Видається
з 1960 року
28 грудня
2006 року
№17
(2032)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Новим Роком і Різдвом Христовим!
ШАНОВНІ КОЛЕГИ, ДРУЗІ!
Щиросердно вітаємо всіх викладачів, студентів, усіх співробітників з Новим 2007-м роком і Різдвом Христовим!
Рік, що минає, був для нашого колективу нелегким випробовуванням на утвердження демократичних відносин, оновлення і реконструкцію навчальних корпусів і гуртожитків. Добрі традиції "машинки", які склалися за 106 років, - це, насамперед, формування діловитості і відповідальності кожного члена колективу, прагнення зробити особистий внесок у спільну справу, аби примножити досягнуте у підготовці висококваліфікованих фахівців, розробленні наукових досліджень, розширенні і зміцненні ділових стосунків з колегами інших вищих навчальних закладів України, близького і далекого зарубіжжя.
Приємно відзначити, що цей складний іспит успішно складено. Результат цього - помітне підвищення ефективності праці і навчання, зміцнення матеріально-технічної бази кафедр, факультетів, інститутів, підтримання ділових стосунків колективу ЗНТУ з базовими підприємствами і фірмами, поліпшення соціальної сфери, використання нових форм і методів культурно-виховної роботи зі студентами.
Ми постійно підтримуємо добрий імідж університету, про що свідчать високі відзнаки багатьох викладачів, студентів і співробітників, зростання кількості відмінників навчання, іменних стипендій. Наші випускники відзначаються на виробництві сумлінністю і творчістю, чим прославляють свою "машинку".
Від щирого серця бажаємо всім вам козацького здоров'я, витримки в наш нелегкий час розбудови демократичної України, добробуту! Нехай здійсняться всі ваші мрії і сподівання на краще в новому році!
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ

               С В Я Т К О В І     Н  О  В  И  Н  И 

ВІДЗНАЧИЛИ ЮВІЛЕЙ ЕЛЕКТРОФАКУ
Колектив університету урочисто й широко відзначив 45-річчя електротехнічного факультету. 20-го грудня на 3-му поверсі головного корпусу була влаштована виставка, експонати якої розповідали про історію і сьогодення факультету: фотостенди, книги, брошури, прилади. Виставку оглянули керівники ЗНТУ, факультетів, викладачі, студенти, колишні випускники факультету.
А ввечері в обласному музично-драматичному театрі ім. В. Магара відбулися урочистості на честь ювілею електрофаку. Привітання гостей, спогади випускників, фотокадри на екрані про сьогодення факультету, феєрверки - все це присутні в залі сприймали як своє величне свято.
З привітаннями колективу електрофаку виступили ректор ЗНТУ професор С.Б. Бєліков, запорізький міський голова Є.Г. Карташов, П.К. Жеков - колишній випускник факультету, а нині житель Придністровської Молдавської (невизнаної) Республіки, ректор Кримського інженерно-педагогічного університету, професор, Герой України Ф.Я. Якубов та інші.
У концерті взяли участь артисти театру, студенти ЗНТУ, ансамбль Палацу культури ЗАЛК, а також гості з Криму - народний ансамбль "Учансу" ("Водоспад").
У ресторані "Баден-Баден" відбулася святкова вечеря з виступом учасників шоу, на якій були керівники університету, факультетів, колишні випускники електрофаку.
На знімку О. Пастушенка: учасники свята вшановують декана В.П.Метельського

НЕХАЙ ЩАСТИТЬ ВАМ У НОВОМУ РОЦІ!
Рік, що минає, нарешті приніс багатьом членам профспілки університету радість новосілля: 71 сім'я викладачів і працівників отримала гарні квартири у перебудованому гуртожитку по вулиці Залізничній, 6-А. Причому вони в кілька разів дешевші, ніж у новобудовах міста.
Понад 300 членів профспілки та їх дітей оздоровилися влітку на базах відпочинку в "Алтагірі", в Криму. Крім того, діти оздоровлювалися в Кирилівці. Профком організував туристські подорожі до Криму з відпочинком на березі Чорного моря.
Протягом року профком надав матеріальну допомогу членам профспілки на суму понад 10 тисяч гривень.
Узгоджено і підписано новий колективний договір між адміністрацією ЗНТУ і профкомом, який передбачає захист прав та інтересів членів профспілки.
Сердечно вітаю всіх членів колективу з Новим 2007 роком! Нехай він буде для вас щедрим на добро, здоров'я, радість!
Микола ГАМОВ

ВІТАЄМО!
Адміністрація ЗАТ "ЗАЗ" напередодні Нового року і Різдва Христового висловлює щиру подяку ректорові університету професору С.Б. Бєлікову, всьому колективу ЗНТУ за плідну співпрацю з підготовки кваліфікованих спеціалістів без відриву від виробництва у навчальному центрі підприємства!
Сподіваємось на подальший розвиток підготовки інженерних кадрів зі спеціальності "Організація перевезень та управління на автомобільному транспорті". Хочемо, щоб досвід спільної праці транспортного факультету з підприємством переймали й інші факультети ЗНТУ.
З наступаючим вас Новим роком і Різдвом Христовим! Бажаємо всім викладачам, працівникам, студентам успіхів у праці і навчанні! Хай вам щастить у всьому і завжди!
В.Г. КРАЙНІЙ, заступник голови правління з адміністративної роботи ЗАТ "ЗАЗ"

Н О В О Р І Ч Н І    І Н Т Е Р В'Ю

Редакція газети "Інженер-машинобудівник" напередодні Нового року попросила керівників інститутів і факультетів відповісти на такі запитання:
1. Чим був пам'ятний для Вашого колективу рік, що минає?
2. Чого Ви чекаєте в новому році, що плануєте зробити?
Друкуємо відповіді на ці запитання.
Леонід ІВЩЕНКО,
директор машинобудівного інституту ЗНТУ, професор

1. Головна проблема машинобудівного інституту, як і всього університету взагалі, - це старіння викладацьких кадрів. Тому основна увага була приділена саме цій проблемі. Хоч і не так швидко, але все ж інститут поповнюється молодими викладачами, в основному випускниками нашого університету. Є поповнення на кафедрах металорізальних верстатів та інструменту, технології машинобудування, транспортних технологій, автомобілів, на яких поступово впроваджується практика зростання кадрів за схемою студент (приглядаємося до них з 3-4 курсів) - випускник - асистент - аспірант - кандидат наук - доцент. Цього року захистили кандидатські дисертації А.О. Місюра (каф. вищої математики), С.М. Турпас (каф. транспортних технологій).
Відбувся перший випуск спеціалістів, підготовлених разом з навчальним центром ЗАТ "ЗАЗ" - ЗНТУ, в якому зараз навчається понад 230 працівників заводу.
Приємно відзначити досягнення кафедри фізкультури і спорту (зав. каф. Л.Г. Соловйова), де вперше за існування кафедри кандидатські дисертації захистили С.І. Атаманюк та К.С. Яримбаш. Стали заслуженими тренерами України Л.Г. Соловйова та С.І. Атаманюк. Завдяки успішним виступам команд з аеробіки та гандболу наш університет добре знають не тільки в Україні, а й за її межами.
Високі темпи зростання проявляє кафедра технології авіадвигунів (зав. каф. професор О.Я. Качан). Завдяки зусиллям кафедри успішно проведена ІV Міжнародна науково-технічна конференція "Нові методи оброблення та зміцнення деталей енергетичних установок", у яких взяли участь, окрім провідних учених університетів України, науковці Росії, Швейцарії, Німеччини, Польщі.
Чимало зусиль колектив інституту доклав для подальшого розвитку і зміцнення міжнародних зв'язків. Ми виступили ініціаторами створення філій Центру "ЗНТУ - Delcam" в Київському ("КПІ") і Харківському ("ХПІ") національних технічних університетах. Відповідні угоди підписані ректорами трьох університетів і директором компанії Delcam. До речі, в цьому році на кафедру ТАД ця компанія передала програмне забезпечення для 25 робочих місць на суму 1 млн. 200 тис. доларів США (тепер разом із забезпеченням, яке було поставлене раніше на кафедру металорізальних верстатів, ця сума складає 2 млн. 700 тис. доларів США).
Кафедра ДМ та ПТМ (зав. каф. доцент Л.М. Мартовицький) зміцнює зв'язки з фінською компанією "Конекрейне", яка в цьому році надала кафедрі спеціальні програми (6 робочих місць) для розрахунку кранового обладнання. У вересні на базі кафедри проведено з'їзд Підйомно-транспортної академії наук, який зібрав спеціалістів-професіоналів у галузі підйомно-транспортної техніки.
Організовані філії кафедр металорізальних верстатів та інструменту (на ЗВА) і технології авіадвигунів (на ВАТ "Мотор Січ").
З метою успішного впровадження у навчальний процес програмних продуктів Delcam місячне стажування в Англії пройшли викладачі інституту В.Ю. Клименко (каф. МВ та І) і Н.В. Сахнюк (каф. ТАД).
Студенти машинобудівного інституту постійно беруть участь і перемагають у всеукраїнських олімпіадах з технічних дисциплін та в міжнародних конкурсах, у спортивних змаганнях, турнірах КВК, фестивалі "Студентська весна".
2. У новому році плануємо готувати кадри викладачів для кафедр. Випускові кафедри навчатимуть студентів за вимогами Болонського процесу. Це потребує перегляду програм і навчальних планів.
На базі існуючого на кафедрі МВ та І відділення "Дизайн" плануємо створити кафедру технічного дизайну.
Плануємо до видання підручники зі стандартизації і трибології.
Упроваджуватимемо практику кафедри металорізальних верстатів та інструменту з розроблення комплексних дипломних проектів за участю споріднених кафедр і спеціалістів ВАТ "Мотор Січ".
Володимир ПРУШКІВСЬКИЙ,
директор економіко-гуманітарного інституту ЗНТУ

1. Поповнився склад викладачів науковцями: захистили кандидатські дисертації Олена Андросова, Ірина Пахомова з кафедри "Фінанси і банківська справа", а також Тетяна Перліна та Ірина Білецька з кафедри "Менеджмент і маркетинг".
Вперше дипломи університету отримали за спеціальностями економіки та управління випускники філії, яка діє на ВАТ "ЗАЗ".
2. Плануємо відкрити нову спеціальність "Економічна кібернетика". Сподіваємось, що наші викладачі завершать роботу над докторськими дисертаціями та успішно захистять їх.
Володимир КОЗИРЕВ,
декан транспортного факультету

1. Виповнилося 45 років транспортному (автомобільному) факультетові. Акредитували спеціальність "Двигуни внутрішнього згоряння", ліцензована спеціальність "Організація регулювання дорожнього руху ".
Захистив кандидатську дисертацію С.М. Турпак з кафедри "Транспортні технології". Вступили до аспірантури при кафедрі "Автомобілі" асистент П.Ю. Сосик та завідувач лабораторій кафедри А.В. Щербина.
Відбувся перший випуск фахівців, яких готували спільно факультет і навчальний центр ЗАТ "ЗАЗ".
2. Плануємо акредитувати спеціальність "Організація регулювання дорожнього руху". Разом з із ЗАТ "ЗАЗ", ВАТ "Мотор Січ" та іншими підприємствами зміцнюватимемо матеріально-технічну базу кафедр факультету.
Олександр АНДРІЄНКО,
проректор з гуманітарних питань і міжнародних зв'язків

1.Завдяки зусиллям відділу міжнародних зв'язків наш університет отримав гранти на виконання двох міжнародних проектів за програмою "Темпус" від Європейської комісії - "Європейський досвід франчайзингу" для університетів України терміном на один рік, а також "Європейсько-український ступінь магістра з програмного забезпечення" терміном на три роки. В результаті виконання цих проектів спільно з колегами з України, Німеччини, Іспанії, Польщі і Чеської Республіки наш університет отримає обладнання, програмне забезпечення та обчислювальну техніку на суму 70-80 тисяч євро.
2. У новому році обов'язково маємо виконати всі розділи проектів грантів і звітувати про це перед Європейською комісією.
Плануємо збільшити кількість іноземних студентів до 150 осіб, а також слухачів підготовчого відділення ЗНТУ. Організуємо в новому навчальному році навчання іноземних студентів на підготовчому відділенні виключно українською мовою.
Микола СОВІН,
проректор з адміністративно-господарської роботи

1. Протягом року колектив нашої частини капітально відремонтував приміщення навчальних корпусів, застосовуючи новітні технології і матеріали. Замінено вікна в багатьох аудиторіях, перекрито частину даху головного корпусу, а також п'ятого і спортивного корпусів.
Для поліпшення умов праці наших працівників побудували столярний цех, побутові приміщення, душові, кімнату харчування. Фахівці нашої частини розмістилися в новому двоповерховому корпусі, що на подвір'ї університету. Реконструйований гуртожиток №1, в якому облаштовані комфортабельні квартири, які отримала 71 сім'я співробітників ЗНТУ. Причому вартість їх у кілька разів менша, ніж у міських новобудовах. Відремонтували гуртожитки №2 і №4.
2. У новому році продовжимо заміну покрівлі головного корпусу, а затим приступимо до ремонту навчальних аудиторій 3-го поверху, упорядкування територій біля навчальних корпусів: розіб'ємо газони, висадимо декоративні дерева і квіти. У гуртожитку №5 плануємо повністю замінити стару електропроводку, оснастити гуртожитки сучасними газовими та електричними плитами, новими меблями, постільною білизною.
Є намір полагодити будівлі оздоровчої бази "Сосновий бір", створити там гарні умови для відпочинку у вихідні.
Володимир Метельський,
декан електротехнічного факультету, професор

1. 2006-й рік для колективу особливий: 20 грудня ми урочисто відзначили 45-річчя факультету. Добрим словом згадали колишніх і нинішніх працівників, вручили їм відзнаки, пам'ятні дарунки. До цієї дати вийшла книга "Творці земних блискавок" - своєрідний літопис нашого факультету.
Успішно провели акредитацію на найвищий, 4-й рівень спеціальностей кафедр "Електричні апарати", "Електричні машини", ЕПП. Обладнали нову комп'ютерну лабораторію автоматизації електроприводів. Активно впроваджували у навчальний процес Болонську модульну систему.
Пишаємося вдалими виступами наших спортсменів, які вибороли призові місця на спартакіаді університету, і студентами - учасниками міжуніверситетської конференції, які вибороли першість.
2. У новому році плануємо значно поліпшити лабораторну базу кафедр, організувати нову лабораторію з енергетичного менеджменту, обладнати сучасною комп'ютерною технікою навчальні аудиторії чотирьох кафедр із шести.
Сподіваємось, що новий рік стане для нас роком зміцнення наукових кадрів: мають захистити кандидатські дисертації викладачі В.В. Дяченко, М.Ю. Залужний, М.Л. Антонов, О.В. Немикіна, Ю.Е. Пачколін, О.А. Шрам.

Поряд з нами
НЕРОЗЛУЧНІ ПОДРУГИ
Галину Пуларія і Катерину Орлову, п'ятикурсниць інженерно-фізичного факультету, знають у нас як найкращих подруг, відмінниць навчання. У них багато спільних рис характеру: сумлінність у всьому, старанність, доброзичливість. Вони закохані в красу, тому навіть у ливарних виробах вбачають привабливість. І прагнуть зробити все, що можна, аби ліплення, ювелірні вироби подобалися багатьом.
Дівчата відмінно навчалися на підготовчих курсах при ЗНТУ, тому без вступних іспитів стали студентками. Усі роки навчання Катерина і Галина допомагали деканату і в організації художньої самодіяльності, оформленні фотостендів, бо обидві добре фотографують, роблять якісні художні знімки.
Подруги особливо старанні в опануванні курсами лекцій, які розвивають у людини почуття прекрасного: "Ліплення і малювання" (викладач художник В. Гордійченко), "Художнє оброблення виробів з кольорових і коштовних металів"(доцент Є. Івахненко), "Нанесення захисно-декоративних покриттів на ювелірні вироби"(доцент В. Самойлов). Ці лекції сприяють виробленню інтелекту, розуміння прекрасного. Дівчата люблять музику, грають на бандурах.
Катерина й Галина прагнуть отримати, крім інженерної спеціальності, бізнесову. Вони одночасно з навчанням в університеті набувають знань і навичок у "Школі бізнесу" при ВАТ "Дніпроспецсталь", бо розуміють: зараз такий час, коли без цього не обійтися.
Незабаром подруги отримають дипломи ЗНТУ і "Школи бізнесу", працюватимуть на металургійному підприємстві за спеціальністю, яку самі обрали. У житті знадобляться і бізнесові навички.
Нехай щастить вам, дівчата, і в навчанні, і в коханні!
Євген ІВАХНЕНКО, заступник декана інженерно-фізичного факультету, доцент

РІЗДВО ХРИСТОВЕ
Різдво Христове - одне з головних загальнохристиянських свят. У католиків воно відзначається 25 грудня за новим стилем, у православ'ї - віднесене до дванадцяти свят і відзначається 7 січня. Це пояснюється прийнятими в них різними календарними системами. Основа свята - Євангельське сказання про народження Сина Божого Дівою Марією. Історичні корені Різдва Христового криються в дохристиянських культурах. 6-го січня у Стародавньому Єгипті святкували день народження бога Осириса, у Стародавній Греції - Діоніса, в Аравії - Дусара, у мітраїзмі народження сонячного бога Мітри відзначали 25 грудня. Дати цих свят вибирали не випадково: 25 грудня - день зимового сонцестояння, "поворот до весни", і у свідомості давніх людей народження богів асоціювалося з оновленням природи, її відродженням.
В Україні-Русі Різдво Христове збіглося в часі з язичеськими святами, з низкою різдвяних святочних обрядів (общинні, святкові учти, колядки, рядження тощо). У день Різдва Христового у храмах виголошуються проповіді, в яких славлять Бога і "світ Христа", звеличують християнські духовні цінності.
А з 1990 року день Різдва Христового є офіційним святковим днем в Україні.

ЗАКОХАНИЙ У КРАСУ
Усі, хто бачив художню виставку колишнього випускника "машинки" Станіслава Вікторовича Кикєєва, влаштовану в нашому університеті, сприйняли твори з особливою вдячністю її авторові. На дев'яноста картинах(олія, акварель) талановито і майстерно виконаних автором, відображені чарівні куточки запорізького краю.
Після закінчення ЗМІ 1957 року, Станіслав Кикєєв працював інженером, конструктором, начальником відділу на ВАТ "Мотор Січ" і ніколи не розлучався з пензлем. Обійшов багато мальовничих місць на Хортиці, у заплавах Дніпра, знаходив куточки, якими захоплювався. Тепер, перенесені на полотно, вони прикрашають його дім і радують відвідувачів виставок, які влаштовує в навчальних закладах, цехах заводу.
Ось один лише запис із виставки: "Дорогий Стасику! Спасибі за те, що знову вдалося побачити твої шедеври. Продовжуй і надалі творити прекрасне! Дуплерко-Дурняк, колега по групі 176, ЗМІ. 1957 р." Подібних записів викладачів і студентів у книзі відгуків багато. І від цього радіє Станіслав Вікторович, адже це надихає митця на нові твори
НАШ КОР.
На знімку: С.В. Кикєєв і його картина "Старий Дніпро".

ЛІРИКА
"ЖИТТЯ, ЩО ВИЗРІЛО З ЛЮБОВІ"
Ці слова з вірша відомої поетеси Лариси Коваль, яка свого часу закінчила нашу "машинку" і працювала тут викладачем. Вона - автор кількох прозових і поетичних книг, член Національної спілки письменників України. З лірикою Лариси Коваль наша газета неодноразово знайомила читачів.
Рік, що минає, знаменний для поетеси: вийшла збірка її поезій "Вибране", де вміщені найкращі твори. Щиро вітаємо Вас, шановна Ларисо Анатоліївно, з цим чудовим доробком! Бажаємо Вам творчого натхнення на довгі роки!
Знайомимо читачів газети з вибраними поезіями.
ПРОСТИ МЕНІ
Прости мені за розпач у словах,
За безнадію у моїх зіницях,
Що пісня вкотре, зовсім не нова,
Затьмарила очей моїх зіниці.
І наче не потрапила в біду,
Лечу у вирій, але не до краю.
Свою любов, зруйновану, святу,
Я знову по камінчику збираю.
Так довго я мовчала. Боже мій!
Я хочу восени вернути весну.
Як листя шелестить! Це я воскресла.
Чи, може, пізно вже?
А може ні.
Я так скажу, щоб ти мене почув,
Бо ж подивись - як зір на небі рясно!
І хоч свіча спалахує і гасне,
Я знов її для тебе запалю.

***
У чорну ніч запалюю свічу...
Як дивний сон, як мрія, полечу,
Струмками золотавими дощу
До тебе крізь шпаринки протечу.
Ну що, замерз?
Душа твоя тремтить?
Не відсахнись - така настала мить:
Забутись у коханні, щоби жить.
А за вікном горить калини віть.
Похмільну ніч чекаєш, мов біду.
Сміється птах у чорному саду
В потоках знавіснілого дощу.
Ніколи я тебе не відпущу.

 

 


Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок