Видається
з 1960 року
2 листопада
2005 року
№15
(2111)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам'ять
ІМЕННА АУДИТОРІЯ
Напередодні 75-річчя кафедри " Обробка металів тиском" у 3-му корпусі відкрито іменну предметну аудиторію пам'яті С.З. Юдовича. У відремонтованому приміщенні - нові меблі, придбані за допомогою спонсорів, пам'ятний плакат з портретом ветерана кафедри Симона Захаровича, його біографія.
Відомий інженер-металург, керівник цехів " Запорожсталі", він перейшов до " машинки" і тривалий час працював на кафедрі викладачем, доцентом, постійно займався науково-дослідницькою роботою. Він підготував 7 кандидатів технічних наук, керував галузевою лабораторією. Його праці були відомі не лише в СРСР, а й в зарубіжних країнах.
На відкритті аудиторії виступили ректор університету С.Б. Бєліков, завідувач кафедри Олександр Явтушенко, начальник прокатної лабораторії " Запоріжсталі", який разом працював з Симоном Захаровичем на заводі, Василь Тилик, перші випускники кафедри - доценти Роза Петрикіна і Борис Чумаков, а також Степан Кравчун - керівник фірми " Прогрес". Зі словами вдячності за те, що на кафедрі зберігають пам'ять про С.З. Юдовича, виступила його дружина Лілія Олексіївна.
ВЛАСН. ІНФ.

"УКРАЇНСЬКА МОВА ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА"
Так називався міжнародний конгрес мовників, який відбувся 20-21 жовтня у Києві під патронатом Президента України. Організували і провели його Міністерство освіти і науки України і Науково-дослідний інститут мовознавства. Учасників привітали Президент України Віктор Ющенко, голова Верховної Ради України Володимир Литвин. Відкрив конгрес міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.
На двох пленарних засіданнях і дев'яти секційних засіданнях обговорено низку нагальних проблем сучасного мовознавства.
В роботі конгресу взяли участь науковці з 22 країн світу, усіх регіонів України,с яких було понад 200 докторів і кандидатів наук. Доцент нашого університету Галина Онуфрієнко виступила з науковими доповідями у двох секціях.
"ЗА БАДЬОРІСТЬ І ЗДОРОВ'Я"
Під таким девізом пройшла в ЗНТУ 19-20 жовтня Всеукраїнська науково-практична конференція, організована кафедрою фізкультури і спорту нашого університету. Відкрив її перший проректор А.Д. Коваль, який підкреслив, що помітно зросла останнім часом зацікавленість фахівців у такій конференції.
Учасники конференції "Фізичне виховання і спорт у вищій школі. За здоровий спосіб життя", в якій взяли участь співробітники кафедр фізкультури і спорту вищих навчальних закладів нашої області, а також Дніпропетровська, Кривого Рогу. Обговорили нагальні питання роботи, поділилися досвідом, намітили плани роботи на майбутнє.
Гості побували на кафедрі нашого університету, ознайомилися з роботою колег, а затим здійснили екскурсію по місту, острову Хортиці, до запорізького дуба.
Наталя ГОЛЄВА, старший викладач кафедри фізкультури і спорту

ТВОРЧІСТЬ НАШИХ ВИПУСКНИКІВ
Перший український джип
Колеги по роботі на Кременчуцькому автотранспортному підприємстві називають інколи свого керівника Володимира Івановича Пилипенка "поетом машинобудування". І не дарма. Адже він, колишній випускник "машинки" 1980 року (кафедра "Транспортні технології"), найкраще виявив себе як конструктор, технолог, новатор. Разом із групою колег В.І. Пилипенко розробив і виготовив український джип "ВЕПР" трьох модифікацій: броньовий, командирський і загального користування. На міжнародній виставці "Зброя і безпека", яка відбулася в Києві, глядачі - спеціалісти високо оцінили українську вантажівку - джип "ВЕПР", тобто транспортний засіб високоефективної прохідності. За технічними характеристиками новий автомобіль не поступається відомому "Хаммеру". На звичайній трасі джип ійде зі швидкістю до 140 кілометрів на годину.
Володимир Іванович Пилипенко зі своїм однокурсником Ф.І. Лихасенком нещодавно побував у редакції, розповів про свій винахід, який він присвятив своєму вчителеві - доценту кафедри "Транспортні технології" Івану Дмитровичу Булавченку.
- Це перший в Україні броньований автомобіль високої прохідності, - пояснює Володимир Іванович, показуючи відгуки в газетах, фотографії свого дітища. - Такого автомобіля за офіційним класифікатором класу "ВЕПР" ще не було. Вантажівка з високоефективною прохідністю і підвищеною комфортністю. Такий автомобіль потрібний і військовим, і нафтовикам, і мисливцям. Раніше у важкодоступні місця можна було дістатися "КрАЗами", "КаМАЗами". Наш "ВЕПР" не поступається ні в чому вантажівкам, може взяти трьох пасажирів. Машина йде по важкій дорозі, по болоту, великій воді...
Відвідувачі виставки були вражені й приємно здивовані "ВЕПР"ом, адже це перший український позадорожник. На його розроблення і виготовлення витрачено майже 100 тисяч доларів. Отже, тепер справа за державою: вона має надати джипу "ВЕПР" можливості масового виробництва. Будемо сподіватися, так воно й буде.
Микола КЛИМЕНКО

КАФЕДРІ "ОБРОБКА МЕТАЛІВ ТИСКОМ" - 75 РОКІВ
С У Ч А С Н І    К О В А Л І
Народження колективу пов'язане з відкриттям 1930 року у тодішньому Запорізькому інституті сільськогосподарського машинобудування підготовки фахівців зі спеціальності "Машини і технологія обробки тиском". Вона була відновлена 1959 року у ЗМІ.
На той час у Запорізькому регіоні будувалися нові заводи, на існуючих створювались нові цехи зі штампування заготовок і деталей для різноманітних машин. Відчувалась велика потреба у спеціалістах з обробки металів тиском. Зокрема, будувався Токмацький ковальсько-штампувальний завод, перебудовувався на випуск автомобілів запорізький завод "Комунар", у містах Бердянську, Мелітополі створювались штампувальні цехи і нові заводи. У зв'язку з цим на кафедрі "Технологія матеріалів", якою керував професор Б.С. Натапов, з ініціативи доцента Симона Захаровича Юдовича була створена нова кафедра, яка потім відокремилася і стала називатися кафедрою "Машини і технологія обробки металів тиском".
Колектив кафедри зацікавився своєю історією, і дізнався з архівних матеріалів і від свідків, що підготовка фахівців з обробки металів тиском у Запорізькому інституті сільськогосподарського машинобудування розпочалась 1930 року на кафедрі "Ковальське виробництво", припинилося на початку Великої Вітчизняної війни.
Перший випуск фахівців відбувся 1961 року, а вечірників - 1962 року. Тоді матеріально-технічна база кафедри, викладацько-лаборантський склад кафедри налічував 7 чоловік: завідувач кафедри Лев Іванович Живов, доцент Симон Захарович Юдович, старший викладач Федір Вікентійович Гаєв, завідувач лабораторії Анатолій Георгійович Ярош, старший лаборант Валентин Павлович Порохненко. Колектив кафедри постійно поповнюється за рахунок випускників. З першого випуску і нині працюють Р.Я. Петрикіна, Б.М. Чумаков - доценти, кандидати технічних наук. Сучасний склад викладачів кафедри - випускники різних років.
Матеріально-технічна база кафедри поповнилась ще одним машинним залом, який спеціалізувався на машинах для обробки тиском металопорошків. Зараз на кафедрі працює 9 викладачів: професор Дубина В.І., доценти Колесник Ф.І., Петрикіна Р.Я., Бичевий О.Ф., Чумакав Б.М., Євтушенко О.В. - завідувач кафедри, Обдул В.Д., асистенти Широкобоков В.В., Глебенко А.В.
1988 року кафедра перейменована й отримала назву "Автоматизація ковальсько-штампувального виробництва". Вона входила до складу ливарного факультету, з 1965 року - до механіко-металургійного, 1985 - до механіко-технологічного, з 1994 року - до автомеханічного, а з вересня 2000 року - до машинобудівного факультету. 1988 року відкрито філіал кафедри у виробничому об'єднанні "АтоЗАЗ". Відкрилася також науково-дослідна лабораторія металокераміки Міністерства кольорової металургії СРСР.
З урахуванням тенденцій розвитку машинобудування найбільших підприємств міста та області з 1984 року частина студентів інституту навчалася за спеціалізацією "Автоматизовані та роботизовані системи", а з 1999 року - за спеціалізацією "Технологія та обладнання для прокатного виробництва".
1966 року припиняється підготовка фахівців з автоматизації ковальсько-штампувального виробництва, і кафедра знову змінила свою назву - "Обробка металів тиском". З 1974 року кафедру очолював професор В.І. Дубина, з 1998 року - професор Ю.Ф. Терновий, а з вересня 2000 року - доцент О.В. Явтушенко.
На кафедрі працює аспірантура, що дозволило понад 40 аспірантам захистити кандидатські дисертації. Серед випускників кафедри - 10 професорів. Науковці кафедри надрукували понад 720 статей, видали 10 підручників та монографій, отримали 108 авторських свідоцтв та патентів на винаходи, 20 золотих медалей на Виставках передового досвіду СРСР та УРСР. 1974 року кафедра нагороджена Почесною грамотою Міністерства вищої освіти СРСР за впровадження у виробництво комплексної науково-дослідної роботи з технології виробництва і технології штампування деталей з листа. Група дослідників кафедри відзначена Державною премією УРСР (1971 рік).
Кафедра пишається своїми випускниками, більшість з яких працює на різних посадах підприємств та організацій, керівниками і головними спеціалістами. Серед них - колишній генеральний директор ЗАТ "АвтоЗАЗ", канд.. техн. наук, академік Академії інженерних наук України, а нині директор фірми "Прогрес" С.І. Кравчун, президент концерну "Електрон", д.т.н., проф., академік Академії інженерних наук України О.В. Рибенко, колишній генеральний директор Чернігівського заводу автозапчастин І.С. Латинський, а нині - заступник генерального директора ВАТ "Чернігівобленерго", технічний директор АТ "КаМАЗ" В.Д. Вакулевич, д.т.н., проф., завідувач кафедри ОМТ Східно - Українського національного університету ім. В.Даля Р.І. Рей, проректор Запорізького інституту економіки та інформаційних технологій професор А.В. Сипко, комерційний директор Запорізького інструментального заводу, канд.. техн. наук В.Я. Лайко.
На кафедрі - кілька лабораторій, навчальних аудиторій, обчислювальний зал, машинні зали оснащені сучасним обладнанням, обчислювальною технікою та приладами.
Студенти кафедри поряд з навчальним процесом беруть активну участь у громадській роботі факультету та університету, займаються науковою роботою. 1999 року студенти нашої спеціальності зайняли 1 і 2 місця на українській олімпіаді з обробки металів тиском, відзначені дипломами.
Борис ЧУМАКОВ, доцент кафедри
На знімках: працівники кафедри; сучасний коваль.

