Видається
з 1960 року
27 жовтня
2010 року
№11
(2081)
4.gif (17854 bytes)
ГАЗЕТА   ЗАПОРІЗЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО  ТЕХНІЧНОГО   УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

 

 

Варіант для друку (pdf-файл)

 

 

 

Архів:

2010 рік

№01

№02

№4-5

№06

№9

 

2009 рік

№01

№02

№04

№05

№07

№08

№13

2008 рік

№01

№02

№04

№05

№07

№08

№12

№13

№15

№16

2007 рік

№01

№02

№04

№05

№07

№08

№10

№11

№13

№25

2006 рік

№01

№02

№04

№05

№06

№07

№08

№10

№11

№13

№14

№16

№17

2005 рік

№1

№2

№4

№5

№7

№8

№10

№11

№13

№14

№16

№17

2004 рік

№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

№8

№10

№11

№12

№13

№14

№15

№16

№17

2003 рік

№1

№2

№3

№4

№5

№7

№8

№10

№11

№13

№14

№16

№17

№19

№20

2002 рік

№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

№8

№9

№10

№11

№12

№13

№14

№15

№16

№17

№18

№19

№20

2001 рік

4

5

6

7

9

10

12

13

15

№16

№18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НОВІ ПІДХОДИ ДО НАВЧАННЯ
  Цього разу в навчальній аудиторії були не лише студенти групи М-119, а й інших. Адже викладач кафедри філософії Володимир Гордійченко вів заняття, одягнувшись у не бачений ніким раніше одяг, який начебто відтворив образ бога підземелля Аїда. Привертав увагу студентів макет небесної сфери з 50 малюнків, зроблених студентами і викладачами кафедри. Одяг бога виготовив Володимир Гордійченко. Вони доповнювали атмосферу міфології стародавніх Греції і Риму. Присутні обговорювали тему семінару "Сучасні проблеми Аїда (Плутона)". Планета Плутон - крайня планета в Сонячній системі.
  Аудиторія вмістила понад сто студентів кількох груп. Допомагали Володимирові Гордійченку вести семінар викладачі Галина Головко та Олександр Повзло. Цей незвичайний семінар надовго запам'ятають студенти, які взяли в ньому участь.
Сергій КЛИМЕНКО, Андрій ХАНІН, студенти групи М-119

Увага : конкурс!
Запорізький національний технічний університет оголошує конкурс на заміщення вакантних посад :
Завідувача кафедри " Охорони праці і навколишнього середовища" - 1
доцента кафедри "Охорони праці і навколишнього середовища" -1 асистента кафедри "Охорони праці і навколишнього середовища" - 1
завідувача кафедри " Загальної мовної підготовки" - 1 старшого викладача кафедри " Загальної мовної підготовки" - 2
старшого викладача кафедри "Іноземних мов " -1
завідувача кафедри " Управління фізичною культурою та спортом" - 1
доцента кафедри "Фізичної реабілітації і рекреації " -1 доцента кафедри "Фінанси та банківська справа " -1 професора кафедри "Обладнання та технологія зварювального виробництва" - 1 професора кафедри "Металорізальні верстати та інструмент" - 1
Термін подання заяв - один місяць від дня оголошення конкурсу в газеті.
Документи подаються на ім'я ректора університету.
Заяву перед поданням зареєструвати у канцелярії університету.

Будні кафедри
Опановують дві-три іноземні мови
  Студенти кафедри "Теорія і практика перекладу" опановують дві-три іноземні мови: англійську, німецьку або французьку. Де хто опановує третю за бажанням.
  Для цього на кафедрі створені необхідні умови. У навчальній аудиторії - новітні комп'ютери, інша аудіо- і відеотехніка. Це пришвидчує вивчення мови, допомагає викладачам у проведенні занять. А відтак студенти краще засвоюють завдання, що дає змогу активно брати участь у практичних заняттях, а згодом - у написанні наукових праць для конкурсів, які організовують в ЗНТУ і місті Запоріжжі. Призерами таких конкурсів цьогорік стали Марія Кузнецова та Марія Напалкова.
  У процесі навчання викладачі скеровують студентів на специфіку технічного перекладу, адже випускники насамперед працюють на промислових підприємствах і фірмах не лише в нашому регіоні, а й у зарубіжних країнах: Росії, США, Німеччині, Мальті...
  Протягом дев'яти років існування кафедри випущено 115 перекладачів технічного спрямування. Тому колектив кафедри (завідувач - доцент Вікторія Іванівна Волошук) прагне готувати висококваліфікованих фахівців. Вони добре працюють перекладачами в державних установах, туристських фірмах, промислових підприємствах, засобах масової інформації. А перекладачі на заводах і промислових фірмах, об'єднаннях сприяють їх колективам у розвитку економіки, а відтак і України у формуванні конкурентоспроможності, інтеграції у світовий економічний простір. Тому кожен викладач, лаборант постійно підвищує свій фах. Завершили роботу над кандидатськими дисертаціями Наталя Гура, Надія Дмитракова, над докторською - Ганна Костенко. Останнім часом наші викладачі Еліна Кущ, Олена Хавкіна, Ганна Лещенко підготували й видали навчальні посібники.
  Ми щороку проводимо університетські студентські олімпіади, наші студенти беруть участь також у обласних олімпіадах.
  Ми - пишаємося тим, що наша кафедра єдина в Україні готує технічних перекладачів. Це зобов'язує вдосконалювати методи навчання таких фахівців.
Євгенія ДУЙКО, викладач кафедри

Вітаємо Шаповалова Георгія Івановича з 65-річчям!
  Він усе життя присвятив історичній науці. Закінчивши історичний факультет Дніпропетровського державного університету, Георгій Іванович захистив кандидатську, а затим і докторську дисертації.
  У Запорізькому національному технічному університеті Г.І. Шаповалов працює з 2001 року, а до цього був викладачем історичного факультету ЗНУ і одночасно протягом тривалого часу працює директором Запорізького обласного краєзнавчого музею.
  Георгій Іванович - один з провідних викладачів кафедри "Українознавство": висококваліфікований фахівець, науковець, методист. Його праця відзначається індивідуальністю: студентські наукові роботи під його керівництвом на конкурсах здобувають призові місця. Г.І. Шаповалов брав активну участь у написанні навчальних посібників кафедри: "Історія України", "Історія світової культури", книги "Історичний нарис ЗНТУ", які отримали гриф МОН України. Він - знаний фахівець в Україні з історії державного герба, музейної справи і судноплавства. Георгій Іванович - автор понад 200 науково-популярних прац з давньої історії України і Запоріжжя. Вийшла друком його монографія "Український тризуб: історія дослідження та історичний реконструкт".
Г.І. Шаповалов - член редколегії, автор популярної в Україні ілюстрованої енциклопедії "Запорізька область: природа, історія, архітектура, культура". Вона неодноразово перевидавалася у 2004-2009 роках. Георгій Іванович - відповідальний редактор фахового науково-теоретичного щорічника "Музейний вісник", член редколегії наукового збірника "Старожитності степового Причорномор'я та Криму", "Культурологічний вісник". Він - член ученої ради із захисту кандидатських дисертацій при історичному факультеті Запорізького національного університету, член ученої ради економіко-гуманітарного інституту ЗНТУ.
  Г.І. Шаповалов отримав Почесну грамоту Міністерства культури і мистецтв України (2004р.), відзначений медаллю Запорізької облдержадміністрації "За заслуги перед Запорізьким краєм", подякою Президента України (2009р.), подяками Прем'єр-Міністра України (2004, 2010рр.).
  Г.І. Шаповалов проявив себе висококваліфікованим фахівцем у галузях науки, культури, музейної справи, туризму, охорони культурної спадщини. Він користується авторитетом серед викладачів, студентів, істориків України.
Ректорат Профком Гуманітарний факультет

