Видається
з 1960 року
29 листопада
2005 року
№16
(2112)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БУДНІ НОВОЇ КАФЕДРИ
І ТЕХНОЛОГИ, І КОНСТРУКТОРИ
Саме на таких спеціалістів чекають колективи авіадвигунобудівних підприємств "Івченко-Прогрес" і ВАТ "Мотор Січ". Їх потрібно щороку не менше 150, а наш університет готує лише половину. Та й то за однією спеціальністю - "інженер-технолог". Тому так зацікавлено поставилися виробники до пропозиції ректорату створити нову кафедру, всіляко підтримують її матеріально.
З нового навчального року в ЗНТУ відкрилася нова кафедра "Технологія авіадвигунів", яку очолив доктор технічних наук, професор Олексій Якович Качан, який має великий досвід з практики і навчальної роботи. Точніше, кафедра не створена заново, а відгалузилась від іншої - "Технологія машинобудування та авіаційних двигунів". Завідувач її професор В.К. Яценко надав допомогу оргтехнікою, фахівцями, методичною літературою. За що дуже вдячні йому О.Я Качан і його колеги по кафедрі.
Звісно, нова кафедра створювалася не на порожньому місці: їй виділили аудиторії й лабораторію в 3-му навчальному корпусі, та цього виявилося замало. І тоді завідувач кафедри, ректорат розробили реальний план ремонтно-будівельних та опоряджувальних робіт, аби розширити приміщення чи спорудити нові. У цьому взяли участь підприємства-партнери - коштом, матеріалами, робітниками, новітньою технікою.
- Влітку я навіть у відпустці не був, - говорить Олексій Якович Качан. -Опікувався будівництвом, ремонтом, встановленням обладнання. А щодня робіт стільки, що й охопити було важко. І все ж справи йшли за планом...
І от тепер можна подивитися, помилуватися тим, що зроблено колективом кафедри та його партнерами з виробництва. По суті кафедра створена заново. У добудованому приміщенні до 3-го корпусу розташувалася лекційна аудиторія на 50 місць, у капітально відремонтованих і перебудованих приміщеннях - дві лабораторії авіадвигунів, оснащені новітнім обладнанням (була лише одна). Обладнується ще одна - лабораторія технології авіадвигунів. Тут вестимуться дослідження, студенти виконуватимуть лабораторні роботи. Устаткування для них придбало ВАТ"Мотор Січ". Навесні ця лабораторія почне діяти.
Обладнано також новий комп'ютерний клас на 25 робочих місць. Поки що тут - 8 комп'ютерів, а до кінця року встановлять і решту апаратів. У відремонтованій аудиторії розташована кімната для викладачів на десять місць. У кімнаті світло, тепло, для кожного - стіл. Колектив кафедри налічує десять осіб: шість викладачів, два завідувача лабораторій і два лаборанти. Це - професор Євген Якович Кореневський, доцент Дмитро Вікторович Доценко, старший викладач Наталя Вікторівна Сахнюк, завідувачі лабораторій Вікторія Гембель і Людмила Алексеєнко, лаборант Євген Пластинін...
Кафедра цього року випустила вперше 49 фахівців - інженерів-технологів з авіадвигунобудування. Більшість із них уже працюють на ВАТ "Мотор Січ" та на підприємстві "Івченко-Прогрес". Ця група перейшла з кафедри "Технологія машинобудування та авіаційних двигунів". Зараз на кафедрі за новим навчальним планом здобувають професію, вірніше, завершують навчання 40 студентів (денне відділення і заочники).
- У новому навчальному плані - нові дисципліни авіаційного профілю, - розповідає О.Я. Качан, показуючи методики. - Комплексна технологія, інженерні методи розрахунків на комп'ютерах. Розроблено п'ять методичок з нових дисциплін. Їх розробили наші викладачі. Видрукували навчальний посібник з технології виробництва авіадвигунів. Українською і російською мовами.
Щодня до аудиторії і лабораторій кафедри приходять студенти і викладачі, аби продовжити заняття. Наступного навчального року кафедра планує розпочати підготовку нових фахівців - інженерів - конструкторів з авіадвигунобудування, на яких чекають на авіабудівних підприємствах.
- Будемо готувати щороку фахівців за двома спеціальностями - понад сто чоловік, - розповідає О.Я. Качан. - Це майже повністю забезпечить потребу в них запорізьких підприємств. Для цього у нас є всі умови.
Микола КЛИМЕНКО
На знімках О. Пастушенка: у лабораторії авіаційних двигунів; заняття у комп'ютерному класі.

