Видається
з 1960 року
Субота
27 грудня
2003 року
№20
(2068)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

 

Свіжий номер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З Новим Роком і Різдвом Христовим!

         Ш А Н О В Н І    К О Л Е Г И ,   Д Р У З І !
Щиросердно вітаємо всіх вас - викладачів, співробітників, студентів - з наступаючим Новим роком і Різдвом Христовим!
Минулий рік був для нашого колективу складним випроуванням на утвердження демократичних відносин, встановлення і примноження гарних традицій "машинки"-ЗНТУ, які склалися за 103 роки. Це, насамперед, формування діловитості й відповідальності в кожного члена колективу, прагнення зробити особистий внесок у спільну справу, аби примножити досягнуті здобутки в підготовці фахівців, розробці наукових досліджень, розширенні і зміцненні ділових стосунків з колегами інших вищих навчальних закладів, у тому числі й далекого зарубіжжя. Приємно відзначити, що цей іспит в цілому успішно складено. Свідчення цьому - підвищення ефективності праці й навчання, зміцнення матеріал но-технічної бази кафедр, факультетів та інститутів, підтримання ділових стосунків колективу ЗНТУ з базовими підприємствами і фірмами, поліпшення соціальної сфери, нові форми і методи культурно-виховної роботи зі студентами.
Ми всіляко підтримуємо добрий імідж університету, про що свідчать високі відзнаки багатьох викладачів і науковців, зростання кількості іменних стипендій, відмінників і почесних відмінників ЗНТУ.
Про це свідчить і те, що наші випускники відзначаються професіоналізмом, творчістю у виробничих колективах підприємств і фірм, вславлюють свою альма-матер - ЗНТУ.
Наші досягнення, високий імідж університету як флагмана технічної освіти регіону зобов'язують колектив, кожного з нас примножувати зроблене, досягати кращих результатів у праці, науці й навчанні. Флагман завжди має бути попереду!
Від щирого серця бажаємо всім вам козацького здоров'я, витримки у наш нелегкий час розбудови демократичної України, добробуту! Нехай виправдаються всі ваші сподівання і надії на краще в Новому, 2004-му році!
РЕКТОРАТ ПРОФКОМ

Новорічне поздоровлення Президента України
С.Б.Бєлікову

Шановний Сергію Борисовичу!

Прийміть мої найщиріші вітання з Новим роком та Різдвом Христовим.
Бажаю Вам зустріти 2004 рік у піднесеному на­строї, зі світлими помислами та добрими намірами. Нехай Ваші діяння сприяють миру та злагоді, зрос­танню народного добробуту й розвиткові демократії в Україні.
Зичу Вам здоров'я, щастя, бадьорості, успіхів в ім'я держави.
З повагою
Леонід КУЧМА, Президент України

Новорічні новини  

Книга про нашого професора
У московському видавництві "Новости" вийшла з друку об'ємна книга "Неделимое небо Богуслаева" до його 65-річчя. Про професора кафедри "Технологія авіадвигунів і машинобудування" надруковано спогади ректора ЗНТУ професора С.Б.Бєлікова "Его примеру следуют студенты" і завідувача кафедри професора В.К. Яценка "От статей - к монографиям". У книзі вміщено також спогади колишніх викладачів університету Віктора і Валентини Понеділків, які працюють зараз у Києві.
Власн. інф.
ПАМ'ЯТІ ВИДАТНОГО АВІАКОНСТУКТОРА
В урочистій обстановці на території ЗМКБ "Прогрес" відкрито величний пам'ятник засновнику підприємства, Герою Соціалістичної Праці, академіку АН України, лауреату Ленінської і Державних премій Олександру Георгійовичу Івченку. На металевій стелі він відображений за робочим столом конструктора. Автор пам'ятника (кольорові метали) - заслужений художник України, запорожець Олексій Башкатов. Меморіальна дошка пам'яті О.Г.Івченка, доля якого була пов'язана з "машинкою", раніше встановлена на фасаді ЗНТУ.
Власн. інф.
ПОДАРУВАЛИ ОСОБИСТІ БІБЛІОТЕКИ
Професор А.Ш.Асатурян подарував нашій бібліотеці власну - 2 тисячі томів з математики, фізики, механіки. Серед них є й рідкісні книги. Елла Семенівна Федоренко подарувала нам майже 300 книг з бібліотеки батька доцента С.З.Юдовича. Це в основному підручники з техніки, зокрема обробки металів тиском. Чимало книг з автографами їх авторів.
Сердечне спасибі добрим людям за щедрі дарунки!
Людмила КОЗИРЯЦЬКА, завідувач бібліотеки ЗНТУ

Р І З Д В О   Х Р И С Т О В Е

Понад 2 тисячі років тому народився Ісус Христос, і від того дня розпочалася нова ера, новий відлік часу - від Різдва Христова. Християни відзначають це велике свято 25 грудня (католики)) і 7 січня (православні). Багато цікавих обрядів і традицій пов'язано з Різдвом. До нього готували й готують лиш кутю з зерна, Дідуха - сніп жита як символ хліба, материнства, продовження роду. Дідух, до речі, слугував за Ялинку. Його прикрашали кольоровими стрічками, штучними квітами, зеленим барвінком, кетягами калини. Він нагадував вінок молодої.
А ще наші бабусі й дідусі робили із золотавої соломи гірлянди й різні іграшки. Надворі - холодно, морозно, вікна розмальовані морозом, а в хаті - невимовна краса! На столі - духмяний хліб, дванадцять пісних страв, напої.
Після нічної служби в церкві, десь опівдні 7 січня, розпочинається колядування. Молодь ходить селом, переодягнена в казкових персонажів, із ритуальною зіркою. І обов'язково - з козою - символом багатства.
8-го січня - День Богородиці Марії. Колядують заміжні жінки, заходять до хат односельців, де їх пригощають святковою вечерею. Цього дня поминають тих, хто відійшов у інший світ.
13-го січня готували щедру кутю. На столі - домашні ковбаси, м'ясні балики і голубці, смажена риба. А скільки різних пряників, медовиків, шулік з маком! Цього вечора дівки гадали на судженого, щедрували.
І от - Новий рік (І4 січня). У цей день додається час, хоч на кілька хвилин. Вранці молодь ходить вулицями й посіває зерно в хатах і на подвір'ях, бажаючи господарям, аби щедро родило жито, пшениця й усяка пашниця.
Весело й гарно святкували наші предки Різдво Христове і Новий рік.
І зараз добрі люди так святкують. На радість собі й іншим.

Портрет викладача
ЗАКОХАНИЙ У ТВОРЧІСТЬ
Володимир Гордійченко, викладач кафедри філософії, кохається в прекрасному світі з дитинства. Це в нього - від невимовної краси рідного села Юрківка, розташованого понад річкою Конкою, від батьків і односельців, серця яких сповнені добром і красою праці, від вчителів, які так захоплено викладали мову, літературу, історію, малювання, що всотували дитячі серця, як гарну пісню. Над усе Володя захоплювався уроками з літератури, історії, малювання. Його пейзажі, написані кольоровими олівцями та фарбами, виготовленими з квітів і шовковиці, хвалили вчителі й учні, адже на картинах - мальовничі сільські краєвиди: пагорби, долина річки Конки, хати з палісадниками і садками...
Влітку Володя працював разом з батьком-трактористом у полі, інколи допомагав і матері-доярці на колгоспній фермі. А ввечері, коли сонце сідало за річку, виходив за околицю Юрківки з ровесниками, де влаштовували різні ігри. Таке не забувається! І досі згадує Володимир Вікторович свої дитинство і юність, красу рідного села і сердець односельців.
Усе це надихнуло хлопця закінчити заочно Всесоюзний університет мистецтв (факультет образотворчого мистецтва).
Знання і навички, одержані в університеті, знадобилися Володимирові і під час навчання в Запорізькому педінституті, і на військовій службі, і в роботі художника-оформлювача в сільському клубі та на заводі. Його карикатури й малюнки друкувалися в місцевих газетах, його пано й картини прикрашали клуби й куточки відпочинку на заводі. Володимир Гордійченко не лише творча, а й невгамовна особистість, яка завжди прагне нового, цікавішого, незнаного, аби самому здивуватися незвичайним та й інших здивувати. З цією метою він закінчив факультет філософії Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка, а нещодавно вступив на історичний факультет Київського педагогічного університету імені М.Драгоманова. Матиме згодом чотири дипломи з вищої освіти.
Я знаю Володимира вже кілька років і завжди дивуюся його невгамовності, його творчому пошуку, його захопленню працею викладача, сучасним життям. І не лише я, а і його колеги з кафедри філософії, і студенти, яких навчає.
До занять Володимир готується заздалегідь: виготовляє макети, плакати, малює картини, збирає експонати для тематичних виставок. У цьому йому допомагають студенти. Нещодавно для практичного заняття Гордійченко "побудував" макет першого в світі англійського пароплава. Макет пароплава "Титанік", який теж виготовив Володимир, демонстрував студентам і викладачам на засіданні філософсько-естетичного клубу, який діє при кафедрі. На іншому занятті Гордійченко показував студентам макети доісторичних істот - динозаврів, птахів. Щоб винести їх з кімнати гуртожитку, де мешкає В.Гордійченко, необхідно було спускати з балкону, як і макет "Титаніка". Затим Володимир разом зі студентами потопив його в Дніпрі, про що розповідали місцеві й центральні газети.
Володимир розуміє, що після занять, які він проводить, студенти усвідомлюють, що філософія охоплює усі сфери життя: виробництво, науку, історію, культуру.
Володимир Вікторович викладає такі дисципліни: філософію, педагогіку, психологію. "Гордійченко творчо ставиться до кожного заняття, особливо практичного", - підкреслює завідувач кафедри доцент Ольга Бондаренко. - "Прагне залучити до обговорення теми студентів, зацікавити їх проявляти активність, самостійність. Володимир Вікторович завжди у творчому пошуку як викладач і як науковець..."
Пам'ятаю, напередодні 60-річчя визволення Запоріжжя від фашистів, у жовтні цього року, В.Гордійченко проводив практичні заняття. Вони були цікавими й пізнавальними для студентів. Молодь захоплено розглядала експонати виставки, влаштованої викладачем. Тут були гільзи снаряда і патронів, солдатська каска й котелок, бойові ордени (взяв у дядька і дідуся) і німецькі залізні хрести. Все це він розшукав на батьківському городі і на березі річки. Невелика кімната у студентському гуртожитку, де мешкає В.Гордійченко, часто перетворюється на майстерню: тут будуються різні макети, виготовляються експонати. До речі, Володимир влаштовував кілька виставок власних малюнків, карикатур, творчі роботи з дерева й металу. Тепер спорудив великий макет Ноєвого ковчегу, а студенти розмістили на ньому різних тварин і птахів: кожної тварі по парі...
... Шкодую, що в роки мого навчання у вищих навчальних закладах не було такого цікавого викладача, як Гордійченко.
Микола КЛИМЕНКО

Вітаємо Музичову Ніну Іванівну з ювілеєм!
Вона дружить зі спортом з юності. Ніна стала першим у Запоріжжі майстром спорту з морського багатоборства, до якого входили легка атлетика, плавання, кульова стрільба, вітрильний спорт, веслування. Неодноразово займала призові місця на змаганнях на першість міста з військово-прикладного багатоборства.
Тривалий час Ніна Іванівна працювала тренером команди обласного комітету ДТСААФ з морського багатоборства. Її команда успішно виступала на всесоюзних і республіканських змаганнях.
Дев'ятий рік Ніна Музичова працює викладачем, тренером з легкої атлетики на кафедрі фізичного виховання нашого університету. За цей час вона проявила себе винятково сумлінною, енергійною людиною, як умілим досвідченим фахівцем. За це поважають і шанують Ніну Іванівну викладачі і студенти.
Вітаючи Вас з визначним ювілеєм, від щирого серця бажаємо Вам, шановна Ніно Іванівно, доброго здоров'я, успіхів у праці, родинного благополуччя!
Колектив кафедри фізичного виховання

Поздоровлення колишнього випускника
НАС В ЛЮДИ ВИВЕЛА "МАШИНКА"
Разом з колегами по роботі, які теж здобули путівку в життя у "машинці, сердечно вітаю весь колектив університету з Новим роком і Різдвом Христовим! Ми, енергетики Запорізьких центральних електричних мереж ВАТ "Обленерго", нещодавно відзначили 70-річчя свого підприємства. За час - від пуску першого агрегату "Дніпрогесу" до сучасної організації електропостачання промислових підприємств, таких як, "Запоріжсталь", "Дніпроспецсталь", феросплавний завод, алюмінієвий комбінат- дуже багато змінилося у нас: умови праці, технологія виробництва. На допомогу енергетикам прийшли автоматика і телемеханіка, унікальне обладнання. Усе це сприяє нам успішно виконувати завдання, рухатися вперед.
У нас працюють досвідчені спеціалісти, майстри своєї справи - золотий фонд колективу. Більшість із них путівку в життя отримала в Запорізькому машинобудівному інституті - технічному університеті. Ми з гордістю відзначаємо, що "машинка" була і є кузнею кадрів для енергетики.
В.П.Бондаренко 1968 року закінчив ЗМІ, розпочав трудовий шлях інженером-електриком, а 1994 року очолив ВАТ "Дніпроенерго". Так само, як і він, добрим словом згадує свою альма-матер А.П.Васьковський - головний інженер нашого центру, а затим - держінспектор з експлуатації електромереж у Дніпровському районі, Заслужений енергетик України. Він пригадує студентські роки, коли був командиром будівельного загону, провідним гравцем баскетбольної команди інституту, своє весілля, коли одружився зі студенткою. Зараз Н.В.Васьковська - провідний інженер диспетчерської служби ЗЦЕМ.
Рядовими інженерами-електриками розпочинали роботу в нас і випускники "машинки", а нині-керівники служб і підрозділів: А.П.Гольнєв, А.М.Балдін, К.П.Дорофєєв, С.А.Терешонок, Н.А.Тодорова та інші. У нас зараз працює 144 випускники ЗМІ-ЗНТУ - ядро колективу.
На них в основному тримається величезне і складне енергетичне господарство.
Усі ми вийшли із "машинки" і завжди пам'ятаємо наших викладачів, керівників кафедр, факультету. Від чистого серця вітаємо їх і, зокрема, ректора С.Б.Бєлікова, проректора С.Т.Яримбаша, декана факультету В.П.Метельського, з Новим роком і Різдвом Христовим! Нехай вам щастить завжди і в усьому!
Леонід ХОВАНОВ, директор Запорізьких центральних електричних мереж ВАТ "Запоріжобленерго", почесний енергетик України, випускник ЗМІ

Група ветеранів ЗНТУ, відзначена вищою нагородою університету - нагрудним знаком "За бездоганну працю". Фото О.Пастушенка.

На початок