|   Кафедра     |    Студент    |    Абітурієнт    |    Наукові розробки    

Home
MapInfo       

Кафедра

 
Історія кафедри

Запорізький національний технічний університет веде свій родовід з 1900 року, коли у місті Олександрівську (нині Запоріжжя) було утворено механiко-технологічне училище. В 1930 році училище отримало статут вищого навчального закладу, з 1994 року - технічного університету, а з 2001 року - Національний Технічний Університет

Електротехнічний факультет університету був створений у 1961 році (до цього часу інженери-електротехніки готувались на ливарному факультеті), а кафедра електропривода і автоматизації – у 1963. Як випускна кафедра функціонувала з 1964 до 1974 років. За цей час було випущено 1214 спеціалістів за безвідривною формою навчання.
Як випускаюча кафедра електропривода і автоматизації (ЕПА) поновила підготовку і випуск спеціалістів з 1982 року, спочатку денної форми з набором 50 осіб, а потім і безвідривної

Підготовка фахівців із спеціальності Електромеханічні системи автоматизації та електропривод за денною формою навчання ведеться з 1959 року. У кожної кафедри своя доля, норми ж розвитку і становлення кафедр сталі, натомність становлення кафедри електропривода і автоматизації промислових установок (ЕПА) вельми драматичне: планується відкриття її як профілюючої за однією спеціальністю, а відкривається - за іншою, невдовзі після відкриття відбувається її поділення на дві різні кафедри, пізніше з неї виділяється нова випускова кафедра, а потім на її базі готується відкриття і ще однієї випускової кафедри… і, в решті решт, кафедра ЕПА сама втрачає статус випускової кафедри (досить легко), на щастя, не на довго, а через декілька років (досить тяжко) відновлює свій статус випускової кафедри.

ДФото 1.
Перший завідувач кафедри ЕПА В. І. Стульніков з асистентом В. Кравцовим за настройкою моделі електропривода. алекі 50-ті роки. Ливарний факультет. Підготовка спеціалістів з електричних машин і апаратів, слушно - є велетень електромашинобудування ЗТЗ; готується здійснення підготовки фахівців з електропостачання заочно - є первісток великої електроенергетики ДніпроГЕС й потужне Дніпроенерго, більше того, у 1959 році оголошується перший набір на денне відділення за спеціальністю електропостачання. Але доля розпорядилася інакше, сталося так, що на той час склався досить сильний викладацький колектив фахівців з електропривода і автоматизації й, за клопотанням інституту, міністерство погодилось на перепрофілювання названого набору за спеціальністю електропривод і автоматизація - такі передумови створення в 1963 році кафедри ЕПА.
1964 рік. Кафедра ЕПА поділилася своїми ресурсами на благо нової загально-інженерної кафедри теоретичних основ електротехніки й загальної електроніки.
1966 рік. Кадровий склад й матеріальна база кафедри ЕПА позволяє виділити з її складу нову випускову кафедру ЕПП з підготовкою спеціалістів з електропостачання.
1974 рік. Кафедра ЕПА стає базою, на якій створюється ще одна випускова кафедра уже нового факультету - факультету електронної техніки, кафедра радіотехніки.
Великою кількістю своїх завідувачів у часі кафедра ЕПА не може похвалитися, їх усього двоє. С початку заснування на протязі 16 років її очолював Володимир Іванович Стульніков - висококваліфікований спеціаліст, талановитий вчений і взагалі цікава людина (Фото 1), а з 1979 року, тобто майже 25років її очолює випускник електротехнічного факультету ЗМІ Валерій Іванович Бондаренко.

Середина 70-х років - не кращі часи у житті кафедри ЕПА, спочатку за денною, а у 1977 і за безвідривною формами навчання припиняється на кафедрі підготовка спеціалістів і кафедра ЕПА переходить до рангу загально-інженерної. Плине час і колектив кафедри ставить собі задачі, доволі тяжкі на ті часи поновити на кафедрі випуск фахівців електроприводників й автоматників. За два роки кафедрі поталанило вирішити цю задачу і не без неоціненої допомоги цілої низки підприємств Запорізького регіону. За настійними клопотаннями Мінелектротехпрому СРСР та Мінчермету України міністерство вищої та середньої спеціальної освіти СРСР дає врешті решт згоду на поновлення підготовки спеціалістів на кафедрі ЕПА і з 1982 здійснюється перший поновлений набір у кількості 50 осіб на денне відділення за спеціальністю електропривод і автоматизація промислових установок та технологічних комплексів.

Отже, кафедра ЕПА, як випускова сталася, але усі ті метаморфози кафедри, що були описані више, вкрай територіально розпорошили кафедру, обладнання і прилади поступово стали різномастими, різношерстими, різнокаліберними і застарілими, а життя вимагало рішучіх заходів для збереження якості підготовки спеціалістів і рівня наукових розробок. Приймаючі участь у здобутті пайового фінансування на спорудження 5-го навчального корпусу, кафедра ЕПА запропонувала ректоратові ЗМІ здійснити особовим складом кафедри ЕПА та її студентів увесь обсяг основних будівельно-монтажних робіт, починаючи з нульового циклу і завершуючи дахом. За це ректорат віддає під кафедру ЕПА один поверх за вибором кафедри. Угода відбулася. Студенти - електроприводники денного відділення були на період будівництва переведенні на вечірню форму навчання, а в день разом з викладачами та співробітниками кафедри ЕПА будували 5-тий навчальний корпус. З урахуванням багатого досвіду роботи в студентських будвагонах, був створений висококваліфікований склад бригад мулярів, бетонників, теслярів, штукатурів, малярів і інших. Професіональних будівельників у основному штатному складі на будівництві було усього дві особи: виконроб рембудгрупи ЗМІ та машиніст баштового крана.
В 1988 році кафедра ЕПА передислокувалась у новий корпус, одержавши чудові навчальні й лабораторні приміщення на другому поверсі, оснастивши їх самим сучасним на той час навчальним й науковим обладнанням. Оснащенню кафедри суттєво сприяли підприємства електротехнічного профілю та моторобудівний завод (нинішній Мотор-Січ).

Фото 2.
 Під час переговорів. Генеральний директор ТК НППФ, м. Софія (Болгарія) Михаіл Попов, генеральний директор СП ІНТЕРСИСТЕМА Валерій Бондаренко, ректор ЗМІ Вініамін Попов та головний бухгалтер ЗМІ Валентина Коврига.

Зважаючи на пройдені зміни економічних відносин у державі, передбачаючи тенденцію розвитку нових форм підприємства у майбутньому, колектив кафедри ЕПА запропонував ідею й виконав практично всю підготовчу роботу в 1989 році в ЗМІ було створено перше в регіоні, перша в системі освіти й сьоме в Україні спільне з іноземним партнером (ТК НППФ, СОФІЯ, БОЛГАРІЯ) підприємство ІНТЕРСИСТЕМА, першим генеральним директором якого був завідувач кафедри ЕПА ВАЛЕРІЙ БОНДАРЕНКО (на фото 2 робоча зустріч партнерів). листуйте до нас | навчальні аудиторії | розклад    Copyright © 2004 Uragan