НАША ІСТОРІЯ
НА ОДНІЙ КАФЕДРІ - 40 РОКІВ
Стільки працював на кафедрі "Обробка металів тиском" (її назва кілька разів змінювалася за цей час) доцент Симон Захарович Юдович. Нещодавно тут відкрилася іменна предметна аудиторія його імені - на другому поверсі навчального корпусу. Відтепер викладачі і студенти зустрічатимуться з ветераном кафедри щодня. Поряд з портретом С.З. Юдовича - основні віхи його життя і творчості. Мені хочеться розповісти про цю Людину з великої літери, аби сучасні викладачі і студенти знали про талановитого педагога і науковця, який живе в пам'яті багатьох, хто працював поряд з Симоном Захаровичем.
...Симон Захарович був інженером від Бога. На початку 30-х років минулого століття молодий фахівець з металургії розпочав свій трудовий шлях інженера-науковця на металургійному комбінаті "Запоріжсталь", який тільки-но став до ладу. Його будували одночасно з Дніпрогесом робітники, що приїхали звідусіль. Такі ж молоді люди і прийшли на металургійний комбінат, аби дати країні метал, якого вона чекала. Адже без електроенергії не можна було проводити індустріалізацію Радянського Союзу. Металурги з вищою освітою тоді були рідкістю. Симон Юдович відзначався в колективі не лише знаннями, але й організаторськими здібностями, умінням згурувати колектив. Тому керівництво комбінату призначило його начальником прокатного, а затим - термічного цехів. А 39-го року інженера С.З. Юдовича висунули на підвищення: він став головним інженером комбінату "Запоріжсталь". Згодом від нього відокремилося кілька цехів, які створили завод спеціальних сталей "Дніпроспецсталь". Симон Захарович був призначений його головним інженером.
Велика Вітчизняна війна, яка розпочалася в червні 1941 року, чорним хрестом перекреслила все зроблене радянськими людьми. Семен Захарович разом з колективом заводу під артилерійським і мінометним вогнем фашистів, які обстрілювали Запоріжжя з Правого берега і Хортиці, демонтував обладнання для відправки його до Сибіру. І тут, у місті Сталінську Кемеровської області, запоріжці швидко змонтували обладнання і ввели в дію завод "Спецсталь", на якому працював головним інженером Симон Захарович Юдович до літа 1949 року.
С.З. Юдович повернувся до Запоріжжя, на рідний завод "Дніпроспецсталь". Працював тут головним інженером, начальником прокатної лабораторії. А в 50-х роках прийшов до Запорізького інституту сільгоспбудування, організував кафедру "Машини і технологія обробки металів тиском" (1960 рік). В інституті Симон Захарович проявив себе якнайкраще і як викладач, і як науковець, і як організатор. У кожному викладачеві та студентові намагався бачити насамперед особистість, прагнув допомогти кожному в навчанні і науці. Створив наукову школу "Вплив різних факторів виробництва на здатність до штампування сталей і сплавів". Вона й досі діє, готуючи науковців.
Симон Захарович вдосконалював знання і досвід, отримані на виробництві, постійно займався науковими дослідженнями. Написав і захистив кандидатську дисертацію, отримав вчений ступінь кандидата технічних наук, звання "доцент". Він був інтелігентною людиною, талановитим педагогом і вченим. Симон Захарович підготував 7 кандидатів технічних наук, керував галузевою лабораторією з листового штампування. Його наукові розробки відомі не лише в Україні, а і в зарубіжних країнах. Він автор понад 150 наукових праць, трьох монографій. Його трудова і наукова діяльність відзначена Державною премією УРСР 1971 року, а також трьома орденами.
Симон Захарович Юдович завжди з нами. У наших серцях і в нашій пам'яті.
Борис ЧУМАКОВ, доцент кафедри "Обробка металів тиском"

ВІТАЄМО
Лауреатів конкурсу для обдарованої молоді Запорізької обласної державної адміністрації, присвяченого Дню студентів!
Номінація "Краєзнавство"
Оксана Таран (ГФ-314).
Науковий керівник доцент Г.С. Онуфрієнко.

Номінація "Технічні науки"
Дмитро Полянський (Т-111),
Андрій Олійник (ІОТ-412),
Євген Кузнєцов (ІОТ-412).
Науковий керівник доцент Г.О. Полянський.

Номінація "Обчислювальна техніка і програмування"
Андрій Матирьов, аспірант.
Науковий керівник доцент Р.К. Кудерметов.

Номінація "Філософія"
Ганна Каспирович (РП-113).
Науковий керівник доцент О.В. Бондаренко.

Номінація "Економіка"
Ольга Про штика (ФЕУ-120).
Науковий керівник доцент Р.Г. Бобровнікова.

Номінація "Українознавство"
Тетяна Йорш (ЕА-424).
Науковий керівник доцент Г.С. Онуфрієнко.

Ректорат
Сектор по роботі з обдарованою молоддю

СЕМІНАР
НАВЧАЛИСЯ ФАХІВЦІ-ЗВАРЮВАЛЬНИКИ
У нашому університеті відбувся семінар, де розглянуто досягнення зварювальної техніки і технології. Організувала й провела його кафедра "Обладнання і технології зварювального виробництва" разом з добре відомою у світі австрійською фірмою "Фроніус". У лабораторіях кафедри була влаштована виставка обладнання фірми "Фроніус-Київ".
Учасники семінару обмінялися досвідом роботи зварювальників, особливо з цієї фірми. Вона створена 1945 року як сімейне підприємство за прикладом Форда (у гаражі, з одним робітником). Протягом 60 років "Фроніус" увійшла до десятки кращих у світі виробників зварювального обладнання з обсягом вкладень понад 100 млн доларів. Тут працює 1500 осіб. Розробки фірми широко відомі в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні. Фірмовим знаком фірми є джерело зварювального струму типу "Трансіокит-1400", який забезпечує силу струму понад 140 ампер, а важить лише 5,5 кілограмів, переноситься на ремені через плече.
Практично все новітнє обладнання фірми працює з використанням інвертора, як елемента схеми. Підвищення частоти змінного струму до 50-60 кГц дозволяє значно зменшити габарити і вагу джерел живлення.
Фірма розробила новітнє обладнання для зварювання в активних та інертних газах, що забезпечує підвищення продуктивності в півтора-два рази, підвищення глибини проплавлення, поліпшує форму зварювального шва.
Усі вироби фірми відзначаються малими габаритами й вагою.
Особливий інтерес учасників семінару проявили до обладнання і технологій "гібридного" зварювання, яке широко застосовується в багатьох країнах світу. Таке зварювання одночасно ведеться лазером і дугою в захисних газах. За допомогою лазеру можна глибоко проплавляти метал, а з допомогою дуги, яка горить у захисному газі, - заповнювати розробку.
Завершився семінар оглядом виставки, де було представлене новітнє діюче обладнання.
Фірма подарувала кафедрі напівавтомат для зварювання у захисних газах - новинку з її розробок.
Олександр АЛЕКСАНДРОВ, доцент кафедри

НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР
Він відкрився на кафедрі конструювання і виробництва радіотехнічних засобів на 25 робочих місць. На його презентації були присутні члени ректорату, декани факультетів, завідувачі кафедр. Відкрив центр комп'ютерних технологій завідувач кафедри, доцент Володимир Крищук. З цією подією привітав колектив ректор С.Б.Бєліков. Він подякував і гостям з Москви.
Присутні з цікавістю слухали розповіді про нові досягнення співробітників московської фірми комп'ютерних технологій у машинобудуванні - головного спеціаліста Олександра Волкова і регіонального директора по СНД Віктора Абакумова. Доцент кафедри Галина Шило розповіла про наукові програми, за якими навчаються студенти. Планується, що тут будуть навчатися студенти й з інших кафедр, які оволодівають машинобудівними спеціальностями.
ВЛАСН. ІНФ.

ПИШУТЬ НАШІ ВИПУСКНИКИ
ДАЛЕКЕ БАЧИТЬСЯ НА ВІДСТАНІ...
Я часто пригадую це прислів'я, бо ж дійсно: погане й добре найкраще бачиться на відстані. Коли навчався на електротехнічному факультеті за спеціальністю "Електропостачання промислових підприємств", все здавалося буденним - лекції, практичні заняття, консультації, розмови в аудиторії і в деканаті. Та коли минуло багато часу від 1990 року, коли я отримав диплом інженера-електрика і опинився далеко від Запоріжжя, в Ізраїлі, то минуле бачу зовсім інакше. Так склалися обставини, що я разом з батьками переїхав на постійне місце проживання на Близький Схід. І тут із вдячністю пригадую викладачів-наставників, ціную їхній внесок у моє навчання, моє становлення як спеціаліста і особистості. Таке не можна переоцінити!
Мешкаю я зараз у місті Бат-Ям, в центрі країни, біля моря. Не зважаючи на труднощі в перші роки, моя кар'єра інженера-електрика склалася добре. Працюю на посаді головного інженера фірми, пов'язаній з оборонною промисловістю і системою безпеки країни. Моя робота безпосередньо відповідає спеціальності, яку я отримав у "машинці". Наша фірма займається проектуванням, монтажем та експлуатацією електростанцій, підстанцій і мереж на військових об'єктах. Для того щоб керувати такою фірмою, довелося підтвердити свій диплом: довести, що я спеціаліст високого класу. Це був складний іспит, але я витримав його завдяки отриманим у "машинці" знанням і навичкам. Цим я зобов'язаний насамперед декану Володимирові Петровичу Метельському, його заступнику Василеві Григоровичу Савельєву, викладачам Олександрові Миколайовичу Андрієнку, Олександрові Миколайовичу Рассальському, Зої Іванівні Дударенко - усім, хто навчав мене і допомагав стати спеціалістом.
Крім роботи у фірмі, я продовжую тренувати у своєму клубі боксерів. Мої вихованці вже стали призерами світових і європейських чемпіонатів серед молоді і юнаків.
Ще раз прийміть, шановні мої вчителі-наставники, щиру подяку за науку. Бажаю вам здоров'я й подальших успіхів у вашій благородній діяльності!
Ігор КЕРЖНЕР

ПОРТРЕТ ВИКЛАДАЧА
ТВОРЧИЙ ПОШУК - ЩОДНЯ
Нещодавно колеги з кафедри "Програмні засоби" привітали молодого викладача Сергія Суботіна з успішним захистом кандидатської дисертації з теми "Обчислювальні методи, засновані на штучному інтелекті". До цього дня він ішов п'ять років. Після закінчення 2000 року з відзнакою ЗНТУ Сергій став аспірантом, де вдосконалював одержану спеціальність "Програмне забезпечення автоматизованих систем". Практично щодня шукав відповіді на наукові запитання, зумовлені темою майбутньої дисертації. Сергій звик до цього ще зі студентських років, коли поряд із засвоєнням навчальної програми активно займався науково-дослідницькою роботою. Наставником його був доцент Валерій Іванович Дубровін, відомий в університеті і в Запоріжжі винахідник. Жартома він інколи казав Сергієві: "Роби так, як я, роби краще за мене!.."
Закінчуючи аспірантуру, Сергій Суботін уже був автором кількох наукових розробок, впроваджених у виробництво на кількох підприємствах, зокрема на ВАТ "Мотор Січ". Свою розробку "Програмне забезпечення діагностики" він впровадив к нашому університеті в навчальний процес при вивченні курсів "Теорія прийняття рішень" та "Методи оптимізації", "Нейроінформатика".
Ставши викладачем кафедри, Сергій охоче читає студентам курс лекцій з методів математичного і штучного інтелекту. Він веде також лабораторні заняття зі студентами, керує підготовкою курсових і дипломних проектів. А крім того, бере активну участь в організації і проведенні секцій на кафедрі, "Тижня науки". Він - член журі міжнародної олімпіади з програмування.
Сергій настільки захоплений викладанням і науково-дослідницькою роботою, що в нього дуже мало вільного часу. У свої 26 років він уже досить відомий винахідник-науковець, так само, як і його вчитель-наставник Валерій Іванович Дубровін. Особливо захоплений розробленням проблем штучного інтелекту. Завдяки розробленим ним обчислювальним методам, заснованим на штучному інтелекті, можна вдосконалювати діагностику технічних виробів і приладів. Їх можна використовувати також і в біології, медицині, управлінні виробництвом.
Схильність до науки викладачі помітили в Сергія Суботіна ще в студентські роки, тому державна екзаменаційна комісія високо оцінила його дипломний проект і рекомендувала продовжити навчання в аспірантурі. Він був стипендіатом Кабінету Міністрів України, неодноразово відзначався грамотами і дипломами. Навчаючись в аспірантурі, Сергій завершив науково-дослідну роботу "Методи та алгоритми синтезу нейромережевих діагностик", за що відзначений як молодий учений Президентською премією в галузі науки і техніки 2004 року.
Коли розмовляєш із Сергієм на будь -які теми, він обов'язково зведе розмову до наукових проблем, які його хвилюють. Без цього він не уявляє свого життя.
Нехай щастить Вам, Сергію, в наукових відкриттях!
Людмила БОГДАНОВА, науковий співробітник НДЧ університету

КОНФЕРЕНЦІЯ МОВОЗНАВЦІВ
Актуальні проблеми сучасного українського мовознавства обговорили учасники науково-практичної конференції, присвяченої Дню української мови і писемності. Відбулися засідання трьох секцій. Підсумки конференції обговорили на пленарному засіданні, у якому взяли участь зав. кафедри загальної мовної підготовки Катерина Бондарчук, доцент кафедри Галина Онуфрієнко, зав. сектором по роботі з обдарованою молоддю Неоніла Ушакова, а також студенти гуманітарного факультету, ФЕУ, працівники бібліотеки, викладачі кафедри, студенти інших ВНЗ.
З цікавими науковими доповідями виступили студенти Світлана Хватова, Оксана Таран, Ксенія Сидоренко, Вікторія Бондар та інші.
Тетяна Біленко, викладач кафедри загальної мовної підготовки
На фото О. Пастушенка: в залі конференції.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок