори снитимуться мені довго-довго.
Олексій АНТИПОВИЧ, студент групи М- 7І2, член турклубу "Романтик"
На знімку автора: туристи з "Романтика" у Кавказьких горах. На задньому плані біліє вершина Ельбрусу.

На початок