Видається
з 1960 року
Понеділок
12 грудня
2003 року
№19
(2067)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Н Ф О Р М А Ц І Й Н А    П А Н О Р А М А


Висока відзнака С.Б.Бєлікова

Вітаємо ректора університету з врученням відзнаки "Заслужений працівник освіти України", а також обранням членом - кореспондентом Міжнародної інженерної академії.


Діловий візит до Запоріжжя
В університеті побував керуючий англійської компанії "Делкам ріс" Х'ю Хамфріс (Бірмінгем). Мета його візиту - зміцнення ділових відносин компанії з ЗНТУ, а також провідними підприємствами Запоріжжя.
Пан Х'ю Хамфріс відзначив високий рівень технічного оснащення центру "Делкам", створеного два роки тому на базі кафедри "Металорізальні верстати та інструмент", а також підготовки спеціалістів.
Віталій КЛИМЕНКО, аспірант кафедри

Тепер на алеї випускників - 30 дерев
Двадцять вісім беріз і каштанів посадили біля корпусу автомобільної кафедри її колишні випускники 29 жовтня на честь 85 - річчя ВЛКСМ. А 12 грудня 2 каштани посадив запорізький міський голова, колишній випускник кафедри "Автомобілі" Євген Григорович Карташов разом з ректором ЗНТУ С.Б. Бєліковим. Гостя радо зустрічали викладачі кафедри, студенти, керівники транспортного факультету та університету. Коли дерева були висаджені, Є.Г. Карташов розмовляв з присутніми, сказав, що Алея випускників добра справа усього колективу.
Власн. інф.

Дистанційна освіта у навчальних закладах
27-28 листопада 2003 року в Запорізькому національному технічному університеті проходила науково-практична конференція “Досвід застосування дистанційної освіти в навчальних закладах”. В роботі конференції взяли участь представники вищих навчальних закладів Англії, Бельгії, Греції та України. Учасники конференції заслухали доповіді про актуальний стан дистанційної освіти в Європі і на Україні, методи організації і підходи. Особливий інтерес викликала доповідь про впровадження і реалізацію дистанційної форми у ЗНТУ.
На знімку О.Пастушенка: професор Ліверпульського університету Пітер Вільямсон ( в центрі), а також проректор О.М.Андрієнко і завідувач кафедри міжнародних економічних відносин М.С.Гамов.

"За бездоганну працю"
Такий нагрудний знак - вища нагорода університету, затверджена вченою радою ЗНТУ. Згідно з положенням нею відзначають ветеранів університету, які сумлінно й бездоганно працювали тут 45 років - 1 ступінь, 35 років - 2 ступінь, 25 років - 3 ступінь.
Знак виготовлений з латуні, позолочений і нікельований. Знак 1 ступеня - повністю позолочений, 2 - частково, 3 - нікельований.
Першій групі ветеранів університету (33 особи) ректор С.Б.Бєліков вручив вищу відзнаку в урочистій обстановці. Відзнаки 1-го ступеня удостоїлися професори В.В.Луньов, В.С.Попов, Е.І.Цивірко, М.М.Бриков, А.М.Каморкін, доценти О.Ф.Бичевий, Б.П.Борисов, Б.М. Чумаков, а також випускник університету, мер міста Запоріжжя Є.Г.Карташов, який багато допомагав і допомагає університету в його розвитку, підготовці фахівців.
Власн. інф.

Портрет студента
І відмінник, і музикант
Коли другокурсник нашого університету Володимир Гасенко починає грати на акордеоні, не можна не заслухатися чудовою музикою. Вона наче бере за серце, яке радіє й сумує, відгукуючись на душевні мелодії акордеона. Відчувається, що і сам музикант у ці хвилини поринає у світ прекрасного.
Музикою Володимир захоплюється з дитинства, тому й закінчив Запорізьку музичну школу №6 за класом ?акордеон і кларнет?. Захоплення музикою не заважало юнакові з золотою медаллю закінчити середню школу №12, клас математичного профілю. Тому й прийшов до нашого університету на факультет інформатики та обчислювальної техніки. Володя охоче опановує спеціальність "Спеціалізовані комп'ютерні системи і мережі", з неабияким бажанням й цікавістю, само, як і нові й нові музичні твори, аби радувати своєю грою людей.
Зараз він на другому курсі, в його заліковій книжці - лише п'ятірки. Жодного разу не спізнився з контрольними і лабораторними роботами. Він відмінник навчання, отримує стипендію запорізького міського голови.
Напевне, коли б спитали хлопця, що для нього головніше - навчання чи музика, він, напевне, відповів би: і те, і друге. Це не просто красиві слова, а гарні справи Володимира Гасенка, який живе цікаво й радісно, як людина, в якої співає душа.
Присутні на святі на честь Міжнародного дня студента, яке відбувалося в обласному музично-драматичному театрі, бурхливими оплесками зустрічали артиста-студента Володимира Гасенка, який натхненно й майстерно виконав на акордеоні музичні твори. Він нагороджений дипломом переможця обласного конкурсу "Студент року-2003" в номінації "Артист року". Отримав також диплом Всеукраїнського благодійного фонду Надії і Добра, став лауреатом регіональної програми Запоріжжя "Зоряний шлях - 2001" в номінації "Юний талант року", отримав почесний знак "Золотий дельфін". Володимир дуже пишається дипломом лауреата Всеукраїнського фонду культури і народного артиста України Яна Табачника (2000 рік). Пишається так само, як і іменним годинником з написом на ньому "За заслуги перед Запорізьким краєм"( 2001 рік).
Хлопець одночасно навчається в музучилищі імені Платона Майбороди, як і в ЗНТУ, на 2-му курсі.
Незважаючи на обмаль часу, якого все не вистачає, Володимир постійно підвищує майстерність музики: виступає в концертах із запорізьким симфонічним оркестром, пише музику, випробовує себе як композитор. Минулого року він випустив власний компакт-диск "Головокружительный акордеон". І це лише початок творчого шляху молодого здібного музики та майбутнього фахівця комп'ютерних наук.
Хай щастить тобі, Володимире, у всьому - і в навчанні, і в музиці!
Олена СТАФОРОВА, студентка, позаштатний кор. "І.-М."

Світ зблизька
Т И Ж Д Е Н Ь   У   П А Р И Ж І
Досі ми знали Париж лише по кіно, телебаченню, книгах і газетах - про його красу, древню архітектуру, добрих, співучих людей. А тепер, коли побачили столицю Франції зблизька, зрозуміли: Париж набагато кращий, простіший, ніж ми знали. Правду кажуть: краще раз побачити, ніж сто разів почути або прочитати.
Ми з Володимиром Геннадійовичем Прушківським - директором економіко-гуманітарного інституту нашого університету, у складі делегації Міністерства освіти і науки України взяли участь у Міжнародному салоні "Освіта-2003". Він працював тиждень, з 17 по 23 листопада, у найпросторішому і найкрасивішому салоні Парижа. Це багатоповерхове приміщення з багатьма залами. Кожен з них демонстрував експонати, які розповідали про розвиток освіти багатьох країн, новітні засоби навчання, технічне забезпечення. Ми оглянули чимало експозицій, у тому числі України, Росії, Китаю, Франції та інших країн. Цікаво, що тут були представлені засоби, техніка, які сприяють навчанню інвалідів: візки, парти, одяг, взуття, протези тощо.
Українська делегація була запрошена на засідання, яке відбувалося за "круглим столом" у Міністерстві освіти Франції. Тут ішлося про освітянські проблеми Франції. Вони навіть складніші, ніж в Україні.
Хочу сказати дещо про особливості освіти у Франції. До початкової школи діти йдуть у шість років. Система шкільної освіти поділена на три блоки: початкова школа - 5 років навчання, коледж - 4 роки, ліцей - 2-3 роки. Понад 20 відсотків шкіл - приватні. У Франції майже 70 університетів, є також приватні, та 300 вищих шкіл і дослідницьких центрів. Характерно, що в університетах та інших вищих навчальних закладах студенти навчаються безкоштовно, у тому числі й іноземці, якщо знають французьку мову.
Я побував разом з колегами на екскурсіях по місту, зокрема відвідав Єлисейські Поля, університет Сорбонна, Латинський квартал, піднімався на другий поверх Ейфелевої вежі. Все тут хвилює, привертає увагу, дихає історією.
Дещо про ціни у Франції. Проїзд в автобусі чи метро (трамваїв і тролейбусів тут немає) коштує півєвро, тобто понад 3 гривні, білет до музею "Лувр", як і відвідання Ейфелевої вежі, - 50 гривень, півлітра мінеральної води - 2 євро, батон хліба майже один євро(5,5 гривні). Але ж середня заробітна платня тут - 2 - 2.5 тисячі євро. Отож прикиньте ціни й порівняйте їх з нашими.
Вищі навчальні заклади Франції готують бакалаврів і магістрів. Як правило, одержавши освіту магістра ,студент вважає своє навчання завершеним. Для отримання національного диплома вищого рівня в університетах є третій цикл навчання. Середня оплата за це 127 доларів на рік.
Лише тиждень ми побули в Парижі, але пам'ятатимемо про нього довго.
Олександр АНДРІЄНКО, проректор ЗНТУ.
На знімках: собор Паризької Богоматері (вгорі), набережна ріки Сена

                     Н  О  В  И  Н  И 

За ініціативу й наполегливість
Андрію Іванченку, голові студсектору профкому ЗНТУ, вручена Почесна грамота Державного комітету у справах сім'ї та молоді України за активну працю у соціальній сфері.
Лише протягом цього навчального року за його сприяння й ініціативи відбувся міжнародний фестиваль СТЕМів, фестиваль "Студентська осінь-2003", конкурс "Студент року - 2003" та огляд-конкурс ?Найкращий студентський гуртожиток?.
Михайло ІВАНОВ, студент
"ЛЮДИНА РОКУ"
Так назвала проректора ЗНТУ Олександра Миколайовича Андрієнка Рада міжнародних досліджень Американського біографічного інституту. У дипломі, надісланому до університету, підкреслено: такий титул присуджено за видатні досягнення О.Андрієнка та його внесок у суспільний розвиток.
Вітаємо О.М. Андрієнка з міжнародною відзнакою!
Лариса ДУЙКО, методист вищої категорії відділу міжнародних зв'язків
Три свята в один день
Якимівка. Відразу три визначні дати своєї історії відзначили мешканці Якимівки і району - 170-річчя утворення селища, 80-річчя - організації району і 60-річчя визволення його від німецько-фашистських загарбників. Відбулися масові торжества за участю майже трьохсот депутатів районної, селищної і сільських рад.
Пароплав у ... навчальній аудиторії
Незвичайні семінарські заняття відбулися на кафедрі філософії. Студенти транспортного факультету з подивом розглядали макет першого в світі англійського трансатлантичного пароплава "Грейт Істерн". Виготовив його з картонних коробок викладач кафедри Володимир Гордійченко. У перекладі з англійської його назва означає "Великий Схід". Довжина макета - 2 метри, ширина - 40 см. У романі "Плаваюче місто" письменник Жуль Верн відобразив подорож пасажирів пароплава через Атлантичний океан до Нью-Йорка наприкінці 19 століття. Судно було дерев'яне з паровими двигунами.
Студенти зрозуміли, що філософія охоплюєте всі сфери - виробництва, культури, науки.
Власн. інф.
ЖУРНАЛУ "РАДІОЕЛЕКТРОНІКА. ІНФОРМАТИКА. УПРАВЛІННЯ" - 5 РОКІВ!
П'ять років тому, 1999 року вийшов у світ перший номер наукового журналу "Радіоелектроніка. Інформатика. Управління", який видає ЗНТУ. Журнал став піонером серед друкованих видань Запоріжжя в галузі радіоелектроніки та телекомунікацій, математичного моделювання і комп'ютерних наук, кібернетики.
За цей час у журналі опубліковано більше 400 статей. Уже сформувався авторський колектив з понад 350 провідних учених країн СНД і далекого зарубіжжя, молодих учених та аспірантів. Із журналом співробітничають представники вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів та промислових підприємств України, Росії, США, Німеччини, Канади, Франції, Японії, Туреччини, Бахрейну, Малайзії, В'єтнаму, Тайваню, Румунії, Польщі, Югославії, Молдови, Азербайджану, Грузії. Редакція журналу встановила ділові творчі контакти з дослідницькими групами провідних наукових центрів України (Київ, Львів, Харків, Дніпропетровськ, Одеса; Вінниця) та зарубіжжя (Москва, Санкт-Петербург, Ульяновськ, Красноярськ, Тирасполь)
Важливою подією в житті журналу стала поява у всесвітній мережі Інтернет його веб-сайтів http://www.zntu.edu.ua/RIC та http://www.csit.narod.ru/journal/riu/Index.htm, де розміщена інформація про опубліковані статті та авторів журналу, є засоби повнотекстового пошуку статей за ключовими словами, наведено відомості про склад редколегії та правила подачі статей для публікації.
Вітаємо редколегію, авторів і читачів журналу з ювілеєм. Зичимо їм подальших творчих успіхів, нових відкриттів, цікавих розробок, плідної наукової та педагогічної роботи, активного тривалого співробітництва з журналом!
Дмитро ПІЗА, проректор ЗНТУ

На початок