ВІТАЄМО ГРИЩЕНКО Любов Ярославівну з ювілеєм!
Чверть віку вона викладає на кафедрі, навчає і тренує стрільців. Любов Ярославівна вважає свою професію найкращою серед інших, тому завжди прагне вдосконалити її, набути досвіду.
Стрільбою з малокаліберних гвинтівки й пістолета дівчина захопилася зі шкільних років, була однією з активних спортсменів в обласному стрілецькому клубі ДТСААФ. Нерідко перемагала у змаганнях хлопців і раділа з цього. Її помітили не лише в області, а і в Україні, СРСР, тому включали до збірних команд зі стрільби на чемпіонати. Незабаром Любов виконала норматив майстра спорту зі стрільби, стала чемпіоном України та СРСР. 1985 року за рейтингом газети "Советский спорт" вона увійшла до двадцятки кращих тренерів країни. Любов Ярославівна Грищенко пишається своїми вихованцями, які досягли високих результатів у стрілецькому спорті, як, наприклад, заслужений майстер спорту, чемпіон світу, переможець кубків світу, член олімпійської збірної команди Росії Олег Михайлов. Любов Грищенко підготувала 5 майстрів спорту міжнародного класу, 2 майстри спорту. За видатні заслуги як тренера і особистий внесок у розвиток олімпійського руху Любов Ярославівну нагородив почесною грамотою олімпійський комітет, який тривалий час очолював Х.А. Самаранч.
У сімейному архіві Грищенків багато почесних грамот, кубків, медалей, здобутих господинею дому за багато років життя у спорті.
Так трапилося, що і чоловік її, Володимир Грищенко, випускник "машинки", теж серйозно захоплюється стрілецьким спортом, став чемпіоном Європи.
Вітаючи Вас, шановна Любов Ярославівно, з ювілеєм, від усього серця бажаємо Вам нових спіхів у праці викладача, спорті, довголіття, великого особистого щастя!

КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ ФІЗКУЛЬТУРИ І СПОРТУ

ТУРБОТИ ПРОФСПІЛКИ
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ СТУДЕНТІВ
Динамічні зміни в сучасному суспільстві загострюють проблеми соціальнонезахищених верств студентства: з числа сиріт, студентів, позбавлених батьківського піклування, студентів з вадами здоров'я, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, напівсиріт, студентських сімей, матерів. У ЗНТУ понад 120 таких студентів.
Пільговими категоріями студентів опікується Комісія із захисту соціальних прав, яка діє при профкомі студентів, аспірантів і докторантів. З лютого цього року профспілка діє автономно, завдяки чому вже чимало зроблено для соціального захисту молоді. Адже на рахунку профкому з'явилося більше коштів, які в основному спрямовуються на надання матеріальної допомоги, часткової оплати пільгових путівок до оздоровниць. До того ж, ми допомагаємо членам профспілки з працевлаштуванням у позанавчальний час і в канікулярний період.
Щодо конкретної діяльності комісії, то це насамперед: соціальна допомога надається як оформлення всіх видів матеріальних допомог і премій в університеті, облік студентів та аспірантів, організація новорічних свят, роздача подарунків, організація дозвілля, сприяння в отриманні різних пільг. Здійснюється також патронаж захворілих студентів удома або в лікувальних закладах, проведення консультативної та роз'яснювальної роботи із залученням фахівців відповідних організацій. Здійснюється обмін досвідом роботи в соціальній сфері з ВНЗ -партнерами України, надаємо допомогу у працевлаштуванні студентів - випускників. Забезпечуємо разом з ректоратом першочергове виділення кімнат у сімейному гуртожитку, надаємо матеріальну допомогу на облаштування помешкань.
Разом із спорідненими організаціями комісія систематично влаштовує благодійні акції з метою підтримки тих, хто її потребує.
Сумлінно працюють в комісії студенти Олеся Куликова, Олена Сіліна, Дмитро Уронін, Олександр Багнюк.
Серед різних заходів першочерговими для нас є благодійна акція до Міжнародного дня студента: зустріч міського голови Запоріжжя Є.Г. Карташова зі студентами - сиротами та студентами, позбавленими батьківського піклування. Разом з обласним фондом соціального захисту інвалідів, обласною організацією Товариства Червоного Хреста та молодіжним еколого-краєзнавчим центром "Сварог" плануємо провести університетську благодійну акцію з гуманітарної допомоги студентам із вадами здоров'я.
До комісії зі своїми питаннями можна звертатися щопонеділка та щосереди з 15.00 до 18.00 в аудиторію 405(4-й поверх головного корпусу). З особистих питань звертатайтесь також за телефоном 69-82-19.

Віктор КУЗЬМІН, голова комісії соціального захисту профспілки студентів

"КУБОК ХОРТИЦІ" - ВСЕЙКПАЇНСЬКІ ЗМАГАННЯ ТУРИСТІВ
Команда турклубу "Романтик" ЗНТУ взяла участь у відкритих всеукраїнських змаганнях з техніки гірського туризму "Кубок Хортиці - 2005", які відбулися в жовтні на острові Хортиці. Змагалися 14 команд - із Запоріжжя, Києва, Харкова, Ростова-на-Дону, Мелітополя, Бердянська та інших міст. У складі команди були Богдан Мінів, Дмитро Кошелевський, Олександр Комісаров, Ігор Дерибас, Олена Бугаєнко, Олексій Берсеньов.
У командних змаганнях на дистанції "Скелі" команда ЗНТУ посіла третє місце і в особистому заліку "Зв'язки" - теж третє місце. Кубок виграли туристи Запорізького гуманітарного університету (ЗІДМУ). Призери були відзначені дипломами, їм присвоєно 2-й розряд із техніки гірського туризму.
Змагання "Кубок Хортиці" проводяться з 1981 року. Вони присвячені семи туристам "машинки", які загинули в гірському поході у Фанських горах. Ці змагання проводяться щорічно у жовтні. Так ми вшановуємо пам'ять загиблих "романтиків", вдосконалюючи майстерність, набуваючи досвіду.
Богдан МІНІВ, капітан команди (студент РП-813)
Наша команда
туристи на трасі змагань
Фото студента ДМИТРА КОШЕЛЕВСЬКОГО

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок