ВІТАЄМО З ЮВІЛЕЄМ!
ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТУ - 45 РОКІВ

Володимир Метельський:
"НАШ ФАКУЛЬТЕТ ДОПОМАГАЄ ВИХОДИТИ "В ЛЮДИ"

   Погодьтеся, важко уявити сучасне життя без електроприладів. Озирніться навколо: чи у квартирі, чи на роботі на кожен квадратний метр - щось та знайдеться, і ми до цього давно звикли. При цьому не згадуючи, що за всіма виробами та винаходами стоїть праця багатьох людей. До речі, готують таких професійних фахівців далеко не всюди. Але в Запоріжжі, на щастя, таке місце є: на базі Запорізького національного технічного університету діє електротехнічний факультет, який 20 грудня цього року відзнає 45-ту річницю з дня заснування. Про те, чим зараз живе факультет, розповідає його декан Володимир Метельський, який очолює ЕТФ уже 25 років.
   - В 1961 році у зв'язку з потребою запорізьких заводів в інженерних кадрах на базі технічного університету був створений наш факультет. Тоді на ньому навчалося лише 100 студентів, але поступово ця цифра зростала, і сьогодні у нас навчається вже 1000 студентів на денній формі навчання і 500 на заочній. Взагалі, ЕТФ вважається одним з найбільших факультетів ЗНТУ, а за весь час існування він випустив більше десяти тисяч фахівців. На факультеті сьогодні працюють шість кафедр, чотири з яких профілюючі: електропривід та автоматизація промислових установок, енергопостачання та енергозбереження, електричні машини та електричні апарати. Кафедри очолюють професори і доценти, причому всі вони випускники нашого факультету. Працюють на факультеті 115 викладачів, з них 75% мають вчений ступінь та звання, на кожній кафедрі є аспірантура. Що стосується наукової школи та студентського самоврядування, то вони в нас одні з найкращих у вузі. Кожен п'ятий студент ЕТФ відмінник навчання, кожен четвертий займається науковою роботою, кожен шостий спортсмен - розрядник. До речі, в студентському гуртожитку № 4 працює центр дозвілля і відпочинку: там є комп'ютерний клас, бібліотека, спортзал. Тобто, не виходячи з гуртожитку, студент може виконувати курсові чи дипломні проекти, відвідати бібліотеку, зайнятися спортом.
   Давня традиція на факультеті - підтримка зв'язків з усіма провідними підприємствами Запоріжжя: ЗТР, "Перетворювачем", "Запоріжсталлю", "Мотор - Січчю", науково - дослідними інститутами та іншими. Також ЕТФ має філії кафедр на провідних підприємствах Запоріжжя, що дозволяє нам проводити практику для студентів на цих підприємствах. Крім того, не втрачаємо стосунків з іншими академічними установами, включаючи Академію наук України та низку закордонних вузів.
  - Технічне устаткування на факультеті сучасне?
  - Лабораторії обладнані за останнім словом техніки. Не секрет, що сьогодні кожний освічений працівник має знати як мінімум чотири мови: українську, російську, комп'ютерну і англійську чи німецьку. З цією метою на факультеті вже вісім років проводиться набір студентів в окрему групу на кафедрі електричних апаратів, де викладання ведеться виключно англійською. Зрозуміло, що конкурс туди дуже великий. Навчання в цій групі дозволяє студентам їздити на стажування за кордон: наприклад, цього року 25 третьокурсників перебували на стажуванні в Америці.
  - Чи буває так, що випускник ЕТФ не може знайти роботу за фахом?
  - Це фактично виключено! Факультет вигідно відрізняється тим, що з працевлаштуванням випускників проблем немає: потреба підприємств у таких фахівцях дуже висока. До речі, чотири роки тому завдяки ректорові ЗНТУ Сергію Бєлікову і на замовлення багатьох підприємств ми відкрили дві нові спеціальності: енергоменеджмент і електрообладнання енергоємних виробництв, що так само користуватимуться попитом у потенційних роботодавців.
Щорічно випускаємо 200 молодих спеціалістів, адже потреба в них зростає. Не можна уявити собі жодну галузь, де не потрібні інженери - електрики або інженери електромеханіки. Подруге, рівень підготовки фахівців дуже високий. Життя не стоїть на місці, і електротехніка "виросла" в плані обладнання, апаратів, нових систем, комп'ютерного забезпечення. Тому доводиться йти в ногу з часом, і майже кожного року поновлювати обладнання тих же лабораторій.
   - Володимире Петровичу, хто із відомих в Україні людей у свій час закінчив Ваш факультет?
   - Наші випускники це наша гордість. Серед них колишній міністр енергетики СРСР Анатолій Майорець, генеральний директор "АвтоЗАЗу" Микола Євдокименко, генеральний директор заводу "Іскра" Ігор Пресняк, директор Московського електрозаводу Володимир Калаущенко і багато інших. А це свідчить про те, що факультет не тільки популярний серед абітурієнтів, але й спроможний дати дійсно знання високого ґатунку і допомогти вийти "в люди".

Максим КОРОБЕЦЬ, Газета "ПОЗИЦИЯ", №49 (129) 7 грудня 2006 р.