Лист до редакції
Як я став стипендіатом
Студентські роки - один із найбільш яскравих і насичених періодів життя людей, які навчалися в університетах. Тут формується особистість людини, закладається фундамент для її подальшого життя. Для цього проводяться
різні заходи, спрямовані на розвиток студентів, їх здібностей. Поряд із державними програмами підтримки талановитої молоді діє також приватна програма Фонду Віктора Пінчука "Завтра.UА", у якій я взяв участь майже випадково і став стипендіатом.
Минулого року я побачив плакат з інформацією про конкурс за два тижні до закінчення відбору. Терміново надіслав свою наукову роботу, але до фіналу так і не дійшов. Цього року я врахував деякі помилки і врешті-решт досягнув своєї мети. Тепер отримую додаткову стипендію у розмірі 940 гривень, беру участь у різноманітних семінарах і конференціях з провідними спеціалістами.
Конкурс скдається з трьох послідовних етапів: перший - відбір кращих
студентських робіт в університетах: другий - оцінювання професійним журі конкурсної роботи студента, його наукової та соціальної діяльності, третій - спілкування з психологами для оцінювання особистісних якостей конкурсанта, його вміння працювати в команді. Переможців збирають на триденний форум під Києвом для знайомства і створення соціально спрямованих проектів.
Стипендіати програми мають додаткові можливості для особистого розвитку. Вони беруть участь у різноманітних заходах Фонду (найпопулярніший проект - "Заповідник", що дозволяє активно спілкуватися і приємно проводити час.
Спробуйте взяти участь у конкурсі: заповніть анкету та надішліть роботу на конкурс - і тоді розкриються нові горизонти і можливості реалізації особистого потенціалу, в чому допоможе Фонд Віктора Пінчука "Завтра.УА"!
Ігор Дерновий, стипендіат програми "Завтра.УА-2010"

ОБГОВОРИЛИ ПРОБЛЕМИ ЕЛЕКТРОПРИВОДУ
У Криму, в селищі Кипарисне, відбулася 17 Міжнародна науково-технічна конференція з електроприводу (теорія і практика). Організували і провели її Міністерство освіти і науки України, Інститут електродинаміки, Харківська "Політехніка". У ній взяли участь 16 викладачів та аспірантів ЗНТУ. Учасники форуму високо оцінили доповіді, з якими виступили наші учасники. Є.М.Потапенко, І.А.Орловський, В.В.Осадчий, М.І.Залужний, О.В.Немикіна, О.В.Казурова.
У конференції взяли участь президент асоціації електроприводу України академік В.Б.Бленіков, директор Інституту електродинаміки академік Б.С. Стогній, професор Магдебурзького технічного університету (Німеччина) професор Палех, учені України і Росії.
Володимир Метельський, декан електротехнічного факультету
На знімку: учасники конференції із ЗНТУ

П а м ’ я т ь            П а м ’ я т ь               П а м ’ я т ь
ПОПОВ В е н і а м і н С т е п а н о в и ч
  18 жовтня 2010 р. на вісімдесят четвертому році пішов з життя відомий вчений, доктор технічних наук, професор, академік АІНУ, заслужений діяч науки і техніки, колишній ректор ЗМІ ім. В.Я. Чубаря (нині ЗНТУ) завідувач каф. ОТЗВ Веніамін Степанович Попов. У 1956 році Попова Веніаміна Степановича зараховано доцентом кафедри "Технологія металів" Запорізького інституту сільськогосподарського машинобудування.   У період з 1964 року працював завідуючим кафедрою "Обладнання і технології зварювального виробництва". П'ятнадцять років (1978 - 1993) був ректором Запорізького машинобудівного інституту. Заслужений діяч науки і техніки України. Попов Веніамін Степанович - автор понад 200 наукових праць. Свого часу його наукова діяльність відмічена нагрудними знаками "Петра Могили" і "Відмінник освіти України".   Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України. Світлої пам'яті Веніамін Степанович Попов відзначався великою працелюбністю, ерудованістю, творчим характером. Користувався великим авторитетом серед колег та студентів, був лідером у наукових колах країни.
Ректорат, профком, кафедра ОТЗВ
Спекторов Яків Григорович
  На 66-му році трагічно пішов із життя Яків Григорович Спекторов, помічник ректора із питань безпеки життєдіяльності, колишній випускник Запорізького машинобудівного інституту ім. В.Я.Чубаря (1972).
  Легендарний гандболіст: бронзовий призер чемпіонату СРСР (1968), дворазовий переможець та багаторазовий призер чемпіонатів України, чемпіон Збройних Сил СРСР (1967), срібний призер спартакіад профспілок СРСР (1969) і ВНЗ України (1971), дворазовий чемпіон Молдови, чотириразовий чемпіон ЦС ДСО "Авангард". Визнавався кращим воротарем чемпіонатів України та Збройних Сил. Майстер Спорту.
  Після закінчення спортивної кар'єри працював інженером-технологом на заводі "Іскра", інженером НДС кафедри економіки ЗМІ. З 1977 року пройшов шлях від рядового інспектора до заступника начальника міського управління пожежної охорони (пішов у відставку в званні підполковника). З 1998 року очолював службу пожежної безпеки Запорізького національного технічного університету. З 2003 року помічник ректора з питань безпеки життєдіяльності.
  Світла пам'ять про Якова Григоровича Спекторова яскраву особистість, людину чуйну, з веселою вдачею, досвідченого наставника і керівника, справжнього професіонала назавжди залишиться у серцях колег.
Ректорат Профком Колектив відділу охорони праці
ЩЕМЕЛІНІНА Алла Валентринівна
  Кафедра хімії та екології з глибокою скорботою повідомляє, що 6 жовтня
2010 року на 52 році пішла з життя старший лаборант Щемелініна Алла Валентинівна.
  По закінченні в 1982 році радіоприладобудівиого факультету за напрямом мікроелектроніка працювала програмістом на заводі "Прогрес" протягом 1988-1994 років. У вересні 1994 року повернулася до університету на посаду лаборанта кафедри хімії. З 1996 року і до останнього дня самовіддано працювала старшим лаборантом. Її знали і поважали працівники не тільки своєї, але й інших кафедр університету.
  Світла пам'ять про неї, глибоко порядну, добру і чуйну людину, назавжди залишиться в наших серцях.
  Висловлюємо глибоке співчуття рідним і близьким покійної.
Колектив кафедри і факультету
КУРБАЦЬКА  К а т е р и н а  Я к і в н а
  Пішла з життя Катерина Курбацька, Катя, як її лагідно всі називали, з навчального відділу. Пішла несподівано, раптово зазнавши серцевого нападу.
  Для всіх, хто знав її, - це непоправна втрата. Вона згоріла, як яскрава зірочка, як серце Данко, віддане людям. Катерина Яківна пропрацювала в навчальному відділі 30 років, і її смерть болем відгукнулась у всьому університеті.
  Здається, не було в університеті людини, яка б не знала нашу Катю. Сумлінність, чесність, щира любов до людей, чуйність і готовність завжди прийти на допомогу - такою людиною вона залишиться назавжди в наших серцях, у нашій пам’яті. Катерина Яківна була сумлінням навчального відділу, його душею, його лідером і авторитетом.
  Не посадою й званням виділялася вона, а своїм життям, безмежною довірою до себе, до своїх вчинків, справ. Такою вона й залишиться в серцях людей, що знали її.
Ректорат Профком Навчальний відділ

Книги наших викладачів
  Бібліотека запрошує вас ознайомитися з книгами викладачів нашого університету:
  Субботін С.О. Неітеративні, еволюційні та мультиагентні методи синтезу нечіткологічних і нейромережних моделей [Текст]: монографія/ С.О.Субботін, А.О.Олійник, О.О.Олійник. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2009.-375с.
  Книга містить систематизований виклад результатів дослідження неітеративних, еволюційних та мультимедійних методів синтезу моделей залежностей на основі штучних нейронних та нейронечітких мереж. Значну увагу приділяється аналізу та класифікації еволюційних методів, а також мультиагентних методів Swarm Intelligence (колективного інтелекту). Запропоновано широкий арсенал нових методів для побудови моделей у задачах діагностики, оцінювання, прогнозування. Наведено приклади вирішення практичних завдань на основі досліджених методів. Видання призначене для наукових працівників, аспірантів, практичних фахівців у галузі комп'ютерних наук, а також студентів комп'ютерних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Пінчук В.П. Програмування мовою С/С ++ з прикладами та вправами [Текст]/ В.П.Пінчук, Л.І.Лозовська.- Запоріжжя: ЗНТУ, 2009.-203 с.
  Викладено основні принципи програмування і побудови програм із застосуванням мови С/С++. Розглянуті базові поняття сучасного програмування: об'єкти, ідентифікатори, оператори, поняття типу і типи мови С++, а також покажчики, посилання, динамічні об'єкти та масиви, побудова функцій і процедур. Розглядаються також програмування операцій з файлами, питання компіляції програм, застосування директив та макросів, правила використання ассемблерного коду, програмування графічного виведення. Наведено приклади програмної реалізації типових алгоритмів.
  Розглянуто питання створення і застосування бібліотечних модулів, оформлення програм та стилю запису програмних текстів. Матеріал ілюструється прикладами та вправами. Навчальний посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за напрямком "Системний аналіз", а також може стати корисним для всіх, хто бажає засвоїти сучасне програмування мовою С++.
  Онуфрієнко Г.С. Навчальний тлумачний словник термінолексики теорії мовної комунікації для студентів економіко-гуманітарних спеціальностей денної та заочної форм навчання [Текст]/ Г.С.Онуфрієнко.- Запоріжжя: ЗНТУ, 2009.- 70 с.
  Представленний навчальний тлумачний словник є одним із перших, де систематизовано за абетковим принципом та наведенням російських відповідників, подано термінолексику нової інтегративної університетської дисципліни - теорії мовної комунікації (ТМК). Словник містить близько 505 основних і найуживаніших термінів та термінологічних словосполучень, які відбивають найголовніші здобутки ТМК у контексті лінгвістичних, риторичних, когнітивних, соціолінгвістичних, психолінгвістичних, лінгвокультурологічних і лінгвопрагматичних засад.
  Словник буде корисним при вивченні всіх лінгвістичних дисциплін університетської освіти.
Ганна ЄРЕНБУРГ, головний методист бібліотеки ЗНТУ

УСПІХ НАШИХ ЛЕГКОАТЛЕТІВ
  Минулого сезону наші легкоатлети неодноразово здобували перемогу на різних змаганнях. От і цього разу на чемпіонаті області, який проходив на стадіоні спортклубу "Мотор Січ", успішно виступила і перемогла в особистому заліку Анастасія   Михайловська на дисертації 100 метрів (ІФ-519). Олексій Назаренко був другим на дистанції 3000 метрів (Т-419), Михайло Мерліков - теж другим на дистанції 1500 метрів і третім на дистанції 3000 метрів (Т-818).
       Вітаємо переможців з успіхом!
Ніна МУЗИЧОВА, викладач кафедри, фізичної культури і спорту
На знімку: Олексій Назаренко, Анастасія Михайловська і Михайло Мерліков

Редактор
Микола
КЛИМЕНКО

Редакційна колегія:
С.Т.Яримбаш - проректор, голова;
М.В.Клименко - заступник голови

Адреса редакції:
69063, Запоріжжя,
вул..Жуковського, 64 Телефони: 69-84-75,
внутрішній - 4-75

На початок