Видається
з 1960 року
30 жовтня
2004 року
№16
(2094)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БУДНІ КАФЕДРИ
НАВЧАННЯ І НАУКА - ПОРЯД
З того часу, коли 1964 року у "машинці" відкрилася кафедра зварювання, її колектив уміло поєднує навчальний процес з науковими дослідженнями. Усі розуміють: ці процеси органічно пов'язані між собою і роз'єднати їх не можна. Навчальний процес поповнює кадрами науку, а вона вдосконалює, поглиблює зміст навчання майбутніх інженерів-зварювальників.
Спершу кафедра готувала фахівців за спеціальністю "Виробництво зварювальних конструкцій", а затим, починаючи з 1984 року, і за спеціальністю "Машини та автоматизоване обладнання зварювального виробництва". Через п'ять років кафедра відкрила нову спеціальність "Технологія і обладнання підвищення зносостійкості і відновлення деталей машин та апаратів", а також нову спеціалізацію "Міжнародна сертифікація та управління якістю продукції у зварювальному виробництві". Таких змін вимагало виробництво, а відтак саме життя.
Протягом 40 років кафедра систематично розширюється, вдосконалюються її матеріально-технічна база, методи і форми навчального процесу, наукових досліджень. Промислові підприємства, з якими колектив кафедри підтримує ділові зв'язки, допомогли у переобладнанні аудиторій і лабораторій устаткуванням і матеріалами, передавши їх безвідплатно.
- Кафедра за своїми кадрами і технічним оснащенням являє собою навчально-наукове підприємство, - розповідає її завідувач професор Веніамін Степанович Попов. - Наш колектив не лише готує висококваліфікованих фахівців-зварювальників для народного господарства, а й кадри для науки, виконує науково-дослідні роботи на високому рівні...
На кафедрі діють навчальні лабораторії: джерел живлення зварювальної дуги; автоматики та автоматизації виробничих процесів; теорії зварювальних процесів; розрахунків і проектування зварних конструкцій; термомеханічних методів підвищення зносостійкості та інші.
Тут працюють досвідчені викладачі і науковці, які постійно вдосконалюють свій фах. Серед них - три доктора технічних наук, професори В.С. Попов, М.М. Бриков, О.Г. Биковський, 15 кандидатів наук, доцентів, викладачі, наукові працівники, лаборанти. Кожен з них робить свій внесок у загальну справу кафедри, підвищуючи її імідж.
Варто назвати хоча б деякі з останніх наукових розробок, впроваджених у виробництво, які дають значний економічний ефект щороку. Кандидат технічних наук І.П. Іванов розробив принципово нові технології створення зносостійких матеріалів, які зміцнюються у процесі зношування за рахунок фазових повторень. Кандидат технічних наук Є.М. Матвейшин запропонував технології і матеріали для нанесення методами термічної металізації шарів з високими експлуатаційними властивостями. Це збільшує у 20-30 разів зносостійкість в умовах тертя в порівнянні з литою бронзою. Доценти Ю.М. Ткаченко і С.А. Шумикін підвищили робочий ресурс лопаток газових турбін. Науковці кафедри розробили технологію одержання нового порошкового дроту, який забезпечує високу зносостійкість наплавленого металу.
За результатами наукових досліджень вчені кафедри видали 7 книг - посібників, опублікували понад 500 статей у журналах, одержали понад 100 авторських свідоцтв на винаходи.
Більш як 20 років діє на кафедрі студентська лабораторія підвищення зносостійкості сталей і сплавів. Понад 100 студентів взяли участь у науково-технічних конференціях, опублікували майже 60 статей у журналах, отримали 10 авторських свідоцтв на винаходи.
Доцент С.М. Попов та інженер Д.А. Антонюк розробили інформаційно - освітній портал кафедри, який сприяє обміну навчальною і науковою інформацією зі спеціалістами університетів з різних країн через Інтернет.
Колектив кафедри "Обладнання і технологія зварювального виробництва" пишається випускниками, які ділами своїми уславили її, піднесли її імідж. За 40 років диплом інженера - зварювальника одержали понад 2500 осіб. Вони стали керівниками підприємств і фірм, вченими, викладачами вищих навчальних закладів. Лише в нашому університеті працюють проректор С.О. Єльманов, декани доценти М.М. Ситніков та А.О. Шумілов, завідувачі кафедри М.С. Гамов, В.Г. Шевченко, Є.В.Гавров, доктор технічних наук Г.І. Камель та інші. Чимало колишніх випускників очолюють великі промислові підприємства: І.П. Іванов, А.П. Пилипенко, А.А. Вакатов, А.В. Непомнящий. В.М. Огаренко працює ректором Гуманітарного університету у Запоріжжі.
Усі вони, зібравшись на урочистості на честь ювілею кафедри, сердечно дякували своїм викладачам - наставникам за науку життя, якою оволоділи у славетній "машинці", на рідній кафедрі.
Микола КЛИМЕНКО
На знімку: викладачі кафедри в лабораторії.

    Н  О  В  И  Н  И 

ВІДЗНАКИ МІНІСТЕРСТВА
Ректор запорізького національного технічного університету Сергій Борисович Бєліков нагороджений Почесною Грамотою Міністерства освіти і науки України "За вагомий внесок у розвиток освіти України". Колектив ЗНТУ отримав диплом лауреата виставки-презентації "Освіта України", яка відбулася 6-9 жовтня цього року у Національному комплексі "Експоцентр України".
Виставку-презентацію відкрив віце - прем'єр - міністр Д.В. Табачник. Він зачитав привітання Президента України Леоніда Даниловича Кучми учасниками і відвідувачами виставки. На ній також були присутні міністр освіти і науки В.Г. Кремень, перший заступник міністра освіти і науки України А.М. Гуржій, заступник міністра освіти і науки України М.Ф. Степко, перший віце-президент Академії педагогічних наук України В.М. Мадзігон.
На виставці було представлено стенди більш як 300 навчальних закладів України, фірм, підприємств, установ, видавництв.
Протягом чотирьох днів роботи виставки її відвідало майже 10 тисяч педагогів, викладачів, учнів, громадян. Відбулося 63 семінари, "круглі столи" за участю керівників і провідних фахівців Міністерства освіти і науки України, науковців Академії педагогічних наук України. Були тут представлені матеріали про досягнення навчальних закладів у реформуванні навчального процесу, міжнародні проекти.У складі делегації нашого університету були: проректор з гуманітарних питань та міжнародних зв'язків О.М. Андрієнко, начальник навчально-методичного відділу І.В. Ткаченко, помічник ректора В.В. Демешко і заступник голови профспілки ЗНТУ Ю.П. Петруша.
Власн. інф.

ВІЗИТ ПОСЛА КНР В УКРАЇНІ
З 6-го по 8-е жовтня в Запорізькій області побував Надзвичайний та Повноважний Посол КНР в Україні Яо Пейшен. Він відвідав запорізький національний університет, разом з ними були його дружина Хуа Ліпнін, другий секретар посольства КНР Жень Ши, аташе Посольства Лю Цюань, віце-консул Посольства Сунь Чуаньцзян. Після бесіди з ректором С.Б. Бєліковим Посол та інші члени делегації ознайомились з університетом: відвідали бібліотеку, лінгафонний комп'ютерний клас кафедри іноземних мов, комп'ютерний клас Delcam, аудиторію кафедри верстатів та інструменту. Посол КНР зустрівся з викладачами і студентами - громадянами КНР, які навчаються у ЗНТУ. Він висловив задоволення умовами навчання і проживання китайських студентів, побажав їм успіхів у оволодінні професією
Лариса ДУЙКО, начальник відділу забезпечення міжнародної діяльності ЗНТУ
Фото А.Пастушенка

СУМНІ СТОРІНКИ З ЖИТТЯ УКРАЇНИ
60 років тому почалося насильницьке виселення етнічних українців з території Польщі. А встановлення радянської влади у західних областях України супроводжувалося посиленням репресій, тиску на місцеве населення. Наприкінці Великої Вітчизняної війни і в повоєний період сталінський репресивний апарат продовжував тиск на населення західноукраїнських земель. Місцеві жителі були вимушені покидати рідні місця і виїзджати на інші землі. Лише з 1945 по 1946 рік було переселено в УРСР понад 482 тисячі осіб, тобто майже 97 відсотків населення цих земель. А 1947 року депортовано понад 140 тисяч осіб.
І досі багато громадян України і Польщі з болем згадують малу батьківщину за межами власної країни.
Та сучасний українсько-польський кордон розмежовує не ворогів, а друзів. Про це викладачі кафедри українознавства розповіли студентам на лекціях і в бесідах.
Тетяна ЩЕРБИНА, доцент кафедри українознавства

ВШАНУВАЛИ ВЕТЕРАНІВ
На честь Дня Запоріжжя і 61-ї річниці визволення міста від німецько-фашистських загарбників відбулася зустріч керівників університету з ветеранами війни і праці - нинішніми і колишніми працівниками "машинки". Вони поклали квіти до пам'ятника загиблим на фронтах викладачам, співробітникам і студентам.
Затим зі святами ветеранів привітали, побажали здоров'я і довголіття ректор ЗНТУ С.Б. Бєліков, голова профкому М.С. Гамов, голова ради ветеранів. Кожному ветерану війни і праці вручено матеріальну допомогу.
В їдальні університету було влаштовано святковий обід, де звучали тости на честь свят, керівників ЗНТУ, які постійно піклуються про колишніх фронтовиків, сумлінних співробітників "машинки".
Валентин ЗАЙЦЕВ, голова ради ветеранів ЗНТУ
Фото О. Пастушенка.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ
В нашому університеті побувала старший консультант програм IREX київського офісу Мирослава Андрущенко. Вона провела презентацію програм обміну для студентів. На презентацію зявилося біля 200 зацікавлених у програмах. Мирослава детально доповіла про програми обміну IREX, розповіла як правильно заповнити анкети та відповіла на всі запитання студентів. Нагадуємо, що всі програми надають можливість студентам 1-3 та 5 курсів навчатись протягом одного академічного року в університетах або коледжах СЩА. Учасники відбираються шляхом відкритого конкурсу.
Учасники програм матимуть можливість навчатись за такими дисциплінами: американські студії. Економіка, адміністрування бізнесу, бізнес, міжнародні відносини, бухгалтерський облік. Програма є повністю фінансованою американською стороною. Кінцевий термін подачі документів - 12 листопада 2004 року.
Детальніше про ці програми можна дізнатись у відділі забезпечення міжнародної діяльності ЗНТУ (а. 329а, 340)
Лариса ДУЙКО, начальник відділу забезпечення міжнародної діяльності ЗНТУ

ВІТАЄМО БОРИСА МИКОЛАЙОВИЧА ЧУМАКОВА ІЗ 70-РІЧЧЯМ!
Доцент Борис Миколайович Чумаков працює на кафедрі "Обробка металів тиском" із дня її заснування. Він - найдосвідченіший фахівець. Читає основні теоретичні дисципліни на кафедрі. Сумлінний, принциповий викладач, заздалегідь, до дрібниць продумує кожне заняття, аби воно викликало інтерес у студентів, пробуджувало цікавість до навчального процесу.
Завдяки знанням, досвіду, енергії і наполегливості Борис Миколайович підніс курси з автоматизації ковальсько - штампувального виробництва на принципово новий рівень, його теоретичні розробки в цьому напрямку - новий крок у науці.
Наш колега - відомий науковець, автор оригінальних робіт та винаходів, керівник аспірантури. Під його керівництвом захистили дисертації 4 фахівця, в тому числі - громадянин Польщі. Його оригінальний винахід - мітчикоштампувальний автомат - був відзначений призами на виставках у Москві, експонувався в Індії.
Борис Миколайович багато уваги приділяє вихованню студентської молоді, був деканом механіко-металургійного факультету.
Завжди жвавий, рухливий, усміхнений, енергійний, він бере активну участь у громадському житті кафедри, факультету, користується повагою та авторитетом у викладачів і студентів.
Щиро вітаємо Вас, Борисе Миколайовичу, з ювілеєм! Бажаємо міцного здоров'я, успіхів у праці, великого особистого щастя!
Колектив машинобудівного інституту ЗНТУ, колеги по кафедрі.

Творчість студентів
Нам під силу!
Значна подія відбулася в житті кращих програмістів ЗНТУ. 14-17 жовтня у Румунії, м. Бухарест, команда нашого університету взяла участь у першості Європи, у 29 олімпіаді з програмування АСМ. У команду увійшли студенти: Ріман Олександр (гр. ІОТ-410), Лютий Костянтин (гр. ІОТ-511), Дарков Ігор (гр. ІОТ-422) та Матирьов Андрій (гр. ІОТ-530). Шлях наших програмістів до таких значних змагань був наполегливий.
Всім відомо, що на підставі наказу Міністерства освіти і науки України наш університет протягом трьох років проводив регіональну олімпіаду з програмування АСМ.
З метою масового залучення студентів до участі в олімпіаді кафедрами обчислювальної математики, комп'ютерних систем та мереж, програмних засобів, сектором роботи з обдарованою молоддю, ЦІТ протягом ІІ семестру 2003/2004 навчального року було проведено 8 міських олімпіад, в яких брали участь як студенти нашого університету, так і інших вищих навчальних закладів та гімназії №28 м. Запоріжжя. Серед 30 команд було відібрано 4-5 команд, які продовжили змагання у регіональній олімпіаді. Підсумок регіонального туру виправдав сподівання: наші команди зайняли 2-е і 5-е місце.
На літніх канікулах дві кращі команди ЗНТУ брали участь у Кубку України з програмування, який проходив в м. Одесі, і знову стали переможцями.
Завершальним етапом цього марафону стала Всеукраїнська студентська олімпіада з програмування АСМ, яка відбулася у Вінницькому національному технічному університеті у вересні.
Команди нашого університету увійшли до складу 14 найсильніших команд України, яким було надано право участі у олімпіаді в Румунії.
Все це стало можливим завдяки: великій підготовчій роботі доцентів Пінчука В.П., Білої Н.І., Лозовської Л.І., Денисенка О.І., Кудерметова Р.К., Козіної Г.Л., ст. викладача Субботіна С.О., якісному технічному забезпеченню підтримки електронної системи для проведення олімпіади за участю: інженера-програміста І категорії Качана О.І., провідного інженера-програміста Бєдняка О.Г., провідного інженера-програміста Кошти Л.М., інженера-програміста І категорії Завірюхи Н.І., інженера-програміста Купріянця М.П., асистента кафедри комп'ютерних мереж та систем Хохлова М.М., зав. лабораторії навчально-методичного відділу Харченка Д.І., старшого оператора Коваля Р.О., а також завдяки - матеріального заохочування з боку ректорату.
За підсумками участі у 29 Міжнародній олімпіаді АСМ можна сказати, що наша команда у Румунії виступила вдало. Ми здобули 18-24 місце (серед 44 учасників). Студенти отримали кваліфікаційні свідоцтва. Але найважливіше те, що наша команда відчувала себе впевнено серед учасників і рівнем цілком відповідала ступеню змагань.Справило добре враження організація олімпіади та щиросердний прийом. Значна заслуга у цьому - спонсорська підтримка всесвітньовідомої корпорації IBM.
За три дні перебування у Бухарестському національному політехнічному університеті ми здобули нову інформацію та досвід. Спілкування цілком проходило англійською мовою.
Ми ближче познайомилися з фаворитами України з програмування - командою Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, яка посіла 3 місце, командами "Київської політехніки" (8 місце), Харківського національного університету радіоелектроніки (9 місце), Вінницького національного технічного університету (14 місце), Донецького національного технічного університету (15 місце), Одеського національного університету ім. Мечникова (18-21 місце), а також командами Румунії, Болгарії, Чорногорії, Югославії, Молдови.
Команда Бухарестського національного політехнічного університету, яка посіла І місце, братиме участь у Всесвітніх змаганнях у м. Шанхай, Китай.
Завдяки глибокому розумінню ректора нашого університету С.Б. Бєлікова, ми завжди розраховувати на підтримку як ініціатив, так і новацій. Але це не повинно зводитися до рівня акції, це має стати системою роботи, образом життя.
В цілому всіляка робота: чи то олімпіади, чи конкурси направлені на єдине: розвиток студентів, підняття рівня знань, залучення до наукової творчості і як основний результат - підготовка високоякісних спеціалістів, майбутніх вчених.
Науковий потенціал нашого університету цілком відповідає вирішенню цих проблем. Тому кожен викладач має відчувати відповідальність та причетність до цієї роботи.
Обговорюючи ці питання в осередку студентів, ми дійшли до висновку: треба перевести вектор на самоврядування студентів, тобто студенти в масштабах кафедри, факультету самі призначають та проводять олімпіади, конкурси, конференції, на "перехресті" наукових напрямків організовуються наукові школи.
В разі необхідномті ректор С.Б. Бєліков не заперечує залучати до роботи у цих школах лекторів за фахом. Наприклад, найближчим часом така "школа" працюватиме з програмування. До читання лекцій (за певним планом) запросимо доцента Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка Медведєва М.Г., який тренував команду КНУ до участі у олімпіадах АСМ.
І так чинимо у кожній справі. Відчуйте себе молодим, ініціативним, аби піднімати вище і вище досягнення ЗНТУ.
Неоніла Ушакова, завідувач сектору роботи з обдарованою молоддю

СПОРТ
СВЯТО КРАСИ І ГРАЦІЙ
У цей вечір, 12 жовтня, у палаці спорту "Юність" відбулося феєричне свято краси і грацій - "Студентський бал аеробіки - 2004". За кубок ЗНТУ боролися 20 команд: із Запоріжжя, Києва, Харкова, Донецька, Мелітополя. Музика, яскраві кольори одягу спортсменок, красиві рухи на сцені - усе це злилося в єдиний феєрверк, який панував не менше трьох годин, зачаровуючи тисячі глядачів.
...Ці змагання розпочалися 15 років тому, коли з власної ініціативи викладач кафедри фізвиховання Світлана Атаманюк власним коштом провела змагання, в яких взяли учать 6 команд з університету. 1997 року створена збірна команда університету, яку підтримав новий ректор С.Б. Бєліков. Через три роки наша команда здобула 5 місце на чемпіонаті України серед студентських колективів, а 2001 року - першість з аеробіки здобула на чемпіонаті України серед студентських колективів, яке зберігає четвертий рік поспіль. На чемпіонатах Європи збірна ЗНТУ виборювала престижні місця.
Ректорат університету, і зокрема ректор Сергій Борисович Бєліков всіляко сприяють розвитку спорту в університеті, і зокрема з аеробіки.
Успіхів наша команда досягла насамперед завдяки здібним викладачам і тренерам Світлані Атаманюк та Ірині Лепьохіній. У підготовці команди до змагань чимало зусиль доклали усі викладачі кафедри.
У загальному підсумку наша збірна виборола почесний кубок ЗНТУ. Варто відзначити, що крім збірної університету, у змаганнях взяли участь команди інститутів університету. Призи в категоріях здобули такі команди: базова аеробіка: "Фаворіт" (Донецьк), ЗДУ, Харківський медичний університет; степ-аеробіка: збірна ЗНТУ, Київський національний політехнічний університет, Харківський медуніверситет.
Відлунало, відвирувало свято краси і грації у Запоріжжі, а команди з аеробіки продовжують готуватися до нових змагань. Наша збірна готується до чемпіонату Європи, який відбудеться у Роттердамі (Нідерланди).
Людмила СОЛОВЙОВА, завідувач кафедри фізвиховання
ВДАЛО ВИСТУПИЛИ ЛЕГКОАТЛЕТИ
Третє призове місце здобули наші легкоатлети у фіналі обласної спартакіади серед студентів, яка відбулася на стадіоні "Локомотив". Третє місце здобула команда ЗНТУ (естафета 3 х 10 метрів), Сергій Колногоров посів третє місце у бігу на дистанції 100 і 200 метрів, Антон Крайнюк був третім у штовханні ядра.
У складі нашої команди були спортсмени, яких ви бачите на цьому знімку: Олександр Філімонов, Сергій Колногоров, Сергій Цоцорін, Олександр Манукян, Антон Крайнюк, Олексій Завязун, Маким Лук'яненко та Вадим Антонь.
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри фізвиховання

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок