Видається
з 1960 року
25 грудня
2008 року
№17
(2063)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З НОВИМ РОКОМ І РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!


Шановні викладачі, співробітники і студенти!
  Наближається Новий 2009 рік, а за ним - ціла вервечка християнських свят.
  Рік, що минає, приніс усім нам немало успіхів і досягнень у творчих пошуках, навчанні й вихованні, в особистому житті кожного з нас.
  Нехай Новий рік буде роком нових звершень і здобутків.
  Нехай 2009 рік подарує кожному стабільність і впевненість у завтрашньому дні, процвітання й добробут у сім'ях, тепло та щирість у стосунках.
  Зичимо усім міцного здоров'я, віри й надії, радості і щастя!
Ректорат, Профкоми

Консультаційний телефон
Згідно з розпорядженням у Міністерстві освіти та науки України під час канікул працюватиме консультаційний телефон 8(044) 486-13-16 (зимова екзаменаційна сесія 2008/2009 навчального року).
Такий телефон працюватиме і в ЗНТУ: 224-42-35

Новорічні новини з факультетів
    Машинобудівний
Завідувачі наших кафедр професори Ю.М.Внуков та О.Л.Качан стали лауреатами Держаної премії України в галузі науки і техніки.
Цього року ми взяли участь у міжнародній виставці "Двигун-2006" у Москві. На ній були представлені навчальні посібники, монографії з технології авіадвигунів.
У 3-му навчальному корпусі обладнали лабораторію вантажопідйомних машин і механізмів за сприяння ЗАІ "Запоріжкран". Це значно поліпшило працю викладачів і навчання студентів.
Кафедра "Металорізальні верстати та інструмент" отримала дозвіл на підготовку магістрів за міжнародною програмою "Темпус".
Василь Глушко, декан
    Електротехнічний
Наймолодший викладач кафедри "Електропостачання промислових підприємств" двадцятип'ятирічний Дмитро Яримбаш успішно захистив кандидатську дисертацію з проблем виробництва графітових блоків.
Обладнали новітнім устаткуванням лабораторії кафедр "Електропривод та автоматизація промустановок", "Електропостачання промислових підприємств".
Підготували до захисту і докторську дисертацію Микола Єршов і кандидатські - Микола Антонов, Віра Дяченко, Ольга Волкова та Олександр Соломаха.
Володимир Метельський, декан
   Інженерно-фізичний
Цього року докторські дисертації захистили Микола Бриков, Олександр Мітяєв, Валерій Міщенко. Тепер на факультеті працюють 10 докторів наук.
Наступного року планують захистити одну докторську дисертацію і дві кандидатські.
Кожна з 6 кафедр готує до видання не менше двох-чотирьох навчальних посібників або монографій з грифом міністерства освіти і науки України.
Андрій Шумілов, декан
   Гуманітарно-правовий
Зміцнюємо міжнародні зв'язки з колегами. Напередодні Нового року в нас побували колеги-психологи з "Універстету Реджина" з Канади. Ми обмінялися з ними досвідом праці.
Другий рік навчаються у шведському університеті Люлео наші студентки Тетяна Бейник і Дар'я Легеза. Там же стажується наш доцент кафедри журналістики Олена Пашник.
Ми пишаємося двома переможцями університетського студентського конкурсу Богданом Фоменком і Валентиною Волосюк. Ще троє студентів посіли друге місце.
Тетяна Гайворонська, декан
   Радіоприладобудівний
Провели акредитацію двох спеціальностей четвертим рівнем - "Захист інформації у комп'ютерних системах і мережах", "Інформативні мережі зв'язку". Тепер готуватимемо таких спеціалістів і магістрів.
У вересні організували й провели міжнародну науково-практичну конференцію "Сучасні проблеми в галузі радіотехніки, комунікації та інформаційних технологій". У ній, крім наших викладачів і науковців, узяли участь провідні фахівці КП "Іскра", ДП "Радіоприлад", обласної дирекції "Укртелекому".
У новому році п'ятеро наших викладачів планують захистити кандидатські дисертації.
Владислав Кабак, декан
   Гуманітарний
Захистили докторські дисертації Ірина Рижова та Олександр Сарнацький.
Професор Георгій Шаповалов разом з Олександром Бєловим підготували і видали монографію "Український тризуб: історія дослідження та конструкт".
У новому році має з'явитися друком навчальний посібник "Історія світової культури", яку підготував колектив авторів під керівництвом доцента Миколи Дєдкова.
Викладачі кафедри "Дизайн" організували виставку з теми "Екологія і мистецтво", яка схвально оцінена викладачами і студентами.
Микола Дєдков, декан
   Економіки та управління
Відбулося засідання науково-методичної комісії з менеджменту організацій (секція "Менеджмент у сфері послуг". Це своєрідне визнання наукової школи з менеджменту в Запорізькій області.
Провели міжрегіональну науково-практичну конференцію "Проблеми економіки та управління організаціями у промислових регіонах". За підсумками конференції видали збірку наукових статей.
Відкрита магістратура за спеціальністю "Менеджмент організацій". Розпочали готувати магістрів з обліку та аудиту, а також з менеджменту організацій.
Кафедри факультету підготували до видання монографію, навчальний посібник, у фахових виданнях надрукували понад 30 статей.
Владислав Корольков, декан
   Інформатики та обчислювальної техніки
Шестеро наших випускників у грудні захистили магістерські роботи в Польщі (університет "Вроцлавська політехніка"). Такий диплом визнається не лише в Україні, а й у Польщі, Німеччині і Чехії.
Плануємо отримати ліцензію на підготовку магістрів за спеціальністю "Інформатика та обчислювальна техніка", акредитувати 4 рівнем спеціальності "Програмне забезпечення", "Інформаційні технології проектування". Це дозволить підвищити рівень підготовки таких спеціалістів.
Микола Касьян декан

Життя кафедри
Перспективна спеціальність
1956 року вперше студенти розпочали засвоювати нову спеціальність "Машини і технологія обробки металів тиском" у нашому машинобудівному інституті. Відкриття такої спеціальності було обумовлено значним розвитком машинобудування в Запорізькому регіоні, в тому числі початком виробництва на Запорізькому автомобілебудівному заводі "Комунар".
Спершу спеціалістів готували на кафедрі "Технологія металів", а 1959 року створена випускова кафедра "Машини і технологія обробки металів тиском".
Хоча протягом 108 років існування нашого університету тут постійно діяли майстерні, лабораторії, де студенти різних спеціальностей вивчали основи обробки металів тиском, штампувальне і прокатне виробництво
Першим завідувачем кафедри був Лев Іванович Живов - професор, доктор технічних наук, лауреат Державної премії України, заслужений діяч науки і техніки Росії, автор багатьох наукових праць, у тому числі підручників зі спеціальності. Він очолював кафедру до 1974 року, а потім нею завідували В.І. Дубина, Ю.Ф. Терновий, О.В. Явтушенко, а з вересня 2006 року - професор, д.т.н. Валерій Вікторович Чигиринський. Свого часу на кафедри працювали викладачами Л.І. Живов, С.З. Юдович, Ф.В. Сигалко, М.В. Плескач, Д.Є. Цивірко, О.М. Гаєв, Р.І. Рей, А.В.Сипко, В.І. Сумський, В.В. Щербина, Г.С. Макаренко, М.М. Клеванський, В.І. Хабаров, П.Д. Шумейко, Б.М. Чумаков.
Нині викладацький склад налічує 10 осіб: В.В. Чигиринський, В.І.Дубина, О.В. Явтушенко, Ф.І. Колесник, Р.Я. Петрикіна, О.Ф. Бичевий, В.Д. Обдул, В.В. Широкобоков, Г.В. Глебенко, В.Ф. Кроликов. З них 7 мають наукові ступені та вчені звання. Г.В. Глебенко нещодавно захистила кандидатську дисертацію, готується до захисту В.В. Широкобоков.
Цілеспрямована робота з підготовки спеціалістів вищого рівня дозволила кафедрі повністю забезпечити навчально-науковий процес власними кадрами. За роки існування в колективі підготовлено понад 40 кандидатів і два доктори технічних наук. Вісім випускників кафедри в різні роки стали докторами наук, професорами. Нині в аспірантурі кафедри навчається 3 аспіранти, один - докторант. Тематика дисертацій охоплює такі важливі напрямки, як - виробництво автомобільних коліс профілюванням, прокатка високих зливків зі спеціальних сталей, пробивка отворів у товстолистових деталях, пресування лопаток для авіаційних двигунів. Кафедра має три спеціалізовані аудиторії, викладацьку, комп'ютерний клас, машинну залу. 1969 року на кафедрі відкрито галузеву науково-дослідну лабораторію штампування і пресування порошкових металів.
Останнім часом на кафедрі склалися такі наукові напрями: динаміка ковальсько-штампувального обладнання, дослідження впливу різних технологічних факторів на штампування сталей і сплавів, термомеханічний режим штампування і пресування порошкових матеріалів та вуглецевополімерних композицій, автоматизація технологічних процесів штампування, розроблення систем автоматизованого проектування (САПР) технологічних процесів гарячого штампування, прокатне виробництво листових та сортових матеріалів, розроблення нових методів розв'язання задач теорії пластичності стосовно процесів оброблення металів тиском.
Колектив кафедри постійно підтримує ділові і творчі стосунки з багатьма підприємствами та організаціями, серед них - ЗАТ "Запорізький автомобілебудівний завод", ВАТ "Мотор-Січ"; ВАТ "Запоріжсталь", ВАТ "Дніпроспецсталь", ДП "Радіоприлад", ВАТ "Токмацький ковальсько-штампувальний завод", ВАТ "Кременчуцький колісний завод". Постійно обмінюємося інформацією з удосконалення організації та методичного забезпечення навчального процесу зі спорідненими кафедрами вищих навчальних закладів України.
Викладачі кафедри видали понад 900 наукових статей, 10 підручників, навчальних посібників, монографій, отримали 139 авторських свідоцтв і патентів, 21 медаль на республіканських та міжнародних виставках.
Активну участь у роботі з удосконалення матеріальної бази кафедри і підтриманні її в необхідному стані беруть співробітники Г.А.Орлов, В.В.Добровольський, Л.К.Єрмоленко, А.О.Колесник, К.Г.Кролікова, Т.В.Іванченко. Зараз колектив кафедри вирішує проблеми оновлення матеріально-технічної бази та методичного забезпечення навчального процесу і наукових досліджень, оснащення комп'ютерного класу кафедри, розширення та зміцнення зв'язків з промисловими підприємствами, подальшого розвитку науково-дослідної роботи.
У наукових дослідженнях беруть участь і студенти. Кафедра нагороджена Почесною грамотою Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти СРСР, відзначена премією комсомолу України. Студенти кафедри були призерами всеукраїнських студентських олімпіад з обробки металів тиском.
За роки існування кафедра підготувала для народного господарства СРСР, України та зарубіжжя (Німеччина, Польща, Куба, Індія, В'єтнам, Нігерія, Марокко, Палестина) понад 2600 фахівців. Ми пишаємося своїми випускниками, багато з яких стали провідними керівниками та головними спеціалістами. Серед них - С.І. Кравчун, колишній генеральний директор Запорізького автомобільного заводу "Комунар", академік Академії інженерних наук України, нині генеральний директор компанії "Прогрес", В.О. Рибинок, президент компанії "Електрон", М.М. Волосов, президент фірми "Авто-Рос", В.Д. Вакулевич, технічний директор АТ "КАМАЗ", Р.І. Рей, завідувач кафедри ОМТ Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля (м. Луганськ), А.С. Коротя, технічний директор "Укрграфіту" (м. Запоріжжя"). У різних підрозділах ЗНТУ працює понад 40 випускників кафедри.
Олексій Бичевий, доцент кафедри ОМТ

Наша історія
Останній отаман Запорозької Січі
ІІетро Калнишевський прийшов на Січ юнаком із села Пустовойтівка, що на Правобережній Україні (нині - Сумська область). Він походив родом з української шляхти, але сім'я збіднила. Батько помер, і Петрові хлопчиськом довелося пасти корів, робити всі необхідні домашні справи. Якось він пас корів за селом і побачив невеликий загін запорожців на конях. Попросив закурити люльку а затим сказав:
- Візьміть мене на Січ! Буду все побити, що накажуть!
- Та ще малий ти, хлопчику. Підростеш - і приходь на Січ!
Петро так і зробив. Довго добирався туди, але знайшов усе-таки козаків. Його взяли козацьким гінцем, навчали всього, що треба козакові. Коли побачили в нового козака добрі риси характеру, заповзяття, витривалість, коли набув досвіду, козаки обрали Петра військовим суддею коша. Це була друга посада після кошового отамана. Довго і важко йшов Калнишевський до посади кошового отамана, на яку його обрали в 1762 році, коли Петрові виповнився 71 рік. А в січні 1765 наперекір царській волі козаки вдруге обрали його своїм ватажком. Петро обіймав цю посаду 10 років поспіль, чого раніше не було на Січі.
Дізнавшись про це, Катерина II обурилась. А згодом змирилася з цим, бо Росія готувалася до війни з Туреччиною, в якій українському козацтву відводилася вирішальна роль. Імператриця змінила гнів на милість - визнала Петра Калнишевського. Так він опинився на царській службі.
Запорозьке військо на чолі з отаманом Петром Калнишевським успішно протистояло кримським татарам і туркам у російсько-турецькій війні. Козаки діяли часто в центрі бойових дій, сприяючи перемозі. 1970 року Катерина II оголосила подяку Запорозькому війську за відвагу, а отамана відзначила вищою нагородою імперії - орденом Андрія Первозванного. А через три роки Калнишевському присвоїли військове звання генерал-лейтенант.
Виходить, Катерина II однією рукою дарувала нагороди і звання, а другою знищувала Січ. У червні 1775 року її оточило стотисячне російське військо і примусило козаків здатися без бою. Тисячі запорожців втекли за Дунай і там заснували Задунайську Січ. Калнишевському було тоді 85 років.
Так царський уряд, віддячив отаманові за вірну службу Росії. Його заслали до Соловецького монастиря, інших соратників - до Сибіру. П.Калнишевський жив у одному з найгірших казематів розміром 1x2 метри, куди не заглядало світло. На прогулянку його виводили тричі на рік, у великі свята.
Після 16 років відсидки в кам'яному мішку Калнишевського перевели у звичайну камеру, де він просидів ще 9 років, а вього - 25.
Коли отримав волю, не захотів нікуди їхати, залишився назавжди на острові. До речі, він у такому віці (112 років) був при здоровому глузді, мав почуття гумору.
Пішов він із життя 1801 року. Похований на головному дворі Соловецького кремля, про що нагадує гранітна плита.
Так завершив свій земний шлях останній отаман Запорозької Січі.
Микола КЛИМЕНКО

Наші легкоатлети - кращі
У легкоатлетичному манежі "Запоріжсталі" відбулися змагання на кубок області з легкої атлетики.
Наші студенти Ганна Верищинська (ІФ - 117) перемогла у бігу на 1500 метрів, а Дмитро Польський (М-226) був другим у штовханні ядра.
Ніна Музичова, викладач кафедри фізичної культури і спорту ЗНТУ

Гусак у лабораторії
Гумореска
- Сергію, нащо ви прителіпали гусака?! - Охопивши голову руками, волав завідувач лабораторії. - Петренко, чи ти того? - і Драган покрутив пальцем біля скроні. - Ану, геть викиньте! Щоб я його не бачив.
Петренко ж, навпаки, був спокійний, як мамонт.
- Кому я кажу?
- Мені...
- Так виконуйте!
- Не буду. Бо ваше рішення неправильне. Аж із Зачепилівки від бабусі віз гусака. Міг би прихопити й білого. Та ще буде нагода...
- Яка? - не вгавав завлаб. - Ви мене дивуєте. У нас яка лабораторія?
- Як це яка? Ви ж знаєте, Петре Захаровичу: бі-о-ні-ки... Тїльки вдумайтесь - біоніки. Гусак - жива птиця. Зараз що досліджуємо?
- Водоплавних...
- Гусак теж плаває. І досить непогано. Це...
- Досить. Ліпше скажіть, що ви хочете з ним робити?
- Як це що? Петре Захаровичу, у мене завтра день народження! Хочу приготувати фаршированого гусака.
Ігор Лагоза

Навчання
Семінарське заняття вів… Геракліт
Незвичайне семінарське заняття з теми "Діалектика природи" відбулося на
кафедрі філософії. Його вів викладач Володимир Гордійченко, який був у образі давньогрецького філософа, засновника діалектичної школи Геракліта Ефесського. Аби зацікавити студентів, Володимир одягнувся відповідно до одягу того часу. Він ретельно підготувався до заняття: влаштував виставку експонатів палеозойської ери - виготовив їх з паперу, картону. А студенти виставили свої малюнки на цю ж тему, вироби з пластиліну. Викладач доповнив виставку студентів машинобудівного та інженерно-фізичного факультетів знайденими в різні часи рештками скам'янілих рослин, молюсків.
На заняттях було цікаво і студентам, і викладачеві.
Володимир Миколенко
На знімку: Геракліт (Гордійченко).
За ним - скорпіон, виготовлений з паперу.

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок